Об’єкти та сліди

Об’єкти та сліди трасологічного походження

Загальні правила та способи виявлення, фіксації, та вилучення слідів

транспортних засобів на місці події

Часто на місці події залишаються сліди транспортних засобів, залишені ходовою частиною суспільства і виступаючими частинами, і навіть які відокремилися від транспортний засіб вузли і деталі. Сліди транспорту виявляються у місцях дорожньо-транспортних пригод або на місцях події, де транспортний засіб використано як знаряддя або засіб злочину. Сліди шин можна виявити при огляді полотна дороги на місці події і предметів, виявлених на ньому, а також узбіч, кюветів, під’їздів до місця події і місць стоянки транспорту. Оскільки здебільшого, сліди автотранспорту неможливо вилучити в натуральному вигляді, то спеціалісту необхідно ретельно вивчити сліди і зафіксувати їх на місці виявлення.

Обов’язково оглядається та місцевість, де розшукова собака загубила сліди злочинців, бо вони могли сісти в транспорт, що на них чекав. Складності у виявленні об'ємних слідів немає. Проблема з виявленням слабковидимих поверхневих слідів. Виявляють їх у косому (під гострим кутом до поверхні) світлі.

Виявлення слідів транспортних засобів:

Сліди шин в більшості випадків не можливо вилучити у натуральному вигляді, тому їх ретельно вивчають і фіксують на місці їх виявлення.


Для цього сліди оглядаються на можливо більшій їх протяжності для пошуку місць найбільш чіткого відображення ознак шин.

Щоб мати можливість вивчити особливості шин всіх коліс, необхідно оглянути їх сліди на повороті або в місці розвороту транспорту.

Знайдені сліди транспорту необхідно зафіксувати шляхом описування, фотографування і виготовлення копій (зліпків).

При описі слідів шин в протоколі огляду місця події повинні знайти відображення:

Для фіксації знайдених слідів за допомогою фотографування використовуються різні види і способи фотозйомки: обзорна, орієнтуюча, вузлова і детальна, панорамна і масштабна.

На орієнтуючих знімках фіксується загальна картина розміщення слідів на місці події, відносно предметів оточуючої обстановки. Фотографувати необхідно уздовж слідів, бажано з певного підвищення – з кузова автомобіля, наприклад.

На вузлових фотознімках (з різних точок і в більш крупному масштабі) показують окремі центри, вузли події: взаємне розміщення групи слідів відносно один одного, важливих об'єктів місця події, потерпілого; місце стоянки чи розвороту тощо.

На детальних знімках відображуються окремі предмети, їх деталі і особливості: сліди шин окремих коліс, відображені в них особливості.

Також використовують різні способи фотографування. Так, при фіксації будови малюнка протектора і окремих особливостей шини, розміщених на біговій доріжці за всією протяжністю кола, застосовується зйомка лінійною панорамою. Щоб за знімками можна було встановити, якими колесами залишені сліди, разом з ними фотографуються масштабно-трафаретні лінійки з написами: «переднє ліве», «заднє праве, внутрішнє» тощо. Відображення окремих особливостей в слідах фотографують за правилами масштабної зйомки в найбільш крупному масштабі.

Сліди на окремих предметах (аркушах паперу, жерсті, фанері, дошках, одязі потерпілого тощо) до вилучення самих предметів зі слідами обов'язково фотографуються за правилами масштабної фотозйомки.

Після фотографування з вдавлених слідів утворюються зліпки. Для цього найчастіше використовується гіпс. Крім того, можна це робити за допомогою зліпочних паст.

До одержання зліпків зі слідів, їх треба пронумерувати, вказати напрямок руху транспортного засобу. Документуючі дані розміщаються на бірках, прикріплених до зліпків.

Зліпки виготовляються по всій довжині сліду колеса. Оскільки повний слід колеса має значну довжину, його ділять на окремі відрізки довжиною 30-40 см, з яких послідовно роблять зліпки. Частини зліпків відділяють при виготовленні полосками жерсті або фанери.

Поверхневі сліди вилучаються на спеціально підготовлений фотопапір, плівку або листову гуму. Сліди протектора, залишені на предметах, розташованих на шляху руху колеса, необхідно вилучати після фотографування по можливості разом з предметом-носієм.

Крім слідів шин на місці події можуть залишатися і інші сліди транспортних засобів, які не менше ефективно використовуються для встановлення конкретних автомобілів, тракторів, автобусів тощо. Так, при ударі автомобіля в інший транспортний засіб, паркан, стовп і т.п. на них виникають вм'ятини, траси, подряпини утворені тими деталями, які контактували − радіатором, бампером, крилом, запасним колесом. За положенням цих слідів (висота від землі), їх формі, розмірам, іншим особливостям можна судити, якою частиною вони залишені, отже про тип і модель автомобіля. Такі сліди нерідко дають можливість ідентифікувати транспортний засіб. Правила та прийоми фіксації і вилучення зазначених слідів є аналогічними, як і при роботі зі слідами знарядь зламу і інструментів.

В момент удару від автомобіля часто відділяються і залишаються на місці зіткнення різні частини: відламки кузова, частини ручок, крюків, засувок, покришки коліс, частинки шарів фарби. Особливо часто на місцях подій залишаються фрагменти скла розбитих фар. Їх загортають у м'яку тканину, або папір і упаковують у коробки відповідного розміру.

Нашарування фарби вилучаються з предметом, на якому вони знаходяться, або з частиною предмета. При неможливості зібрати предмет, або його частину, вони зрізаються або зіскоблюються. В останньому випадку робиться контрольний зіскоб з чистої поверхні предмета. Фрагменти фарби помішуються в скляні пробірки і закріплюються в ній паперовими, ватними чи марлевими тампонами, щоб вони не рухалися і не руйнувалися.

Поряд з вивченням і фіксацією слідів, утворених транспортом на місці події, необхідно зʼясувати і змоделювати, які сліди повинні залишитися на самому транспорті.

Так, при зіткненні на автомобілі залишаються пошкодження у вигляді вм'ятин, пробоїн, подряпин. Тут же можна знайти місця нашарування або відшарування фарби від контакту з пошкодженими предметами. При наїзді на людину на деталях автомобіля можуть залишитися сліди рук і одягу, сліди крові, куски тканини одягу, волосся, частини мозку. Всі ці сліди описуються і фотографуються так, щоб було зрозуміло і наглядно проілюстровано, на якій частині автомобіля вони знаходяться.

На усіх упаковках робляться відповідні написи про вміст та місце вилучення упакованого предмета.


Загальні правила та способи виявлення, фіксації, та вилучення слідів пошкоджень одягу від дії зброї на місці події наведено нижче.