Тактичні та процесуальні особливості огляду місця події

ОСОБЛИВОСТІ ОГЛЯДУ МІСЦЯ ПОДІЇ ЗА ФАКТОМ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ МАЙНОМ

СУСПІЛЬНА НЕБЕЗПЕКА КРАДІЖОК

Крадіжки – найбільш поширені та небезпечні злочини, що посягають на державне, колективне та особисте майно громадян. Відповідно до ст. 185 ККУ, крадіжка – таємне викрадання чужого майна. Поняттям «крадіжка» охоплюється значне коло злочинів, що відрізняються предметом посягання, способом вчинення і приховування, місцем реалізації злочинного задуму. З огляду на це виділяють:

Будь-який злочин, у тому числі й крадіжка, – це подія, що характеризується сукупністю тільки йому притаманних властивостей і відмінних ознак. Разом з тим ці злочини мають і спільні риси, що дозволяють дати їм узагальнену характеристику і виділити при цьому певну специфіку розслідування деяких видів крадіжок.

Кримінально-правова характеристика крадіжок

  1. Об’єктом крадіжки є право власності на майно фізичних і юридичних осіб.
  2. Майно як предмет крадіжки, – це речі та матеріальні цінності, що перебувають у власності фізичної або юридичної особи, державного, комунального чи приватного утворення, а також об'єкти на праві господарського відання, оперативного управління, оренди, застави, зберігання тощо.

    Предметом крадіжки можуть бути без застережень гро­шові кошти, акції, інші цінні папери. Викрадення документів, що дають право на одержання майна в натурі (наприклад, багажна квитанція, квитанція на зданий в хімчистку одяг тощо), але не є еквівалентами мате­ріальних цінностей, з метою заволодіння цим майном у май­бутньому повинно кваліфікуватися як готування до шахрайства за ч. 1 ст. 14 та ст. 190 ККУ.

  3. Об’єктивна сторона крадіжки полягає в таємному розкраданні чужого майна. Розкрадання визнається таємним у наступних ситуаціях:

1) коли воно відбувається у відсутність власника, іншого власника майна, а також інших осіб (наприклад, у нічний час особа, зламавши замки, проникає в чужий погріб, вилучає майно і ніким не помічене ховається);

2) коли воно здійснюється у присутності власника, іншого власника або інших осіб, але непомітно для них (наприклад, громадянин, скориставшись тим, що продавець відволікся і не спостерігає за подіями, викрадає з прилавка магазину якийсь товар і ховається);

3) коли воно вчиняється у присутності очевидців, спостерігають за винним, але не усвідомлюють протиправність його дій, які вважають, що він має право на майно (наприклад, на очах групи людей громадянин сідає в припарковану машину і їде, присутні при цьому вважають, що транспортний засіб йому належить, а насправді в їх присутності відбувається розкрадання);

4) коли воно вчиняється у присутності осіб, які в силу певних обставин завідомо для винного не здатних усвідомлювати те, що відбувається (сплячих, психічно хворих, перебувають у стані непритомності або сильному ступені сп'яніння, малолітніх і ін);

5) коли воно вчиняється у присутності осіб, що спостерігають за діями винного, усвідомлюють протиправний характер його дій, але не дають знати про свою присутність, зв'язку з чим винний вважає, що діє таємно (наприклад, сусідка спостерігає через дверне вічко, як у квартиру напроти проникає злодій, а згодом виходить з неї з викраденими речами).

Суб’єктом злочину може бути осудна особа яка досягла 14-річного віку.

Суб’єктивна сторона крадіжки характеризується прямим умислом на заволодіння чужим майном. Змістом умислу винного при крадіжці охоплюється його переконаність у тому, що викрадення майна здійснюється ним таємно від потерпілого, очевидців або осіб, у володінні чи під охороною яких знаходиться майно. Обов’язковою ознакою крадіжки суб’єктивної сторони крадіжки є корисливий мотив.

Кваліфікованими видами крадіжки є вчинення її:

1) повторно; 2) за попередньою змовою групою осіб; 3) у великих розмірах; 4) в особливо великих розмірах; 5) організованою групою, а також крадіжка: 6) поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище; 7) що завдала значної шкоди потерпілому.

Тактичні ситуації

За характером зв’язку злочинних дій з особливостями місця їх вчинення можна виділити три різновиди крадіжок:

Найбільш типовими слідчими ситуаціями початкового етапу розслідування крадіжок є такі:

1. Факт крадіжки виявлено і підозрюваного затримано з речовими доказами.

2. Факт крадіжки встановлено, є відомості про можливого злочинця (групу осіб), проте нікого не затримано.

3. Факт крадіжки встановлено (зламані вхідні двері, своєрідний безлад у приміщенні, відсутнє певне майно), але дані про суб'єкта злочину відсутні.

На наступному етапі розслідування крадіжок можуть скластися такі типові слідчі ситуації:

1. Подія злочину не мала місця (предмет крадіжки виявлено потерпілим в іншому місці; інсценування злочину).

2. Факт крадіжки й особа, яка її вчинила, встановлені, злочинець затриманий і визнає себе винуватим у повному обсязі.

3. Факт крадіжки встановлено, зібрано докази про винуватість особи, яка її вчинила, однак підозрюваний визнає свою вину частково

4. Факт крадіжки встановлено, зібрано докази винуватості, але він вини не визнає, посилаючись на алібі (називає місце перебування на момент крадіжки й осіб, які можуть це підтвердити), викрадене майно не знайдено.

Огляд місця події

Огляд місця події про крадіжки, що здійснюються з проникненням в житло або інші приміщення

В ході огляду місця події повинні з’ясовуватися такі питання:

Дії інспектора-криміналіста при ОМП

Після прибуття на місце події:

Отримавши повідомлення про крадіжку зі зламом слідчий:

Необхідно дати вказівки щодо збереження в незмінному вигляді місця події і виявлених там предметів. При несприятливих погодних умовах і наявності слідів на відкритій місцевості треба забезпечити їх збереження шляхом закриття будь-якими побутовими предметами, але уникаючи їх пошкодження.

При будь-яких обставинах «вузлові» моменти огляду крадіжки – встановлення місць проникнення і відходу злочинців. Це дозволяє:

Огляд приміщення

Перш за все необхідно змоделювати зразкову поведінку злочинців на місці події, припустити ті чи інші предмети, з якими вони могли стикатися. Виходячи з цього необхідно:

Огляд навколишньої території

Огляд може привести до виявлення слідів, що мають важливе значення для огляду місця події. У багатоквартирному будинку необхідно оглянути сходову клітку, де можна виявити заховані викрадені предмети; горища, через які злочинці зникли з місця події і могли залишити сліди взуття, куріння, викинути знаряддя зламу, викрадене або, навпаки, кинути свої речі, переодягнувшись у викрадене.

При попаданні в житло шляхом спуску з даху на ній можуть залишитися сліди взуття як поверхневі, так і об’ємні на розм’якшеному бітумі, сліди слини, обривки мотузок з вузлами. У сільській місцевості, на прилеглій до будинку території, особливо на ґрунтових дорогах і стежках, можна виявити сліди транспортних засобів, взуття, кинуті знаряддя злочину, речі. Напрямок руху злочинців дозволить провести оперативні заходи щодо їх затримання.

Необхідно мати на увазі, що злочинцем могла бути штучно створена обстановка, яка вказує на ознаки інсценування (наприклад, умисне видалення ошурків, що утворилися в результаті перепилювання дужки замка, що наводить на роздуми про вчинення цих дій у іншому місці і т.п.).

Ознаки інсценування крадіжки

При огляді місця зламу і проникнення в приміщення можуть бути встановлені такі ознаки інсценування крадіжки:

Зазначені ознаки свідчать про інсценування крадіжки за умови, що злочинець не міг завчасно проникнути в приміщення, а потім провести злам з середини:

Об’єкти і сліди