Контрольно-тренувальний блок
Комплексні кваліфікаційні завдання
4. Криміналістичне зброєзнавство
Завдання 1
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. В кафе «Кришталеве джерело» по вул. Прорізній 9/11 в м. Києві 17.03.17 р. о 21.00 увійшов невідомий громадянин, що дістав із кишені пальто вогнепальну зброю і зробив постріл у гр. Невідомого І.М., який сидів за окремим столом в куті залу, вечеряв. Від отриманого вогнепального поранення гр. Невідомий І.М., помер. При огляді місця події в декоративній панелі стіни, було виявлено і вилучено кулю калібру 7,62-мм. Прокурор прокуратури м. Києва Волошиним А.В., по кримінальному провадженню № 1771, по факту вбивства гр. Невідомого І.М., призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, прокурор на вирішення поставив наступні питання:
- Частиною, якого патрону є куля, що вилучена в кафе «Кришталеве джерело» по вул. Прорізній, 9/11 в м. Києві 17.03.17 р.?
- З якого виду моделі, зразка зброї стріляні куля, що вилучена з місця події?
- Чи є на кулі сліди крові потерпілого гр. Невідомого І.М.?
Частина 1
- Які питання з поставлених прокурором Волошиним А.В., вирішуються судово-балістичною експертизою, а які іншими видами судових експертиз?
- Які ще питання, крім вказаних в постанові про призначення судово-балістичної експертизи міг вказати Прокурор Волошин А.В. при дослідженні кулі вилученої в кафе «Кришталеве джерело» по вул. Прорізній, 9/11 в м. Києві 17.03.17 р.?
- Визначить цілі і завдання, що потрібно вирішити при дослідженні кулі, що вилучена в кафе «Кришталеве джерело» по вул. Прорізній, 9/11 в м. Києві 17.03.17 р.?
Частина 2
- Як досліджується будова та конструкційні характеристики кулі.
- Як встановлюється частиною, якого патрону є куля.
- Як встановлюється вид, модель, зразок зброї з якої стріляна куля.
Завдання 2
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України в м. Києві. В парку «Перемога» по вул. Воз'єднання 3 в м. Києві 21.02.17 р., о 22.00 біля нічного клубу «Нью-Йорк», був найдений труп гр. Іванова І.І. При огляді місця події, було виявлено і вилучено гільзу. Прокурор прокуратури м. Києва Гончаренко А.В., по кримінальному провадженню № 1788, по факту вбивства гр. Іванова І.І., призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, прокурор на вирішення поставив наступні питання:
- Частиною, яких патронів є гільза, вилучена біля нічного клубу «Нью-Йорк» по вул. Воз'єднання 3 в м. Києві 21.02.17 р.?
- З якого виду моделі, зразка зброї стріляна гільза, вилучена біля нічного клубу «Нью-Йорк» по вул. Воз'єднання 3 в м. Києві 21.02.17 р.?
Частина 1
- Які питання вирішує експертом в попередній стадії судово-балістичної експертизи при дослідженні гільзи вилученої біля нічного клубу «Нью-Йорк» по вул. Воз'єднання 3 в м. Києві 21.02.17 р.?
- Які методи та технічні засоби та прийоми, потрібно застосувати при дослідженні гільзи вилученої на місці події?
Частина 2
- Встановіть частиною, яких патронів являється гільза, вилучена біля нічного клубу «Нью-Йорк» по вул. Воз'єднання 3 в м. Києві 21.02.17 р.?
- Встановіть, які сліди зброї залишились на гільзі?
- Встановіть по маркуванню вид, модель, зразок зброї з якої стріляна гільза, вилучена з місця події?
Завдання 3
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. Біля входу станції метро «Поштова площа» в м. Києві 11.02.17 р. о 23.00, був найдений труп гр. Петрова І.І. При огляді місця події, було виявлено і вилучено тридцять три шротини діаметром 2,5 мм. Прокурор прокуратури м. Києва Бондаренко І.В., по кримінальному провадженню № 1790, по факту вбивства гр. Петрова І.І., призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, прокурор на вирішення поставив наступні питання:
- З якого виду моделі, зразка зброї стріляні тридцять три шротини, вилучені біля входу станції метро «Поштова площа» в м. Києві 11.02.17 р.?
- Яким способом виготовленні тридцять три шротини?
- Чи однакова фізична структура та хімічний склад металу з якого виготовленні тридцять три шротини вилучені біля входу станції метро «Поштова площа» в м. Києві 11.02.17 р.?
Частина 1
- Які питання з поставлених прокурором Бондаренком І.В., вирішуються судово-балістичною експертизою, а які іншими видами судових експертиз?
- Як попередньо досліджуються речові докази?
Частина 2
- Встановіть вид, модель, зразок зброї з якої стріляні тридцять три шротини, вилучені біля входу станції метро «Поштова площа» в м. Києві 11.02.17 р.?
- Встановіть спосіб виготовлення шроту?
- Як оформляються результати досліджень?
Завдання 4
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. 23.04.17 р. біля магазину «Сюрприз» по пр-ту Гагаріна, 18 у м. Києві, о 20.30 гр. Іванов М.М., погрожуючи гр. Маркову С.С. предметом подібним на пістолет забрав годинник із металу жовтого кольору, після чого зник. При проведені оперативно-пошукових дій по місцю проживання гр. Іванова М.М., був вилучений пістолет за № 12221. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Сурков А.А., по кримінальному провадженню № 02-1701, по факту розбою, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив питання:
- Чи є предмет, вилучений у гр. Іванова М.М., вогнепальною зброєю?
- Якщо є, який вид, модель, зразок і калібр даної зброї?
- Чи проводились постріли з даної зброї?
- Як давно проводились постріли після останньої її чистки?
Частина 1
- Виходячи з поставлених слідчим питань, які види досліджень потрібно провести експерту?
- Які завдання, потрібно вирішити при дослідженні предмета схожого на пістолет?
- Які стадії попереднього дослідження вогнепальної зброї ви знаєте?
Частина 2
- Дослідіть матеріальну частину і конструкційні характеристики предмета схожого на пістолет, вилученого у гр. Іванова М.М.?
- Встановіть належність предмета схожого на пістолет, вилученого у гр. Іванова М.М., до вогнепальної зброї?
- Встановіть вид, модель, зразок вогнепальної зброї?
Завдання 5
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. В гаражі кооперативу «Березняки-1» по вул. Шумського, 7 в м. Києві, 27.05.17 р., об 19.30 гр. Петров М.М., затіяв бійку з гр. Мирним С.С., за те що той при заїзді на місце стоянки осліпив його фарами автомобіля ВАЗ-21-01 державний № А-25-16 КИ. В результаті бійки гр. Петров М.М., застосував газовий пістолет «РREFECTA-8М» № 3333, і в результаті пострілу з близької відстані вибив ліве око гр. Мирному С.С. На допиті гр. Петров М.М., показав що він не натискав на гачок пістолета, а постріл відбувся в результаті удару палкою по пістолету, що наніс гр. Мирний С.С. При проведені слідчих дій був вилучений пістолет «РREFECTA-8М» № 3333, що належить гр. Петрову М.М., а також дерев'яна палка, вилучена на місці події. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Сурков А.А., по кримінальному провадженню № 04-1711, по факту нанесення тяжких тілесних пошкоджень, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив наступні питання:
- Чи технічно справний газовий пістолет «РREFECTA-8М» № 3333, вилучений у гр. Петрова М.М.?
- Чи придатний газовий пістолет «РREFECTA-8М» № 3333, вилучений у гр. Петрова М.М., для проведення пострілів?
- Якщо пістолет технічно не справній, але придатний до окремих пострілів, то чи можливі постріли у вище зазначеному випадку?
Частина 1
- Які питання можуть поставати перед експертом при встановленні придатності зброї до пострілів без натискання на спусковий гачок?
- Які завдання, вирішуються при встановленні придатності зброї до пострілів без натискання на спусковий гачок?
Частина 2
- Встановіть технічну справність газового пістолета «РREFECTA-8М» № 3333, вилучений у гр. Петрова М.М.?
- Як встановлюється придатність вогнепальної зброї до пострілів?
- Як встановлюється придатність пістолета до пострілів без натискання на спусковий гачок при нанесенні ударів по частинам і механізмам?
Завдання 6
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. В гуртожитку заводу «КРЗ» по вул. Російська, 3 в м. Києві 21.07.17 р., о 19.30 гр. Миколайчик М.М., перебуваючи в нетверезому стані намагався потрапити в кімнату № 13, де проживала гр. Сидоренко Т.В., але у зв'язку з тим, що його не впустили, взяв рушницю «ІЖ-49» і зробив постріл у вхідні двері. На допиті гр. Миколайчик М.М., показав що він не натискав на спусковий гачок рушниці, а постріл відбувся у наслідку падіння рушниці на підлогу. При проведені слідчих дій була вилучена рушниця «ІЖ-49» № 66666, що належить гр. Миколайчуку М.М. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Самусь А.А., по кримінальному провадженню № 03-17101, по факту хуліганства ст. 206 КК України, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив наступні питання:
- Чи технічно справна рушниця «ІЖ-49», вилучена у гр. Миколайчук М.М.?
- Чи придатна рушниця «ІЖ-49», вилучена у гр. Миколайчук М.М., для пострілів при падінні її з висоти 1 м на підлогу?
Частина 1
- До якого виду відноситься судово-балістична експертиза встановлення придатності зброї до пострілів без натискання на спусковий гачок?
- Які ще питання вирішуються даним видом експертиз?
- Які методи, технічні засоби та прийоми, необхідно застосувати при дослідженні?
Частина 2
- Встановіть, які особливості устрою, стану частин та механізмів можуть спричинити постріли без натискання на спусковий гачок при падінні рушниці «ІЖ-49», вилученої у гр. Миколайчук М.М., з висоти 1 метр на підлогу?
- Встановіть придатність рушниці, що надійшла на дослідження до пострілів при падінні її з висоти 1 метр?
- Як оформлюються результати досліджень?
Завдання 7
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. У квартирі № 24 будинку № 45 по вул. Польова в м. Києві, 11.02.17 р., о 21.30 був виявлений труп гр. Іваненко М.М., із вогнепальним пошкодженням в області грудної клітини та з предметом схожим на пістолет «ТТ» у правій руці. При огляді, вогнепального пошкодження на білій сорочці, встановлено наявність часток кіптяви, порошинок і металу, а також слід штанцмарки. Прокурором прокуратури м. Києва Хропатим А.М., по кримінальному провадженню № 07-8723, по факту самогубства, призначено судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, прокурор поставив наступні питання:
- Чи є навколо вогнепального пошкодження гр. Іваненко М.М., сліди кіптяви, мастила, порошинок, металізації?
- З якої відстані нанесені вогнепальні пошкодження (при наявності кіптяви, порошинок, металізації)?
- Чи не було здійснено два постріли в один і той же рановий канал?
Частина 1
- Який вид судової експертизи розглядає питання пов’язані з спричиненням вогнепальних ушкоджень людини?
- Які технічні засоби потрібно застосувати при виявленні слідів кіптяви, пороху та часток металу?
Частина 2
- Встановіть механізм утворення слідів пострілу при наявності кіптяви, пороху і часток металу навколо пошкодження?
Встановіть дистанцію пострілу при виявленні слідів пороху, кіптяви, металевих часток навколо кульового ушкодження гр. Іваненка.
Завдання 8
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. 11.09.17 р., гр. Защепа М.В., перебуваючи у нетверезому стані, о 21.30, по вул. Гната Юри, 19 в м. Києві, був затриманий патрульними поліцейськими. При зовнішньому огляду, у гр. Защепи М.В., у валізі було вилучено 1700 патронів калібру 5,45 мм. На запитання звідки та що це гр. Защепа М.В. відповів, що 1700 патронів він знайшов годиною раніше до затримання і ніс їх до міліції. При обшуку 12.09.17 р., квартири гр. Защепи М.В. за адресою : м. Київ, пр-ту Кольцова, 29 кв. 34, було виявлено 16 патронів калібру 5,45 мм. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Кролик Л.М., по кримінальному провадженню № 10-28102, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив наступні питання:
- Чи є 1700 патронів, вилучених у гр. Защепи М.В. при затриманні, і 16 патроні, вилучених по місцю його проживання, бойовими припасами до вогнепальної зброї?
- Чи є 1700 патронів, вилучених у гр. Защепи М.В. при затриманні, і 16 патронів, вилучених по місцю його проживання, продукцією одного заводу, партії, року?
- Чи придатні вилучені патрони для проведення пострілів?
Частина 1
- У чому різниця між патронами та бойовими припасами?
- Які види патронів ви знаєте, з яких частин вони складаються?
- Як встановлюється технічна справність патронів (бойових припасів)?
Частина 2
- Встановіть з яких частин складаються 1716 патронів, вилучених у гр. Защепи М.В.?
- Встановіть, чи є 1700 патронів, вилучених у гр. Защепи М.В. при затриманні, і 16 патроні, вилучених по місцю його проживання, бойовими припасами до вогнепальної зброї?
- Встановіть, чи є 1700 патронів, вилучених у гр. Защепи М.В. при затриманні, і 16 патронів, вилучених по місцю його проживання, продукцією одного заводу, партії, року?
Завдання 9
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. 05.04.17 р., о 21.55, гр. Кротов К.К., здійснив розбійний напад на квартиру гр. Корбун Т.Т., що проживає за адресою м. Київ, вул. Лісна, 29 кв. 21, заволодів грошима у розмірі 175600 гривень, спричинивши вогнепальне поранення потерпілому та зник. Прийшовши до тями гр. Корбут Т.Т. зателефонував «102». У результаті здійснення пошукових дій гр. Кротов К.К., був затриманий. При обшуку, у нього був виявлений і вилучений предмет схожий на саморобний пістолет. При огляді місця події, була виявлена та вилучена куля калібру 9 мм без слідів полів нарізів. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Приход С.С., по кримінальному провадженню № 04-38102, по факту розбійного нападу, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив наступні питання:
- Чи є предмет, вилучений у гр. Кротова К.К., вогнепальною зброєю?
- Який способом і по якому типу, виду він виготовлений?
- Чи стріляна куля, вилучена в кв.21, будинку №29 по вул. Лісна в м. Києві з предмета схожого на пістолет вилученого у гр. Кротова К.К.?
Частина 1
- Які особливі ознаки саморобної зброї виготовленої з використанням частин і механізмів заводської зброї?
- Стадійність проведення експериментальних досліджень саморобної вогнепальної зброї?
- Які загальні та особливі ознаки слідів на поверхні кулі можуть свідчити, про те, що вона стріляна саме з саморобної зброї?
Частина 2
- Встановіть загальні та особливі ознаки слідів на кулях, що свідчать, про їх відстріл саме з саморобної вогнепальної зброї?
- Як встановити, що куля яка вилучена в кв.21, будинку №29 по вул. Лісна в м. Києві стріляна саме з пістолета, вилученого у гр. Кротова К.К.?
Завдання 10
Ви працюєте експертом у Київському міському НДЕКЦ МВС України. 01.07.17 р., о 13.54, гр. Вітренко К.К., здійснив розбійний напад на квартиру гр. Короткова В.Т., що проживає за адресою м. Київ, пр-т Корнійчука, 19 кв. 20, заволодів грошима у розмірі 357000 гривень, погрожуючи зброєю, після зв’язав потерпілого і зник. Розв’язавшись потерпілий зателефонував «102». У результаті проведення пошукових дій гр. Вітренко К.К., був затриманий. При обшуку, у нього був виявлений і вилучений предмет схожий на обріз гвинтівки. Слідчий Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві Прищепа С.М., по кримінальному провадженню № 09-2802, по факту розбійного нападу, призначив судово-балістичну експертизу.
У постанові про призначення судово-балістичної експертизи, слідчий поставив питання:
- Чи є предмет, вилучений у гр. Вітренко К.К., вогнепальною зброєю?
- Яким способом виготовлений предмет і по якому типу?
- Чи проводились постріли з даної зброї?
Частина 1
- Які способи виготовлення саморобної вогнепальної зброї ви знаєте? Дайте їм характеристику?
- Які ознаки саморобної вогнепальної зброї виготовленої по типу «обрізів»?
- Як ви розумієте поняття атипова, саморобна вогнепальна зброя?
Частина 2
- Встановіть належність досліджуваного предмета, вилученого у гр. Вітренко К.К., до категорії вогнепальної зброї.
- Встановіть спосіб виготовлення вогнепальної зброї?
- Які вимоги до проведення експертного експерименту та оформлення результатів дослідження саморобної вогнепальної зброї?