Об’єкти та сліди

Об’єкти та сліди трасологічного походження

Загальні правила та способи виявлення, фіксації та вилучення слідів

структури матеріалу (рукавичок) на місці події

Починаючи пошук на місці події слідів рукавичок, спеціаліст повинен добре уявляти собі, який вигляд вони мають. Сліди рукавичок (структури матеріалу) за зовнішнім виглядом нагадують сліди пальців рук, але без папілярних узорів. В слідах шкіряних рукавичок проявляється структура шкіри, в гумових – рельєф поверхні матеріалу, трикотажних – ознаки в'язки і матеріалу тощо.



№ 4
(відповідно до реєстраційного номеру в журналі колекції)
Відомості про об’єкт:
рукавички виготовлені з трикотажного матеріалу, з поверхневим захисним шаром на робочій поверхні у вигляді елементів лінійної, прямокутної. тпапецевидної квадратної форм та зображенням малюнку у вигляді будинку
19
Відтиск правої рукавички

Пошук слідів рукавичок на місці події здійснюється за методикою, аналогічною для слідів рук. Виявлення слідів структури матеріалу не виключає наявність слідів рук. В деяких випадках злочинець на час знімає рукавички, і тоді можуть бути виявлені обидва види слідів, що збільшує обсяг зібраної на місці події інформації. Тому при виявленні слідів рукавичок подальшу пошукову роботу припиняти не можна: можуть бути знайдені і сліди рук.

Успішний пошук слідів рукавичок багато в чому залежить від правильного визначення джерел інформації про можливе місце знаходження слідів. Тут мова йде, перш за все, про свідків події. Наприклад, свідки грабежів, розбійних нападів та інших злочинів можуть повідомити відомості про дії злочинця і про ті предмети, з якими відбувався контакт правопорушника. Цілеспрямований пошук слідів рукавичок здійснюється також на основі уявного моделювання дій злочинця – виходячи з обставин справи, порушень обстановки, визначення місць проникнення висунутих версій і т. д.

Виявлення видимих слідів на практиці не викликає труднощів. Процес виявлення маловидимих і невидимих слідів більш складний і вимагає застосування спеціальних методів. Для виявлення слідів рукавичок застосовуються оптичний (візуальний), фізичний і хімічний методи.

Оптичний метод виявлення маловидимих слідів заснований на посиленні видимості за рахунок створення найбільш вигідних умов освітлення і спостереження. На полірованих і скляних поверхнях сліди рукавичок виявляються в кососпрямованих променях джерела світла. Прозорі об'єкти можна оглядати напросвіт.

З великою ефективністю може застосовуватися метод вивчення люмінесценції речовин в ультрафіолетових променях. Для виявлення невидимих слідів рукавичок на різних поверхнях можуть успішно застосовуватися порошки, йод, кіптява, що використовуються для виявлення слідів рук. Залежно від умов і термінів зберігання об'єктів сліди, утворені косметичними кремами, потожировою речовиною і деякими видами харчових жирів, можуть висихати. У таких випадках необхідно їх зволожити за допомогою парових ванночок.

Маловидимі сліди рукавичок, утворені великою кількістю жирової речовини, обробляти порошком не варто – необхідно вилучати об'єкт зі слідом. Якщо це зробити неможливо, сліди фотографуються на місці їх виявлення масштабною зйомкою, а потім проводиться їх обкурювання парами йоду або на їхню поверхню обережно наноситься невелика кількість порошку, що має слабкі липкі властивості (наприклад, окис міді). Для виявлення невидимих слідів рукавичок на пофарбованому і незабарвленому дереві, різних видах паперу, картоні можна використовувати хімічний метод: за допомогою розчинів нінгідрина і азотнокислого срібла підвищеної концентрації.

Фіксація слідів рукавичок здійснюється такими способами:

  1. Опис у протоколі огляду місця події із указуванням предмета, на якому вони виявлені. Складання схем місць виявлення слідів.
  2. Фотографування слідів.
  3. Копіювання поверхневих слідів на липкі плівки.
  4. Моделювання об'ємних слідів.

Виявлені на місці події сліди рукавичок, і особливо ті, які вилучаються, повинні бути детально описані у протоколі огляду місця події. Перш, ніж починати описувати сліди, потрібно зафіксувати їх розташування щодо навколишньої обстановки. Для кращої орієнтації потрібно зробити схему виявлення слідів, замальовку найбільш інформативних слідів із зазначенням форми, розмірів, характерних особливостей. Описуючи ознаки, що відобразилися в слідах рукавичок, особливо детально бажано відтворити ознаки рельєфу слідоутворюючого об'єкта: структура, малюнок переплетення, наявність і різновид швів, довжина стібка у швах, наявність штопання, розташування латок і їхні розміри, характерні риси, предмети фурнітури, вузлики й т.д. При цьому необхідно дотримуватись такої послідовності:

Фотографування слідів проводять за правилами масштабної зйомки. При фотографуванні слідів вузловою зйомкою фіксується положення предметів зі слідами стосовно навколишнього оточення. На детальних знімках потрібно одержати якісну й повну передачу ознак слідів. Якщо сліди на предметі розрізнені, їх нумерують, що відзначається у протоколі огляду місця події (огляду предмета).

У ході фотографування об'ємних слідів рукавичок, джерело висвітлення розташовують під кутом 10-20° до площини зі слідом, намагаючись при цьому зустрічним потоком, відбитим від екрана, згладити контраст тіней, що виникає за рахунок рельєфу сліду. Для поліпшення якості слідів при їхньому фотографуванні, особливо, коли необхідно «відокремити» колір об'єкта від сліду, використовуються світлофільтри.

Фотографування слідів рукавичок на прозорих об'єктах, з дзеркальною поверхнею, пофарбованих слідів на різних поверхнях проводиться за тими же правилами, що й фотографування слідів рук на аналогічних поверхнях.

Копіювання поверхневих слідів проводять у тих випадках, коли їх не можна вилучити разом з об'єктом-носієм з якихось причин (громіздкість об'єкта, його цінність і ін.). Копіюють сліди на липкі плівки (дактилоскопічну плівку, технічні липкі плівки або їх аналоги, липку стрічку «скотч») після їх обробки порошками або у випадку виявлення слідів нашарування, пофарбованих порошком (крейдою, сажею, вапном, пилом). Залежно від кольору порошка застосовується колір копіювальної плівки, що контрастує з ним. При виявленні на предметі групи слідів необхідно, по можливості, копіювати їх усі на один аркуш плівки з метою збереження взаєморозташування.

У тому випадку, коли сліди виявлені на нерівній поверхні, їх краще копіювати не на плівку, а на одну зі зліпочних мас. Для моделювання об'ємних слідів рукавичок використовуються полімерні зліпочні матеріали. Техніка виготовлення зліпків зі слідів рукавичок та ж, що й для інших об'ємних слідів.

У процесі огляду місця події виявлені сліди рукавичок повинні бути зафіксовані й вилучені.

При вилученні слідів необхідно керуватися такими правилами:


Загальні правила та способи виявлення, фіксації та вилучення слідів взуття на місці події наведено нижче.