Об’єкти та сліди
Об’єкти та сліди трасологічного походження
Приклади найхарактерніших слідів знарядь зламу
На частинах циліндрових механізмів замків
На металевому кільці (ланці ланцюга)
Сліди перекусу, утворені бокорізами
Збільшений вигляд кутів сходження, утворених при зустрічному тиску з наступним розламом на торцях двох досліджуваних частин металевого кільця (ланки).
Збільшене зображення слідів на поверхнях відокремлення вільних кінцівок двох наданих на дослідження частин металевого кільця.
На металевій решітці
Збільшене зображення слідів на поверхнях відокремлення вільних кінцівок наданого на дослідження фрагменту решітки.
Зліпки слідів віджиму на структурну пасту
Сліди знарядь зламу на деталях врізного сувальдного замка
Загальний вигляд слідів на корпусі замка, з двох сторін
Пласка викрутка в якості знаряддя зламу
Суміщення сліду на зовнішній поверхні наданої на дослідження частини корпусу замка та експериментального сліду, утвореного наданою на дослідження пласкою викруткою
Сліди знарядь зламу на навісному циліндровому замку типу «Аблой»
Навісний замок з виламаним циліндровим механізмом
Сліди знарядь зламу на навісному замку рамкового типу
Збільшене зображення слідів на дужці наданого на дослідження навісного замка
Сліди знарядь зламу на врізному «хрестоподібному» циліндровому замку
Збільшене зображення деталей циліндрового механізму замка у наданому на дослідження стані
Збільшене зображення поверхонь циліндру з повідцем наданого на дослідження замка з двох сторін
За механізмом утворення вищеописаних пошкоджень, вплив стороннього предмету, що міг їх спричинити, здійснювався опосередковано через внутрішні поверхні циліндру циліндрового механізму замка.
Збільшене зображення внутрішніх поверхонь циліндру циліндрового механізму наданого на дослідження замка
Фіксація слідів знарядь зламу і інструментів здійснюється шляхом опису в протоколі огляду, фотографуванням, складанням креслень, схем, копіюванням (виготовленням гіпсових зліпків).
В протоколі огляду необхідно відобразити:
- особливості перепони її властивості, матеріал, міцність, наявність покриття та колір;
- де, і які сліди знайдені;
- спосіб фіксації слідів;
- що, і як вилучено;
- яка фотозйомка застосовувалася, що сфотографовано;
- які зроблені плани, схеми, замальовки.
Описуючи сліди, треба вказати:
- їх точне розміщення на перепоні;
- вид: ковзання, різання, віджим і т.п.;
- форму у відповідності з геометричною формою, яку вони нагадують;
- взаємне розміщення;
- напрямок кожного з них: горизонтальний, вертикальний, з нахилом;
- пов'язаність між собою за механізмом утворення;
- ступінь вираженості;
- найбільш чіткі особливості.
Фотографування виконується за загальними правилами фотозйомки на місці події. Масштабне фотографування окремих слідів здійснюється з максимальним збільшенням, де об’єкт повинен займати 80 відсотків кадру з лінійкою.
Освітлення при зйомці повинно забезпечувати чітке відображення характерних ознак знаряддя зламу та його рельєфу. Щоб виділити деталі рельєфу, інколи треба виконати декілька знімків під різними кутами освітлення. На планах, схемах і замальовках потрібно робити позначки місць знаходження слідів. Якщо під час огляду частина перепони зі слідами вилучена, на фотознімках, планах, схемах і замальовках вказуються ці місця.
Найкращим засобом вилучення слідів знарядь зламу й інструментів є вилучення всього предмета зі слідом, або його частини. На вилучених частинах перепони зі слідами виконуються пояснювальні надписи: «верх», «низ», «внутрішня сторона», «зовнішня сторона», «місце спилу, здійснене спеціалістом/слідчим» і т.п., щоб у ході експертного дослідження можна було визначити точне місце знаходження та взаємне розміщення слідів на перешкоді, а також сліди втручання слідчо-оперативної групи в процесі вилучення перепони.
В тих же випадках, коли з певних причин предмет або його частину з слідом вилучити неможливо, сліди, залежно від їх виду, копіюються, якщо це поверхневі сліди, на дактоплівку, фотопапір чи гуму, а з об'ємних слідів утворюються зліпки.
Для виготовлення зліпків використовуються гіпс або різні зліпочні маси (силіконові пасти (наприклад, «Silmark»), синтетичний каучук). Особливо багато різноманітних зліпочних матеріалів використовується стоматологами. Вони прості в застосуванні і дуже добре передають рельєф копіювальної поверхні.
Не бажано використовувати пластилін, бо він змінює форму в залежності від термічного (температурного) впливу і може викривляти сліди.
Інколи на місці події знаходять і самі знаряддя й інструменти, якими користувався злочинець. Необхідно зафіксувати їх місце знаходження, розміри, форму і особливості, перевірити на наявність дактилоскопічних чи біологічних слідів.
На поверхні знаряддя (інструмента) можуть бути виявлені сліди від матеріалу перепони у вигляді вм'ятин, подряпин зі свіжим блиском металу, або частини цього матеріалу (металу, цегли, деревини, фарби), які також треба ретельно зафіксувати, а при вилученні застосувати заходи для їх збереження та запобігання ушкодження.
Ні в якому разі неприпустимі примірювання, суміщення знарядь зламу і інструментів зі слідами на місці події, тому що це може призвести до знищення особливостей знарядь зламу чи інструментів, які відображені в слідах.
Предмети зі слідами, виготовлені зліпки та інші речові докази, вилучені на місці події, належить упакувати так, щоб забезпечити їх неушкодженість та збереження під час транспортування. Для цього використовують щільний папір, коробки, поліетиленові пакети тощо.
Вилучені знаряддя зламу, інструменти та сліди треба упаковувати ізольовано один від одного. На упаковці зазначаються відповідні позначення.
Загальні правила та способи виявлення, фіксації та вилучення слідів структури матеріалу (рукавичок) на місці події наведено нижче.