РОЗДІЛ 2. КРИМІНАЛІСТИЧНА ТЕХНІКА
Тема 13. ІНФОРМАЦІЙНО-ДОВІДКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ПРАВООХОРОННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
(КРИМІНАЛІСТИЧНА РЕЄСТРАЦІЯ)
Лекційний матеріал
1. Загальні положення криміналістичної реєстрації
Інформаційно-довідкове забезпечення правоохоронної діяльності – це окреме криміналістичне вчення, предметом якого є знання про організацію та функціонування інформаційних систем незалежно від їх основного призначення та відомчої належності, порядок отримання облікової інформації та особливості її використання під час розслідування кримінальних правопорушень.
З метою запобігання, виявлення і розслідування кримінальних правопорушень, а також з метою підвищення рівня інформаційного забезпечення проведення експертних досліджень в органах, що входять до системи МВС України ведуться та функціонують криміналістичні обліки, які у своїй сукупності утворюють систему, що у криміналістиці визначається як криміналістична реєстрація.
Криміналістична реєстрація як галузь криміналістичної техніки являє собою сукупність знань про організацію та функціонування криміналістичних обліків, а також використання інформації, що в них міститься, під час розслідування та попередження кримінальних правопорушень.
Криміналістичні обліки – це науково розроблена сукупність інформаційно-пошукових систем, що створенні та функціонують у правоохоронних органах з метою забезпечення процесу розслідування кримінальних правопорушень певною інформацією про об’єкти та їх ідентифікаційні ознаки.
Правовою основою функціонування (формування, ведення та використання) криміналістичних обліків є Конституція України, закони України, нормативно-правові акти Президента України та Кабінету Міністрів України, відомчі нормативні акти МВС України.
Функціонування криміналістичних обліків ґрунтується на принципах законності, гуманізму, поваги до прав та свобод людини і громадянина, наукової обґрунтованості, усебічності та повноти застосування спеціальних знань.
Джерелами формування криміналістичних обліків є об’єкти (їх копії, зображення) та (або) відомості про них, що надходять з оперативних підрозділів, органів досудового розслідування, прокуратури, судів, а також з Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства юстиції України, інших органів виконавчої влади, а також Національного банку України.
Криміналістичні обліки експертної служби функціонують на двох рівнях (до реформування МВС України на трьох рівнях – центральному, регіональному (обласному) та місцевому (місцевому кущовому)):
- центральному – у Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України (далі – ДНДЕКЦ), в якому ведуться центральні колекції;
- територіальному – у територіальних науково-дослідних експертно-криміналістичних центрах (далі – НДЕКЦ), де ведуться обласні колекції.
Залежно від завдань, що вирішуються, криміналістичні обліки складаються з оперативно-пошукових та (або) інформаційно-довідкових колекцій.
Оперативно-пошукові колекції призначені для отримання інформації про особу, яка причетна до вчинення кримінального правопорушення; для ідентифікації особи, знаряддя кримінального правопорушення (транспортного засобу, зброї, обладнання тощо, які використовувалися під час вчинення кримінального правопорушення); для встановлення спільної родової (групової) належності матеріалів та речовин; для встановлення інших фактичних даних, які свідчать про вчинення кримінальних правопорушень конкретною особою; для отримання іншої інформації щодо вчинених кримінальних правопорушень та запобігання їм.
Оперативно-пошукові колекції формуються з об’єктів (їх копій, зображень) та (або) відомостей про них, вилучених або отриманих під час огляду місця події, проведення інших слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів, а також отриманих під час криміналістичної реєстрації дактилокарт, фото- та відеозображень, записів голосів і мовлення осіб, ДНК-профілів.
Під час проведення огляду місця події, інших слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів працівниками органів досудового розслідування та оперативних підрозділів встановлюється коло осіб, які залишили сліди не пов’язані із вчиненням кримінального правопорушення (потерпілі, їх родичі, знайомі; працівники швидкої медичної допомоги, аварійно-рятувальних служб, що прибувають на місце кримінального правопорушення раніше слідчо-оперативних груп, тощо) з метою подальшого одержання у зазначених осіб зразків для проведення експертних досліджень, для того, щоб в подальшому виключити зазначених осіб з кола підозрюваних.
Направлення об’єктів (їх копій, зображень) для постановки (перевірки) на облік здійснюється тільки після проведення їх експертних досліджень.
Після проведення експертних досліджень об’єктів (їх копій, зображень) працівниками, якими вони проводилися, складаються реєстраційні картки відповідно до вимог Інструкції з організації функціонування криміналістичних обліків експертної служби МВС, затвердженої наказом МВС України від 10.09.2009 р. № 390. За цими картками керівниками НДЕКЦ в обов’язковому порядку організовуються їх перевірки за відповідними видами та рівнями криміналістичних обліків експертної служби МВС України. Про результати такої перевірки інформуються органи досудового розслідування та підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність.
У разі встановлення або невстановлення тотожності об’єктів подальші дії з ними та порядок їх направлення до колекцій вищого рівня регламентуються Інструкцією з організації функціонування криміналістичних обліків експертної служби МВС, Кримінальним процесуальним кодексом України та відповідними нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Перевірка за криміналістичними обліками здійснюється за письмовим запитом установленої форми, їх результати направляються ініціаторові перевірки.
У разі необхідності внесення до колекцій самих об’єктів (куль, гільз, підроблених грошових знаків та інших об’єктів) про факт їх внесення інформуються органи досудового розслідування та оперативні підрозділи за встановленою формою, в якій зазначається: найменування підрозділу – ініціатора перевірки; звання, прізвище, ім’я та по батькові керівника відповідного підрозділу; назва об’єкта; слідча (розшукова) дія, під час проведення якої об’єкт був вилучений; фабула кримінального правопорушення, номер кримінального провадження; назва підрозділу експертної установи, де буде обліковуватися об’єкт; мета залишення об’єкта (для проведення перевірок); за підписом керівника підрозділу експертної служби із зазначенням його прізвища, ім’я та по батькові.
Інформаційно-довідкові колекції призначені для використання об’єктів, внесених до них, під час проведення експертних досліджень, створення науково-дослідних та дослідно-конструкторських розробок, оновлення методичної та нормативної бази судової експертизи, підготовки орієнтуючої інформації, узагальнення відомостей про причини й умови вчинення кримінальних та інших правопорушень з метою запобігання їм.
Інформаційно-довідкові колекції формуються з об’єктів, що становлять інтерес для оперативно-службової, науково-дослідної та методичної діяльності, є речовими доказами в кримінальних провадженнях, за якими закінчене досудове розслідування і щодо яких є рішення суду про їх поміщення до колекцій, а також об’єктів, отриманих від установ, організацій, підприємств незалежно від форми власності.
Подання до суду клопотань про внесення до колекцій об’єктів, які становлять інтерес для оперативно-службової, науково-дослідної та методичної діяльності, оформлюється за формою, що передбачає: зазначення реквізитів суду та дані судді; зазначається мета використання; найменування виду обліку; найменування об’єктів (об’єкта); номер кримінального провадження, в якому вилучений об’єкт; за підписом керівника підрозділу експертної служби із зазначенням його прізвища, ім’я та по батькові.
Відповідно до статті 100 КПК України питання про долю речових доказів вирішується судом при ухваленні судового рішення. Суди направляють до НДЕКЦ витяги з судових рішень у частині прийнятого рішення стосовно об’єктів, щодо яких порушено клопотання про внесення їх до відповідних колекцій криміналістичних обліків.
У разі наявності декількох однорідних об’єктів, питання щодо кількості об’єктів, які вносяться до колекцій, вирішується залежно від якості відображення ідентифікаційних ознак та з урахуванням необхідності направлення їх до колекцій вищого рівня.
Методами, за допомогою яких створюються та наповнюються криміналістичні обліки, та, відповідно, проводиться криміналістична реєстрація є:
1) описовий метод;
2) дактилоскопічний метод;
3) фотографічний метод;
4) колекційний метод;
5) графічний метод;
6) змішані методи.
Основними формами концентрації інформації у криміналістичних обліках є наступні:
1) картки;
2) картотеки;
3) колекції;
4) альбоми;
5) магнітні стрічки;
6) диски;
7) відеотеки, фототеки;
8) слідотеки;
9) банки даних, у тому числі автоматизовані банки даних.
Криміналістичні обліки можуть вестися з використанням комп’ютерної техніки та програмного забезпечення, погодженого з ДНДЕКЦ. З метою запобігання втраті інформації (виходу з ладу комп’ютерної техніки, збоїв програмного забезпечення), внесеної до автоматизованих криміналістичних обліків, забезпечується її постійне дублювання на оптичних носіях (CD/DVD).
Криміналістичні обліки поділяються на такі:
- трасологічний облік;
- дактилоскопічний облік;
- балістичний облік;
- облік холодної зброї;
- облік грошових знаків, бланків документів, цінних паперів та пластикових платіжних карток;
- облік осіб за ознаками зовнішності;
- вибухотехнічний облік;
- пожежно-технічний облік;
- облік наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів;
- облік генетичних ознак людини;
- облік записів голосів та мовлення осіб;
- облік ідентифікаційних позначень транспортних засобів та реквізитів документів (підписів, печаток, штампів);
- облік матеріалів, речовин та виробів.
2. Криміналістичні обліки
Трасологічний облік функціонує на центральному та територіальному рівнях.
Трасологічний облік складається з наступних колекцій:
а) оперативно-пошукових колекцій слідів взуття, рукавичок, знарядь зламу, транспортних засобів. Формується з об’єктів-носіїв зі слідами, копій або зображень слідів взуття, рукавичок, знарядь зламу, транспортних засобів, вилучених під час ОМП, інших слідчих (розшукових) дій, оперативно-розшукових заходів;
б) інформаційно-довідкових колекцій зразків знарядь зламу, запірних та запірно-пломбувальних пристроїв (їх копій, зображень або відомостей про них), а також відомостей про взуття, транспортні засоби. Формується із зразків знарядь зламу, запірних та запірно-пломбувальних пристроїв, частин транспортних засобів (шини, фарне скло тощо), виробів масового виробництва (або зображень та відомостей про них).
У ДНДЕКЦ ведуться центральні оперативно-пошукові колекції слідів взуття, які формуються із зображень слідів взуття, вилучених під час оглядів місць вчинення убивств, замахів на вбивства; тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть; зґвалтувань; розбійних нападів; грабежів; вимагань; злочинів, вчинених з використанням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв та речовин, а також кримінальних правопорушень, коли ідентичні сліди вилучені з двох та більше місць їх вчинення, та які залишились нерозкритими.
Територіальні оперативно-пошукові колекції формуються з об’єктів-носіїв зі слідами (копій, зображень слідів) та відомостей про них:
- знарядь зламу (окремі частини зламаних перешкод). В окремих випадках допускається внесення їх копій, зображень, якщо неможливо вилучити сам об’єкт, на якому були виявлені сліди;
- взуття;
- транспортних засобів;
- рукавичок.
Центральна та територіальна інформаційно-довідкові колекції формуються з натурних зразків взуття, інструментів, що використовувалися при зламуванні перешкод, частин автотранспорту, запірно-пломбувальних пристроїв та пломб, замків і ключів, виробів масового виробництва (їх копій, зображень) та (або) відомостей про них. У разі необхідності перелік об’єктів та слідів, з яких формуються центральні та територіальні колекції, може бути розширений.
Дактилоскопічний облік функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з:
а) дактилокартотек «АДІС ДАКТО-2000»:
- дактилокарт невпізнаних трупів;
- дактилокарт осіб, які були піддані дактилоскопіюванню;
б) слідотек (реєстраційних карт слідів рук, які вилучені під час оглядів місць подій за фактами нерозкритих кримінальних правопорушень та безвісного зникнення осіб).
Дактилокартотеки ведуться підрозділами інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції. Слідотеки ведуться експертною службою МВС України.
Балістичний облік функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з:
а) оперативно-пошукових колекцій:
- куль, гільз та патронів зі слідами зброї (формується з куль, гільз, патронів зі слідами зброї, їх копій та зображень, вилучених під час проведення огляду місця події, інших слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів;
- куль та гільз, експериментально відстріляних з вилученої, знайденої та добровільно зданої зброї;
- куль та гільз, експериментально відстріляних з табельної зброї, що знаходиться на озброєнні правоохоронних органів, уповноважених органів державної влади;
- куль та гільз, експериментально відстріляних зі зброї, зареєстрованої на об’єктах дозвільної системи;
- куль та гільз, експериментально відстріляних зі зброї, яка перебуває у власності громадян;
- відомостей про зразки саморобної зброї;
- гільз утраченої гладкоствольної вогнепальної зброї;
- відомостей про вчинені із застосуванням вогнепальної зброї кримінальні правопорушення та факти її вилучення з незаконного обігу;
б) інформаційно-довідкових колекцій:
- зброї (натурні зразки, частини, механізми, заготовки, інструменти та відомості про них);
- боєприпасів (натурні зразки боєприпасів або їх частин, відомості про них);
- куль та гільз зі слідами зброї (кулі та гільзи, що експериментально відстріляні зі зразків вогнепальної зброї).
Центральна оперативно-пошукова колекція складається з:
- куль, гільз та патронів зі слідами зброї, вилучених під час проведення оглядів місць подій, інших слідчих (розшукових) дій, оперативно-розшукових заходів;
- куль та гільз, експериментально відстріляних з вилученої, знайденої та добровільно зданої зброї;
- куль та гільз, попередньо експериментально відстріляних з викраденої (утраченої) зброї, що зберігалася та використовувалася в Збройних Силах України, органах, що входять до системи МВС України, інших правоохоронних органах, на об’єктах дозвільної системи, а також з нарізної, газової зброї, пістолетів і револьверів, призначених для відстрілу патронів, споряджених гумовими або аналогічними за властивостями кулями несмертельної дії (далі – зброя «несмертельної дії»), що перебували в особистому користуванні громадян;
- інформації про вчинені на території України злочини із застосуванням вогнепальної зброї та факти вилучення з незаконного обігу такої зброї;
- гільз втраченої гладкоствольної вогнепальної зброї;
- інформації про зразки саморобної зброї.
Центральна інформаційно-довідкова колекція складається з натурних зразків, інформації про зразки зброї та боєприпасів, куль та гільз зі слідами зброї.
Територіальні оперативно-пошукові колекції складаються з:
- куль, гільз та патронів зі слідами зброї (їх копій або зображень), вилучених під час проведення огляду місця події, інших слідчих (розшукових) дій, оперативно-розшукових заходів;
- куль та гільз, експериментально відстріляних з табельної зброї, що знаходиться на озброєнні правоохоронних органів;
- куль та гільз, експериментально відстріляних зі зброї, зареєстрованої на об’єктах дозвільної системи;
- куль та гільз, експериментально відстріляних з нарізної зброї, яка перебуває у власності громадян;
- гільз, експериментально відстріляних зі зброї «несмертельної дії»;
- гільз, експериментально відстріляних з газової зброї;
- інформації про вчинені на території області (регіону) кримінальні правопорушення із застосуванням вогнепальної зброї та факти вилучення такої зброї з незаконного обігу;
- інформації про зразки саморобної зброї, вилученої на території області (регіону).
Територіальні інформаційно-довідкові колекції складаються з натурних зразків, відомостей про зразки зброї та боєприпасів, їх частин; куль та гільз зі слідами зброї (їх зображень).
Перевірці за колекціями куль та гільз підлягає вилучена, знайдена та добровільно здана вогнепальна зброя, яка незаконно зберігалася на підприємствах, в установах, організаціях чи у громадян (у тому числі газові пістолети і револьвери та зброя «несмертельної дії»); гладкоствольна вогнепальна зброя, дробові пістолети та револьвери, вилучені у осіб, яким згідно з кримінальним процесуальним законодавством України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень із застосуванням зброї, а також обрізи гладкоствольної вогнепальної зброї.
Перевірці за колекціями куль та гільз не підлягає: навчальна нарізна вогнепальна зброя всіх видів, якщо її не пристосовано для стрільби; мисливська гладкоствольна зброя (крім перерахованих вище); зброя із слідоутворюючими деталями, непридатними для отримання експериментальних куль та гільз; пневматична зброя.
Облік холодної зброї функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з інформаційно-довідкової колекції холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів.
Колекції формуються з натурних зразків холодної зброї (її частин) і конструктивно схожих з нею виробів (копій, зображень) та відомостей про них, реєструються у журналах та зберігаються в умовах, що виключають їх втрату.
Облік грошових знаків, бланків документів та цінних паперів функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з:
а) оперативно-пошукових колекцій підроблених грошових знаків, бланків документів, цінних паперів, пластикових платіжних карток (їх зображень) тощо та (або) відомостей про них;
б) інформаційно-довідкових колекцій зразків грошових знаків, бланків документів, цінних паперів, пластикових платіжних карток (їх зображень) тощо та (або) відомостей про них.
Центральна оперативно-пошукова колекція формується з підроблених натурних об’єктів (їх зображень) та (або) відомостей про них, що надходять з НДЕКЦ, підрозділів досудового розслідування, оперативних підрозділів Національної поліції, інших правоохоронних органів та Національного Банку України.
Територіальні оперативно-пошукові колекції формуються з натурних підроблених об’єктів (їх зображень) та (або) відомостей про них, що надходять з підрозділів досудового розслідування, оперативних підрозділів Національної поліції, інших правоохоронних органів та Національного Банку України.
Центральна та територіальні інформаційно-довідкові колекції формуються з натурних об’єктів-зразків (їх зображень) та (або) відомостей про них.
Колекції формуються та ведуться за такими розділами:
1. Паперові та металеві грошові знаки Національного Банку України та інших країн, які знаходилися чи знаходяться в обігу.
2. Бланки документів чи документи суворого обліку України та інших країн, а саме:
- документи, що посвідчують особу, подію, освіту, трудовий стаж (паспорт (ідентифікаційна картка), свідоцтво про народження, одруження і розірвання шлюбу, зміну прізвища, імені та по батькові; трудова книжка і вкладка до неї; посвідчення водія; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, службове, військове, ветерана, інваліда; дипломи про освіту, присвоєння звання; пенсійна книжка; пенсійні листки; листи тимчасової непрацездатності, візові марки тощо);
- проїзні документи (квитки на проїзд у залізничному, морському, річковому, повітряному і міському транспорті; документи на перевезення вантажів; військові проїзні документи тощо);
- знаки поштової оплати (поштові марки, конверти з марками, листівки з марками тощо);
- документи, що обслуговують грошовий обіг (книжки ощадні, чекові, депозитні; чеки грошові, майнові, розрахункові; бланки фінансування, страхування; акредитиви; марки податкові, митні, акцизні; доручення на видачу коштів, пенсій, майна; сертифікати якості, на право вивезення та ввезення; поліси страхування; ліцензії тощо);
- білети тиражних та миттєвих лотерей.
3. Бланки цінних паперів чи цінні папери (акції, облігації внутрішніх державних і місцевих позик, казначейських зобов’язань держави, ощадні сертифікати, приватизаційні папери, векселі, інші бланки, передбачені чинним законодавством).
4. Пластикові платіжні картки.
5. Бланки медичних рецептів для виписування наркотичних (психотропних) лікарських засобів чи медичні рецепти.
Об’єкти оперативно-пошукових та інформаційно-довідкових колекцій зберігаються в фотоальбомах або файлах папок-накопичувачів у окремій шафі або сейфі.
Облік осіб за ознаками зовнішності функціонує на територіальному рівні і складається з оперативно-пошукової колекції суб’єктивних портретів осіб, підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень. Складання суб’єктивних портретів здійснюється за письмовим запитом працівників оперативних підрозділів поліції.
Територіальна колекція формується із суб’єктивних портретів осіб, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, складених працівниками підрозділів НДЕКЦ.
У разі встановлення особи, на яку було складено суб’єктивний портрет, працівник оперативного підрозділу поліції, який є ініціатором завдання на його виготовлення, надає до НДЕКЦ фото затриманої особи.
Вибухотехнічний облік функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з:
а) оперативно-пошукової колекції вибухових пристроїв та їх залишків;
б) інформаційно-довідкової колекції вибухових пристроїв.
Оперативно-пошукова колекція формується з:
- саморобних і промислових вибухових пристроїв та їх залишків, вилучених під час проведення слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів;
- саморобних вибухових пристроїв, реконструйованих під час проведення судових експертиз;
- карток обліку вибухових пристроїв та зарядів вибухових речовин і піротехнічних засобів (вилучених, розряджених або застосованих для вчинення вибухів), складених за висновками експертиз.
До оперативно-пошукової колекції вміщуються саморобні та промислові вибухові пристрої, в яких заряди вибухової речовини та засоби підриву заміщуються інертними, не здатними до вибуху речовинами.
Інформаційно-довідкова колекція формується з:
- боєприпасів і зарядів вибухових речовин промислового виготовлення та їх комплектуючих;
- продукції народногосподарського призначення, що може бути використана для виготовлення саморобних вибухових пристроїв.
Центральні оперативно-пошукова та інформаційно-довідкова колекції можуть формуватися з об’єктів, які надходили для проведення експертних досліджень до НДЕКЦ. Перевірка за вибухотехнічним обліком на центральному та територіальному рівнях здійснюється за такими позиціями: за місцем та способом вчинення кримінального правопорушення, конструкцією вибухових пристроїв чи їх окремих складових частин і механізмів, маркувальними позначеннями.
Пожежно-технічний облік функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з інформаційно-довідкових колекцій, до складу яких входять саморобні запалювальні пристрої та їх залишки, вилучені під час проведення слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів, а також реконструйовані під час проведення судових експертиз.
До колекцій повинні вміщуватися саморобні запалювальні пристрої, в яких запалювальний склад заміщується інертною (не здатною до горіння) речовиною.
Облік синтетичних і напівсинтетичних наркотичних засобів та психотропних речовин функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з:
а) центрального оперативно-пошукового каталогу відомостей про напівсинтетичні і синтетичні наркотичні засоби і психотропні речовини;
б) центральної та територіальної інформаційно-довідкових колекцій.
Зразки речовин, які вилучені з незаконного обігу та направляються до ДНДЕКЦ для включення до Каталогу, надаються в наступних кількостях: 5 шт. (у вигляді пігулок, капсул, ампул, марок), 0,5 г (у вигляді порошкоподібних речовин, які відбираються в одноразові стерильні пластикові пробірки). Об’єктами Каталогу є відомості, отримані в результаті проведених експертних досліджень, натурні зразки (у вигляді порошкоподібних речовин, пігулок, капсул, ампул, марок), відібрані після проведення судових експертиз напівсинтетичних та синтетичних наркотичних засобів і психотропних речовин, вилучених на території України.
Колекції формуються з натурних зразків наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отриманих або придбаних на підприємствах, у торговельних організаціях, аптеках, лікувальних закладах, переданих до експертних установ на підставі рішення суду, а також шляхом обміну з експертними підрозділами зарубіжних країн, з якими укладені відповідні угоди. Віднесення речовин до зазначеної категорії та встановлення їх кількості здійснюються згідно з чинним законодавством.
Облік генетичних ознак людини. Автоматизований облік генетичних ознак людини функціонує на центральному та територіальному рівнях. Облік складається з оперативно-пошукових колекцій, які ведуться відповідно в ДНДЕКЦ та НДЕКЦ.
Оперативно-пошукові колекції формуються з ДНК-профілів:
- осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, взятих під варту, засуджених у випадку їх добровільної згоди;
- біологічних слідів, вилучених під час оглядів місць подій, у тому числі за фактами безвісного зникнення осіб, проведення інших слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів;
- невпізнаних трупів.
Обліку підлягають ДНК-профілі, отримані за допомогою генетичних аналізаторів та визначені за рядом стандартних систем маркерів (STR-локусів), які є єдиними для експертних лабораторій відповідно до рекомендацій Європейської мережі науково-криміналістичних установ (ENFSI).
Облік голосів і мовлення людини функціонує на центральному та територіальному рівнях.
Інформаційно-пошукові колекції формуються з:
- голосів і мовлення, які формуються із записів голосів і мовлення осіб, які передають повідомлення (у тому числі завідомо неправдиві) про загрозу безпеці громадян та інші суспільно небезпечні діяння (анонімні диктори);
- голосів і мовлення осіб, щодо яких установлено факти передачі повідомлень (у т.ч. завідомо неправдивих) про загрозу безпеці громадян та інші суспільно небезпечні діяння (встановлені особи).
Центральна та територіальні колекції формуються із записів повідомлень з голосами та мовленням анонімних дикторів та записів голосів і мовлення встановлених осіб.
Записи голосів і мовлення встановлених осіб надсилаються до центральної колекції в аналоговому (мікрокасета, компакт-касета, відеокасета) чи цифровому (дискета, компакт-диск тощо) вигляді.
Записи повідомлень з голосами та мовленням анонімних дикторів надсилаються до центральної та територіальних колекцій в аналоговому вигляді без застосування системи автоматичного регулювання рівня запису (компакт-касета тощо) чи цифровому вигляді без використання систем стиснення інформації (дискета, компакт-диск тощо).
Організація звукозапису голосів і мовлення встановлених осіб покладається на працівників органів досудового розслідування і здійснюється за участю спеціалістів.
Фіксація та облік записів повідомлень з голосами та мовленням анонімних дикторів покладаються на чергові служби поліції (чергові частини ГУНП та територіальних підрозділів поліції) і здійснюється з використанням цифрових систем документування мовленнєвої інформації.
Записи повідомлень з голосами та мовленням анонімних дикторів можуть надсилатися працівниками органів досудового розслідування до центральної та територіальних колекцій з метою проведення перевірок, проведення експертних досліджень.
Центральна та територіальні колекції записів голосів і мовлення анонімних дикторів та встановлених осіб формуються шляхом накопичення носіїв запису із зафіксованими на них звукозаписами та в електронному вигляді.
Облік ідентифікаційних позначень транспортних засобів та реквізитів документів (підписів, печаток, штампів) функціонує на центральному та територіальному рівнях і складається з інформаційно-довідкових колекцій зображень (у разі можливості натурних зразків), а саме:
- ідентифікаційних номерів транспортних засобів різних марок, моделей та років випуску, які відсутні в наявній колекції;
- змінених ідентифікаційних номерів транспортних засобів;
- підписів і печаток посадових осіб центрів надання послуг, пов’язаних з використанням автотранспортних засобів та експертів з комплексного дослідження транспортних засобів.
Центральна колекція формується із зображень ідентифікаційних номерів, змінених ідентифікаційних номерів транспортних засобів та зразків підписів і печаток, які надходять з територіальних колекцій.
Територіальні колекції формуються із зображень (у разі можливості натурних зразків) ідентифікаційних номерів, змінених ідентифікаційних номерів транспортних засобів, що надходять з пунктів експертного огляду транспортних засобів та центральної колекції.
Колекції зображень ідентифікаційних номерів та змінених ідентифікаційних номерів транспортних засобів формуються у вигляді реєстраційної картки зображення ідентифікаційного позначення транспортного засобу.
Облік матеріалів, речовин та виробів функціонує на центральному та територіальному рівнях. Центральна та територіальні інформаційно-довідкові колекції формуються з натурних зразків (відомостей) про них, а саме з:
- волокон та волокнистих матеріалів;
- вибухових речовин;
- лакофарбових матеріалів та покриттів;
- металів та сплавів;
- лікеро-горілчаної продукції;
- спеціальних хімічних речовин;
- волосся тварин.