Глосарій
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
В
Вимірювальна (метрична) зйомка – це система рекомендацій про прийоми фотографування і технічні засоби, що застосовуються для одержання знімків, які дозволяють встановити справжні розміри об’єктів зйомки та відстані між ними.
Вогнепальна зброя – спеціально виготовлені пристрої, конструктивно призначені та придатні для ураження цілі на відстані снарядом (куля, шрот, картеч), що одержує направлений рух у стволі за рахунок енергії згоряння порохового чи іншого заряду, які не мають прямого господарсько-побутового, виробничого, спеціального призначення.
Впізнавальною (сигналетичною) – фотографія, що призначена для фіксації зовнішності людини з метою її реєстрації, розшуку та ототожнення.
Встановлення групової належності – це окрема частина криміналістичної теорії, практична реалізація якої в судово-слідчій практиці дозволяє встановлювати схожість, однорідність об’єктів і на цій підставі віднести їх до певного класу, виду, роду та групи.
Вузлова зйомка – фотографування групи предметів, окремого предмета або ділянки території, що мають найбільшу кількість ознак матеріальних слідів події.
Д
Дактилоскопія – це підгалузь трасології (від грец. daktilos – палець, skopeo – розгляд), що вивчає механізм утворення слідів, будову папілярних узорів шкірного покриву людини, їх особливостей з метою використання інформації дактилоскопічного походження для ідентифікації особи.
Дедукція – логічний метод дослідження, при якому нове положення виводиться суто логічним шляхом від загальних положень до окремих висновків.
Допит – це слідча (розшукова) дія, змістом якої є одержання показань від особи, яка володіє відомостями, що мають значення для розслідуваного кримінального правопорушення.
Е
Експеримент – це відтворення явища або події для вивчення його зв’язків з іншими явищами.
З
Загальна теорія криміналістики являє собою систему базових принципів, теоретичних концепцій, категорій, понять, термінів і методів, що є методологічною основою її розвитку.
Засоби криміналістичної техніки – це науково обумовлені, перевірені експериментально і на практиці, ефективні технічні засоби, що використовуються суб’єктами кримінальної процесуальної, експертної, оперативно-розшукової та адміністративної діяльності.
І
Індукція – логічний метод дослідження, що пов’язаний з узагальненням результатів спостереження та експерименту і рухом думки від одиничного до загального.
К
Кольоророздільна фотозйомка – це фотозйомка, що дозволяє перетворювати колірні відтінки досліджуваного об’єкта в розходження яскравості чи оптичної щільності на фотографічних знімках.
Контрастуюча фотографія – метод зйомки, результатом якого є фотографічне зображення зі зміненими по відношенню до об’єкту яскравостями чи колірними характеристиками.
Криміналістика – це наука про закономірності механізму кримінального правопорушення, виникнення інформації про кримінальне правопорушення та його учасників, закономірності збирання, дослідження, оцінки та використання доказів, та заснованих на пізнанні цих закономірностей спеціальних засобах і методах досудового розслідування, судового розгляду і попередження кримінальних правопорушень.
Криміналістична версія – це обґрунтоване припущення, яке стосується сутності розслідуваного кримінального правопорушення або його окремих обставин, що має значення для його розслідування, і пояснює походження, зміст і зв’язок між цими обставинами.
Криміналістична габітологія – це галузь криміналістичної техніки, що вивчає закономірності розвитку та змін зовнішності людини, розробляє техніко-криміналістичні засоби й методи збирання, фіксації, дослідження і використання відомостей про зовнішність людини з метою розшуку та ідентифікації осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.
Криміналістична діагностика – це дослідження властивостей і стану об’єкта (ситуації) з метою встановлення змін, що відбулися в ньому, визначення причини цих змін і їх зв’язку з розслідуваним кримінальним правопорушенням.
Криміналістична ідентифікація – це порівняльне дослідження об’єктів, пов’язаних з кримінальним правопорушенням, метою якого є встановлення тотожності конкретного матеріального об’єкта шляхом його виділення із певної сукупності об’єктів за неповторним комплексом ознак.
Криміналістична методика – це завершальний розділ науки криміналістики, що представляє собою систему інтегрованих наукових положень і сформованих на їх основі комплексів методичних рекомендацій, що забезпечують оптимальну організацію розслідування та попередження окремих видів кримінальних правопорушень.
Криміналістична реєстрація – галузь криміналістичної техніки, яка являє собою сукупність знань про організацію та функціонування криміналістичних обліків, а також використання інформації, що в них міститься, під час розслідування та попередження кримінальних правопорушень.
Криміналістична рекомендація – науково обґрунтована і апробована практикою порада, що стосується вибору і застосування криміналістичних засобів, прийомів і методів збирання, дослідження, оцінки і використання доказової інформації.
Криміналістична тактика – це розділ науки криміналістики, що включає систему наукових положень і розроблених на їх основі практичних рекомендацій з організації та планування досудового розслідування і судового провадження, визначення оптимальної лінії поведінки осіб, які здійснюють розслідування, прийомів проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових), процесуальних дій, спрямованих на встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, збирання та оцінку доказів.
Криміналістична техніка являє собою систему наукових положень та рекомендацій, які забезпечують розробку технічних засобів (приладів, інструментів, пристроїв і матеріалів), а також прийомів та методів їх використання з метою розслідування та попередження кримінальних правопорушень.
Криміналістична форензіка – сукупність наукових положень та рекомендацій, пов’язаних із розробкою та використанням комп’ютерних засобів і методів виявлення, отримання, фіксації, а також дослідження комп’ютерної інформації та цифрових доказів під час розслідування комп’ютерних злочинів.
Криміналістична фотографія – являє собою систему наукових положень і розроблених на їх основі фотографічних методів, засобів і прийомів, що використовуються під час збирання і дослідження доказів для розслідування і попередження кримінальних правопорушень, розшуку і викриття злочинців.
Криміналістичне авторознавство – підгалузь криміналістичного дослідження письма, що вивчає закономірності формування писемного мовлення і розробляє на їх основі методи встановлення конкретного автора або його особистісних даних (стать, вік, освіта, професія і ін.).
Криміналістичне дослідження матеріалів, речовин та виробів (криміналістичне матеріалознавство) – це галузь криміналістичної техніки, предметом якої є вивчення і формулювання закономірностей виникнення, умов збереження і способів передачі криміналістично значущої інформації власними властивостями речовин і матеріалів.
Криміналістичне дослідження холодної зброї – це підгалузь криміналістичного зброєзнавства, що вивчає холодну зброю та конструктивно схожі з нею вироби, сліди їх застосування при вчиненні кримінальних правопорушень та розробляє технічні прийоми, методи і засоби виявлення, фіксації, вилучення та дослідження таких об’єктів з метою розслідування кримінальних правопорушень.
Криміналістичне почеркознавство – це підгалузь криміналістичного дослідження письма, що представляє собою систему знань про закономірності почерку, а також закономірності його розвитку й методи вирішення завдань судово-почеркознавчої експертизи.
Криміналістичний відеозапис – це система наукових положень, технічних засобів, методів і прийомів, що використовуються під час виготовлення, демонстрації та зберігання відеофільмів з метою розслідування та попередження кримінальних правопорушень.
Криміналістичний профайлінг (криміналістичне профілювання) – сукупність спеціальних знань, основу яких складають психологічні методи та методики аналізу та прогнозування поведінки особи, що дозволяють на підставі вивчення слідової картини на місці події скласти психологічний профіль злочинця з метою його розшуку.
Криміналістичні обліки – це науково розроблена сукупність інформаційно-пошукових систем, що створенні та функціонують у правоохоронних органах з метою забезпечення процесу розслідування кримінальних правопорушень певною інформацією про об’єкти та їх ідентифікаційні ознаки.
М
Макрофотографія – метод судово-дослідницької фотографії, який дозволяє одержувати зображення дрібних об’ємних предметів у більшому ніж при звичайній зйомці масштабі (зі збільшенням до 20 разів у порівнянні з об’єктом зйомки).
Методи криміналістичної фотографії – це сукупність правил і рекомендацій щодо вибору фотографічних засобів, умов зйомки та обробки отриманих зображень для одержання фотографічних знімків, що відповідають меті і вимогам фіксації та дослідження речових доказів.
Механоскопія – підгалузь трасології, яка вивчає дослідження різних механічних слідів від знарядь злому, інструментів, виробничих механізмів, а також замків, замикаючих пристроїв, пломб тощо.
Мікрофотографія – фотографування з безпосереднім збільшенням за допомогою мікроскопа з метою одержання зображень дрібних деталей об’єкта, що не сприймаються оком при звичайному спостереженні.
Моделювання – це метод дослідження, який полягає в заміні об’єкта-оригіналу моделлю, тобто аналогом, що спеціально для цього створений.
О
Обшук – це слідча (розшукова) дія, змістом якої є примусове обстеження приміщень і споруд, ділянок місцевості, окремих громадян, їх одягу і речей з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Огляд – слідча(розшукова) дія,, яка проводиться слідчим, прокурором та полягає у безпосередньому візуальному спостереженні й дослідженні певних територій, осіб, речей та документів, які були знаряддями вчинення кримінальних правопорушень, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, що можуть бути використані в кримінальному провадженні, з метою їх виявлення, фіксації та вилучення.
Огляд місця події – це слідча (розшукова) дія, яка полягає в дослідженні матеріальної обстановки місця вчинення кримінального правопорушення шляхом безпосереднього особистого його сприйняття слідчим, прокурором, іншими учасниками огляду, з метою виявлення, фіксації та вилучення слідів кримінального правопорушення й інших речових доказів, з’ясування механізму події та інших обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Оглядова фотозйомка – це фіксація безпосередньо місця події, тобто ділянки місцевості (приміщення), на якому відбувалася розслідувана подія та залишилися сліди, що містять інформацію про цю подію.
Одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб – це слідча (розшукова) дія, вид допиту, що полягає у допиті по черзі у присутності один одного двох чи більше вже допитаних за однаковими обставинами кримінального провадження осіб, аналізі й безперервному порівнянні (співставленні) показань для з’ясування причин розбіжностей у їх показаннях з метою перевірки отриманих доказів у кримінальному провадженні.
Одорологія – це галузь криміналістичної техніки, що вивчає природу і механізм утворення запахових слідів, засоби та методи їх збирання і використання під час розслідування кримінальних правопорушень.
Оперативна техніка – це система технічних засобів, які застосовуються в оперативній діяльності, головним чином, негласно, інколи – до початку досудового розслідування.
Орієнтуюча фотозйомка – фотографування місця події відносно навколишньої обстановки, місцевості чи приміщення.
П
Панорамна фотозйомка – метод одержання фотознімка зі зміною звичайного співвідношення між сторонами фотографічного кадру за рахунок збільшення його в довжину.
Планування розслідування – це складний розумовий процес, зміст якого полягає у визначенні напрямів та завдань розслідування, способів та засобів їх досягнення за раціональних витрат часу, сил і засобів.
Порівняння – це співставлення властивостей, ознак двох або декількох об’єктів.
Почерк – це зафіксована у рукописі, характерна для кожної людини і заснована на її письмово-рухових навичках, система рухів та інших прийомів, за допомогою яких виконується рукопис.
Пред’явлення для впізнання – це слідча (розшукова) дія, яка полягає у демонстрації потерпілому, свідку або підозрюваному в передбаченому законом порядку об’єкта, який, за версією суб’єкта розслідування, особа спостерігала раніше та зберегла у пам’яті його образ, з метою встановлення його тотожності.
Р
Реконструкція – відновлення попереднього вигляду, стану об’єкта за його залишками або описами.
С
Система криміналістики – це її складові частини або розділи, розташовані в певній послідовності, яким притаманна наявність внутрішніх і зовнішніх взаємозв’язків.
Словесний портрет – це криміналістичний метод опису зовнішності людини за певною системою, з використанням спеціальної термінології, з метою криміналістичної реєстрації, розшуку і ототожнення живих осіб і трупів.
Спеціальна техніка – технічні засоби, до яких відносяться прилади, пристрої, матеріали та речовини, які слугують для збирання інформації негласними методами. Такі засоби характеризуються невеликими розмірами, як правило маскуються під побутові предмети обстановки, одягу або знаряддя праці, працюють дистанційно або в автономному режимі.
Спеціальні засоби – гумові кийки, наручники, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, водомети тощо.
Спеціальні знання – це не пов’язані з веденням кримінального судочинства знання, які за змістом виходять за рамки загальноосвітніх та спеціальних освітніх програм, що використовуються для досягнення юридичних цілей в ході кримінального процесу.
Спостереження – це сприйняття якого-небудь об’єкта, явища, процесу, що здійснюється навмисно і цілеспрямовано з метою його вивчення.
Судова балістика – це підгалузь криміналістичного зброєзнавства, що вивчає стрілецьку вогнепальну зброю, патрони до неї, їх складові частини та елементи, сліди їх дії, а також закономірності відображення та отримання інформації про такі об’єкти, та розробляє на цій основі прийоми, методи і засоби збирання та дослідження вогнепальної зброї, патронів і слідів їх дії з метою розслідування та попередження кримінальних правопорушень.
Судова експертиза – це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об’єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (ст. 1 Закон України «Про судову експертизу»).
Судово-оперативна фотографія – це система наукових положень, видів і методів зйомки, що застосовуються під час проведення слідчих (розшукових) дій.
Т
Тактична комбінація – поєднання тактичних прийомів, інших криміналістичних засобів, прийомів і методів, що спрямовані на встановлення певних обставин у кримінальному провадженні або вирішення практичного завдання і зумовлені цією метою і слідчою ситуацією окремої слідчої (розшукової) дії.
Тактична операція – комплекс слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, оперативних-розшукових, організаційних та інших заходів, які проводяться за узгодженим планом та спрямовані на вирішення конкретного завдання під час розслідування.
Тактичний прийом – це найбільш раціональний спосіб дії чи найбільш доцільна лінія поведінки слідчого, іншого компетентного суб’єкта (прокурора, співробітника оперативного підрозділу, судді), у процесі збирання, дослідження, оцінки та використання доказової інформації.
Техніко-криміналістичне дослідження документів – це галузь криміналістичної техніки, що вивчає, розробляє засоби та методи визначення способів виготовлення документів, встановлення наявних у них змін та способів їх внесення, виявлення невидимих записів, а також ідентифікація предметів і матеріалів, що використовувалися для виготовлення документів або внесення до них змін.
Техніко-криміналістичні методи – сукупність засобів, способів та прийомів, за допомогою яких відбувається розширення пізнавальних можливостей дослідження речових джерел під час роботи з доказовою інформацією та широко використовуються в практичній діяльності спеціаліста, слідчого, оперативного працівника та експерта.
Трасологія – це галузь криміналістичної техніки, що вивчає теоретичні засади слідоутворення, закономірності виникнення різних видів слідів, які відбивають механізм кримінального правопорушення, вивчає і розробляє техніко-криміналістичні засоби, прийоми, методи збирання і дослідження слідів з метою їх використання для розслідування і попередження кримінальних правопорушень.
Ф
Фоноскопія – це галузь криміналістичної техніки, яка вивчає закономірності виникнення та фіксації звукових слідів, а також засоби та методи їх дослідження під час розслідування кримінальних правопорушень.
Х
Холодна зброя – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового завдання тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких заснована на використанні м’язової сили людини та які не мають прямого виробничого або господарсько-побутового призначення.