Вступ

Вашій увазі пропонується мультимедійний навчальний посібник «Судова медицина та психіатрія», який розроблений з урахуванням вимог навчальної програми дисципліни «Судова медицина та психіатрія», що викладається для здобувачів вищої освіти Національної академії внутрішніх справ.

Навчальний посібник розкриває питання:

  1. Загальні положення судової медицини та організаційно-правові основи судово-медичної експертизи.
  2. Судово-медична танатологія.
  3. Судово-медична травматологія.
  4. Судово-медична експертиза живих осіб.
  5. Судово-медична експертиза речових доказів біологічного походження.
  6. Використання судово-медичних та знань у кримінальному провадженні.
  7. Загальні положення судової психіатрії та організаційно-правові основи судово-психіатричної експертизи.
  8. Причини виникнення і симптоматологія психічних розладів.
  9. Судово-психіатрична експертиза осіб з хронічними психічними захворюваннями.
  10. Судово-психіатрична експертиза осіб з тимчасовими та придбаними психічними розладами.
  11. Судово-психіатрична експертиза осіб з вродженим (олігофренія) та старечим недоумством. Симуляція психічних розладів та захворювань.
  12. Використання судово-психіатричних знань у кримінальному провадженні.

Предметом вивчення навчальної дисципліни є загальні правові і спеціальні положення судової медицини та судової психіатрії, організаційно-правові основи судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, методика проведення та оцінка висновків судово-медичних і судово-психіатричних експертиз у різних видах досудових та судових проваджень, зокрема, кримінальному, цивільному та під час розгляду справ про адміністративні правопорушення.

Міждисциплінарні зв’язки: вивчення дисципліни «Судова медицина та психіатрія» ґрунтується на знаннях з навчальних дисциплін як: «Домедична підготовка», «Кримінальне право», «Кримінальний процес», «Кримінологія», «Криміналістика», «Цивільне право», «Цивільний процес» і є передумовою для ефективного вивчення навчальних дисциплін «Методика розслідування кримінальних правопорушень», «Теорія судових доказів», «Практикум зі складання кримінальних процесуальних документів».

Метою викладання навчальної дисципліни «Судова медицина та психіатрія» є підготовка висококваліфікованих та конкурентоспроможних фахівців, що широко ерудовані в галузі права. Формування знань про нормативно-правові основи призначення та проведення судово-медичної та судово-психіатричної експертиз в Україні, оволодіння здобувачами вищої освіти теоретичними знаннями і практичними навичками, необхідними для правильного і своєчасного призначення судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, вірного формулювання їх мети, питань, предмету та об’єкту судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, грамотного трактування їх висновків.

Основними завданнями вивчення дисципліни «Судова медицина та психіатрія» є:

Згідно з вимогами освітньо-професійної програми (програмні компетентності), здобувачі вищої освіти повинні:

знати:

вміти:

На вивчення навчальної дисципліни заплановано 90 годин 3 кредита EСТS.

У мультимедійному навчальному посібнику «Судова медицина та психіатрія», мають бути підготовлені такі інформаційні блоки:

1. «Вступ» - містить вступне слово, де зазначається мета, завдання курсу, сучасний стан та актуальність проблематики судово-медичної та судово-психіатричної експертизи.

2. «Навчально-методичні матеріали» - складається з 12 тем. Кожна тема містить наступні розділи:

3. «Мультимедійні матеріали для поглибленого вивчення» - в розділі розташовані додаткові, допоміжні мультимедійні презентації з навчальної дисципліни «Судова медицина та психіатрія».

4. «Додатки» - містять допоміжні, довідкові матеріали, зразки бланків документів, нормативно-правові акти, програму навчальної дисципліни «Судова медицина та психіатрія».

5. «Глосарій» - термінологічний словник, містить основні терміни та поняття.

6. «Тестові завдання для підсумкового контролю» - текстовий файл: тест, що може бути використаний для підсумкового контролю за результатами вивчення дисципліни, а також для самоконтролю.

7. «Список рекомендованих інформаційних джерел» - містить перелік нормативно-правових актів та літературних джерел, що можуть бути використані для підготовки до занять.

8. «Авторський колектив» - містить відомості щодо розробників начального посібника.