Навчально-методичні матеріали
Тема 1. Загальні положення судової медицини та
організаційно-правові основи судово-медичної експертизи
Семінарське заняття
Рекомендована література
- Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр. - Назва з екрана.
- Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України №4651-VI від 13 квіт. 2012 р. (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17 - Назва з екрана.
- Кримінальний кодекс України: Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 - Назва з екрана.
- Про судову експертизу: Закон України від 25 лютого 1994 р. № 4038-XII (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4038-12 - Назва з екрана.
- Інструкція про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 р. № 3505/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 7 вересня 2015 р. № 1659/5): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1431-11 - Назва з екрана.
- Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 р. № 1950/5): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 - Назва з екрана.
- Інструкція про проведення судово-медичної експертизи: Затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 січня 1995 р. № 6: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0254-95 - Назва з екрана.
- Лісовий А.С., Голубович Л.Л. Судова медицина: Підручник. – К.: Атіка, 2008. – 483 с.
- Процесуальні, організаційні та етичні основи судово-медичної експертизи в Україні: навчально-методичний посібник / М.В. Банчук, В.В. Войченко, Г.А. Зарицький, О.Ю. Петрошак . – К., 2015. – 243 с.
- Експертизи у судовій практиці. / За заг. ред. В. Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 388 с.
- Процесуальний довідник судового експерта / [укл.Сєднєв В.В., Коструб А.М., Зайцев В.М., Антонюк П.Є.] – К.: ДНДЕКЦ МВС України, 2015. – 30 с.
- Судова медицина. / За ред. Москаленка В.Ф., Михайличенка Б.В. –К., Вид-во «Медицина», 2011. – 448 с.
1. Права та обов'язки експерта. Порядок залучення спеціаліста
Професійна діяльність судово-медичного експерта пов’язана з обов’язками та правами. Судово-медичний експерт має право:
- ознайомлюватися з матеріалами справи, що відносяться до експертизи;
- заявляти клопотання про надання йому всієї необхідної медичної документації, додаткових матеріалів справи;
- з дозволу слідчого, прокурора чи суду приймати участь у слідчих діях, таких як проведення допитів, заявляти клопотання, що стосуються предмета судової медицини;
- задавати питання особам, яких допитують;
- викладати у висновку експерта факти, які виявлені в ході проведення експертизи, які мають значення для справи, але з приводу яких йому не було поставлено питань;
- не відповідати на питання, які не входять до його компетенції;
- при відсутності всіх необхідних матеріалів справи для дачі висновку експерт в мотивованій письмовій формі повідомляє ініціатора проведення експертизи про неможливість дати висновок;
- експерт має право знаходитися в залі суду до закінчення судового розгляду;
- подавати скарги на дію особи, в провадженні якої знаходиться справа, якщо ці дії порушують права експерта;
- отримувати винагороду за проведення судової експертизи, якщо її виконання не є службовим обов’язком.
Обов’язки судово-медичного експерта:
- заявитися за викликом органів досудового розслідування чи суду для дачі обґрунтованих та правильних письмових відповідей на поставлені питання;
- за вимогою органів досудового розслідування, прокуратури чи суду дати роз’яснення відносно даного ним висновку;
- заявляти самовідвід, якщо об’єкт дослідження пов’язаний з ним родинними чи іншими зв’язками або експерт є зацікавленою особою у справі;
- експерт не має права передоручити проведення експертизи іншій особі.
В представленій таблиці наведені статті, за якими несе юридичну відповідальність судово-медичний експерт:
Положення |
Статті та кодекси |
Права, обов’язки та відповідальність експерта |
ст. 68 КАС ст. 72 ЦПК |
За введення в оману суду або іншого уповноваженого органу |
ст. 384 КК України |
За відмову свідка від давання показань або відмову експерта чи перекладача від виконання покладених на них обов’язків |
ст. 385 КК України |
За розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування |
ст. 387 КК України. |
2. Об'єкти судово-медичної експертизи. Види судово-медичної експертизи
Судово-медична експертиза (СМЕ) – це галузь практичної медицини, яка використовує знання судової медицини в правовій та судовій практиці. Вона ґрунтується на принципах законності, незалежності, об’єктивності і повноти дослідження та регулюється Кримінальним, Кримінально - процесуальним, Цивільним, Цивільно-процесуальним кодексами України, Законом України «Про судову експертизу» та Наказом № 6 від 17.01.1995 року «Про розвиток та вдосконалення судово-медичної служби України».
Види судово-медичної експертизи:
1. Первинна СМЕ – це перше дослідження біологічного об’єкта. За його результатами складається «Висновок експерта».
2. Додаткова СМЕ – призначається у випадках коли первинна СМЕ не дозволяє дійти чітких або повних висновків і може бути доручена як тому самому, так і іншому експерту.
3. Повторна СМЕ – може бути призначена у випадках, коли «Висновок експерта» сумнівний, розходиться з матеріалами досудового розслідування або необґрунтований. Проведення такої експертизи доручається іншому експерту або іншим експертам.
4. Комісійна СМЕ – призначається при проведенні складних експертиз і потребі знань із різних медичних спеціальностей, її проводить комісія експертів, особливо у справах щодо кримінальної відповідальності медичних працівників. Складається загальний (за умов одностайності) або окремий для кожного експерта висновок.
5. Комплексна СМЕ – призначається для вирішення питань у разі потреби спеціальних знань різних галузей науки і техніки.
До об’єктів судово-медичної експертизи належать:
- живі особи (потерпілі, підозрювані, звинувачувані);
- трупи;
- сліди біологічного походження;
- матеріали кримінальних проваджень чи цивільних справ.
3. Документування діяльності судово-медичного експерта
Строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження в межах:
- 10 днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об’єктів і нескладних за характером експертних досліджень;
- 1 місяця - щодо матеріалів із середньою кількістю об’єктів або середньої складності за характером експертних досліджень;
- 2 місяців - щодо матеріалів з великою кількістю об’єктів або складних за характером експертних досліджень;
- більше 2 місяців - щодо матеріалів з особливо великою кількістю об’єктів або найскладніших за характером експертних досліджень, при цьому строк виконання не повинен перевищувати 3 місяців.
У виняткових випадках, коли експертиза не може бути виконана в зазначені строки, більший строк установлюється за письмовою домовленістю з органом чи особою, яка призначила експертизу, після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Попереднє вивчення матеріалів у разі виконання нескладних і середньої складності експертних досліджень не має перевищувати п’яти днів, а при складних і найскладніших - десяти днів з часу отримання матеріалів експертом.
Результати судово-медичної експертизи оформляються документом, який має назву «Висновок експерта», а результати судово-медичного дослідження оформлюються у «Висновок експертного дослідження».
Послідовність заповнення судово-медичної документації:
1. «Лікарське свідоцтво про смерть» (заповнюється одразу після розтину трупа із зазначенням безпосередньої причини смерті та основного первинного захворювання чи травми).
2. «Повідомлення» (зазначається причина та категорія смерті).
3. Направлення на проведення: судово-токсикологічного, судово-гістологічного, судово-імунологічного, судово-цитологічного досліджень (дане направлення виписує судово-медичний експерт, який проводив розтин трупа з метою проведення необхідних додаткових досліджень у інших відділеннях бюро, а на підставі цього направлення експерти цих відділень заповнюють документи, під назвою: «Висновок експертного дослідження»).
4. «Висновок експертного дослідження» (заповнює судово-медичний експерт на підставі направлення слідчого та отримання всіх необхідних лабораторних даних для експертного підсумку).
5. «Висновок експерта» (заповнює судово-медичний експерт на підставі ухвали слідчого судді та отримання всіх необхідних лабораторних даних для експертного висновку).
Всі документи складаються у двох примірниках, один – направляється особі, яка призначила судово-медичне дослідження, а інший – зберігається в бюро судово-медичної експертизи.
Структура «Висновку експерта» складається з:
- вступної частини (містить коротке викладення даних про заклад та експерта, об’єкти дослідження, обставин справи та питання);
- дослідницької частини (містить детальний опис процесу дослідження, результатів лабораторних досліджень, які проведені в лабораторіях судово-медичного бюро);
- заключної частини (містить результати дослідження, відповіді на поставлені перед експертизою питання, ілюстрації – таблиці, схеми тощо).
4. Класифікація судово-медичних експертиз
Згідно Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 р. судово-медична експертизи, як і інші види експертиз може бути первинними, додатковими, повторними, комісійними та комплексними.
Первинною СМЕ є експертиза, коли об’єкт досліджується вперше. При первинній експертизі здійснюється первинне, частіше одноособове, і кінцеве дослідження об’єкта з відповідним висновком експерта.
Додатковою СМЕ є експертиза, якщо для вирішення питань щодо об’єкта, який досліджувався під час проведення первинної експертизи, необхідно провести додаткові дослідження або дослідити додаткові матеріли (зразки для порівняльного дослідження, вихідні дані тощо), які не були надані експертові під час проведення первинної експертизи. Вона може призначатись у випадках недостатньої ясності чи повноти висновків експерта і, як правило, доручається тому самому експерту, який проводив первинну експертизу, або іншому експерту.
Повторною СМЕ є експертиза, під час проведення якої досліджуються ті самі об’єкти і вирішуються ті самі питання, що й при проведенні первинної (попередніх) експертизи (експертиз). Повторна експертиза може бути призначена у випадках, коли «Висновок експерта» сумнівний, розходиться з матеріалами досудового розслідування або необґрунтований. Проведення такої експертизи доручається іншому експерту або декільком іншим експертам.
Одноосібною називають експертизу, проведену одним експертом.
Іноді виникає необхідність залучити до участі декілька судово-медичних експертів - в такому разі судово-медичний експерт повідомляє про це особу, яка призначила експертизу. У комісійній судово-медичній експертизі беруть участь кілька лікарів однієї або різних спеціальностей.
Слідчий суддя має право або самостійно прийняти рішення щодо залучення до експертизи інших експертів, або доручає вибір начальнику бюро СМЕ, який виступає головою судово-медичної експертної комісії, куди залучаються інші експерти.
Комісійною СМЕ є експертиза, яка проводиться двома чи більшою кількістю експертів, що мають кваліфікацію судового експерта за однією експертною спеціалізацією (фахівцями в одній галузі знань). Призначається при проведенні складних експертиз і потребі знань із різних медичних спеціальностей, її проводить комісія експертів, особливо у справах щодо кримінальної відповідальності медичних працівників. Складається загальний (за умов одностайності) або окремий для кожного експерта висновок.
Необхідність участі в проведенні експертизи кількох експертів визначається ступенем складності і характером випадку. Відповідно до Інструкції про проведення судово-медичної експертизи участь кількох експертів (комісійна експертиза) є обов’язковою при проведенні:
- Експертизи у справах про притягнення до кримінальної відповідальності медичних працівників за професійні правопорушення.
- Повторні експертизи за матеріалами кримінальних проваджень та цивільних справ.
- Експертизи з визначення втрати загальної та професійної працездатності.
Проведення цих експертиз здійснюється у відділах комісійних експертиз бюро судово-медичних експертиз департаментів управлінь охорони здоров’я обласних і міських державних адміністрацій, у відділі комісійних експертиз Кримської республіканської установи «Бюро судово-медичної експертизи», а також у судово-медичному відділі Державної установи «Головне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України».
Комплексною СМЕ є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
У разі необхідності вирішення питань, що потребують спеціальних знань з судової медицини та інших галузей науки та техніки, призначається комплексна експертиза, яка виконується судово-медичним експертом та фахівцями інших спеціальностей (криміналістами, техніками, фахівцями пожежної справи та ін.). Персональний склад експертів, що проводять експертизу, визначається особою, яка призначила експертизу, або начальником бюро судово-медичної експертизи у разі відсутності в документі про призначення експертизи персонального складу експертів.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30.05.1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» у випадках, коли в справі щодо одного й того ж предмета проведено декілька експертиз, у тому числі комплексну, комісійну, додаткову чи повторну, суд повинен дати оцінку кожному висновку з точки зору всебічності, повноти й об’єктивності експертного дослідження. Такій оцінці підлягають також окремі висновки експертів - членів комісійної чи комплексної експертизи, які не підписали спільний висновок. Не повинна віддаватись перевага висновку експертизи лише тому, що вона проведена комісійно, повторно, експертом авторитетної установи або таким, який має більший досвід експертної роботи тощо.
5. Залучення судово-медичного експерта до участі в проведенні процесуальних дій
При виклику в суд для участі в розгляді кримінальних або цивільних проваджень лікар судово-медичний експерт виконує експертизу в суді або може бути допитаний з приводу експертизи.
Участь судово-медичного експерта у суді при розгляді кримінального провадження регламентується КПК України (ст. 69), за якою експерт має право: брати участь у дослідженні доказів, знайомитися з матеріалами справи, що стосуються експертизи, може з дозволу суду ставити запитання підсудному, потерпілому та свідкам про обставини, які мають значення для його висновку.
У разі проведення експертизи в суді судово-медичний експерт складає висновок у 2-х примірниках. Підсумки цього висновку він оголошує у під час судового розгляду і потім передає їх суду. Після оголошення підсумків експерту можуть задаватися питання для роз’яснення та доповнення його висновку. Питання, поставлені експерту, та відповіді на них заносяться до протоколу судового розгляду.
У випадках неправильного тлумачення особами, які беруть участь у судовому процесі, висновків, що були надані судово-медичним експертом, він зобов’язаний заявити про це. Якщо при проведенні експертизи будуть виявлені відомості, які мають значення для кримінального провадження і з приводу яких не ставилися питання, експерт має право зазначити про них у своєму висновку (ст.102 КПК).
Якщо у проведенні експертизи беруть участь декілька експертів, їм повинна бути надана можливість радитись між собою. Висновки групи експертів у випадках їх одностайної думки підписуються всіма експертами; у разі незгоди між експертами вони складають окремі висновки.
Судово-медичний експерт з дозволу особи, яка проводить досудове слідство та суду має право бути присутнім при проведенні допитів та інших слідчих і судових дій, ставити запитання стосовно експертизи особам, які допитуються.
Участь судово-медичного експерта (лікаря-спеціаліста) при проведенні окремих слідчих дій.
У кримінальному судочинстві знання судово-медичного експерта використовуються при проведенні окремих слідчих дій як експертних, так і спеціальних.
У необхідних випадках за вимогою органів досудового слідства, прокурора і суду лікар-спеціаліст в галузі судової медицини, може бути викликаний для участі у проведенні таких слідчих (розшукових) дій, як:
- допит (ст. 224 КПК);
- слідчі (розшукові) дії за участю малолітньої або неповнолітньої особи (ст. 227 КПК)
- пред’явлення трупа для впізнання (ст. 230 КПК);
- огляд трупа (ст. 238 КПК);
- огляд трупа, пов’язаний з ексгумацією (ст. 239 КПК);
- слідчий експеримент (ст.240 КПК);
- освідування (ст. 241КПК);
- отримання зразків для експертизи (ст. 245 КПК).
Участь судово-медичного експерта в таких слідчих діях, як допит, огляд трупа, обшук, слідчий експеримент, освідування, отримання зразків для експертизи, пред’явлення трупа для впізнання, слідчі (розшукові) дії за участю малолітньої або неповнолітньої особи, є не обов’язковим. Коли неможливо викликати судово-медичного експерта, то запрошується лікар любої спеціальності.
Слід відмітити, що проведення судово-медичної експертизи і участь спеціаліста в галузі судової медицини при проведенні слідчих дій поєднує спільна ознака - в обох випадках використовуються спеціальні медичні знання. Однак мета діяльності спеціаліста та експерта є різною: якщо спеціаліст допомагає слідчому збирати докази, то експерт здійснює дослідження зібраних доказів.
Перед початком слідчої дії, в якій бере участь лікар-спеціаліст, слідчий пересвідчується в його особі та компетентності, з’ясовує стосунки з підозрюваним (обвинуваченим) і потерпілим та роз’яснює спеціалістові його права і обов’язки. Про виконання слідчим цих вимог зазначається у протоколі слідчої дії. Особа, що викликана для участі у проведенні слідчих дій, не повинна бути заінтересованою в результатах справи.
Виклик спеціаліста є обов’язковим як для самого лікаря-спеціаліста, так і для керівника установи (бюро судово-медичної експертизи, поліклініки, лікарні тощо), де він працює. У разі відмови або ухилення спеціаліста від виконання своїх обов’язків слідчий повідомляє про це адміністрацію медичної установи за місцем роботи спеціаліста для відповідного реагування.
Крім цього, для залучення спеціаліста у проведенні слідчих дій не потрібно виносити постанову (про його участь обов’язково зазначається у протоколі слідчої дії, який він підписує поряд з іншими учасниками); експертиза ж може бути проведена тільки у разі винесення відповідної постанови або ухвали.
Характерним є також те, що на відміну від експерта відмова або ухилення спеціаліста від виконання своїх обов’язків не тягнуть за собою кримінальної відповідальності - у таких випадках за повідомленням слідчого адміністрація медичної установи за місцем роботи спеціаліста може вжити до нього заходів дисциплінарного впливу.
За участю судово-медичного експерта слідчий обов’язково проводить огляд трупа при ексгумації.
Характер і мета окремих слідчих дій, в яких бере участь спеціаліст в галузі судової медицини, визначають конкретні завдання його діяльності.
ТЕМАТИКА РЕФЕРАТИВНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
- Правові засади та види судово-медичної експертизи.
- Права та обов’язки судово-медичних експертів.
- Структура судово-медичної служби в Україні.
- Вимоги до складання судово-медичної документації.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
- Значення судової медицини як навчальної дисципліни в системі вищої юридичної освіти.
- Завдання сучасної судової медицини.
- Особливості об’єктів судово-медичного дослідження.
- Судово-медична експертиза у кримінальному провадженні.
- Підстави, процесуальний порядок призначення і проведення судово-медичних експертиз.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
- Предмет судової медицини.
- Завдання судової медицини.
- Судово-медична експертиза, її процесуальні основи.
- Права, обов’язки та відповідальність судово-медичних експертів.
- Види судово-медичної експертизи.
- Обов’язкове направлення трупа на судово-медичну експертизу.
- Об’єкти судово-медичної експертизи.
- Судово-медична документація, порядок та вимоги до її складання.
- Організація та структура судово-медичної служби.
- Структура обласних бюро судово-медичної експертизи.