Навчально-методичні матеріали
Тема 6. Використання судово-медичних знань у кримінальному провадженні
Практичне заняття № 1
та прокуратури
використанні спеціальних знань при дослідженні слідів та речових доказів
Рекомендована література
- Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України №4651-VI від 13 квіт. 2012 р. (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17 - Назва з екрана.
- Кримінальний кодекс України: Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 - Назва з екрана.
- Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text - Назва з екрана.
- Інструкція про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події: Затверджено наказом МВС України від 3 листопада 2015 р. № 1339: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15%23Text#n14 - Назва з екрана.
- Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 р. № 1950/5): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 - Назва з екрана.
- Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини : Затверджено наказом МВС, МОЗ та Генеральної прокуратури 29 верес. 2017 № 807/1193/279 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1299-17#Text – Назва з екрана.
- Про психіатричну допомогу: Закон України від 22 лютого 2000 р. № 1489 – III: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-14 - Назва з екрана.
- Інструкція з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні: Затверджено наказом МВС України від 07 липня 2017 р. № 575 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17#Text – Назва з екрана.
- Інструкція з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України: Затверджена наказом МВС України від 16.02.2018 р. № 111 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0371-18 – Назва з екрана.
- Воробйова Н.О. Правове регулювання психіатричної допомоги: Навчальний посібник для вузів. – К.: Юстініан, 2010. – 208 с.
- Процесуальні, організаційні та етичні основи судово-медичної експертизи в Україні: навчально- методичний посібник / М.В. Банчук, В.В. Войченко, Г.А. Зарицький, О.Ю. Петрошак . – К., 2015. – 243 с.
- Експертизи у судовій практиці. / За заг. ред. В. Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 388 с.
- Процесуальний довідник судового експерта / [укл.Сєднєв В.В., Коструб А.М., Зайцев В.М., Антонюк П.Є.] – К.: ДНДЕКЦ МВС України, 2015. – 30 с.
- Халмурадов Б.Д., Швачко О.Г. Судова психіатрія: основні терміни та поняття: Навч. посібник-довідник для студентів ВНЗ / Акад. безпеки та основ здоров’я. – К.: ЦНЛ, 2008 . – 77 с.
- Судова медицина: Мультимедійний навчальний посібник/ Несен О.О., Чуприна О.В., Самодін А.В. та ін. / Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 81229 від 05.09.2018. URL: https://www.naiau.kiev.ua/books/sudova_medutsyna/index.html.
1. Порядок взаємодії між органами Національної поліції, закладами охорони
здоров’я та прокуратури
Наказ № 807/1193/279 від 29.09.2017 МВС України, МОЗ України та Генеральна прокуратура України (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2017 за № 1299/31167) «Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини».
Відповідно до статті 238 Кримінального процесуального кодексу України, статей 71, 72 Основ законодавства України про охорону здоров'я затвердили Порядок взаємодії при встановленні факту смерті людини.
Терміни, що вживаються в цьому Порядку:
- насильницька смерть - смерть від механічних ушкоджень (дія тупих предметів, у тому числі транспортна травма, падіння з висоти, дія гострих предметів, вогнепальної зброї), асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, променевої енергії, низького та високого атмосферного тиску, отруєнь тощо;
- підозра на насильницьку смерть - сукупність обставин, які дають підстави вважати, що смерть людини могла настати внаслідок механічних ушкоджень (дія тупих предметів, у тому числі транспортна травма, падіння з висоти, дія гострих предметів, вогнепальної зброї), асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, променевої енергії, низького та високого атмосферного тиску, отруєнь тощо, зокрема раптова смерть, за нез’ясованих обставин, за наявності тілесних ушкоджень тощо;
- смерть за місцем проживання - смерть, яка настала в приміщенні (усіх його складових частинах), яке знаходиться у власності або користуванні особи (за винятком санаторно-курортних закладів та готелів) та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також на присадибній земельній ділянці, прилеглій до приватного будинку.
Наказ №139 від 06.04.2016 Генеральної прокуратури України «Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань».
На виконання частини другої статті 214 та пункту 22 розділу ХІ «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України, з метою забезпечення реєстрації кримінальних правопорушень (проваджень) та обліку прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, що їх вчинили.
Постанова Кабінету Міністрів України №1104 від 19.11.2012 «Про реалізацію окремих положень Кримінального процесуального кодексу України».
Відповідно до частин другої та восьмої статті 100, частини третьої статті 119, статті 123, частини третьої статті 149 та частини четвертої статті 168 Кримінального процесуального кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє затвердити:
- порядок зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження;
- порядок передачі на зберігання тимчасово вилучених під час кримінального провадження документів, які посвідчують користування спеціальним правом.
2. Співвідношення компетенції і можливостей слідчого, спеціаліста і експерта
у використанні спеціальних знань при дослідженні слідів та речових доказів
Спеціальні знання – сукупність теоретичних знань і практичних умінь і навичок у галузі науки, техніки, мистецтва чи ремесла, набутих у результаті фахової підготовки або професійного досвіду роботи, що використовуються з метою розслідування та попередження злочинів.
Досудове розслідування здійснюється у межах і з чіткою регламентацією норм КПК України. Відповідно до форм використання спеціальних знань та чинного законодавства, суб’єктами, які ними володіють є експерт (ст. 69 КПК) і спеціаліст (ст. 71 КПК).
Відповідно до ст. 69 КПК України «експертом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє науковими, технічними або іншими спеціальними знаннями, має право відповідно до Закону України «Про судову експертизу» на проведення експертизи і якій доручено провести дослідження об’єктів, явищ і процесів, що містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, та дати висновок з питань, які виникають під час кримінального провадження і стосуються сфери її знань.
Стаття 242 КПК - експертиза проводиться за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Стаття 243 КПК - передбачено, що сторона обвинувачення залучає експерта за наявності підстав для проведення експертизи, у тому числі за клопотанням сторони захисту чи потерпілого. Крім того, частиною другою цієї статті встановлено, що сторона захисту має право самостійно залучати експертів на договірних умовах для проведення експертизи, у тому числі обов'язкової.
Поряд з тим експерт може бути залучений слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та в порядку, передбачених статтею 244 Кодексу.
Стаття 101 КПК: висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень та зроблені за їх результатами висновки, обґрунтовані відповіді на запитання, поставлені особою, яка залучила експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Стаття 102 містить перелік основних складових змісту висновку експерта, серед яких пунктом 6 зазначено, що у висновку повинно бути зазначено докладний опис проведених досліджень, у тому числі методи, застосовані у дослідженні, отримані результати та їх експертна оцінка.
3. Вирішення ситуаційних завдань
1. У січні в лісі був виявлений труп невідомого чоловіка, що висів на дереві в петлі з брючного ременя. При дослідженні трупа в морзі в області потилиці, у волосистій частині голови на 8 см нижче потиличного бугра виявлена рана веретеноподібної форми, яка була розташована горизонтально. Рана довжиною 3 см з нерівними синяковими краями, закругленими кінцями і нерівними стінками. У глибині рані видні сполучно - тканинні перемички, дном рані була потилична кіста, рану перекривають волосяні містки, м’які тканини, які оточували рану були припухлі. М’які тканини голови на внутрішній поверхні синякові відповідно рані, буро-червоного кольору. Кістки черепа були цілі. На шиї трупа розташована косо висхідна, незамкнута странгуляційна борозна, шириною відповідно ширині ременя, жовтуватого кольору, пергаментної щільності.
Завдання:
- визначити та обґрунтувати причину смерті;
- дати оцінку виявленим ушкодженням;
- перелічити об’єкти, які необхідно вилучити для лабораторних досліджень.
2. 20 серпня о 8-ій годині з ріки Дніпро був витягнутий труп В., 29 років. Розслідуванням встановлено, що 19 серпня близько 12 годин В. купався, і в той момент, коли плив до берега, потрапив під катер. У день події потерпілого знайти не вдалося. При судово-медичному дослідженні трупа встановлено: статура плавильна, харчування задовільне. Довжина тіла 172 см. Шкірні покриви бліді, місцями покриті піском. Шкіра долонь кистей і підошовних поверхонь стіп зморщена, білого кольору. Трупні плями блідо-рожеві, розташовані на передній поверхні тулуба, при натисненні пальцем, свого кольору не змінюють. Трупне заклякання слабо виражене у всіх групах м’язів. Гнильні зміни відсутні. У правій височно-тім’яній області є припухлість. У центрі її, проникаюча до кісти прямолінійна рана довжиною 5 см, з рівними синяковими краями і з’єднаними в глибині тонкими тканинними перемичками. У м’яких тканинах, що навколо рани, у правої скроневій і правої тім’яний областях, розташований великий темно-червоний крововилив. Кісти черепа цілі.
Завдання:
- визначити та обґрунтувати причину смерті;
- дати оцінку виявленим ушкодженням;
- перелічити об’єкти, які необхідно вилучити для лабораторних досліджень.