Навчально-методичні матеріали
Тема 12. Використання судово-психіатричних знань у кримінальному провадженні
Практичне заняття № 3
експертизи
Рекомендована література
- Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України №4651-VI від 13 квіт. 2012 р. (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17 - Назва з екрана.
- Кримінальний кодекс України: Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 - Назва з екрана.
- Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text - Назва з екрана.
- Інструкція про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події: Затверджено наказом МВС України від 3 листопада 2015 р. № 1339: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15%23Text#n14 - Назва з екрана.
- Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 р. № 1950/5): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 - Назва з екрана.
- Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини: Затверджено наказом МВС, МОЗ та Генеральної прокуратури 29 верес. 2017 № 807/1193/279 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1299-17%23Text#n16 – Назва з екрана.
- Про психіатричну допомогу: Закон України від 22 лютого 2000 р. № 1489 – III: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-14 - Назва з екрана.
- Інструкція з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні: Затверджено наказом МВС України від 07 липня 2017 р. № 575 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17#Text – Назва з екрана.
- Інструкція з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України: Затверджена наказом МВС України від 16.02.2018 р. № 111 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0371-18 – Назва з екрана.
- Воробйова Н.О. Правове регулювання психіатричної допомоги: Навчальний посібник для вузів. – К.: Юстініан, 2010. – 208 с.
- Процесуальні, організаційні та етичні основи судово-медичної експертизи в Україні: навчально- методичний посібник / М.В. Банчук, В.В. Войченко, Г.А. Зарицький, О.Ю. Петрошак . – К., 2015. – 243 с.
- Експертизи у судовій практиці. / За заг. ред. В. Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 388 с.
- Процесуальний довідник судового експерта / [укл.Сєднєв В.В., Коструб А.М., Зайцев В.М., Антонюк П.Є.] – К.: ДНДЕКЦ МВС України, 2015. – 30 с.
- Халмурадов Б.Д., Швачко О.Г. Судова психіатрія: основні терміни та поняття: Навч. посібник-довідник для студентів ВНЗ / Акад. безпеки та основ здоров’я. – К.: ЦНЛ, 2008 . – 77 с.
- Судова медицина: Мультимедійний навчальний посібник/ Несен О.О., Чуприна О.В., Самодін А.В. та ін. / Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 81229 від 05.09.2018. URL: https://www.naiau.kiev.ua/books/sudova_medutsyna/index.html.
Інформаційні ресурси
- Офіційне інтернет-представництво Президента України URL: https://www.president.gov.ua
- Офіційний портал Верховної Ради України URL: https://rada.gov.ua
- Урядовий портал URL: https://www.kmu.gov.ua/
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини URL: http://www.ombudsman.gov.ua/
- Міністерство внутрішніх справ України URL: https//mvs.gov.ua
- Національна поліція України URL: https://www.npu.gov.ua/
- Міністерство освіти і науки України URL: https://www.mon.gov.ua
- Міністерство юстиції України URL: https://minjust.gov.ua/
- Верховний Суд України URL: https://www.scourt.gov.ua
- Генеральна прокуратура України URL: https://www.gp.gov.ua/
- Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр URL: https://dndekc.mvs.gov.ua
- Київський науково-дослідний інститут судових експертиз URL: https://kndise.gov.ua/
- Конгресc криминалистов URL: https://crimcongress.com/
- Національна академія внутрішніх справ URL: https://www.naiau.kiev.ua/
- Національна академія правових наук України URL: http://www.aprnu.kharkiv.org/
- Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського URL: http://www.nbuv.gov.ua/
- Єдиний державний реєстр судових рішень URL: http://reyestr.court.gov.ua/
1. Вирішення ситуаційних задач з розглядом питань щодо оцінки психічного стану
осіб з психічними розладами та захворюваннями
1. Хворий, 25 років, госпіталізований у психіатричний стаціонар з приводу безпідставного виникнення незвичайного стану. Постійно перебуває в ліжку з підтягнутими до грудей і живота руками та колінами. Мовленнєвий контакт із хворим встановити не вдається. Рухливо загальмований, погляд байдужий, міміка відсутня, губи постійно складені в трубочку за типом «хоботка», спостерігається воскова гнучкість м’язів. Голову хворий може дуже довго не опускати на подушку, здається, ніби він лежить на повітряній подушці. Їжу не споживає. У такому стані без значних змін хворий перебуває близько тижня. На вимушене парантеральне харчування ніяк не реагує.
Завдання:
- Назвіть порушення психіки, що виникло у хворого.
- Яка причина розвитку даного стану?
- Назвіть захворювання.
2. Студент технічного університету 23 років. Захворювання розвинулось без видимих причин. Став в’ялим, втратив інтерес до навчання, спілкування зі знайомими, до мистецтва і музики, якими раніше «тільки і жив», виникли слухові псевдогалюцинації, маячні ідеї переслідування і гіпнотичного впливу. Заявляє, що його думки читають оточуючі. Бездіяльний, нічим не цікавиться. Хворим себе не вважає.
Завдання:
- Назвіть порушення психіки, що виникло у хворого.
- Назвіть захворювання.
3. Хворий страждає на епілепсію. Періодично у нього раптово змінюється настрій, з’являється злобність, дратівливість, незадоволення оточенням. В цьому стані на всі зауваження він реагує агресивно.
Завдання:
- Назвіть порушення психіки, що виникло у хворого.
- Яка причина розвитку даного стану?
4. Підозрюваному 44 роки, зловживає алкоголем. Перебуваючи в ізоляторі з приводу розбійного пограбування, яке вчинив у стані алкогольного сп’яніння. Зранку, наступного дня після затримання, раптово став збудженим, агресивним, втратив орієнтацію в місці перебування і часі, в своїй особі орієнтований.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Яке рішення найбільш ймовірно буде прийняте судово-психіатричною експертизою щодо застосування примусових заходів медичного характеру?
5. Х. 22 роки, через 10 днів після пологів змінилась поведінка: виникли тривога, страх, відмовлялась годувати дитину, відштовхувала її від себе, хотіла її вкусити, кинула на підлогу і задушила. На обличчі вираз страху, очі широко відкриті. На запитання не відповідає, не розмовляє. Тривалий час залишається в одній позі. Неохайна, відсутні гігієнічні навички. Даний стан розвинувся поступово.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Яка подальша тактика слідчого?
- Яке рішення найбільш ймовірно буде прийняте судово-психіатричною експертизою щодо застосування примусових заходів медичного характеру?
6. Хвора 1951 року народження, у віці 5 років захворіла на епілепсію. Стала відставати в розумовому розвитку, змінився характер. В даний час хвора дуже рухлива, неспокійна, мстива, спостерігаються періодичні приступи тужливо-злісного настрою, які раптова з’являються і раптово проходять. Весь час хвора зайнята лише собою. Виявляє велику цікавість до свого здоров’я, постійно говорить про нього, прив’язана до своїх речей. Надмірно акуратна, пунктуальна, буває ласкава, улеслива. Мова повільна. В розмові постійно концентрується на другорядних деталях, з великими труднощами підбирає слова, використовує одні і ті ж звороти.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Назвіть захворювання.
- Який додатковий метод діагностики підтвердить його?
7. Хворій 40 років, в 30 років виникла туга, з великими труднощами виконувала домашню роботу, втратила інтерес до життя. Через 3 місяці настрій вирівнявся, знову стала активною, веселою. Подібний стан наступав у хворої двічі, у віці 32 і 34 роки, без будь-якої причини. В проміжках між приступами почувала себе здоровою. Перед останньою госпіталізацією у віці 40 років з'явились думки про самогубство, кілька разів хотіла покінчити з життям, але рідні вчасно це помітили. Обличчя сумне, очі широко відкриті, кути рота опущені. Говорить тихим монотонним голосом, повільно ходить повільними кроками. Скаржиться на відсутність настрою.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Назвіть захворювання.
8. Хворий Г., 39 років, поступає в психіатричну лікарню 6- й раз: приступи хвороби схожі. При поступленні в стаціонар контакту не доступний. То збуджений, скаче, кричить, то безцільно ходить по коридору з виразом відчуження, інколи безпричинно сміється. Через три дні наступило значне покращення, хворий розповідає про свої переживання таке: « Я розумів, що знаходжусь в лікарні, але якось не приділяв цьому значення, в голову потім лізли якісь думки, все змішалось. Все навкруги стало дивним, фантастичним: квіти на столі я вважав марсіанськими рослинами, здавалось, що у людей прозорі блакитні обличчя і рухаються вони повільно, плавно – ніби літають по повітрю. Свого лікаря, в якої я лікуюсь третій раз, відразу впізнав, але вона видалась мені повітряною, легкою, замість рук у неї були щупальця і я відчував їх холодний дотик. Ляжу в ліжко і відразу думками відлітаю десь далеко. Уявляю собі будівлі з колонами і я сам ніби ходжу по казковому місті серед людей, одягнутих в древньоримський одяг. Все ніби як уві сні».
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Назвіть захворювання.
- Яке рішення найбільш ймовірно буде прийняте судово-психіатричною експертизою щодо застосування примусових заходів медичного характеру якщо в такому стані буде вчинено протиправну дію?
9. Хвора 73 років. Не пам’ятає як звати її дітей, не може запам’ятати свою палату, ім’я лікуючого лікаря, не орієнтується у відділенні. Не пам’ятає, що робила, коли вийшла на пенсію. На запитання: «чим займалась сьогодні вранці?» відповіла: «Готувала сніданок, відправила дітей в школу, ходила на ринок». В’яла, бездіяльна.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Назвіть захворювання.
- Яке рішення найбільш ймовірно буде прийняте судово-психіатричною експертизою щодо застосування примусових заходів медичного характеру якщо в такому стані буде вчинено протиправну дію?
10. Хворій 13 років. Фізичний розвиток відповідає 6-річній дитині. Череп малих розмірів, вираз обличчя беззмістовний, рот відкритий. З нього витікає слина. Цілими днями сидить в ліжку, стереотипно розгойдуючись вперед-назад. На оточуючих не реагує, зрідка видає окремі звуки. Їсть за допомогою медичного персоналу, неохайна. При експериментально-психологічному дослідженні за методикою Векслера: ІQ=0.
Завдання:
- Визначити психопатологічний синдром.
- Назвіть захворювання.
- Яке рішення найбільш ймовірно буде прийняте судово-психіатричною експертизою щодо застосування примусових заходів медичного характеру якщо в такому стані буде вчинено протиправну дію?