Навчально-методичні матеріали

Тема 12. Використання судово-психіатричних знань у кримінальному провадженні

Практичне заняття № 2
  • Мультимедійна презентація
  • Рекомендована література
  • Інформаційні ресурси
  • 1. Вирішення ситуаційних задач з розглядом питань щодо оцінки психічного стану осіб з
    психічними розладами та захворюваннями
  • 2. Складання процесуальних документів для призначення судово-психіатричної
    експертизи
  • 3. Перегляд та аналіз відеоматеріалів за тематикою заняття

  • Рекомендована література

    1. Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України №4651-VI від 13 квіт. 2012 р. (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17 - Назва з екрана.
    2. Кримінальний кодекс України: Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 - Назва з екрана.
    3. Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text - Назва з екрана.
    4. Інструкція про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події: Затверджено наказом МВС України від 3 листопада 2015 р. № 1339: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15%23Text#n14 - Назва з екрана.
    5. Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень: Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26 грудня 2012 р. № 1950/5): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 - Назва з екрана.
    6. Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини: Затверджено наказом МВС, МОЗ та Генеральної прокуратури 29 верес. 2017 № 807/1193/279 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1299-17%23Text#n16 – Назва з екрана.
    7. Про психіатричну допомогу: Закон України від 22 лютого 2000 р. № 1489 – III: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-14 - Назва з екрана.
    8. Інструкція з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні: Затверджено наказом МВС України від 07 липня 2017 р. № 575 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17#Text – Назва з екрана.
    9. Інструкція з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України: Затверджена наказом МВС України від 16.02.2018 р. № 111 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0371-18 – Назва з екрана.
    10. Воробйова Н.О. Правове регулювання психіатричної допомоги: Навчальний посібник для вузів. – К.: Юстініан, 2010. – 208 с.
    11. Процесуальні, організаційні та етичні основи судово-медичної експертизи в Україні: навчально- методичний посібник / М.В. Банчук, В.В. Войченко, Г.А. Зарицький, О.Ю. Петрошак . – К., 2015. – 243 с.
    12. Експертизи у судовій практиці. / За заг. ред. В. Г. Гончаренка. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 388 с.
    13. Процесуальний довідник судового експерта / [укл.Сєднєв В.В., Коструб А.М., Зайцев В.М., Антонюк П.Є.] – К.: ДНДЕКЦ МВС України, 2015. – 30 с.
    14. Халмурадов Б.Д., Швачко О.Г. Судова психіатрія: основні терміни та поняття: Навч. посібник-довідник для студентів ВНЗ / Акад. безпеки та основ здоров’я. – К.: ЦНЛ, 2008 . – 77 с.
    15. Судова медицина: Мультимедійний навчальний посібник/ Несен О.О., Чуприна О.В., Самодін А.В. та ін. / Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 81229 від 05.09.2018. URL: https://www.naiau.kiev.ua/books/sudova_medutsyna/index.html.

    Інформаційні ресурси

    1. Офіційне інтернет-представництво Президента України URL: https://www.president.gov.ua
    2. Офіційний портал Верховної Ради України URL: https://rada.gov.ua
    3. Урядовий портал URL: https://www.kmu.gov.ua/
    4. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини URL: http://www.ombudsman.gov.ua/
    5. Міністерство внутрішніх справ України URL: https//mvs.gov.ua
    6. Національна поліція України URL: https://www.npu.gov.ua/
    7. Міністерство освіти і науки України URL: https://www.mon.gov.ua
    8. Міністерство юстиції України URL: https://minjust.gov.ua/
    9. Верховний Суд України URL: https://www.scourt.gov.ua
    10. Генеральна прокуратура України URL: https://www.gp.gov.ua/
    11. Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр URL: https://dndekc.mvs.gov.ua
    12. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз URL: https://kndise.gov.ua/
    13. Конгресc криминалистов URL: https://crimcongress.com/
    14. Національна академія внутрішніх справ URL: https://www.naiau.kiev.ua/
    15. Національна академія правових наук України URL: http://www.aprnu.kharkiv.org/
    16. Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського URL: http://www.nbuv.gov.ua/
    17. Єдиний державний реєстр судових рішень URL: http://reyestr.court.gov.ua/

    1. Вирішення ситуаційних задач з розглядом питань щодо оцінки психічного стану
    осіб з психічними розладами та захворюваннями

    1. Жінка, 27 років підозрюється у скоєнні вбивства своєї неповнолітньої дитини.

    Під час спілкування: тривожна, підозріла, постійно озирається, весь час до чогось прислухається, стверджує, що в неї в мозку «працює мобільний телефон», а також, що вона чує голос рідного брата, який наказує їй робити різні дивні вчинки: «ображати перехожих, когось вдарити, розбити скло тощо». Виглядає пригніченою, усамітненою.

    Завдання:

    2. Підліток 16 років. В дитинстві переніс черепно-мозкову травму. Вперше за порадою друзів викурив сигарету з марихуаною. Через кілька хвилин перестав розуміти, де знаходиться, впізнавати товаришів.

    З його розповіді: почав бачити поряд з собою юрбу людей, які проходили повз нього, зупинялись і жестами погрожували йому. Стало страшно, з’явилося відчуття злості та агресії.

    Напав на одного з друзів і жорстоко побив його. Коли свідки бійки намагались його втримати, чинив спротив. Не відповідав на запитання оточуючих.

    Був доставлений в психіатричну лікарню. Через 3 дні вийшов із хворобливого стану, про що зберіг уривчасті спогади. Було заведено кримінальне провадження.

    Завдання:

    3. У хворого двічі на місяць з'являються напади раптової втрати свідомості з падінням, судомами тоніко - клонічного характеру в кінцівках, мимовільним сечовипусканням, прикусом язика. Напади не провокуються зовнішніми подразниками, тривають до 5 хвилин. Після нападу свідомість відновлюється або настає глибокий сон. Між нападами хворий скарг не пред’являє.

    Завдання:

    4. Три дні тому після тривалого запою у хворого виникла незрозуміла тривога, неспокій. Йому стало здаватись, що кімната заповнена людьми, його погрожують вбити, кличуть випити. Вночі не спав, «бачив» чудовиська і пацюків. «Чув» крик про допомогу. Вибіг з дому, «рятуючись від переслідування» напав на перехожого та поранив його. Під час розмови увагу зосереджує з великими труднощами, тремтить, раптово починає щось відганяти від себе, каже, що мух.

    Завдання:

    5. На судово-психіатричну експертизу направлений громадянин, що здійснив вбивство. Він відкидає своє відношення до злочину і стверджує, що нічого подібного не пам’ятає. Відомо, що він страждає на епілепсію. Зі слів свідків події, під час здійснення злочину хворий на запитання не відповідав, на оточуючих не реагував, всі дії робив ніби автоматично.

    Завдання:

    6. Хворий 38 років, ніде не працює, багато років зловживає алкоголем. Стверджує, що вже кілька тижнів постійно чує або за вікном, або за дверима, або за стіною чоловічі та жіночі «голоси», які між собою сперечаються про нього: «…деякі обзивають мене придурком, алкашем, якого треба удавити або зарізати, інші заперечують це та називають добрим дядечком, бо я пригостив дитину цукерками…». У цьому стані напав на сусіда та наніс йому тілесні ушкодження. У часі і просторі орієнтований вірно. Критичного ставлення до зазначених феноменів немає.

    Завдання:

    7. Хвора, 18 років, протягом останніх 2 років безпідставно і поступово змінювалась: стала байдужою, перестала зустрічатись з подругами, на уроках відмовлялась відповідати. Останніми місяцями зовсім відгородилась від світу, майже припинила розмовляти з батьками, школу не відвідувала, перестала митися, не стежила за одягом. У психічному статусі: пасивна, обличчя гіпомімічне, інтересу до бесіди не проявляє, на питання відповідає односкладно, монотонним голосом. Марення та галюцинацій немає.

    Завдання:

    8. Хвора знаходиться в стані безперервного збудження, гримасує, голосно сміється. Залазить на підвіконня, на стіл і з криком скаче звідти, залазить під ліжко і гавкає, намагається схопити інших людей за ноги. Вимагає постійного нагляду через неадекватність поведінки: стягує ковдру з хворих, одного разу відкрутила пробки від грілок і спустили їх в унітаз.

    Завдання:

    9. Збуджений хворий весь час намагається зазирнути за двері та в сусіднє приміщення, оскільки переконаний, що там перебувають його приятелі. Кличе їх вимагає від них відповіді. Стверджує, що чує розмову друзів і сторонніх людей, хоча в цей час нікого поблизу немає. Намагається переконати лікаря приймального відділення, що за стіною відбувається суперечка з приводу «його покарання», голосно повторює окремі фрази, які

    нібито почув із-за стіни.

    Завдання:

    10. Хворому 23 роки. Народився з допомогою акушерських щипців. З перших днів відставав в психомоторному розвитку. До 9 років мав енурез. Не зміг засвоїти програму допоміжної школи. Жив під опікою батьків, виконуючи просту роботу по дому. Місяць тому виник стан психомоторного збудження зі злобністю, агресією, сексуальним потягом до матері. При експериментально-психологічному дослідженні за методикою Векслера: ІQ=30.

    Завдання: