Навчально-методичні матеріали
Тема 2. Судово-медична танатологія
Семінарське заняття №2
Рекомендована література
- Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України №4651-VI від 13 квіт. 2012 р. (зі змінами та доповненнями): [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/go/4651-17 - Назва з екрана.
- Інструкція про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події: Затверджено наказом МВС України від 3 листопада 2015 р. № 1339: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15%23Text#n14 - Назва з екрана.
- Інструкція про проведення судово-медичної експертизи: Затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 січня 1995 р. № 6: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0254-95 - Назва з екрана.
- Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини: Затверджено наказом МВС, МОЗ та Генеральної прокуратури 29 верес. 2017 № 807/1193/279 : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1299-17%23Text#n16 – Назва з екрана.
- Завальнюк А.Х. Судова медицина: Курс лекцій. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2014. – 648 с.
- Лісовий А.С., Голубович Л.Л. Судова медицина: Підручник. – К.: Атіка, 2008. – 483 с.
- Особливості судово-медичного дослідження трупа при окремих видах смерті / Кулик О.Ф., Бачинський В.Т., Савка І.Г., Ванчуляк О.Я. –Чернівці, 2005. –211 с.
- Первинний огляд трупа на місці його виявлення / Бачинський В.Т., Кулик О.Ф., Савка І.Г., Ванчуляк О.Я. – Чернівці, 2010. – 212 с.
- Процесуальний довідник судового експерта / [укл.Сєднєв В.В., Коструб А.М., Зайцев В.М., Антонюк П.Є.] – К.: ДНДЕКЦ МВС України, 2015. – 30 с.
- Судова медицина. / За ред. Москаленка В.Ф., Михайличенка Б.В. –К., Вид-во «Медицина», 2011. – 448 с.
- Участь спеціаліста-криміналіста під час проведення окремих слідчих (розшукових) дій : Навчальний посібник [Текст] / [Є.Ю. Свобода, А.В. Кофанов, А.В. Самодін та ін.] – Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018. – 432 с.: фотоіл.
1. Пізні трупні зміни та їх значення в експертній практиці
Гниття - складний мікробіологічний процес. Перші ознаки гниття починають проявлятись на 2-3 добу. Шкіра, м’язи, внутрішні органи руйнуються протягом 2-3 років, зв’язки і хрящі – в середньому через 5 років. Умови, при яких прискорюється гниття тіла: підвищена вологість; тепла пора року. Волосся та кістки можуть зберігатися і більше 100 років при умові, якщо вони захищені від атмосферних впливів.
Жировіск - омилення трупа, внаслідок чого жир розкладається на гліцерин і жирні кислоти. В стані жировоску добре зберігаються зовнішні форми тіла й тканини трупа, внаслідок чого людину можна впізнати та встановити ушкодження, якщо вони мають місце.
Муміфікація - часткове або повне висихання трупа, внаслідок чого тканини трупа, втрачаючи вологу, поступово піддаються висиханню, зморщуються, набувають темно-бурого забарвлення, стають на дотик щільними. Муміфікація трупа дорослої людини за сприятливих умов може настати не раніше, ніж через 6-12 місяців, а у трупів дітей – за більш короткий час.
Торф’яне дублення - явище зневоднення, що виникає в трупі при попаданні його в торф’яні болота і ґрунти. Мінеральні солі в кістках вимиваються; кістки за консистенцією нагадують хрящі та легко ріжуться ножем.
Ушкодження трупа комахами, тваринами - посмертні зміни трупа в результаті поїдання його м’яких тканин личинками мух, домашніми та дикими тваринами. Особливе значення для судово-медичного дослідження мають стадії розвитку личинок мух, завдяки їм можна встановити давність настання смерті людини.
2. Загальні положення судово-медичної експертизи трупа
Судово-медична експертиза трупів проводиться у відділах судово-медичної експертизи трупів бюро СМЕ.
Судово-медична експертиза трупа проводиться на підставі постанови слідчого, ухвали слідчого судді, а судово-медичне дослідження – направлення органів досудового розслідування.
Експертиза трупа виконується з метою:
- встановлення причини смерті;
- наявності, характеру і механізму виникнення тілесних ушкоджень;
- часу настання смерті та вирішення інших питань, які належать до компетенції даного виду судово-медичної експертизи.
Відповідальність за доставку трупа, його одягу та інших предметів, що безпосередньо мають відношення до трупа, у морг покладається на особу, яка призначила експертизу (або судово-медичне дослідження).
У випадках смерті в лікувально-профілактичних установах організація доставки трупа до моргу покладається на керівника даної установи.
У випадках смерті у лікувально-профілактичних установах особи, яка померла внаслідок насильницької категорії смерті або при підозрі на неї, керівник даної установи зобов’язаний надіслати разом з трупом до моргу оригінал історії хвороби та одяг померлого. Відповідальність за своєчасне надання історії хвороби до моргу покладається на особу, яка призначила експертизу або судово-медичне дослідження.
Якщо в ході проведення патологоанатомічного дослідження були виявлені ознаки насильницької смерті, розтин повинен бути припинений. Головний лікар лікарні письмово повідомляє органи досудового розслідування, які забезпечують або призначення експертизи.
Трупи в моргу повинні зберігатися за умов, що перешкоджають гниттю. Забороняється застосування будь-яких консервуючих речовин до проведення експертизи або дослідження трупа. Консервування трупа може бути здійснено з письмового дозволу особи, яка призначила експертизу або дослідження, після закінчення дослідження трупа та взяття всіх необхідних матеріалів на лабораторні дослідження.
Одяг трупа та предмети, що були з ним доставлені, зберігаються до початку дослідження трупа в тому стані, в якому вони надійшли до моргу.
Вилучення окремих органів, тканин трупа з метою, що не пов’язана з виконанням експертизи або дослідження, допускається у випадках, що передбачені законодавством про трансплантацію органів і тканин. Дане вилучення проводиться тільки з дозволу експерта і про це повинен бути складений відповідний акт та прикріплений до «Висновку експерта» або «Висновку експертного дослідження».
Дослідження трупа проводиться, як правило одним експертом. А при великому обсязі одного експертного дослідження, при експертизі трупів іноземних громадян, при первинній експертизі ексгумованого трупа, що раніше не був підданий розтину, при повторних експертизах, розтин може проводитись двома або більшою кількістю експертів.
3. Судово-медична експертиза при раптовій смерті
Загальний порядок та послідовність виконання експертизи трупа:
- починається тільки після проявів ранніх трупних ознак
- після ознайомлення з документом про проведення експертизи або дослідження, а також іншими документами, що додані до нього
- експерт проводить зовнішнє дослідження трупа, яке повинно містити дослідження одягу, взуття та інших предметів, що були доставлені з трупом, і власне дослідження трупа
- дослідження трупних змін проводиться послідовно, починаючи з визначення на дотик охолодження трупа в прикритих одягом і відкритих частинах тіла
- вимірювання температури тіла здійснюється двічі з годинною перервою
- виявляється наявність і ступінь трупного заклякання в м’язах обличчя, шиї, верхніх і нижніх кінцівок
- фіксується наявність трупних плям, їх локалізація, характер, особливості поширення
- ознаки трупного висихання зазначаються при описі окремих частин тіла
- при наявності пізніх змін описуються їх ознаки
- визначення за зовнішніми ознаками статі, віку, будови, ступеня вгодованості, вимірюється довжина тіла
- зазначається колір і стан шкіри, її вроджених і набутих анатомічних та індивідуальних особливостей, наявність слідів ін’єкцій, висипань, набряків та ін.
По закінченні дослідження трупа всі органи під контролем експерта вмішують в труп, який після цього зашивають. Проводити дії, які можуть призвести до спотворення зовнішнього вигляду трупа, забороняється.
Усі проведені експертом у ході дослідження трупа додаткові дії повинні бути обов'язково зафіксовані в протокольній частині. У протилежному випадку вжиття цих заходів треба брати під сумнів.
4. Судово-медична експертиза трупів новонароджених
Складність судово-медичної експертизи новонароджених полягає в тому, що практично у всіх випадках відсутні попередні відомості про обставини смерті немовляти, мати найчастіше невідома, свідків немає і від висновку судово-медичного. Необхідність проведення судово-медичного дослідження трупа новонародженого виникає в наступних випадках:
- якщо труп немовляти невідомої матері виявлений у вигрібній ямі, сміттєвому бачку, на горищі, в підвалі, в лісі, витягнутий з води і т.д.
- якщо мати відома, але вона не перебувала на обліку в жіночій консультації, а дитина народилася мертвою чи померла незабаром після народження без присутності медичного персоналу.
- якщо є скарги на неправильне ведення пологів в пологовому будинку при наявності пошкоджень на тілі дитини або матері.
За фактом виявлення трупа зазвичай відкривається кримінальне провадження. Новонароджений буває загорнутий в пелюшки, шматки матерії, папір і інші матеріали. Їх ретельний огляд може допомогти в пошуках матері немовляти.
Доношена здорова дитина відразу після народження починає дихати (що супроводжується криком), при цьому повітря через дихальні шляхи надходить у легені, вони розширюються, заповнюються повітрям. Поряд з вдиханням повітря відбувається його заковтування - повітря через порожнину рота, глотку, стравохід потрапляє в шлунок, а потім поширюється по тонкому і товстому кишечнику. При даному виді експертизи в числі інших вирішуються спеціальні питання:
- новонародженості
- доношенности
- живонародженості
- життєздатності
У педіатрії період новонародженості дорівнює одному місяцю, в акушерстві - одному тижні, в судовій медицині - одною (першою) добою з моменту появи дитини на світ.
Смерть немовляти може наступити:
- внутрішньоутробно
- під час пологів
- після пологів
Питання, що вирішуються судово-медичною експертизою:
- Чи є немовля новонародженим?
- Чи був він доношеною і зрілим? Якщо він народився недоношеним, то яка була тривалість його позаутробного життя?
- Чи був немовля життєздатним? Якщо ні, то чим обумовлена його нежиттєздатність?
- Живим або мертвим народилося немовля?
- Якщо дитина народилася живою, то скільки часу він жив після народження?
- Чи є на трупі які-небудь ушкодження? Якщо так, то чи є вони прижиттєвими або посмертними, яким знаряддям могли бути заподіяні?
- Чи є ознаки догляду за дитиною (перев'язка пуповини, годування і т.д.)?
- Яка причина смерті дитини? Чи існує прямий причинний зв'язок між виявленими пошкодженнями і настанням його смерті?
- Як давно настала смерть?
- Яка групова належність крові немовляти?
5. Особливості проведення трупа невідомої особи
Представниками органів досудового розслідування складається «Розпізнавальна картка», в якій експертом описуються прикмети трупа, особливості одягу та дані про час та причину смерті. На цю картку представник органів досудового розслідування наносить дактилоскопічні відбитки або наклеює їх на неї після зняття на окремий аркуш паперу.
Другий примірник карти без відбитків заповнюється експертом і зберігається у моргу.
Якщо фотографування трупа не було здійснено органами досудового розслідування, то на «Розпізнавальну картку» наклеюють сигналітичні знімки, що були зроблені у бюро.
Дослідження зовнішніх ушкоджень проводиться візуально, а при необхідності - з допомогою оптичних приладів.
При експертизі трупів невідомих осіб:
- складається словесний портрет і проводиться фотографування трупа, за правилами сигналітичної фотографії - всього трупа, а також його обличчя в трьох проекціях (фас, лівий і правий профіль). При фотографуванні рекомендується кисті рук трупа покласти на його груди;
- представниками органів досудового розслідування проводиться дактилоскопія трупа. Підготовка пальців трупа до дактилоскопії виконується експертом;
- описують всі зовнішні ушкодження, які є на трупі: вигляд, їх точну анатомічну локалізацію відносно щонайменше двох анатомічних точок-орієнтирів тіла, форму, розміри, напрямок по осі тіла, колір, характер країв і кінців, особливостей рельєфу саден і його взаємовідношення зі шкірою, що оточує, наявність ранкового каналу, забруднень тощо;
- при описі можна угрупувати однотипні ушкодження за ділянками із обов’язковим зазначенням їх кількості і розмірів у кожній ділянці;
- при наявності коронок з коштовних металів їх докладно описують із зазначенням їх кольору і місцезнаходження в порожнині рота. Зубні протези описують за такими ж правилами;
- при необхідності ушкодження на трупі фотографують і замальовують на контурні схеми частини тіла людини, вилучають мазки, виділення та інші об’єкти, передбачені «Правилами проведення судово-медичної експертизи (дослідження) трупів в бюро судово-медичної експертизи», на лабораторне дослідження.
ТЕМАТИКА РЕФЕРАТИВНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ
- Судово-медична експертиза трупа плода та новонародженої дитини.
- Судово-медична експертиза у випадках раптової смерті.
- Підстави для ексгумації трупа.
- Судово-медична експертиза ексгумованого трупа.
- Огляд потерпілого на місті події. Питання, які ставлять експертам під час первинного огляду.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
- Смерть від дії тупих предметів.
- Смерть внаслідок дії різних чинників довкілля (крайніх температур, струм, променева енергія).
- Смерть від дії вогнепальних ушкоджень.
- Смерть внаслідок гострого кисневого голодування (задушення).
- Смерть внаслідок дій хімічних речовин
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
- Порядок огляду трупів на місці події.
- Роль слідчого та експерта в огляді трупа на місці його виявлення.
- Особливості дослідження трупів невідомих осіб.
- Судово-медична класифікація смерті: категорія, вид і рід смерті.
- Трупне висихання та гниття трупа, їх судово-медичне значення.