Прикладна етика
Професійна етика поліцейського
Мультимедійна презентація 1
Мультимедійна презентація 2
Відеолекція
Лекційний матеріал
Контрольні питання
Тестовий контроль знань
Ситуаційні задачі
- У неформальному спілкуванні серед колег усе частіше лунає твердження про безправність поліції. Водночас при цьому у позаслужбовому спілкуванні Ваш знайомий виголошує: «Працівники поліції мають набагато більше прав, ніж цивільні». Для проведення виховної роз’яснювальної роботи Вам необхідно відповісти на питання: чи має працівник поліції більше прав, ніж цивільна особа?
- У сучасних європейських країнах довіра населення до поліції може досягати 80%. Що можуть і мають зробити працівники Національної поліції України для наближення до такого рівня довіри?
- Що, на Вашу думку, забезпечує право працівника на громадську довіру, повагу, визнання і підтримку громадян?
- Ваш керівник брутально поводиться із затриманим, порушуючи закон. При цьому Ви знаєте, що затриманий дійсно винен у скоєнні злочину. Ваш вибір поведінки в цій ситуації? Аргументуйте свою позицію.
- Чи вірне твердження: «Те, що відбуваються вдома між членами подружжя в їхньому приватному житті, є їхньою особистою справою. Поліція і соціальні служби в це втручатися не повинні»?
- У діалозі з колегою лунає фраза: «Жінки ніколи не зможуть бути гарними поліцейськими, тому що вони не наділені емоційною стриманістю й інтелектом, щоб виконувати завдання, які стоять перед спеціалістами цієї професії»? Чим, на Вашу думку, зумовлена така реакція колеги? Обґрунтуйте варіанти поведінки у цій ситуації.
- Чи є расизм виключно справою совісті кожної особи? Обґрунтуйте відповідь.
- Аргументуйте тезу: діти потребують додаткового захисту від порушень прав людини.
- Як Ви вважаєте, що є головним для працівника правоохоронних органів у його професійній діяльності: буква закону чи моральні принципи? Проаналізуйте ситуацію, в якій колега по роботі закликає поліцейського заради професійної солідарності «обійти» закон.
- Яка відмінність між гідністю та професійною честю правоохоронця? Біля Вас зібралося товариство, яке критикує роботу працівників поліції. Як слід вчинити – втрутитися в дискусію, промовчати чи залишити це коло осіб?
- Як чинити в тих випадках, в яких працівник поліції вимушений обирати між «цивільними» моральним цінностями (наприклад, дружніми чи сімейними зв’язками) та професійним обов’язком? Проаналізуйте ситуацію відповідного морального конфлікту під час виконання службових обов’язків та обґрунтуйте Ваш варіант дії.
- Повертаючись після добового чергування, два працівники поліції почули жіночий голос з багатоповерхового будинку, який просив про допомогу. Один з працівників поліції пішов на голос, інший проігнорував заклик, мотивуючи це втомою після роботи. Прокоментуйте дії працівників поліції.
- Чи можна звинуватити у байдужості працівника, який відмовився надавати допомогу? Чим було викликано бажання допомогти в іншого працівника? Як повинна реагувати будь-яка людина у даній ситуації?
- Сформулюйте морально-етичне обґрунтування щодо вимоги попереднього узгодження інформації поліцейським із безпосереднім керівництвом перед тим, як давати коментарі ЗМІ та надавати, за вимогою, інформацію щодо пригод, нещасних випадків, аварій тощо.
- Сформулюйте етичну аргументацію реалізації принципу гендерної рівності у можливості як матері, так і батька дитини отримати оплачувану декретну відпустку.
- Під час чергування поліцейський, звертаючись до громадянина, говорить: «Закон – це я», чим викликає обурення і скарги на роботу підрозділу. Чим, на Вашу думку, викликано обурення громадянина?
- Поліцейський – це «закон» чи «представник закону»? В чому полягає сутнісна відмінність цих двох виразів?