Тема 3. Право міжнародних договорів.


Семінарське заняття – 2 години


1. Поняття права міжнародних договорів.

2. Розвиток права міжнародних договорів.

3. Джерела та кодифікація права міжнародних договорів.

4. Поняття міжнародного договору та його види.

5. Мова, форма та структура міжнародного договору.

6. Порядок і стадії укладання міжнародних договорів.

7. Дія, дійсність та припинення дії міжнародних договорів.

8. Тлумачення міжнародних договорів.

9. Законодавство України про міжнародні договори.


Теми рефератів, доповідей:

1. Етапи укладання угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

2. Норми внутрішньодержавного права стосовно компетенції укладати міжнародні договори.

3. Дія договорів, їх застосування і тлумачення.

4. Недійсність, призупинення або припинення дії договорів.


Перелік ключових термінів та понять теми:

право міжнародних договорів, міжнародне договірне право, міжнародне договірне право держав, суб’єкти права міжнародних договорів, міжнародний договір, об’єкт міжнародного договору, форма договору, структура договору, сторони в договорах, парафування, ратифікація, денонсація, промульгація, пролонгація, депозитарій, альтернат, джентльменська угода, клаузула, меморандум, нота, преамбула, протокол, ратифікаційна грамота, modus vivendi, конвенція, статут, конфірмація.


Методичні вказівки

При вивченні теми та підготовці до заняття слід звернути увагу на те, що право міжнародних договорів посідає в системі міжнародного права особливе місце. Необхідно запам’ятати, що саме міжнародний договір покликаний бути основою міжнародно-правового оформлення відносин між державами. Слід відзначити, що кожна держава укладає міжнародні договори на основі свого національного законодавства. Важливим моментом є те, що політичне і правове значення будь-якої міжнародної угоди прямо залежить від кількості держав, що беруть участь у договорі, та від їхніх позицій.