Вступ
ПРЕДМЕТ, МЕТА І ЗАВДАННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«ПОЛІТОЛОГІЯ»
Сучасний етап розвитку вищої професійної освіти в Україні характеризується кардинальними змінами в системі гуманітарної підготовки студентів. Гуманітаризація освіти спрямована на інтелектуальний, естетичний і моральний розвиток особистості, підвищення рівня освіченості майбутнього фахівця, що є важливою умовою для його професійного самовизначення в подальшій трудовій діяльності. Вирішення цих завдань передбачає впровадження нових освітніх технологій, оновлення організаційних і методичних форм активізації евристичного потенціалу студентів. Основною ціллю соціально-гуманітарної підготовки студентів в закладах вищої освіти виступає формування і розвиток соціально-особистісної компетентності, яка ґрунтується на гуманітарних знаннях, емоційно-ціннісному і соціально-творчому досвіді, що забезпечує вирішення і виконання громадянських, соціально-професійних, особистих завдань і функцій.
Реалізація вказаних завдань ускладнюється труднощами сучасного етапу вітчизняного суспільного розвитку – доленосним у всіх відношеннях, який ставить перед українським суспільством ряд життєво важливих завдань, серед яких одне з чільних місць займає науково-обґрунтоване управління політичною сферою. Суспільство справді потребує розвитку такої галузі знань, яка б дозволяла людям орієнтуватись у складній мозаїці політичних явищ і подій, раціонально та ефективно діяти в напрямку реалізації своїх інтересів, а не всупереч їм. У зв’язку з цим доречні слова французького політолога Ф. Бро: «В політиці, де найгірші пристрасті можуть раптово перетворити людей в фанатиків, замулити забобонами їх свідомість, завдання політичної науки – привносити холодний, тверезий, деміфологізуючий, об’єктивний погляд».
Сьогодні, коли в країні зламались попередні стереотипи мислення, а нові ще не до кінця ствердились, коли має місце елементарна світоглядна дезорієнтація, особливо потрібні не тільки студентам (курсантам) і викладачам, але і всім освіченим та активним громадянам конкретні наукові орієнтири в сфері політики, а разом з тим і уявлення про світові стандарти в цій сфері. Без оволодіння такими знаннями громадянин легко може перетворитися в об’єкт маніпулювання і підкорення збоку більш активних в політичному відношенні сил. Масова політична грамотність громадян вкрай необхідна українському суспільству, так як вона запобігає виникненню деспотизму, тиранії, екстремізму в політичних судженнях і політичній поведінці, антигуманних і економічно неефективних форм державної і суспільної організації, дестабілізації політичної ситуації в цілому і гальмуванню демократичних процесів. Тому формування політичної культури як мистецтва сучасного цивілізованого існування людей в державі є необхідною умовою суспільного добробуту.
Вивчення політології – науки про політику дозволяє зорієнтувати людей в швидкоплинній соціально-політичній динаміці, дати їм конкретні теоретичні знання, практичні установки, основи політичної культури, вміння проникати в сутність політичних явищ і бачити у їх зовнішніх проявах глибинні політичні закономірності.
Здатність громадян до прийняття політичних рішень, участь в політиці не формується стихійно, а набувається в ході систематичного отримання ними відповідних знань і досвіду, постійної політичної освіти і самоосвіти.
Звичайно, вивчення політології автоматично не забезпечить доступ до вершин влади, але знання предмету політології допоможе формуванню розвинутого політичного мислення та свідомої політичної поведінки, високої політичної культури, соціалізації особистості, значно розширить політичний кругозір, долучить до великого джерела світової політичної думки.
У цьому пропонованому мультимедійному підручнику будуть розглянуті основи політології як науки і як навчальної дисципліни, витоки її виникнення та розвитку. Авторський колектив ставить за мету розкрити зміст політології, її об'єкт, предмет, методи і функції, розглянути історію політичних вчень, включаючи українську політичну традицію, її джерела, соціокультурні підстави, історичну динаміку. Вивчення політології сприяє формуванню цілісної та наукової політичної свідомості курсантів, її теоретичної складової, вихованню у них патріотизму і любові до України як найважливіших якостей майбутнього офіцера поліції.
Потрібно також зазначити, що в суспільстві існує гостра потреба в професійно-підготовлених кадрах, здатних працювати в державних, політичних і суспільних організаціях і вирішувати сучасні соціальні проблеми. В подальшому, в умовах корінних перетворень соціально-економічних і політичних відносин, потреба в таких кадрах буде зростати. Зараз практично заново потрібно створювати резерв керівників, експертів, консультантів та інших працівників різних сфер, включаючи юридичну та політичну галузь.
Запропонований мультимедійний підручник з політології підготовлений колективом кафедри філософії права та юридичної логіки Національної академії внутрішніх справ у відповідності з програмою навчальної дисципліни та згідно з рекомендаціями Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства освіти і науки України, у ньому розміщено програму та завдання навчальної дисципліни «Політологія», висвітлено навчальний матеріал, запропоновано теми рефератів і доповідей, літературу для опрацювання змісту дисципліни, дано ряд допоміжних методичних інструментів для самостійної роботи і контролю знань з кожної теми, а також з навчальної дисципліни в цілому.
Розроблений підручник розкриває сутність політології як наукової дисципліни, дає можливість курсантам, слухачам і студентам вивчити основи сучасної політичної теорії і в той же час зосередити свою увагу на найбільш актуальних для українських реалій проблемах: демократизації і трансформації суспільства, розбудові правової соціальної держави, проведенні чесних виборів, гуманістичних ненасильницьких діях в політиці, цивілізованій участі в ній громадян тощо.
При розробці мультимедійного навчального видання автори враховували концепцію комплексного вивчення суспільних наук, яка запроваджена у вищих навчальних закладах системи МВС України та в інших провідних навчальних закладах і передбачає поряд з політологією та деякими іншими дисциплінами, об’єднаними соціально-політичним напрямом, викладання базових курсів, які утворюють систему знань з філософських, історичних, економічних дисциплін.
До основних понять, які вивчаються у запропонованому курсі, значна увага приділяється наступним: “політична наука” “політика”, “влада”, “”політична влада, “демократія”, “політичні відносини”, “політична соціалізація”, “громадянське суспільство”, “правова держава”, “політична участь”, “політична партія”, “політичні еліти”, “політичні лідери”, “політична свідомість”, “політична культура”, “міжнародна політика”.
Робота базується на навчально-методичному матеріалі і довідковій літературі з політології, матеріалах, які розкривають світовий і вітчизняний досвід, реаліях нинішнього етапу суспільного розвитку.
Предметом курсу є політичні закономірності розвитку суспільства, закони і принципи формування, функціонування та розвитку, а також механізми дії політичних систем, форми прояву цих закономірностей і механізмів в діяльності особи, соціальних спільностей, класів і націй, народів і держав. В центрі уваги політичної науки є організація, форми і методи функціонування політичної влади, політичні системи, політична свідомість та культура, інтереси і поведінка політичних суб’єктів, політичний процес тощо.
Мета курсу – поглиблене вивчення основних аспектів політичного життя суспільства, ознайомлення здобувачів вищої освіти з особливостями розвитку політичних відносин в Україні, формування політичної свідомості та політичної культури.
Завдання курсу, пов’язані із формуванням загальних політологічних компетентностей:
- формування у випускника сучасного інтегрального бачення світу;
- побудова соціально-орієнтованої системи цінностей, культури раціонального політичного вибору;
- ознайомлення з об’єктом, предметом і методами політичної науки, її понятійно-категоріальним апаратом;
- розширення кола знань про сутність політичної влади, політичних процесів і відносин, роль політичних систем і режимів в житті держави, сутність громадянського суспільства та правової держави, значення міжнародної політики та міжнародних відносин для національної безпеки;
- ознайомлення із досягненнями світової та вітчизняної політичної думки, основними сучасними політологічними школами, напрямами, концепціями;
- розвиток уміння орієнтуватися в політиці як соціальній реальності, характеризувати різні аспекти політичного розвитку суспільства, порівнювати програми і платформи основних політичних партій та рухів, які впливають на політичне життя України;
- формування у здобувачів вищої освіти навичок самостійної оцінки політичних проблем сучасності, уміння визначати ціннісно-нормативні орієнтири та принципи політичних платформ, ідеологій та окремих концепцій;
- світоглядна підготовка, яка передбачає формування стійкої особистої громадянської та політичної позиції, розвиток аналітичного мислення, виховання критичного та неупередженого ставлення до представників різних політичних сил, громадян з різними політичними поглядами, а також розвиток політичної свідомості та політичної культури майбутніх правоохоронців.
Місце і роль політології в системі професійної підготовки працівників для підрозділів МВС України визначається тим, що вона допомагає працівникам поліції формувати гуманістичний світогляд, засвоювати демократичні цінності, розвивати політичну культуру, виховувати в собі та інших такі якості, як політична толерантність, уміння цивілізовано (в рамках чинного законодавства і з допомогою демократичних інститутів) захищати інтереси держави і українських громадян, попереджувати соціальні конфлікти, зміцнювати в нашому суспільстві українську загальнонаціональну ідентичність, патріотизм і державність. Розвиток політичної культури працівника поліції сприяє також зміцненню почуття громадянського обов’язку, підвищенню рівня відповідальності перед державою і суспільством.
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
«ПОЛІТОЛОГІЯ»
Важливе значення для вивчення будь-якої соціальної і гуманітарної дисципліни, в тому числі і політології, має визначення її теоретичних та методичних основ, серед яких доцільно виділити комплексно-діяльнісний підхід, принципи цілісності та взаємодоповнення, а також методологічна ідея взаємозв’язку теоретичного і практичного.
Структура курсу політології, що складається з дев’яти тем та його внутрішня організація визначається метою і відповідає завданням його вивчення.
Зазвичай, основи політичної науки розкриваються в такій логічній послідовності: спочатку виробляється загальне уявлення про політологію як наукову та навчальну дисципліну, а саме її виникнення та становлення, специфіку предмета і методологію, потім розкривається природа політики як соціального явища, сутність політичної влади, політичних відносин та демократії, розглядається історія розвитку політичної думки від давнини до сучасності. В подальшому досліджуються суб’єкти політичного процесу: людина та соціальні спільноти, нації, політичні партії та політичні еліти. Безумовно, важливим є розгляд політичного процесу, політичної свідомості і культури. Під кінець доцільним буде присвятити свою увагу політичним реаліям сьогодення, зокрема, розгляду політики України в системі сучасних міжнародних відносин.
Загальною методичною вимогою до вивчення політології є вироблення особистісного ставлення здобувачів вищої освіти до її проблем на основі критичного вивчення та аналізу навчальної і наукової літератури. Курс семінарських занять розрахований як на вивчення та закріплення інформаційно-теоретичної бази, отриманої під час опрацювання лекцій, так і на самостійну роботу курсантів. Цілеспрямовано сприяти підвищенню рівня логічного мислення та мобілізувати продуктивність засвоєння теоретичного матеріалу повинен розгляд на семінарських заняттях тих питань, які безпосередньо стосуються реальних політичних фактів і подій сучасності, насамперед в Україні.
Як свідчить практика навчального процесу, найбільш ефективним прийомом вивчення політології є ознайомлення з першоджерелами, працями відомих мислителів в галузі соціальної філософії, філософії права та політики, теорії держави та права і, власне, політології. Звертаємо увагу курсантів на вивчення публікацій у періодичних виданнях, зокрема, наукових статей з філософії, соціології, теорії держави та права, політології, в яких аналізуються проблеми сучасного політичного життя українського суспільства, а також публіцистики.
Поточний контроль за засвоєнням політологічних знань здійснюється через оцінювання усних відповідей щодо проблем для обговорення, передбачених планом семінарських занять, а також шляхом проведення експрес-опитувань, тестування, підготовки доповідей і рефератів, написання самостійних і контрольних робіт. При оцінюванні враховується глибина теоретичних знань здобувачів вищої освіти і вміння застосовувати їх для аналізу сучасних політичних подій, що відбуваються у політичному житті українського суспільства.
Позитивом вважається використання мультимедійних засобів під час відповіді на семінарі, зокрема, підготовка тематичних мультимедійних презентацій.
З ціллю отримання цілісного, системного уявлення про навчальну дисципліну необхідно використовувати різноманітну наукову та навчальну літературу. Відправним пунктом в цьому для курсанта (слухача, студента) слугуватиме використання навчально-методичних матеріалів, розміщених на офіційному сайті Національної академії внутрішніх справ. Також цей електронний ресурс дозволяє здійснити самоконтроль самостійної роботи у вигляді комп’ютерного тестування.
Підсумкова перевірка якості засвоєння змісту навчального процесу здійснюється у формі заліку (екзамену), на якому визначається рівень теоретичних знань з політології, а також уміння застосовувати ці знання з метою аналізу політичних подій, що відбуваються в Україні та світі.