Навчальні матеріали

Тема 10. Забезпечення особистої безпеки при виконанні службових завдань у різних умовах

 • 1. Прийоми і способи поведінки працівників поліціїдля уникнення небезпечних ситуацій
 • 2. Заходи особистої безпеки в конфліктній ситуації та при перевірці документів
 • 3. Особливості забезпечення заходів особистої безпеки під час затримання та проведення
  поверхневої перевірки
 • 4. Забезпечення заходів особистої безпеки при огляді можливих міць переховування
 • 5. Загальні вимоги заходів безпеки при поводженні з вибуховими пристроями та
  матеріалами
 • 6. Рекомендації при виявленні вибухонебезпечних предметів
 •     Список використаних джерел

 • 1. Прийоми і способи поведінки працівників поліції для уникнення небезпечних
  ситуацій

  Забезпечення особистої безпеки працівника НП зумовлюється його індивідуально-психологічними особливостями, рівнем фізичного розвитку та інтелекту, моральними засадами особистості, рівнем і змістом віктимності, навичками і вмінням вирішувати конфліктні ситуації, здатністю до самостійного аналізу професійної діяльності з метою розробки нових елементів стратегії і тактики, удосконалення засобів і прийомів ефективного виконання оперативно-службових завдань.

  У деяких наукових джерелах стверджується, що потерпілими від кримінальних нападів найчастіше стають люди, які вважають імовірним або просто припускають думку про можливість стати жертвою злочину. Створюючи відповідні образи в своїй уяві, звертаючись подумки знову і знову до можливої небезпечної ситуації, уявляючи трагічні й страшні деталі, такі люди формують у своїй підсвідомості схильність до нещасних випадків і отримання певних ушкоджень (фізичних або психологічних).

  Ця позиція як гіпотеза може бути прийнятною, але спостереження засвідчують, що працівникам поліції більш притаманне ігнорування небезпеки, навмисне блокування думок про неї, що є вкрай шкідливим. Під час зустрічі з реальною небезпекою (екстремальна ситуація) такі особи втрачають самовладання і контроль, спостерігається демобілізація психічної діяльності, що призводить до неадекватного реагування.

  Окрім цього, працівнику поліції не варто забувати, що він є цінним засобом отримання інформації, необхідної злочинцям. Це потребує формування у працівників свідомих установок безпечної поведінки й оволодіння специфічними прийомами особистого захисту і безпеки, і немає іншої альтернативи у сучасних реаліях для ефективного вирішення оперативно-службових завдань.

  Аналіз досвіду фахівців поліції, які успішно діють у різноманітних екстремальних і психологічно складних ситуаціях під час виконання службових обов’язків, та знайомство з рекомендаціями зарубіжних психологів дає змогу запропонувати поради і рекомендації, засвоєння і додержання яких дозволить сформувати відповідну установку «на виживання».

  П. О. Юхновець, В. Г. Андросюк, Л. І. Казміренко визначили її як готовність і свідоме прагнення працівника поліції до цілеспрямованої, ефективної і безпечної діяльності під час виконання оперативно-службових завдань, наявність можливостей самозахисту в разі виникнення, перебігу й вирішення і штатних службових ситуацій, і критичних, пов’язаних зі злочинними замахами.

  Наявність міцної установки «на виживання» дає можливість підтримувати адекватну професійну самооцінку, відповідний емоційно-вольовий настрій і прогнозований алгоритм поведінки, а також прагнення до розумного і мотивованого ризику, обережності, пильності, ефективності й надійності дій у небезпечних ситуаціях.

  Для формування установок безпечної поведінки можна рекомендувати, зокрема, використання керівником чи наставниками певних положень із багаторазовим ритмічним повторенням уголос чи подумки.

  Оволодіваючи професією, необхідно постійно працювати над створенням «персональної» сукупності засобів та прийомів безпеки.

  Прикладом можуть слугувати такі настанови:

  1. Перевір власний фізичний і емоційний стан перед службою.
  2. Перевір зброю, екіпіровку, транспорт перед роботою.
  3. Відпрацюй навичку швидко діставати та перезаряджати зброю (на ходу, в темряві, в автомобілі та інших складних умовах).
  4. Тримай напоготові запасні засоби («фірмовий засіб») нападу та оборони, запасні елементи екіпіровки.
  5. Забезпеч можливість використання резервного зв’язку (зокрема мобільний телефон і телефонну картку).
  6. Завжди обмірковуй і оцінюй все, що відбувається під час екстремальної ситуації, відпрацьовуй уміння передбачати власні дії і супротивника на крок уперед.
  7. Завжди пам’ятай про ефект «тунельного бачення» (сприймання викривляється під впливом стресу і через обмежену можливість адекватної оцінки ситуації).
  8. Враховуй час «запізнення» (проміжок часу між думкою і дією) і час на постріл.
  9. Навчися контролювати навколишній простір (звуки, предмети, людей, рухи).
  10. Завжди слідкуй за збереженням зброї і спецзасобів.
  11. Вибирай і використовуй власне місцезнаходження як позицію для створення переваги у певній ситуації.
  12. Дотримуйся планів, розроблених особисто і спільно з колегою (напарником).
  13. Контролюй ситуацію у просторі навколо свого місцезнаходження, поділивши умовно його на сектори, узгоджуючи власні дії з напарником.
  14. У разі великого ризику викликай підтримку.
  15. Використовуй за необхідності для передачі інформації кодові слова, фрази і жести.
  16. Ніколи не випускай підозрілу особу з поля зору. Прибери зайві предмети із зони її досяжності.

  У небезпечній чи непередбачуваній ситуації дотримуйся таких правил:

  Уникнення зіткнення для вас – це завжди виграна ситуація; не провокуй стрільбу, зброя – останній козир.

  Не застосовуй погрози, якщо не можеш її реалізувати.

  Злочинця складно визначити лише за ознаками зовнішності, тому очікуй непередбачуваного.

  Уникай стандартних дій.

  У разі небезпеки активно дій, не завмирай і не «опускай руки».

  Завжди пам’ятай про обережність, не розслабляйся занадто швидко.

  Пам’ятай, що ключ до професіоналізму – вміння, а не зарозумілість і пиха.

  Пам’ятай, що тебе чекають живим і здоровим удома.

  Під час несення служби необхідно дотримуватися тактичних принципів:

  Мислити як переможець: ніколи не здавайтеся, ви можете перемогти у кожному конфлікті; використовуйте обладнання впевнено, з найбільшою зручністю для себе; думайте за моделлю «Якщо – тоді (попереднє планування з можливим розвитком ситуації);уникайте самовпевненості.

  Прикриття, укриття, захист: прикриття (щит) – будь-який предмет, яким можна прикритися, захиститися від загрози; укриття – конструкція або її елементи, предмети, які дають поліцейському можливість сховатися від загрози; захист – засоби та заходи, які забезпечують вашу безпеку, навіть від кулі.

  Співвідношення «Час : відстань»: чим більша відстань від правопорушника, тим більше часу є у поліцейських для реагування на ситуацію.

  Правило «1+1»: якщо поліцейський помітив одну загрозу, він повинен очікувати наступної; якщо поліцейський знаходить одну одиницю зброї, він повинен очікувати, шукати ще.

  Сигнали небезпеки, загрози: ознаки, які демонструє особа. Ознаки, які виявляє суб’єкт. До них належать: сказане, як саме сказано; рухи; знервованість; занепокоєння.

  Деескалація – розрядка конфліктної ситуації: поліцейський може розрядити ситуацію, використавши лише вербальні засоби (шляхом переговорів). Потужна демонстрація сили іноді може розрядити ситуацію, якщо спроба зробити це вербальними засобами виявилася невдалою.

  Усні команди: майте свідків вашого спілкування з правопорушником; забезпечте відстань між свідками та правопорушником; постійно говоріть упродовж усього інциденту; говоріть впевнено, авторитетно, по суті і професійно.

  Основні варіанти пересування під час несення служби:

  Піше пересування

  Піше пересування відбувається в місцях, де унеможливлений під’їзд на транспортному засобі.

  Поліцейський здійснює перевірку під’їздів будинків, горищ та підвальних приміщень з метою виявлення осіб, схильних до скоєння правопорушень та злочинів, припинення злочинів й інших правопорушень.

  Поліцейський обирає маршрут пересування так, щоб забезпечити особисту безпеку і мати змогу контролювати ситуацію, зокрема попередити вчинення злочину та інші правопорушення.

  Під час пересування парою або втрьох необхідно дотримуватися визначеного порядку руху та секторів спостереження.


  а) двійка б) трійка
  Рис. 1. Способи пішого пересування пішого патруля

  Заходи безпеки під час пішого пересування:

  Підхід до будівлі, пересування біля будівель, основні принципи:

  Основні принципи в роботі парою:


  Рис. 2. Пересування піших поліцейських

  Огляд вікон і дверей:

  Пересування на транспортному засобі

  У разі пересування в автомобілі, необхідно рухатися у потоці інших транспортних засобів – з метою спостереження за дорожнім рухом, або використовувати зупинку в місцях підвищеної небезпеки – з метою запобігання правопорушенням та гарантування безпеки дорожнього руху (зупинка здійснюється так, щоб транспортний засіб було видно іншим водіям).


  2. Заходи особистої безпеки в конфліктній ситуації та при перевірці документів

  Під час перевірки документів у особи поліцейський повинен уважно слідкувати за її реакцією, оскільки зміни міміки, тембру голосу, зміна її психічного стану можуть свідчити про готовність до агресивних дій, опору. Людина може зважувати свої слова, але не здатна контролювати міміку, жести, інтонацію, тембр голосу тощо. Кожен із цих елементів спілкування «сигналізує» співбесіднику про правильність сказаного словами чи «підказує» сумнів у них. Потрібно урахувати, що обличчя людини деякою мірою асиметричне, а права й ліва його половини відображають емоції трохи по-різному. Це пояснюється тим, що ліва частина обличчя свідомо контролюється менше, тому емоції на ній більш виразні. Це стосується переважно негативних емоцій, позитивні – відображаються рівномірно, але диференціюються складніше.

  Звичайно, люди почувають себе зручніше і справляють приємне враження, якщо працівники поліції вміють правильно вибирати дистанцію діалогу. Надто близька відстань вносить у стосунки дискомфорт, надто велика – може ранити самолюбство та гідність. «Життєвий простір» людини залежить від ситуації спілкування: виділяють «особистісну дистанцію» – 0,4– 1,5 м, «громадську дистанцію» – 1,5–4 м, «відкриту дистанцію» – 4–8 м. Отже, правильно вибрана дистанція може задати тон усій розмові. Це стосується також і випадків, коли необхідно несподівано для співрозмовника збільшити напруженість у спілкуванні, що досягається «вторгненням» в особистісний простір осіб, що протидіють встановленню істини.

  Важливим під час спілкування є знання такого поняття як візуальний контакт – частота і тривалість обміну поглядами, а також те, як люди дивляться один одному у вічі. Важливо знати та свідомо використовувати такі характеристики візуального контакту: відведення погляду вбік, погляди скоса чи навпаки, прямі визиваючи, погляди крадькома – ознака ворожості, готовності до конфлікту; моргання очима – подив, переляк; широко відкриті очі – привітність; відсутній, пустий погляд – утома, нудьга. Знання про особливості візуального контакту не тільки дають змогу діагностувати та нейтралізувати вияви, що утруднюють професійне спілкування, а й цілеспрямовано створювати такі, що сприяють оптимальній взаємодії.

  Варто зауважити на важливості мимовільних виявів фізіологічних реакцій, до яких належать потіння, пересихання в роті, що супроводжується ковтанням, облизуванням губ, посилене пульсування, порушення дихання, розширення зіниць, збліднення тощо. Усі ці прояви, що майже не підвладні свідомому контролю, засвідчують значні труднощі, яких зазнав співрозмовник, і повинні фіксуватися як додаткові діагностичні ознаки.

  1. Прийом збереження пильності й організація спостереження:

  2. Прийом ідентифікації особи за фотографією:

  Відомо, що співставлення фотокартки власника документа з особою пред’явника відбувається за ознаками словесного портрету (тип обличчя, зачіска, лоб, очі, брови, ніс, вуса, рот, підборіддя, борода, особливі прикмети) – від загального до окремого, зверху донизу. Слід дотримуватись таких рекомендацій:

  3. Прийом перевірки сумнівів:

  Людина, яка використовує чужий документ, не завжди може твердо запам’ятати всі дані з нього, тому треба опитати пред’явника по відомостям документа, особливо у випадках підозри:

  Якщо зі записів видно, що людина проживала в певному місці, чи районі, можна задати декілька питань з тією метою, щоб переконатися чи справді пред’явник документа знає це місце. Наприклад, чи може він сказати, де знаходиться в цьому місці міськрада, вокзал тощо.

  У певних випадах доцільно вияснити професію пред’явника і співставити з його зовнішнім виглядом. За допомогою контрольних запитань поліцейський може визначити і професію підозрюваного. Відповіді можуть бути плутаними, суперечливими.

  Але потрібно пам’ятати, що психологія людини – тонка річ, тому навіть дійсний власник документа може не пам’ятати даних (дата видачі, номер документа, термін дії тощо), а особа, яка користується підробкою або чужим документом намагається добре запам’ятати навіть дрібниці. Тому неприроднє знання деталей, які звичайно не запам’ятовуються, повинні насторожити працівника поліції який здійснює перевірку.

  4. Прийом «відстрочка і розхитування»:

  Іноді під час перевірки документів корисно затягти час, наприклад, з метою знайти правильне рішення за необхідності затримання у випадку підозри, у разі очікування допомоги з боку колег.

  У разі цього, звичайно, запитується прізвище, ім’я, по батькові, рік народження пред’явника документа. Однак ці відомості запам’ятовуються твердо, тому пред’явника паспорта необхідно запитати про те:

  Психологічні прийоми дій правоохоронця в конфліктній ситуації.

  У конфліктній ситуації зростає психологічна напруженість в учасників конфлікту, що спричиняє необ’єктивність оцінок, взаємне непорозуміння. Тому працівник поліції повинен перевести взаємовідносини з емоційного на інтелектуальний рівень, тобто зуміти переконати громадянина в правомірності своїх дій.

  Від працівника поліції залежить розвиток чи припинення конфлікту, в такій ситуації необхідне знання законодавства, нормативних документів, професійно грамотне спілкування з людиною. В цих випадках працівнику поліції можуть заважати такі причини суб’єктивного характеру:

  Наприклад, якщо працівник поліції затримав порушника контрольно-пропускного режиму, який переліз через паркан підприємства, потрібно у ввічливій формі, спокійним, але переконливим тоном пояснити, в чому полягає його вина і запропонувати йому пройти на КПП для встановлення його особи і реєстрації факту порушення КПР.

  Якщо працівник поліції помилився, то слід тактовно відійти від уявної правоти і виправити помилку. Люди жаліються, зазвичай, не на суворість, а на несправедливість з боку поліції.

  Вимоги до працівника поліції в конфліктній ситуації:

  Коливання при виборі міри адміністративного впливу, її наступне пом’якшення чи підсилення – неприпустиме. У випадках незгоди з мірою адміністративного впливу, необхідно роз’яснити правопорушнику порядок оскарження дій працівника поліції, але вступати в суперечки не треба.

  Коли порушник просить змінити прийняте рішення, робить спроби тиску, погрожує – необхідно відповісти на це тактовним, але твердим підтвердженням прийнятого рішення.

  Якщо порушник просить пред’явити посвідчення – необхідно зважити на це, і не кваплячись пред’явити. Відмова зробити це – розцінюється і як вияв зарозумілості, і як свідоцтво боязливості, невпевненості працівника поліції, і як можливе неправомірне затримання особи.

  Заходи безпеки під час проведення перевірки документів.

  Під час перевірки документів у особи потрібно дотримуватися таких заходів особистої безпеки:

  Тактика взаємодії пішого наряду в складі двох поліцейських під час перевірки документів.

  Старший наряду визначає ролі членів наряду під час контакту з правопорушником. Звертає увагу на розташування предметів екіпірування і, дотримуючись заходів особистої безпеки, наряд наближається до правопорушника або особи, яка підозрюється у скоєнні правопорушення (якщо можливо – не викликаючи занепокоєння в останніх).

  Працівник, визначений старшим наряду контактером, діє у порядку визначеному попередньо.

  Другий член наряду в цей час обирає позицію зі сторони місцезнаходження старшого наряду на корпус ззаду від правопорушника, дотримуючись безпечної відстані двох, трьох кроків від нього, так, щоб бути на безпечній просторовій дистанції від правопорушника, мати власний сектор відбиття нападу (обстрілу) без ураження колеги чи сторонніх громадян та, в разі необхідності, зреагувати на спробу раптового удару або миттєво прийти на допомогу старшому наряду. Спостерігає за поведінкою та припиняє спроби особи, що перевіряється, чинити опір чи позбавитися від речових доказів, упереджує та відбиває напад правопорушника і на себе, і на старшого наряду, одночасно спостерігає за оточуючими, серед яких можуть бути спільники правопорушника, не допускає їх до місця перевірки документів.


  Рис. 3. Схема розташування двох працівників НП
  під час перевірки документів:

  1 – старший наряду (перевіряє документи), 2 – другий член наряду,
  пр-к – правопорушник, сторона руки, якою дістаються документи

  Тактика взаємодії наряду у складі трьох поліцейських під час перевірки документів у правопорушника.

  Старший наряду та другий член наряду діють згідно з тактикою взаємодії пішого наряду в складі двох чоловік за необхідності перевірки документів у правопорушника.

  Третій член наряду займає позицію з іншого боку від другого члена наряду, перебуваючи на безпечній відстані в стороні трохи ззаду правопорушника або з тієї ж сторони, що й другий працівник, з боку, посередині між ним і старшим наряду, так, щоб кожний член наряду був на безпечній просторовій дистанції від правопорушника та, за необхідності, міг зреагувати на спробу раптового удару або миттєво прийти на допомогу іншим членам наряду, мав свій сектор відбиття нападу (обстрілу) без ураження колег чи сторонніх громадян.


  Рис. 4. Схема розташування трьох працівників НП під час перевірки документів

  Одному працівникові поліції, без страхування напарником чи службового собаки, перевірку документів у правопорушника чи підозрюваного здійснювати не рекомендується. У цій ситуації у правопорушника та його можливих співучасників значно зростає «спокуса» чинити фізичний опір або здійснити напад на поліцейського з метою створення умов для забезпечення втечі правопорушника й різко зростає загроза життю та здоров’ю поліцейського.

  У разі перевірки документів у громадських місцях потрібно:

  Типовий алгоритм дій під час перевірки документів у особи.

  1. Звертаємося до особи (водія) та повідомляємо підстави для перевірки документів відповідно до Закону:

  Якщо особа надала документи, перевірити їх, та прийняти відповідне рішення щодо подальших дій. В разі цього особа не зобов’язана передавати документи в руки поліцейському (крім випадків необхідності їх вилучення), проте повинна надати можливість ознайомитися з ними повною мірою, що включає можливість їх сфотографувати для цілей подальшої перевірки на будь-який пристрій.

  Якщо людина всупереч вимозі цікавиться причиною:

  Якщо особа поводиться загалом без агресії, але вагається/не розуміє ситуації тощо – пояснюєте, що завданням патрульної поліції є боротьба з правопорушеннями та забезпечення законності, просимо особу співпрацювати з Вами.

  Якщо після цього особа:

  а) заявляє про незаконність перевірки:

  б) документи вдома або відсутні – пропонуємо зв’язатися з родичами або знайомими, які могли б привезти документи, або перевіряємо особу через чергового або планшет.

  Також можна засвідчити особу громадянина, якщо є поряд його знайомі, які підтверджують його особу та можуть засвідчити власні особи, однак вони повинні мати документ, що посвідчує особу.

  в) заявляє, що у нашій країні не паспортний режим – погоджуємося та повідомляємо, що вимога стосується надання документів для встановлення особи, а не виключно паспорта. Цим документом може бути будь-який документ, який посвідчує особу;

  г) просить ознайомити з орієнтуванням або іншим документом, згідно з яким просять пред’явити документи – повідомляємо, що для перевірки документів поліцейському достатньо мати внутрішнє переконання про наявність «достатніх підстав вважати…» або «схожих зовнішніх ознак…», про які поліцейський завжди зможе у разі оскарження його/її дій скласти рапорт; поки особа не є затриманою, поліцейський не зобов’язаний її ознайомлювати з орієнтуваннями тощо; водночас ще раз повторюєте причину перевірки;

  д) особа швидко показала та сховала документ, не давши ознайомитися з ним – пояснюємо, що документи не перевірено. Просимо надати документи повторно на час, достатній для ознайомлення з ними.

  Якщо особа не надає документи та не співпрацює, повідомляємо, що ви є поліцейським під час виконання повноважень, і в разі, якщо особа не надасть документи, ви будете розглядати це як злісну непокору законній вимозі поліцейського і скласти на порушника протокол. Позаяк у особи відсутні документи або вона їх не надає, то протокол на місці скласти неможливо, і ви маєте право її затримати та доставити до відділку для встановлення особи. Для визнання дій особи злісною непокорою, вимога пред’явити документи має прозвучати не менше трьох разів.

  Пам’ятаємо про: розподіл ролей (контактуючий, прикриваючий) власна безпека; відеореєстратор; контроль ситуації.


  3. Особливості забезпечення заходів особистої безпеки під час затримання та
  проведення поверхневої перевірки

  Злочином є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину. Не є злочином дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти суттєвої шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.

  Затримання особи, яка підозрюється у вчиненні злочину повинно бути законним, тобто прописане в нормативно-правовому акті.

  Особа вважається затриманою − з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.

  Затримання правопорушника за наявності часу на необхідні підготовчі дії.

  Затримання правопорушника повинно проводитися лише за допомогою інших співробітників або добровольців з числа громадян. Затримання правопорушника своїми силами – виключна ситуація, що може призвести до невиправданої загибелі (поранення) співробітника та жертв з боку громадян.

  У разі затримання озброєного правопорушника необхідно:

  Затримання правопорушника за відсутності часу на необхідні підготовчі дії.

  Потрібно пам’ятати, що:

  Якщо обставини вимагають негайно розпочати пошук правопорушника в приміщенні, то треба:

  Особливості затримання іноземців

  Іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин або адміністративне правопорушення, несуть відповідальність на загальних підставах із громадянами України.

  Питання про відповідальність іноземців, які користуються дипломатичним імунітетом, вирішується дипломатичним шляхом. Документом, що підтверджує статус цих осіб, є відповідна акредитаційна (дипломатична, консульська, службова) картка, видана МЗС України. Іноземці, які користуються дипломатичним імунітетом, не підлягають арешту і жодним іншим формам обмеження особистої свободи інакше, як на підставі рішення суду.

  Додаткові пункти алгоритму для іноземців:

  Перевірити документи та встановити особу, в разі цього варто звернути увагу на наявність імміграційної картки, відміток органів Державної прикордонної служби України про в’їзд в Україну, які є також відміткою про реєстрацію на території України, відміток органів служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб про продовження терміну перебування тощо.

  Якщо правопорушник користується дипломатичним імунітетом, то ужити заходів щодо припинення правопорушення, записати номер та вид документа іноземця, який підтверджує його статус, після чого відпустити правопорушника і скласти рапорт на ім’я начальника.

  Поверхнева перевірка затриманого.

  Інститут поверхневої перевірки є новим для українського законодавства. Він встановлений ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію» та входить до складу поліцейських превентивних заходів. За змістом він суттєво відрізняється від особистого огляду та від зовнішнього (поверхневого) огляду, однак на практиці ця різниця поки відчувається слабко. Щодо гарантій, які має особа, то поверхнева перевірка не потребує отримання дозволу суду (санкції) для її проведення та складання протоколу. Закон гарантує лише те, що вона здійснюється поліцейським відповідної статі (а в невідкладних випадках будь-яким поліцейським лише з використанням спеціального приладу або засобу).

  Відповідно до ст. 34 Закону України «Про Національну поліцію» поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу.

  Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо є достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.

  Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

  Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу:

  Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі та/або транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.

  Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

  У разі виявлення в ході поверхневої перевірки будьяких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог ст. 237 Кримінального процесуального кодексу України.

  Тактика проведення поверхневої перевірки затриманої особи:

  Особистий огляд і огляд речей особи – застосовується до особи щодо вчинення адміністративного правопорушення якою є фактичні дані, зокрема затриманої за його вчинення (огляд перед поміщенням до кімнати для затриманих і доставлених (КЗД), що має відбуватися в тому ж порядку).

  Особистий обшук/обшук особи – застосовується до особи, затриманої через підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

  Ці процедури не є альтернативними, тобто їх не можна застосувати на свій розсуд, а чітко регламентовані чинним законодавством і повинні застосовуватися за умов і на підставах, що чітко ним визначені. Тільки поверхнева перевірка може передувати іншим видам огляду, але не навпаки. Адже спосіб у який вона здійснюється (візуальний огляд) відрізняється від огляду, що передбачає тактильний контакт, тобто має різні мету і результат.

  Суттєвою відмінністю поверхневої перевірки від особистого огляду є спосіб здійснення перевірки, а саме візуальний огляд. Тобто тактильний контакт особи з поліцейським відсутній. Поліцейський оглядає лише те, що бачить або речі, що самостійно показуються особою. В разі цього, положення ч. 6 ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію» не має імперативного характеру, тобто особа показує лише вміст речей чи транспортного засобу, а не окремі речі. Тактильний контакт може мати місце тільки у виді проведення по поверхні одягу рукою, спеціальним технічним приладом (засобом), наприклад, металошукачем тощо. Такий спосіб значно відрізняє його від особистого огляду, під час якого поліцейський самостійно знаходить речі, оглядає їх тощо. Як гадає законодавець, візуальний огляд є значно меншим втручанням у приватне життя особи, тому обсяг гарантій є мінімальним.

  Аналізуючи діюче законодавство України, доцільно наголосити, що поверхнева перевірка особи, речі або транспортного засобу може передувати особистому огляду і огляду речей особи. Лише після проведення поверхневої перевірки та за наявності підстав, визначених законами, працівник поліції може також здійснити особистий огляд/обшук особи.

  Відповідно до ст. 264 КУпАП, особистий огляд і огляд речей особи є заходом забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.

  Системний аналіз законодавства дає змогу окреслити такі підстави для проведення особистого огляду й огляду речей особи:

  Ці підстави безпосередньо не зазначаються ні в КУпАП, ні в Законі України «Про Національну поліцію», тому, застосовуючи положення ст. 260 КУпАП («…з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу <…> допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів»), ми згрупували підстави у зазначеному списку.

  Усі вони стосуються вчинення адміністративного правопорушення. Однак проблемою залишається широке трактування цих підстав, що призводить до невмотивованих, а отже безпідставних оглядів.

  Щодо правових гарантій, то законодавство вимагає проведення таких дій поліцейським однієї статі з тим кого оглядають та в присутності двох понятих тієї ж статі. Про такі дії складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення/протоколі про адміністративне затримання.

  Окрім цього, є ще низка проблем, пов’язаних із процедурою здійснення особистого огляду і огляду речей особи та його учасниками. Наприклад, статус такого учасника провадження у справах про адміністративне правопорушення як «понятий» взагалі не визначений КУпАП. Він лише згадується у відповідних положеннях ст. 264 КУпАП, однак, на відміну від Митного кодексу чи КПК, не висувається жодних вимог до нього. Наприклад, не надається визначення незацікавленої особи, тобто кола осіб, які не можуть брати участь в огляді як поняті або межі дієздатності понятого тощо.

  Огляд особи в кримінальному процесі отримав назву «обшук особи»/«особистий обшук». Поняття «особистий обшук» в КПК вживається лише у випадку затримання співробітника кадрового складу розвідувального органу України при виконанні ним своїх службових обов’язків (ч. 8 ст. 191, ч. 6 ст. 208 КПК). У випадку обшуку особи, яка не належить до цієї категорії, йдеться про «обшук особи». Тобто, наразі, ми маємо два різні терміни, що часто ототожнюються. Наявність двох понять для позначення одного інституту є наслідком непослідовності законодавця, що створює плутанину у визначенні цих понять. Йдеться про формальне розрізнення за об’єктом, однак, навряд чи, хтось звертає на це увагу. Доцільним було б вживати одне з цих понять поряд з «оглядом речей особи».

  Аналіз норм КПК України дає змогу виділити два випадки, коли працівник поліції може здійснювати обшук особи:

  В обох випадках повинні дотримуватися вимоги ч. 7 ст. 223 КПК України – присутність двох незацікавлених осіб (понятих) незалежно від здійснення технічної фіксації та ч. 5 ст. 236 КПК. Також, якщо йдеться про обшук особи під час обшуку житла або іншого володіння особи – в обсязі, необхідному для досягнення його мети й тільки на підставі ухвали слідчого судді на проведення слідчої дії.

  Методика проведення зовнішнього огляду із вогнепальною зброєю в руках

  Після затримання із вогнепальною зброєю в руках, зазвичай, проводиться зовнішній огляд з метою виявлення у затриманої особи зброї і предметів, що є речовими доказами. Основні положення для проведення зовнішнього огляду: лежачи на животі, стоячи або стоячи на колінах з упором руками в стіну.

  З метою попередження нападу в процесі зовнішнього огляду забороняється:

  У разі виявлення небезпечних предметів працівник поліції повинен витягувати їх, способом виштовхування або вивертання кишені навиворіт шляхом захоплення за його ближній край. За неможливості витягання небезпечних предметів необхідно надіти кайданки або зв’язати руки, а потім витягати їх.

  Розглянемо один із варіантів зовнішнього огляду детальніше.

  Зовнішній огляд із вогнепальною зброєю в руках у положенні супротивника, лежачи на животі.

  Послідовність дій:

  Під час поверхневої перевірки перекладати зброю з однієї руки в іншу не рекомендується.

  Поверхнева перевірка після надягання кайданків

  Поверхнева перевірка осіб, що становлять підвищену небезпеку, одним співробітником зі зброєю в руках пов’язаний з певним ризиком нападу. Крім того, з пістолетом складно промацати супротивника спереду, де найімовірніше можуть бути приховані небезпечні предмети. Ретельніше і з меншим ризиком нападу можна провести поверхневу перевірку після надягання кайданків.

  Один із варіантів – поверхнева перевірка після надягання кайданків у положенні супротивника, лежачи на животі. Після надягання кайданків у положенні, лежачи на животі, треба здійснити такі дії:

  Поверхнева перевірка з напарником який здійснює контроль правопорушника зі зброєю в руках

  Поверхнева перевірка з напарником який здійснює контроль правопорушника зі зброєю в руках дає змогу ретельніше оглянути з меншим ступенем ризику нападу. Огляд потрібно проводити, використовуючи ті ж прийоми, які зазначені. Озброєний напарник повинен ставати так, щоб той, хто оглядає, не перекривав лінію вогню. При поверхневій перевірці треба виявляти пильність, оскільки супротивник може напасти і, загрожуючи власною зброєю, узяти співробітника в заручники.


  4. Забезпечення заходів особистої безпеки при огляді можливих міць переховування

  Тактика дій правоохоронців зі затримання злочинців полягає в тому, що бійці таких підрозділів можуть успішно виконувати свої функціональні обов’язки та ефективно вирішувати бойові завдання тільки за умови виконання таких вимог:

  Для кожного бійця в вогневому контакті з противником є три життєво необхідні моменти:

  Поняття «влучний стрілець» охоплює властивість працівника вести швидкісну стрільбу у всій багатогранності. Він повинен миттєво та адекватно оцінювати обстановку, здійснювати вибір цілей і вражати їх з першого пострілу, на місці та в русі, в будь-якому положенні, на відкритій місцевості та в умовах обмеженого простору, вдень і вночі, на звук і спалах пострілу, після значних фізичних навантажень і в крайньому стресовому стані.

  Вибір цілі залежить від досвіду та рівня підготовки працівника. Насамперед необхідно вразити того, хто становить найбільшу небезпеку, озброєний автоматичною зброєю, знаходиться зі зброєю найближче, найбільше агресивний.

  Загалом – нейтралізований має бути той, в кого зброя, яка представляє небезпеку для працівника і його колег. Окрім того, той, хто веде себе неадекватно чи підозріло, доволі агресивний та не виконує вимоги працівника. Рекомендується жорстко чинити з тими, хто на вимогу руки в гору піднімає руки тільки до рівня плечей і не вище. З такої позиції можна вихопити зброю швидше ніж з будь-якої іншої.

  Критерій вміння поводитися зі зброєю це час її витягування, приведення у готовність та відкриття прицільного вогню.

  Психологічний настрій виробляється постійними тренуваннями в умовах максимально наближених до бойових. Нерішучий працівник може в критичній ситуації підвести під удар колегу, отримати поранення або загинути у сутичці.

  Психологічна підготовка:

  Фізична підготовка:

  Збір аналітичної інформації:

  Периметр:

  Є різні типи тривог, якими не варто нехтувати, а саме: беззвучна, звукова, двері, рух, розбиття скла, вогонь.

  Розподіліть свої дії на три умовні етапи:

  1. Прибуття.
  2. Оцінка.
  3. Наближення.

  Прибуття:

  Оцінка:

  Наближення в автомобілі:

  Наближення пішки:

  Вхід:

  Пошук:


  Рис. 5. Методика огляду приміщення перед входженням

  Професійна підготовка поліцейських потребує постійного вдосконалення своїх практичних і тактичних навиків. Для обшуку будівель невеликими підрозділами відпрацьовуються такі питання:

  Невеликий підрозділ – це група у складі двох–восьми правоохоронців, які виконують спільне завдання.

  Сфери застосування невеликих підрозділів:

  Комунікація в підрозділі.

  Комунікація має велике значення у формуванні тактики роботи невеликого підрозділу.

  Типи комунікації:

  Пресування. Схеми, техніки, варіанти та способи.

  Вибір схеми пересування.

  У разі вибору схеми пересування потрібно звертати увагу на:

  Основні схеми пересування малих оперативних груп :


  Рис. 6. Схеми пересування

  Вибір техніки пересування:

  Вибір варіанта пересування

  Пересування по черзі:

  Послідовне пересування:


  Рис. 7. Ступеневе пересування груп

  Рис. 8. Пересування під прикриттям

  Рис. 9. Пересування по черзі – під прикриттям

  Рис. 10. Пересування по черзі – під прикриттям

  Рис. 11. Пересування по черзі – під прикриттям

  Зупинка, вихід з контакту

  Незалежно від типу зупинки, необхідно завжди гарантувати повну безпеку підрозділу (сектори огляду, прикриття, варіанти відходу).

  Вихід з контакту:

  Підхід до будівлі, пересування біля будівель


  Рис. 12. Пересування біля будівель двома правоохоронцями

  Основні принципи:

  Основні принципи, схеми та правила блокування злочинця.

  Завданням групи блокування є безпосереднє оточення (блокування) укриття, запобігання спроб злочинців до втечі, їх затримання під час прориву, оточення.


  Рис. 13. Блокування будівлі, приміщення

  Заборонено:

  Блокування вулиці, площі

  Застосовується блокування через шикування ланцюга:

  Блокування автомобіля Основні способи блокування:

  Сукупність тактичних дій при внутрішньому огляді будівлі.

  Наразі існує сім тактичних принципів, які використовуються при внутрішньому обшуку будівлі:

  1. Мислити як переможець:

  2. Прикриття, укриття, захист.

  Прикриття (щит): будь-який предмет, яким можна прикритися, захиститися від загрози.

  Укриття: конструкція або її елементи, предмети, які дають поліцейському можливість сховатися від загрози.

  Захист: засоби та заходи, які забезпечують вашу безпеку, навіть від кулі.

  3. Співвідношення «час : відстань».

  Що більша відстань від правопорушника, то більше часу є у правоохоронців для реагування на ситуацію.

  4. Правило «1+1».

  Якщо поліцейський помітив одну загрозу, він повинен очікувати наступну.

  Якщо поліцейський знаходить одну одиницю зброї, він повинен шукати ще.

  5. Сигнали небезпеки, загрози.

  Ознаки, які демонструє особа. Ознаки, які виявляє суб’єкт. До них належать: сказане, як саме сказано, рухи, знервованість, занепокоєння.

  6. Деескалація – розрядка конфліктної ситуації.

  Правоохоронець може розрядити ситуацію, використавши лише вербальні засоби (шляхом переговорів).

  Потужна демонстрація сили іноді може розрядити ситуацію, якщо спроба зробити це вербальними засобами виявилася невдалою.

  7. Усні команди:

  Складові готовності до внутрішнього обшуку:

  Тактика входження в будівлю.

  Вхід у будівлю (приміщення):

  Огляд будівлі.

  Під час огляду будівлі потрібно дотримуватися таких правил:

  Тактичні поради.

  Поводження зі зброєю:

  Використання світла:

  Зв’язок:

  Впритул притискатися до захисного об’єкта потрібно лише у випадках, коли правопорушник:

  Ризик постраждати від рикошету менший, ніж ризик прямого попадання.

  Реагування на тривогу й обшук будівель – небезпечне завдання. Кожен правоохоронець має бути підготовлений і повинен підтримувати свою психічну та фізичну форму та навички на найвищому рівні для найкращого результату всіх операцій, які передбачають входження у приміщення.

  Відпрацювання кутів і дверних отворів.

  Ніколи не стійте біля самого кута або дверей, впритул до стіни, оскільки обмежуєте себе в маневрі та в застосуванні зброї.

  1. Намагайтеся знаходитися від кута і від стіни так, щоб бачити більшу частину сектору, зброя в готовності до застосування.
  2. Роблячи поступальні рухи вправо–вліво, Ви здатні побачити більшу частину сектору. Злочинець, навіть якщо він перебуває за стіною і помітив вас та встиг відкрити вогонь, не може гарантувати влучність. У цьому разі Ви маєте такі переваги (на відміну від знаходження біля стіни, поряд з кутом), як: готові до застосування зброї негайно, можете кваліфікувати ціль, встигаєте прийняти рішення на відкриття вогню, володієте маневром у приміщенні. В разі огляду секторів вас видно на 20%.
  3. Намагайтеся приймати положення для стрільби так, щоб знаходитися до злочинця боком, а не грудьми; лікті притиснуті та закривають життєво важливі органи.
  4. У жодному разі не вискакуйте з-за кута в розрахунку на швидкість і несподіваність. У такій ситуації, якщо там буде злочинець, це не допоможе, оскільки неправильно оцінивши ситуацію, і неправильно «зачистивши» кут, Ви програли, не надавши собі жодного шансу. Ви не встигаєте кваліфікувати ціль (терорист, дитина, літня людина, жінка, які можуть бути звичайними громадянами, а можуть і злочинцями; лежить чи стоїть, має або ні засоби індивідуального захисту й ін.).

  Способи пересування та входження в приміщення.

  Один зі способів пересування довгими і вузькими коридорами двома працівниками – «спина до спини». Уявіть що Ви дві стрілки механічного годинника які рухаються кругом циферблата, так, працівники поліції можуть контролювати простір на 360о периферійним зором, прикриваючи один одного і оглядати небезпечні кути та зони.


  Рис. 14. Спосіб «Спина до спини»

  Є декілька способів входу в приміщення через двері:

  Спосіб «хрест-навхрест».

  Цей спосіб застосовується у тому випадку, коли ширина дверей немає значення, оскільки поліцейські входять один за одним. Цим способом користуються майже всі спеціальні підрозділи, які виконують бойові завдання зі захоплення озброєних злочинців.


  Рис. 15. Спосіб «Хрест-навхрест»

  Спосіб «гак».

  Цей спосіб застосовується у тому разі, якщо поліцейські озброєні короткоствольною зброєю і дозволяє ширина дверей.

  Недолік цього способу полягає в тому, що увійти до приміщення можна тільки через доволі широкі двері, оскільки у вузькі двері двоє поліцейських одночасно увійти не зможуть. Водночас увійти можна послідовно, один за одним, що, при певному напрацюванні, може бути ефективним.


  Рис. 16. Вхід у приміщення способом «гак»

  Спосіб «кут».

  Цей спосіб використовується, коли двері розміщуються біля одного з кутів приміщення і поліцейським доводиться розпочинати рух із протилежної від стіни сторони дверей, але можливий до застосування і в інших ситуаціях. У разі виконання цього прийому можливі два варіанти:


  Рис. 17. Варіанти можливих способів входження в приміщення при способі «кут»

  Рис. 18. Способи пересування у приміщеннях

  Пересування коридорами.

  Зазвичай, рух здійснюється уздовж стін у готовності до ведення вогню. Спостереження здійснюється «прямо» і «хрест–навхрест».


  Рис. 19. Способи пересування коридорами (1)

  Рис. 20. Способи пересування коридорами (2)

  Рис. 21. Пересування Т-подібним коридором

  Рис. 22. Пересування та проходження Х-подібним коридором

  Рис. 23. Поворот у Х-подібному коридорі

  Пересування міжповерховими сходами.

  Для сходів характерна одночасна наявність декількох небезпечних зон. Переконавшись у безпечності першого прольоту, починайте зачищати ділянки, розташовані вище, просуваючись обличчям уперед.


  Рис. 24. Пересування по сходах зі зброєю в руках

  Основні принципи:

  Пересування по міжповерхових сходах (група в складі двох правоохоронців)

  Огляд приміщення.

  Під час огляду приміщення:

  У разі виявлення осіб (злочинців) у кімнаті подають команди голосом:


  Рис. 25. Огляд приміщень

  Огляд горищ і підвальних приміщень вимагає від працівників поліції особливої пильності та має свої особливості:

  Для цього необхідно забезпечити співробітників освітлювальними і пошуковими приладами, службовою собакою і спецзасобами.

  З огляду на відсутність у вказаних приміщеннях сторонніх громадян, відповідно створюються сприятливі умови для застосування спеціальних засобів, використання службової собаки. Заразом вхід на горище і в підвал пов’язаний з найбільшим ризиком для життя правоохоронців, тому входити у ці приміщення необхідно дуже обережно і миттєво, особливо, якщо злочинець почав стріляти по громадянах, підпалив будинок тощо.

  Цілком здійснивши блокування горища або підвалу, і впевнившись у безпеці оточуючих, а також звільнивши приміщення від сторонніх громадян, необхідно вголос або, застосовуючи гучномовець, запропонувати злочинцю здатися.

  У разі відмови злочинця здатися, враховуючи реальну обстановку і погодні умови, працівники застосовують спеціальні засоби дратівливої та сльозогінної дії, використовують службових собак. Треба враховувати, що службові собаки, які пройшли спеціальний курс тренування, впевнено працюють у загазованих приміщеннях. Собаку доцільно пускати попереду групи захоплення без повідка.

  Співробітники, які забезпечують прикриття групи захоплення, вживають відволікаючі маневри, щоб відвернути увагу злочинців (раптовий шум, крики, і тому подібне).

  Під час входу в темні приміщення потрібно пам’ятати, що здатність ока пристосуватися (адаптація) до темряви і яскравого світла відбувається не відразу, а протягом певного часу.

  Вхід на горище і в підвал часто пов’язаний з ризиком для життя працівників поліції, тому проникати до них потрібно дуже обережно і швидко. Вивчати обстановку в зазначених приміщеннях необхідно сидячи, лежачи, із-за укриття й ін.

  У разі проникнення в темний підвал чи на горище, променем світла оглядається місце справа і зліва від входу, потім промінь спрямовується в глибину приміщення, а освітлені раніше місця швидко займають співробітники, які будуть оглядати приміщення.

  Поліцейський з ліхтарем вимикає його на короткий проміжок часу і переміщується в бік від просвіту дверей.

  У будь-якому разі джерело світла потрібно тримати в руці, відведеній вбік і трохи вперед, щоб не освітлювати себе.

  Необхідно також враховувати особливості слухового сприймання. Щоб почути слабкі звуки, необхідно одну–дві хвилини перед початком руху постояти нерухомо. Ліпше і правильніше сприймати звуки справа і зліва, а гірше – ті, які йдуть спереду та ззаду. В таких умовах у разі переміщення рекомендується робити короткі зупинки і повороти головою вправо чи вліво, намагаючись визначити істинний напрямок звуку. Якщо не чути кроків злочинця, можливо він затаївся. Непотрібно кидатися по приміщенню в пошуках злочинця.

  Основний принцип руху – всі перешкоди, за можливості, необхідно обходити справа. Якщо пістолет знаходиться в правій руці, то поліцейський буде мати перевагу, стріляючи в лівий бік. Злочинець в такому разі вимушений стріляти вправо, відкриваючи корпус. Кути і повороти необхідно обходити якомога далі від них.


  5. Загальні вимоги заходів безпеки при поводженні з вибуховими пристроями та
  матеріалами

  Загальні заходи безпеки при поводженні з вибуховими матеріалами:

  Відшкодування матеріальних збитків здійснюється згідно з чинним законодавством України.

  Особливості ідентифікації вибухонебезпечних предметів.

  Є чотири основні категорії вибухонебезпечних предметів, що потенційно загрожують життю і здоров’ю пересічних громадян:

  Військові бойові припаси.


  Рис. 26. Ручні гранати

  Рис. 27. Гранати до протипіхотних гранатометів

  Рис. 28. Реактивні гранати

  Рис. 29. Артилерійські снаряди

  Рис. 30. Снаряди реактивної артилерії

  Рис. 31. Мінометні міни


  Рис. 32. Ряд інженерних бойових припасів (міни різного призначення)


  Рис. 33. Запали, детонатори

  Саморобні вибухові пристрої.

  Окремий та найнебезпечніший клас вибухонебезпечних предметів формують саморобні вибухові пристрої.


  Рис. 34. Саморобний вибуховий пристрій

  В основу конструкцій таких пристроїв покладений принцип створення схеми, яка призводить до поразки цілей вибухом, який може керуватися різними способами, кількість яких обмежується лише фантазією та навичками зловмисника.

  Небезпека таких пристроїв певною мірою зумовлена непередбачуваністю принципу їхньої дії та різними способами маскування, які значно ускладнюють їхнє своєчасне виявлення.

  Наступні характерні ознаки, що вказують на можливу наявність вибухового пристрою та викликають необхідність максимального підвищення уваги виявлення в громадських місцях, транспорті:

  Пам’ятай: зовнішній вигляд саморобного вибухового пристрою, часто приховує його справжнє призначення. Як маскування для вибухових пристроїв використовуються такі звичайні побутові предмети, як пакети, коробки, сумки, згортки, іграшки, предмети побуту й ін.


  Рис. 35. Різновиди саморобних вибухових пристроїв

  6. Рекомендації при виявленні вибухонебезпечних предметів

  У разі виявлення снаряду, міни, вибухонебезпечного або підозрілого предмета потрібно дотримуватися такої послідовності дій:

  1) негайно припинити будь-які зайві дії поряд із виявленим предметом, зупинити всі роботи, вимкнути обладнання та техніку;

  2) звернути увагу оточуючих людей на небезпеку та ініціювати їх відведення на максимально безпечну відстань.

  Безпечна відстань для відкрито розташованих людей становить:

  у разі вибуху заряду до 10 кг без оболонки:

  – на відкритій місцевості

  – у цеглі, камінні, бетоні та залізобетоні


  – 50 м

  – 150 м

  у разі вибуху боєприпасів (снарядів)

  калібру:

  – 37–76 мм

  – 76–105 мм

  – 105–200 мм

  – 200 мм та більше  – 500 м

  – 700 м

  – 1000 м

  – 1500 м

  у разі вибуху інженерних мін:

  – протитанкових

  – протипіхотних фугасних

  – протипіхотних осколкових

  – протипіхотних спрямованих


  – 150 м

  – 100 м

  – 200 м

  – 500 м

  3) потрібно зберігати спокій та рівновагу, намагатися не провокувати паніку (за необхідності, надати допомогу в залишенні небезпечної зони літнім людям, дітям та інвалідам);

  4) терміново повідомити про знахідку оперативного чергового підрозділу та аварійні служби за телефонами 101, 102 та дати максимально-детальний опис виявленого предмета і ситуації, що виникла;

  5) за можливості, позначити місце виявлення предмету за допомогою підручних засобів;

  6) до прибуття спеціальних служб вжити заходів для обмеження доступу людей до небезпечної зони (в разі цього необхідно залучати представників комунальних служб, служб охорони установ та підприємств, які знаходяться поряд);

  7) запам’ятати та, за можливості, зафіксувати обставини виявлення предмета, час виявлення, місце розташування, його зовнішній вигляд, характерні ознаки (звернути увагу на осіб які можуть бути причетні до залишення виявленого предмета, запам’ятати їх прикмети, для надійної фіксації важливої інформації доцільно застосовувати засоби фотографування, за їх наявності);

  8) обов’язково дочекатися в безпечному місці прибуття представників спеціальних вибухотехнічних служб та особисто передати фахівцям наявну інформацію стосовно предмета.

  Категорично забороняється:

  Дії при виявленні вибухових пристроїв та речовин під час перевірки транспортних засобів.

  Дії при виявленні вибухових пристроїв та речовин під час перевірки транспортних засобів:

  Дії при виявленні вибухових пристроїв та речовин у громадському транспорті.

  У разі виявлення вибухових пристроїв та речовин у громадському транспорті необхідно:

  Дії при виявленні вибухових пристроїв та речовин на залізничному вокзалі, автостанції, аеропорту.

  При виявленні вибухових пристроїв та речовин на залізничному вокзалі, автостанції, аеропорту потрібно:

  Проведення евакуації населення.

  Евакуація є основним способом захисту населення при загрозі або виникненні надзвичайної ситуації.

  Отримавши інформацію про надзвичайну ситуацію та рішення про проведення евакуації, населення зобов’язане негайно залишити свої квартири та будинки, при цьому відключити електричну мережу, газ, воду, закрити вікна і квартирки, двері і вийти на збірні евакуаційні пункти та пункти посадки на автотранспорт, або у безпечні зони, вказані в повідомленні.

  У такому разі, працівники правоохоронних органів повинні:

  Евакуація передбачається комбінованим способом, при якому основна частина населення виходить пішки. Насамперед евакуйовуються люди похилого віку (чоловіки старше 65 років, жінки – 60 років), вагітні жінки, жінки з дітьми до 10 років, хворі, інваліди, яких вивозять із зони евакуації, за потреби, на автотранспорті. У разі коли саморобний вибуховий пристрій спрацював з’ясовується кількість постраждалих. Збір населення, реєстрація та відправка населення проводиться на збірних евакуаційних пунктах.

  Працівники правоохоронних органів на збірних евакуаційних пунктах, пунктах посадки на автотранспорт зобов’язані допомагати та терпляче роз’яснювати населенню, що потрібно уважно слухати та чітко виконувати всі розпорядження посадових осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.

  Добра організованість та дисципліна кожного громадянина – головне в період евакуації!

  Враховуючи статистику останніх років щодо застосування злочинними угрупуваннями вибухових пристроїв та гранат, необхідно ще раз наголосити на дотриманні заходів особистої безпеки працівників поліції та гарантування безпеки громадян. Точність ідентифікації вибухонебезпечних пристроїв та речовин, які виявив поліцейський, дасть змогу зберегти час на її знешкодження та дозволить уникнути небажаних наслідків.