Кафедра історії держави та права 

Мультимедійний навчальний посібник
"ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН"

НAЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Тема 5. Абсолютна монархія

 

При вивчені теми та підготовці до заняття потрібно звернути увагу на те, що абсолютна монархія – це остання форма правління феодальної держави. Потрібно мати на увазі, що класичний абсолютизм сформувався у Франції на поч. XVII ст. Характеризуючи його загальні риси, необхідно, разом з тим, вказати на відмінності абсолютної монархії в інших державах. При цьому потрібно знати, що абсолютизм в Англії вважають незавершеним (зокрема, через те, що зберігалися станово-представницький парламент та органи місцевого самоврядування, не було створено постійної армії), а у Німеччині абсолютизм називають князівським, оскільки він встановився в окремих князівствах, тобто абсолютна влада належала місцевим князям, а не імператору. Для окреслення процесу становлення абсолютної монархії в Росії важливою є характеристика державних реформ Петра I та Катерини ІІ.

Висвітлюючи розвиток феодального права за часів абсолютних монархій потрібно відзначити, що особливий розвиток у Західній Європі одержало кримінальне і процесуальне право. Це було пов'язано із посиленням боротьби феодально-залежного населення проти феодалів. Для придушення опору народу королівська влада активно застосовувала кримінальні репресії. Найважливіше джерело права у цій галузі – німецьке кримінальне й кримінально-процесуальне уложення «Кароліна» 1532 р. Потрібно також охарактеризувати «криваве законодавство» Англії та «Артикули військові з коротким тлумаченням» (Росія, 1716 р.)

Особливу увагу потрібно звернути на те, що основним джерелом права Росії в цей період став закон (регламенти, накази, постанови тощо). На початок ХIХ ст. відбувається систематизація права, результатом якої стає Звід Законів Російської імперії.