Кафедра історії держави та права 

Мультимедійний навчальний посібник
"ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН"

НAЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Тема 1. Історія держави та права зарубіжних країн як наука і навчальна дисципліна.

Держава та право країн Стародавнього Сходу

 

Приступаючи до вивчення навчальної дисципліни передусім потрібно визначити її предмет та методи (предмет вказує на те, «що» вивчати, а методи – «як» вивчати). При розгляді методів ІДПЗК потрібно не лише назвати загальнонаукові та спеціально-наукові методи пізнання державно-правових явищ, але й вказати, як вони застосовуються та що саме дозволяють з’ясувати.

Важливе значення має періодизація розвитку держави і права. Необхідно мати на увазі, що виділяють чотири основні історичні епохи: стародавній світ, середні віки, новий час та новітній час. У стародавньому світі виникають перші держави і право. При розгляді цієї теми потрібно висвітлити основні форми виникнення держав, джерела, характерні риси права.

Вивчаючи розвиток давньосхідних держав важливо виділити як загальні риси, властиві більшості із них (зокрема, подібність соціальної структури суспільства та патріархальний характер рабства), так і відмінності державно-правового розвитку (наприклад, кастовий поділ вільного населення Індії). Висвітлюючи державний лад необхідно особливу увагу приділи характерним рисам найбільш поширеної форми держави Стародавнього Сходу – давньосхідній деспотії.

Характеристика старосхідного права передбачає не лише ознайомлення із найвідомішими джерелами права – законами Хаммурапі та законами Ману, але й виділення загальних рис тогочасного права, зокрема його становість, консерватизм, казуїстичність, формалізм, тісний зв’язок з релігійними нормами.