Кафедра історії держави та права 

Мультимедійний навчальний посібник
"ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН"

НAЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Тема 3. Ранньофеодальна держава та право

 

Вивчення даної теми доцільно розпочати з розгляду форм виникнення, основних етапів розвитку та характерних рис феодальної держави і права. Розгляд суспільного ладу має включати характеристику формування феодальних відносин, соціальної структури феодального суспільства, його поділу на класи (феодалів-землевласників і феодально-залежне населення), виникнення нових станів (дворяни, духовенство, міщани, селяни). Суспільний лад позначився на розвитку феодального права, яке передусім виражало класові та станові інтереси феодалів, тобто виступало як право-привілей, право сильного.

При розгляді державного ладу потрібно мати на увазі, що найбільш поширена форма правління – монархія. Феодальна монархія у своєму розвитку пройшла 4 етапи: ранньофеодальна, сеньоріальна, станово-представницька та абсолютна монархія.

Першою історичною формою феодальної держави є ранньофеодальна монархія, якою, зокрема, була держава франків. Потрібно вивчити процес її виникнення, а також значення реформ Карла Мартелла у становленні державності. Увагу потрібно звернути на процес формування феодальних відносин у франків: форми закріпачення селян (прекарій і комендація), виникнення і розвиток васальних відносин між феодалами, а також дослідити їх вплив на організацію влади у державі.

В центрі розгляду ранньофеодального права мають бути варварські правди і, передусім, визначна пам’ятка права – «Салічна правда».

Таким самим має бути підхід до вивчення іншої ранньофеодальної держави – Золотої Орди.