Кафедра історії держави та права 

Мультимедійний навчальний посібник
"ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН"

НAЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Тема 12. Державно-правовий розвиток країн світу у ХХ ст.



При вивчені теми та підготовці до заняття потрібно звернути увагу на те, що в цей період відбуваються докорінні зміни в політичному та державному ладі країн світу. Це виникнення і падіння Третьої республіки, утворення Четвертої республіки і П’ятої республіки у Франції.

Необхідно з’ясувати причини централізації державного апарату, послаблення ролі парламенту і проаналізувати виборчі реформи 1918 р., 1928 р. та 1948 р. у Великій Британії.

Звернути увагу на посилення президентської влади і перебудову державного апарату в США. Потрібно вивчити особливості встановлення та законодавче оформлення фашистської диктатури в Італії та корпоративний лад.

З’ясувати причини Листопадової революції 1918 р. в Німеччині (Веймарська конституція 1919 р.). Охарактеризувати процес встановлення фашистської диктатури в Німеччині та фашизації державного ладу Японії.

Потрібно звернути увагу та проаналізувати падіння монархії і проголошення Китайської республіки та становлення в КНР комуністичної влади.

Показати крах фашистської держави в Німеччині, Італії та Японії, утворення ФРН, НДР та єдиної Німецької держави.

 Потрібно відзначити такі важливі пам’ятки права цього періоду, як «Новий курс» президента Ф. Рузвельта і поправки до американської Конституції, Конституції Франції 1946 р. та 1958 р., Конституція Італії 1947 р., Конституція Японії 1947 р., Конституція 1954 р. в Китаї, Конституції ФРН та НДР 1949 р.

Важливим моментом є народно-демократичні революції в країнах Європи та подальші державно-правові та соціальні перетворення, посилення диктатури комуністичних партій та спроби звільнення ряду держав Європи від тоталітарних режимів, криза та розпад системи соціалістичних держав і демократичні революції 1989-1990 рр. з подальшою ліквідацією тоталітарних режимів і демократизацією суспільства, основні зміни законодавства Європейських країн тощо.