Головне меню
§13.1. Правове регулювання грошового обігу, поняття грошей та грошової системи
Грошові потоки є кровоносними судинами кожної держави.
Грошовий обіг:
1) це обіг законних платіжних засобів (банкнот, розмінної монети), що обслуговують потреби економіки країни;
2) постійний рух коштів, який охоплює сферу випуску (емісії) грошей НБУ та передачі їх у свої каси, а також подальше переміщення грошей у каси підприємств, уста¬нов, організацій, розрахунки з населенням, здійснення ним платежів і внесків, а потім від населення через каси відповідних юридичних осіб -
Розрізняють готівковий і безготівковий грошовий обіг.
Для безперебійного грошового обігу встановлюються резервні фонди грошових коштів -
Правове регулювання відносин у сфері грошового обігу здійснюється відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Cтаття 92 Конституції України встановлює засади створення і функціонування грошового ринку, статус національної валюти, а також іноземних валют на території України, який встановлюються виключно законами України. Засади грошово-
Стаття 99 Конституції України визначає основну функцію Національного банку України — забезпечення стабільності грошової одиниці України.
Гроші (як економічна категорія) -
Існують такі види грошей:
а) монети;
б) паперові гроші (банкноти, банківські білети, казначейські зобов'язання);
в) засоби, що замінюють гроші (чеки, векселі, кредитні картки);
г) депозитні гроші;
ґ) міжнародні гроші.
Гроші можуть виступати як: засіб обігу; засіб платежу; міра вартості; засіб нагромадження.
Грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти на рахунках і вкладах юридичних та фізичних осіб, інші грошові зобов'язання фінансових установ утворюють грошову масу.
Під коштами слід розуміти акумульовані у грошовій формі на рахунках у фінансових установах доходи та надходження, що перебувають у постійному обігу у підприємств, установ і організацій (в тому числі бюджетних, кредитних, страхових) і які використовуються для різних цілей або розміщуються як ресурси фінансових установ.
Загалом, категорію «грошова система» слід розглядати в двох аспектах, які мають відповідний зміст. По-
Залежно від цього виділяють такі типи грошових систем: а) система металевого обігу, за якої грошовий товар безпосередньо перебуває в обігу й виконує всі функції грошей, а кредитні гроші розмінюють на метал; б) система обігу кредитних і паперових грошей, за якої повноцінні гроші витиснуто з обігу [2].
Тип грошової системи — це характер зв’язку між загальним еквівалентом і грошима, що перебувають в обігу, який спочатку складається стихійно, а пізніше його закріплюють законодавчим рішенням.
У правовій науці склалося досить однотипне бачення змісту категорії «грошова система». Грошова система держави є результатом державно-
Грошова система -
Грошова система — категорія особливого роду. її особливість полягає в тому, що вона одночасно належить до економічного базису й політичної надбудови. Як базисна категорія, грошова система є сукупністю економічних відносин, що складаються в процесі функціонування грошового обороту між його суб'єктами на території держави. Будучи надбудовним явищем, ця система є державно-
Грошова система охоплює : грошову одиницю України; масштаб цін; валютні курси; види грошових знаків, які мають законну платіжну силу; порядок емісії готівкових коштів; організацію і регулювання грошового обігу.
Грошовим обігом вважається рух коштів у готівковій та безготівковій формі як засіб обігу і платежу в процесі обслуговування обігу товарів, оплати виконаних робіт і наданих послуг.
Кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) або у безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках). Для проведення переказу можуть використовуватися кошти як у готівковій, так і в безготівковій формі.
Грошові знаки випускаються у формі банкнот і монет, що мають зазначену на них номінальну вартість. Гривня як грошова одиниця України (національна валюта) є єдиним законним платіжним засобом в Україні, приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-
Існує два види грошового обігу: готівковий та безготівковий.
Готівковий грошовий обіг -
Організовуючи готівковий грошовий обіг, НБУ здійснює виготовлення та зберігання банкнот і монет, створює їх резервні фонди, встановлює номінали, системи захисту, платіжні ознаки, дизайн грошових знаків та порядок заміни пошкоджених банкнот і монет. Також до повноважень НБУ у зазначеній сфері належить: встановлення правил випуску в обіг, зберігання, перевезення, вилучення та інкасації готівки; визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ; визначення вимог щодо технічного стану і організації охорони приміщень банківських установ.
НБУ належить виняткове право введення в обіг гривні і розмінної монети, організація їх обігу та вилучення (загальна сума введених в обіг банкнот і монет зазначається в рахунках НБУ як його пасив, а банкноти і монети є безумовними зобов’язаннями НБУ і забезпечуються всіма його активами) [4].
Встановлюючи правила, форми і стандарти розрахунків, НБУ координує організацію розрахунків, дає дозволи на здійснення клірингових операцій та розрахунків, забезпечує здійснення міжбанківських розрахунків через свої установи, дає дозвіл на проведення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини банків та через їхні власні розрахункові системи. Окрім того, НБУ встановлює обов’язкові для банків стандарти і правила ведення бухгалтерського обліку та звітності.
Безготівковий грошовий обіг -
Існує певний взаємозв’язок готівкового та безготівкового грошових обігів:
-
-
-
Грошовий обіг здійснюється за наявності умов, до яких зараховують найменування національної грошової одиниці; види грошових знаків, порядок їх випуску в обіг і вилучення з обігу; встановлення межі використання готівки і здійснення безготівкових розрахунків; порядок здійснення контролю за дотриманням правил зберігання, витрачання й обігу коштів.
Усі підприємства, установи, організації на території України незалежно від організаційно-
Грошовою одиницею України, як це встановлено статтею 99 Конституції, є гривня. Встановлені державою форми організації грошового обігу країни складають грошову систему України.
Указом Президента України грошову реформу в Україні проведено з метою сприяння проведенню радикальних ринко¬вих реформ і забезпечення економіки національного валютою і введено в обіг визначену Конституцією національну валюту — гривню. Грошова реформа в незалежній Україні не ставила за мету когось ошукати. З 2 вересня по 16 вересня 1996 року тимчасова національна валюта — карбованці — вільно обмінювалася населенню на гривні. Суми до 100 мільйонів українських карбованців обмінювалися на гривні готівкою, а понад 100 мільйонів — зараховувалися на вклади в банках з правом їх вільного використання у гривнях. В цей період комерційні банки приймали від населення українські карбованці готівкою на вклади та розрахункові рахунки без будь-
Органам виконавчої влади, юридичним особам і усім суб’єктам господарювання всіх форм власності до 2 вересня 1996 року були перераховані у гривні суми карбованців без будь-
Наявність у касах юридичних осіб залишків українських карбованців підлягала здачі 2 вересня до 17 години за місцевим часом в обслуговуючі установи банків.
Оскільки не всі громадяни мали змогу з різних причин обміняти карбованці на гривні, держава кілька разів подовжувала термін обміну. Останнім строком обміну було оголошено 18 липня 1997 року.
Таких умов проведення грошових реформ в історії України ще не було. На території бувшого СРСР, до складу якого входила Україна, провадилися грошові реформи, але вони завжди мали конфіскаційний характер.
Перша грошова реформа була проведена у 1922-
5 лютого 1924 р. декретом ЦБК та РНК СРСР для розміну банківських білетів — червінців було дозволено випуск в обіг казначейських білетів вартістю 1, 3, 5 крб. золотом. Емісію ра¬дянських знаків було припинено. Вони викуповувалися таким чином: 1 крб. у золотому обчисленні за 50 тис. крб. зразка 1923 року або за 50 млрд. грошових знаків, що ще знаходилися в обігу.
З 1924 p. заборонялося використовувати казначейську емі¬сію для покриття бюджетного дефіциту.
Друга грошова реформа була проведена в 1947 р. Готівка обмінювалася з розрахунку 10 старих карбованців за 1 новий. Вклади в ощадкасах і державному банку обмінювалися: на суму до 3 тис. — карбованець за карбованець; від 3 до 10 тисяч — за 3 старих карбованця 2 нових; понад 10 тис. — за 2 старих 1 новий.
Облігації державних позик, які були випущені до 1946 року, а також посвідчення за спеціальними вкладами (на ці вклади були зараховані суми грошової компенсації за невикористані за час війни відпустки робітників і службовців) були обмінені на облігації Державної позики 1948 р. з розрахунку 3:1.
Кошти державних підприємств і організацій, які знаходи¬лися на рахунках в банках, збереглися без змін, а кошти коопе¬ративів і колгоспів в банках переоцінилися у співвідношенні 5:4.
Постановою РМ СРСР та ЦК ВКП(б) від 14 грудня 1947 p., на підставі якої і проводилася друга грошова реформа в СРСР, було змінено назву банківських білетів, які почали випускатися не в червінцях, а в рублях.
З 1 січня 1961 р. постановою Верховної Ради СРСР у 4,45 раза було підвищено масштаб цін (тобто вагова кількість металу, яка прийнята в країні за грошову одиницю і за допомогою якої вимірюються ціни товарів) і за волюнтаристським рішен¬ням уряду було змінено рівень цін на товари, перераховано всі заробітки трудящих, заощадження громадян і кошти на рахунках юридичних осіб з розрахунку 1:10 (але офіційна зміна масштабу цін повинна була привести до такої ж зміни рівня цін, тобто вони повинні були змінитися не 1:10, а 1:4,45), оскільки вартісне співвідношення між золотом і виробленими товарами (за нормальним станом економіки країни) визначається кількістю суспільне необхідної праці, витраченої на виробництво золота і товарів. Потерпіло від такої реформи в основному населення.
Зараз введено в обіг банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 гривень і розмінну монету номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25 та 50 копійок.
Національний банк України визначає офіційний валютний (обмінний) курс гривні виходячи з валютного (обмінного) курсу Національного банку України, що діяв напередодні початку проведення грошової реформи, та курсу обміну українського карбованця на гривню. Офіційний валютний (обмінний) курс гривні діє з 2 вересня 1996 року і встановлюється він Національним банком. Офіційне співвідношення між гривнею і золотом або іншими дорогоцінними металами не встановлюється. Курс гривні відносно іноземних валют підтримується Національним банком України шляхом використання золотовалютного резерву, купівлі і продажу цінних паперів, встановлення і зміни плати за кредити та застосування інших інструментів регулювання грошової маси в обігу.
Право встановлювати умови та порядок конвертації гривні на іноземну валюту належить Національному банку України.
Національний банк України для забезпечення організації грошового обігу:
-
-
-
-
-
-
Готівка знаходиться в обігу у вигляді грошових знаків — паперових банкнот і металевих монет. Загальна сума введених в обіг банкнот і монет зазначається в рахунках банку як його пасив.
Зношені і пошкоджені грошові знаки України приймаються і обмінюються безоплатно на нові грошові знаки Національним банком і комерційними банками, але банки не зобов’язані відшкодовувати знищені, загублені, фальшиві, підроблені, а та¬кож такі, що стали недійсними, банкноти і монети.
Для забезпечення внутрішньої і зовнішньої стабільності грошової одиниці України в розпорядженні Національного банку України є золотовалютний резерв, куди включаються: монетарне золото; спеціальні права позичання; резервна позиція в Міжнародному Валютному Фонді; іноземна валюта у вигляді банкнот, монет або кошти на рахунках за кордоном; цінні папери (але не акції), що оплачуються в іноземній валюті.
Таким чином, готівковий обіг на території України регулює законодавство і нормативні акти Національного банку. Слід відзначити, що готівковий і безготівковий обіг коштів зв’язані. Грошова маса, яка знаходиться в обігу, включає в себе як готівку, так і кошти на рахунках, у вкладах юридичних осіб і громадян.
Національний банк України регулює єдиний грошовий обіг шляхом установлення певних нормативів, як і вимагає наше законодавство, шляхом проведення облікової політики (між іншим, після проведення грошової реформи облікова ставка НБУ систематично знижується і зараз становить 6,5%), операцій з цінними паперами, встановлення обов’язкових резервів і економічних нормативів для комерційних банків. Діяльність Національного банку України по регулюванню безготівкового обігу впливає на готівковий. Так, одержуючи позички в кредитних установах, господарюючі суб’єкти за їх рахунок сплачують зарплату і цим перетворюють їх у готівку. Зобов'язуючи комерційні банки зберігати частину коштів у фонді обов’язкових резервів, Національний банк безпосередньо впливає на стан готівкового обігу в країні.
Виходячи із змісту Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про Національний банк України» та нормативних актів Національного банку України можна сформулювати наступне: усі підприємства, установи та організації на території України, незалежно від організаційно-
§13.2. Організація та правове регулювання готівкових розрахунків, вимоги, контроль та відповідальність за документальне оформлення касових операцій
Під готівковими розрахунками слід розуміти платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна відповідно законодавства [5].
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637 (далі -
-
-
Законодавством встановлено обмеження граничної суми готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами у розмірі, який визначається НБУ (зараз -
а) розрахунки підприємств (підприємців) з фізичними особами, бюджетами та державними цільовими фондами;
б) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
в) розрахунки підприємств (підприємців) за спожиту ними електроенергію;
г) використання коштів, виданих на відрядження;
ґ) розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції.
У разі здійснення підприємствами готівкових розрахунків з іншими підприємствами (підприємцями) понад установлену граничну суму кошти в розмірі перевищення встановленої суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі на кінець дня платника готівки одноразово в день здійснення цієї операції, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси.
НБУ має право встановлювати обмеження з видачі готівки за платіжними картками.
Відповідно до п.26 Положення № 637 підприємства, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі -
Під оприбуткуванням готівки слід розуміти облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів або у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків. Суми готівки, що оприбутковується, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 року №265/95-
До таких операцій можна зарахувати продаж проїзних і перевізних документів, білетів державних лотерей, квитків на відвідування культурно-
З метою прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (крім банків і підприємців).
Порядок визначення строків здавання готівки та розрахунку ліміту каси міститься у нормах глави 5 Положення № 637, відповідно до змісту яких строки здавання підприємствами готівки для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством, узгоджуються з банком і визначаються в договорі банківського рахунку між підприємством та банком (у якому відкрито рахунок підприємства).
Строки здавання готівки для різних підприємств:
№ п/п Тип підприємства
Строки здавання готівки
1 розташоване в населеному пункті, де є банк щодня
2 розташоване в населеному пункті, де є банк, але час закінчення робочого дня (зміни), не дає змогу забезпечити здавання готівки в день її надходження наступного за днем надходження її до каси
3 розташоване в населеному пункті, де немає банку не рідше 1 разу на 5 робочих днів
4 здійснює страхову діяльність та діяльність з випуску і проведення лотерей не рідше 1 разу на 5 робочих днів
5 працює у вихідні та святкові дні і не має змоги (через відсутність домовленості з банком на інкасацію) здати одержану за ці дні готівку протягом операційного часу наступного робочого дня
6 в окремі дні не має перевищення ліміту каси може в ці дні не здавати в установлені строки готівку
Особливістю встановлення ліміту каси є те, що вона проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (уповноваженою особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівки для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства, його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі, який затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства.
При визначенні ліміту каси обов’язково беруться до уваги: розрахунок середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси; режим і специфіка роботи підприємства; віддаленість від банку; обсяг касових обігів (надходжень і видатків) за всіма рахунками; установлені строки здавання готівки; тривалість операційного часу банку; наявність домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо.
Ліміт каси може встановлюватися у таких розмірах:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Отже, підприємства можуть тримати в позаробочий час готівку в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівка, що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Законодавством уточнено, що відокремлені підрозділи підприємств -
Вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством, вважається понадлімітною.
Не вважаються понадлімітними готівкові кошти в день їх надходження, якщо вони:
-
-
Підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом 3 робочих днів, включно з днем одержання готівки в банку (для віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів -
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі потреби -
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення під час відрядження виробничих питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Касові операції оформляються документами, які підтверджують факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. До таких документів можна зарахувати касові ордери, видаткові відомості, розрахункові документи, документи за операціями із застосуванням платіжних карток.
Приймання готівки в каси здійснюється за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Видача готівки з кас здійснюється за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, підписаними керівником і головним бухгалтером або працівником підприємства, який на це уповноважений керівником (якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов’язковий).
Підприємства, що займаються закупівлею товарів сільськогосподарської продукції, можуть проводити видачу готівки здавальникам такої сільськогосподарської продукції за відомостями, в яких зазначаються прізвища здавальників, їхні адреси, обсяги зданої продукції і сума виплаченої готівки, що засвідчуються підписом здавальника.
У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень -
Якщо підприємство (підприємець) надає держателям платіжних карток послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.
Видача готівки може проводитися за довіреністю, оформленою у встановленому порядку, яка залишається в касира і додається до видаткового касового ордера або видаткової відомості.
Приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-
Законодавством визначено обов'язки касира та бухгалтера при оформленні касових операцій. Зокрема, касир після закінчення встановлених строків виплат, пов'язаних з оплатою праці за видатковими відомостями, зобов’язаний: у видатковій відомості навпроти прізвищ осіб, яким не здійснено виплату, поставити відбиток штампа або зробити напис "Депоновано"; скласти реєстр депонованих сум; у кінці видаткової відомості зазначити фактично виплачену суму та недоодержану суму виплат, яка підлягає депонуванню, звірити ці суми із загальним підсумком за видатковою відомістю і засвідчити напис своїм підписом; здійснити відповідний запис у касовій книзі згідно з виписаним бухгалтерією видатковим касовим ордером на фактично видану суму за видатковою відомістю. Бухгалтер повинен: перевірити записи, зроблені касирами у видаткових відомостях, та підрахувати видані і депоновані за ними суми; прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості заповнювати чорнилом темного кольору чорнильною (кульковою) ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами; у касових ордерах зазначити підстави для їх складання і перелічити додані до них документи; касові ордери до передавання в касу зареєструвати у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Під час одержання касових ордерів або видаткових відомостей касир зобов'язаний перевірити: наявність і справжність на документах відповідних підписів, а на видатковій відомості -
Касові документи після складання касиром звіту та його оброблення комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання.
Нормами, які регулюють порядок ведення касових операцій, встановлено, що підприємства повинні:
-
-
Законодавством встановлено, що кожне підприємство (юридична особа), яке має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством-
Чинне законодавство визначає коло суб'єктів, які не ведуть касову книгу: відокремлені підрозділи підприємств; страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами; підприємці [9].
Порядок ведення касової книги є таким:
-
-
-
-
-
-
Підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції з відображенням їх в касовій книзі і режим роботи яких не збігається з розпорядком функціонування бухгалтерії підприємства-
Допускається також ведення касової книги в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів, але за умови забезпечення належного зберігання касових документів та можливості візуального відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі.
Керівник підприємства в разі зарахування на роботу касира укладає з ним договір про повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. У разі відсутності касира (у зв’язку з хворобою тощо) цінності, що передані йому під відповідальність, перераховуються іншим касиром, якому вони передаються, у присутності керівника та головного бухгалтера або у присутності комісії, призначеної керівником підприємства, та складається акт за підписами зазначених осіб.
За наявності в підприємства кількох касирів старший касир перед початком робочого дня видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у книзі обліку прийнятих та виданих касиром грошей. Касири в кінці робочого дня зобов'язані скласти звіт про одержання авансу і готівки, прийнятих (виданих) за відповідними касовими документами, і здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касирові під підпис у книзі обліку прийнятих та виданих касиром грошей.
Підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов'язків можуть покладати відповідно до письмового розпорядження керівника на бухгалтера, іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою є одним із видів фінансового контролю і може здійснюватися різними суб'єктами на державному, відомчому та внутрішньогосподарському рівнях. Його можуть проводити також аудитори чи аудиторські фірми.
Відповідно, система контролю у зазначеній сфері є такою:
а) державний фінансовий контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою який здійснюється органами державної влади і управління (ВРУ та підзвітною і підконтрольною їй Рахунковою палатою, Президентом України, КМУ, Мінфіном України, НБУ, Міндохзборів України, Держказначейством України тощо);
б) відомчий фінансовий контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою -
в) внутрішньогосподарський фінансовий контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою -
г) незалежний (аудиторський) контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою -
Внутрішньогосподарський фінансовий контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою передбачає:
контроль головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником, за правильним веденням касової книги;
контроль керівника підприємства, підприємця за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою: за схоронністю готівкових коштів на підприємствах; за дотриманням вимог щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.
З метою контролю за схоронністю готівкових коштів на підприємствах проводяться інвентаризації кас -
Інвентаризація кас проводиться на кожному підприємстві у строки, що встановлені керівником, з покупюрним перерахуванням усіх готівкових коштів і перевіркою інших цінностей, що зберігаються в касі. Залишок готівки в касі звіряється з даними обліку за книгами обліку. Готівка, що зберігається в касі, але не підтверджена касовими документами, вважається надлишком готівки в касі. У разі застосування підприємством у розрахунках РРО (РК) звіряється сума наявної готівки на місці проведення касиром розрахунку із сумою, зазначеною в звіті РРО (РК). У разі виявлення під час інвентаризації нестачі або надлишку цінностей у касі в акті зазначається сума нестачі або надлишку і з'ясовуються обставини їх виникнення. Сума нестачі відшкодовується відповідно до законодавства України, а надлишок оприбутковується в касі та зараховується в дохід відповідного підприємства.
Відповідальність за організацію інвентаризації кас несе керівник підприємства [5].
Під час відомчого фінансового контролю, а також контролю аудиторів (аудиторських фірм) відповідно до укладених договорів, зокрема, під час проведення документальних ревізій, обов'язково проводиться інвентаризація кас і перевіряється дотримання порядку ведення касових операцій (у господарських товариствах, якщо це передбачено їх статутом, такі ревізії проводять ревізійні комісії).
Особливості здійснення державного фінансового контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою визначені у спеціальному законодавстві, указі Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року №436 (далі -
Відповідно до п.3 Указу № 436 контроль за додержанням юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами (громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства), які є СПД, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті здійснюють органи доходів і зборів, Держфінінспекції, МВС України та фінансові органи, а банками -
Під час контролю зазначеними органами (найчастіше у формі виїзної документальної перевірки) на підставі документів за певний період (квартал, півріччя, рік) з’ясовується не лише дотримання підприємством порядку ведення операцій з готівкою, а також структура підприємства, кількість відкритих поточних рахунків у банках, наявність податкового боргу, результати раніше здійснених перевірок.
У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи доходів і зборів та органи Держфінінспекції мають право вимагати від керівників підприємств, що перевіряються в ході планових та позапланових виїзних перевірок, проведення інвентаризацій коштів, у разі відмови в їх проведенні або при проведенні адміністративного арешту активів -
Порядок опечатування кас, касових приміщень, складів та архівів встановлюється КМУ [14].
Під час контролю можуть не виявлятися порушення, тоді службові особи, які проводили перевірку, складають довідку за довільною формою із зазначенням: назви підприємства, що перевірялося; терміну перевірки; з посиланням на законодавство України, згідно з яким проводилася перевірка; питання, що перевірялися. Зазначену довідку підписують службові особи, які проводили перевірку, а також керівник та головний бухгалтер підприємства,
Якщо перевіркою було виявлено порушення, то за її результатами складається акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою (далі -
Акт про перевірку має містити: виклад змісту порушення з відповідним обґрунтуванням; висновки про результати перевірки; рекомендації керівництву підприємства щодо усунення виявлених недоліків.
Акт перевірки складається з 8 розділів: виявлені внаслідок перевірки порушення і висновки про ведення касової книги та касових документів зазначаються в розділі І; установлені під час перевірки порушення порядку оприбуткування надходжень готівки відображаються в розділі II; виявлені порушення встановленого ліміту каси відображаються у таблиці розділу III (зазначаються відомості про чинний ліміт каси, фактичні залишки готівки каси в ті дні, коли було перевищено її ліміт, а також розрахунок загальної суми перевищення встановлених лімітів за кожний день); результати перевірки цільового використання готівки, одержаної в банку, містить розділ IV; виявлені в результаті перевірки порушення цільового використання значних сум готівки, що одержані підприємством (підприємцем) в установі банку, зазначаються в розділі V; відомості про порушення витрачання готівки з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображаються в розділі VI; відомості про виявлені під час перевірки порушення дотримання порядку видачі готівки під звіт та її використання містить розділ VII; у разі виявлення фактів порушення встановлених обмежень при розрахунках підприємств вони зазначаються з наведенням їхніх конкретних розмірів у таблиці VIII розділу акта перевірки [15].
Керівник підприємства або особа, що його заміщує, підприємець має право під час складання акта про перевірку не погодитися з результатами перевірки і надати щодо цього відповідні обґрунтовані зауваження (пояснення) у письмовій формі, які додаються до акта про перевірку. Результати перевірки розглядаються керівництвом підприємства (підприємцем), як правило, у триденний строк після її закінчення.
Окрім того, у разі порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті зазначеними органами застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Відповідно до п.1 Указу № 436 підстави для застосування та розміри Фінансових санкцій за порушення у сфері готівкового обігу такі:
Порушення Розмір санкції
1 2
перевищення встановлених лімітів залишків готівки у касах двократний розмір сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день
неоприбуткування (неповне оприбуткування) у касах готівки штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми
витрачання готівки з виручки, отриманої від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень на виплату заробітної плати, матеріального стимулювання, допомог усіх видів, компенсацій за наявності податкової заборгованості у розмірі здійснення виплат
перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу під звіт готівки без повного звіту щодо раніше виданих грошових коштів у розмірі 25% від виданих під звіт сум
проведення готівкових розрахунків без видачі одержувачем грошових коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера іншого письмового документа), який підтверджує оплату покупцем готівкою у розмірі сплачених коштів
використання отриманої в установі банку готівки не за цільовим призначенням у розмірі витраченої готівки
невстановлення установами банків лімітів залишку готівки у касах штраф у п’ятдесятикратному розмірі НМДГ за кожен випадок такого невстановлення
За порушення норм з регулювання готівкових розрахунків у національній валюті особи можуть притягатися до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому законодавством України порядку.
Зокрема, на осіб, які порушують встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до ст.1551 КпАП накладається адміністративний штраф таких розмірів: на осіб, які здійснюють розрахункові операції, -
Особи, винні в порушенні законодавства з фінансових питань, зокрема у відсутності бухгалтерського обліку (веденні його з порушенням установленого порядку), внесенні неправдивих відомостей до фінансової звітності, несвоєчасному (неякісному) проведенні інвентаризацій грошових коштів, порушенні правил ведення касових операцій, перешкоджанні працівникам Держфінінспекції у проведенні ревізій та перевірок, невжитті заходів з відшкодування з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності, відповідно до ст.1642 КпАП притягуються до адміністративної відповідальності шляхом накладення штрафу від 8 до 15 НМДГ (за дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, -
Кримінальна відповідальність відповідно до ст. 199 КК передбачена за виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту, а також збут підробленої національної валюти України у вигляді банкнот чи металевої монети. Такий злочин карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років (дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб чи у великому розмірі (сума підробки у 200 і більше разів перевищує НМДГ), -
§13.3. Поняття та правові форми безготівкових розрахунків
Розрахункові операції здійснюються, як правило, через банки з відкриттям банківських рахунків для юридичних та фізичних осіб у гривнях та іноземній валюті відповідно до законодавчих актів України та нормативно-
Суб’єкти господарювання, нерезиденти-
Банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу -
Поточний рахунок -
До поточних рахунків також належать:
-
-
-
-
-
Клієнти банку можуть відкривати лише один поточний рахунок для формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу, пайового або неподільного фонду) суб'єкта господарювання -
Датою початку видаткових операцій за рахунком підприємця в банку є дата реєстрації отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік органом доходів і зборів (до отримання повідомлення операції за цим рахунком здійснюються лише із зарахування коштів). Видаткові операції за рахунком відокремленого підрозділу юридичної особи-
З документів, які вимагаються від клієнта в разі відкриття рахунків, формується справа з юридичного оформлення рахунку.
Банкам забороняється відкривати та вести анонімні (номерні) рахунки. Рахунок клієнту відкривається лише після його ідентифікації банком (ідентифікація не є обов'язковою, якщо клієнт вже має рахунки в цьому банку і був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом).
Особливості використання коштів за поточними рахунками суб’єктів господарювання визначені у п.5 Інструкції НБУ № 492. Так, за поточними рахунками, що відкриваються банками суб’єктам господарювання в національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-
Банки відкривають за відповідними балансовими рахунками накопичувальний та поточні рахунки виборчому фонду кандидата на пост Президента України згідно із Законом України "Про вибори Президента України" [18], накопичувальний та поточні рахунки виборчому фонду партії (блоку), кандидатів у народні депутати України від якої зареєстровано Центральною виборчою комісією згідно із Законом України "Про вибори народних депутатів України" [19], та поточні рахунки виборчим фондам місцевої організації партії (блоку), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата в депутати в одномандатному окрузі згідно із Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" [20]. Зазначені рахунки відкриваються лише у національній валюті.
Банк закриває рахунки:
-
Вкладний (депозитний) рахунок -
Порядок використання коштів за вкладними (депозитними) рахунками суб'єктам господарювання передбачає, що: кошти на такий рахунок перераховуються з його поточного рахунку і після настання обставин їх повернення, визначених договором банківського вкладу, повертаються на поточний рахунок суб'єкта господарювання; банки можуть перераховувати кошти на вкладний (депозитний) рахунок суб’єкта господарювання з його іншого вкладного (депозитного) рахунку, відкритого в цьому банку, лише в разі запровадженням банком процедури зміни рахунків клієнтів не за їх ініціативою та зміною умов договору банківського вкладу; за договором банківського вкладу банк зобов'язаний видати вклад на першу вимогу вкладника – суб’єкта господарювання, крім вкладів, внесених юридичною особою на інших умовах повернення, що встановлені договором банківського вкладу.
Зміною рахунків клієнтів вважається процедура закриття раніше відкритих рахунків з одночасним відкриттям нових рахунків клієнтів не за їх ініціативою, у результаті проведення якої змінюються всі або окремі (один або кілька) банківські реквізити клієнтів -
Поточні рахунки клієнтів банків закриваються: на підставі заяви клієнта; на підставі рішення відповідного органу, на який згідно із законом покладено функції щодо припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-
Банк може відмовитися від договору банківського рахунку та закрити поточний рахунок клієнта, якщо операції за цим рахунком не здійснюються протягом 3 років підряд і на цьому рахунку немає залишку коштів.
Банк закриває поточний рахунок юридичної особи на підставі документа, виданого державним реєстратором в порядку, установленому законодавством України, який підтверджує державну реєстрацію припинення юридичної особи.
У разі закриття поточного або вкладного (депозитного) рахунку суб'єкта господарювання банк протягом 3 робочих днів з дня закриття рахунку (включно з днем закриття рахунку) повідомляє про це орган доходів і зборів .
Після прийняття НБУ рішення про відкликання в банку банківської ліцензії (власником банку рішення про ліквідацію банку) і призначення ліквідатора поточні та вкладні (депозитні) рахунки клієнтів закриваються ліквідатором банку. Повідомлення про закриття рахунків клієнтів ліквідатор банку надсилає до органів доходів і зборів [ 23].
Розрахункові операції за участю банків та їх філій, підприємств, фізичних осіб, з рахунків яких списуються або на рахунки яких зараховуються кошти, здійснюються у безготівковій формі.
Безготівкові розрахунки -
Існують такі правила безготівкових розрахунків:
1) банк здійснює розрахунково-
2) кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включно з договірним списанням коштів) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів;
3) під час здійснення розрахунків можуть застосовуватися розрахункові документи на паперових носіях та в електронному вигляді;
4) розрахункові операції можуть здійснюватися із застосуванням платіжних інструментів.
Платіжні інструменти -
5) клієнти для здійснення розрахунків самостійно обирають платіжні інструменти (за винятком меморіального ордера) і зазначають їх під час укладення договорів;
6) допускається обмеження права розпорядження рахунком (рахунками) за рішенням суду у випадках, установлених законом, шляхом арешту коштів, що зберігаються на рахунку клієнта; виконання банком арешту коштів, що зберігаються на рахунку клієнта, здійснюється за постановою державного виконавця про арешт коштів, прийнятою на підставі рішення суду про стягнення коштів або про накладення арешту. В окремих випадках надходження безпосередньо від суду рішення про накладення арешту, зокрема, якщо рішення суду про арешт коштів прийняте з мстою забезпечення цивільного позову в межах кримінальної справи і надійшло до банку безпосередньо від суду, то банк приймає таке рішення до виконання без постанови державного виконавця [25];
7) банки приймають до виконання лише розрахункові документи:
а) своїх клієнтів, які подають їх у банк у порядку, передбаченому договорами банківського рахунку цих клієнтів;
б) клієнтів інших банків або органів Держказначейства, якщо документи надсилають безпосередньо інші банки або органи Держказначейства;
в) платіжні вимоги стягувана на примусове списання коштів, на яких є підпис відповідального виконавця та відбиток штампа банку, що обслуговує цього стягувана, якщо він доставляє їх у банк платника самостійно (посильним, рекомендованим, цінним листом);
8) розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, він виконує в день їх надходження. Якщо до банку надійшло одночасно кілька розрахункових документів, на підставі яких здійснюється списання коштів, то вони виконуються в такій черговості: насамперед списуються кошти на підставі рішення суду для задоволення вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, а також вимог про стягнення аліментів; потім -
Згідно з Законом «Про банки і банківську діяльність» (ст. 51) банки здійснюють розрахунки у формах, встановлених Націо¬нальним банком України, а також прийнятих у міжнародній банківській практиці.
Суб'єкти розрахункових правовідносин в основному самі визначають правову форму розрахунків при укладенні цивіль¬но-
Платіжне доручення -
Платник має право зазначати у платіжному дорученні дату валютування -
Банк отримувача до настання дати валютування, що зазначена в електронному розрахунковому документі, зараховує переказані кошти на відповідний рахунок і не пізніше наступного робочого дня згідно з порядком, передбаченим у договорі, повідомляє отримувача про надходження на його адресу коштів та дату їх валютування.
Банк, що обслуговує отримувача, зобов'язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача на початок операційного дня, який визначений датою валютування.
Операцію з перерахування коштів з відповідного рахунку на рахунок отримувача банк отримувача оформляє меморіальним ордером -
Платник до настання дати валютування може відкликати кошти.
Банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 10 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не береться до уваги.
Платіжне доручення від платника банк приймає до виконання за умови, якщо його сума не перевищує суму, що є на рахунку платника.
Якщо немає (недостатньо) коштів на рахунку платника, то банк приймає від нього платіжні доручення, якщо порядок їх приймання та виконання передбачений договором між банком та платником.
Платіжні доручення застосовуються в розрахунках за товарними і нетоварними платежами.
При використанні платіжних доручень окремими суб'єктами безготівкових розрахунків існують певні особливості:
-
-
-
Через підприємства поштового зв'язку здійснюються такі перекази: на ім'я окремих фізичних осіб -
Для перерахування коштів підприємству зв’язку платник подає до банку, що обслуговує, платіжне доручення, у якому зазначає реквізити підприємства поштового зв’язку, з рахунку якого сплачуватимуться перекази їх отримувачам, та номери списків отримувачів коштів.
Платіжна вимога-
верхньої -
нижньої -
Верхня частина вимоги-
У разі згоди оплатити вимогу-
Сума, яку платник погоджується сплатити отримувачу та зазначає в нижній частині вимоги-
Платіжна вимога-
Банк платника приймає вимогу-
Платіжна вимога -
Платіжна вимога-
Примусове списання -
Особливостями застосування платіжної вимоги-
по-
по-
Банк платника не має права на списання коштів з рахунку платника коштів за платіжною вимогою після отримання листа про її відкликання.
Примусове списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або бюджетних установ, здійснюється органами Держказначейства України [26].
Договірне списання -
Розрахунковий чек -
Суб’єктами розрахункових правовідносин із застосуванням чеків є:
-
-
-
-
Особливості застосування розрахункових чеків визначені у главі VII Інструкції №22 [27].
Зазначені платіжні інструменти використовуються у безготівкових розрахунках підприємств та фізичних осіб з метою скорочення розрахунків готівкою за отримані товари (виконані роботи та надані послуги). Окрім того, вони використовуються тільки для безготівкових перерахувань з рахунку чекодавця на рахунок одержувача коштів і, як правило, не підлягають сплаті готівкою.
Розрахункові чеки виготовляються на замовлення банку Банкнотно-
Чеки, що використовуються фізичними особами для здійснення одноразових операцій, виготовляються як окремі бланки, облік яких банки ведуть окремо від чекових книжок.
Чеки та чекові книжки є бланками суворого обліку.
Особливостями застосування розрахункових чеків є такі:
-
-
-
Строк дії невикористаної чекової книжки може продовжуватися за погодженням з банком-
Чекова книжка може видаватися для розрахунків з будь-
При використанні розрахункових чеків слід пам’ятати, що: розрахунковий чек із чекової книжки пред’являється до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів (день виписки розрахункового чека не береться до уваги); розрахунковий чек приймається чекодержателем до оплати безпосередньо від чекодавця, на ім’я якого оформлені документи, що підтверджують отримання ним товарів (виконання робіт, надання послуг).
Нормами Інструкції НБУ № 22 заборонено передавати розрахунковий чек (чекову книжку) його (її) власником будь-
За бажанням фізичної особи розрахунковий чек може виписуватися на ім'я іншої особи, яка стає в цьому разі його власником, але видача розрахункових чеків на пред’явника не проводиться.
У застосуванні розрахункового чека для обміну на готівку існують такі правила: підприємствам не дозволяється здійснювати обмін розрахункового чека на готівку та отримувати здачу з суми чека готівкою; фізичні особи можуть обмінювати розрахунковий чек на готівку або отримувати здачу із суми розрахункового чека готівкою (але не більше ніж 20% від суми цього чека); власник розрахункового чека повертає невикористаний розрахунковий чек до банку-
Розрахунковий чек із чекової книжки чекодавець виписує під час здійснення платежу і видає за отримані ним товари (виконані роботи, надані послуги): виписуючи розрахунковий чек, чекодавець переписує залишок ліміту з корінця попереднього розрахункового чека на корінець виписаного і зазначає новий залишок ліміту.
За дорученням чекодавця -
Акредитив -
Для виконання акредитива одержувач коштів подає до виконуючого банку документи, які підтверджують виконання всіх умов акредитива. При порушенні хоча б однієї умови виконання акредитива не відбувається.
Витрати виконуючого банку і банку-
Відповідальність за порушення умов акредитива перед платником за загальним правилом несе банк-
Акредитив у виконуючому банку закривається: після закінчення терміну акредитива; за заявою одержувача коштів про відмову використати акредитив до закінчення терміну його дії (якщо можливість такої відмови передбачена умовами акредитива); за вимогою платника про повне або часткове відкликання акредитива, якщо таке відкликання можливе за умовами акредитиву.
Існують такі види акредитивів:
-
-
-
-
Особливості акредитивної форми розрахунків такі:
-
-
-
-
Дата виконання платіжних доручень, наданих разом із заявою на акредитив, і дата повідомлення бенефіціару мають збігатися;
банк-
заяву або повідомлення банк-
-
-
Вексель є засобом розрахунків та кредиту, цінним папером, складений за встановленою законом формою.
У безготівкових розрахунках найчастіше використовуються такі види векселів:
-
перевідний вексель (трата) -
Особливості обігу векселів в Україні, видачі переказних та простих векселів, здійснення операцій з векселями визначає Закон України "Про обіг векселів в Україні" від 5 квітня 2001 року №2374-
Розрахунки відбуваються також за допомогою систем дистанційного обслуговування та кредитних карток.
Дистанційне обслуговування -
Юридичною підставою для роботи клієнта за допомогою систем дистанційного обслуговування і оброблення банком дистанційних розпоряджень клієнта є договір банківського рахунку.
Під час здійснення розрахунків за допомогою систем ''клієнт -
Електронний розрахунковий документ -
Платник може формувати електронні розрахункові документи на підставі належно оформлених платіжних доручень, платіжних вимог-
Під час використання систем "клієнт -
Для здійснення операцій за рахунком клієнта (оплата комунальних послуг, телефонних переговорів тощо) за допомогою системи "телефонний банкінг" -
Як платіжні інструменти також застосовуються платіжні картки. Загальні вимоги щодо здійснення операцій з їх застосуванням і порядок розрахунків визначає постанова Правління НБУ від 19 квітня 2005 року №137 "Про затвердження Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням" [31].
Платіжна картка є власністю емітента і надається клієнту або його довіреній особі відповідно до умов договору з клієнтом. Фізичним особам, які не є СПД, емітент надає особисті платіжні картки, а юридичним особам і фізичним особам-
Для обліку коштів за операціями з використанням платіжних карток клієнтам відкриваються картрахунки.
Зарахування (поповнення) коштів на картрахунки фізичних осіб може виконуватися за рахунок внесення в установленому порядку готівки через каси банків, банкомата, шляхом переказу коштів з інших власних рахунків, за рахунок наданого кредиту, за рахунок процентів, нарахованих на залишок коштів на картрахунку, а також з рахунків інших фізичних та юридичних осіб за їх дорученням (у т. ч. заробітної плати, гонорарів, пенсій, авансів та компенсацій витрат на відрядження тощо).
Платіжна картка має містити реквізити (у графічному та (або) електронному вигляді), що дають змогу ідентифікувати її держателя.
Клієнти та їх довірені особи застосовують платіжні картки відповідно до умов договору з емітентом як засіб для:
-
-
-
У межах України переказ коштів за операціями, які ініційовані із застосуванням платіжних карток, здійснюється у гривнях, але дозволяється видача готівки в іноземній валюті через каси уповноважених банків-
За здійснені операції банки отримують комісійну винагороду.
Держателі корпоративних платіжних карток можуть здійснювати операції з безготівкової оплати товарів (послуг) та одержувати готівку в таких випадках:
-
-