Навчальні матеріали

Тема 1. Теоретичні основи та методика судової експертизи документів

  • Вступ
  • 1. Етапи становлення та розвитку судово-технічної експертизи документів
  • 2. Визначення СТЕД, об’єкти, предмет та завдання
  • 3. Загальні положення методики судово-технічної експертизи документів
  • Список використаних джерел

  • Вступ

    Документам відводиться важливе місце у криміналістиці, де вони розглядаються як об’єкти дослідження або як зразки при проведенні криміналістичних експертиз. Вони є багатоплановим об’єктом дослідження, який поєднує аналіз форми, способу виготовлення, стану, складу та властивостей його матеріальних елементів з виявленням призначення, походження, справжності, достовірності змісту тощо. Специфіка експертного дослідження документів зумовлена необхідністю використання методів і даних криміналістики, лінгвістики, психології, матеріалознавства, фізики, хімії та інших галузей знань.

    Ще з тих саме часів, коли з’явилися перші документи на глиняних табличках, знаходились люди, що намагались, найчастіше з корисливими намірами, підробити їх або внести зміни в їх зміст. Наприклад, відомо, що у стародавньому Римі підробка документів була дуже поширена: підроблені заповіти, різноманітні документи про позики часто були способами збагачення.

    Підробка документів та окремих їх реквізитів зараз є поширеним злочином, поширення якого пов’язано з доступністю і постійним удосконаленням сучасної копіювально-множильної техніки. Для успішного розкриття даної категорії злочинів потрібно постійно підвищувати професійний рівень експертів-криміналістів, а також забезпечення для проведення експертиз всіма необхідними технічними засобами дослідження.


    1. Етапи становлення та розвитку судово-технічної експертизи документів

    У різні часи документи підроблювали всі прошарки суспільства і несли за це покарання, відповідно до законів відповідного часу. Так, у 1424 р. у «Псковській судній грамоті» передбачалася сувора відповідальність за виготовлення «лживых грамот», в «Уставі Великого князівства Литовського» спеціально передбачена ст.5 «Як повинен бути покараний той, хто підроблює великокняжі листи та їх печатки». У «Судебнику» 1550 р. передбачалася смертна кара за підробку документів, а «Соборное уложение» 1649 р. містить окрему главу ІV «о подпищеках и которые печати подделывают», три з чотирьох статей якої передбачають страту за підробку документів та печаток. У історичній науковій літературі вказується про поширеність досліджень документів у Росії. Зокрема, діяльність піддячих Іванівської площі в Москві, що володіли грамотою, підпорядковувалась Стрілецькому приказу, багато в чому була пов’язана з проведенням експертизи документів. Наприкінці ХVІІ ст. для експертизи сумнівних документів залучались дяки та піддячі, які працюють у Приказі (мається на увазі так званий «поместный приказ»).

    Значна експертна діяльність велася в Російському технічному товаристві (РТТ), де у 1878 р. був створений п'ятий відділ, який займався фотографією. Відомі російські фотографи виступали як експерти з технічного дослідження документів. Але справжню судово-фотографічну експертизу документів створив своїми науковими роботами і відкриттям методу посилення контрастів - Є.Ф.Бурінський (1849–1912 рр.), який є батьком судово-дослідної фотографії, засновником технічної експертизи документів. Серед монографій початку ХХ ст. широко відомою стала робота Є.Ф.Бурінського «Судебная экспертиза документов, производство и пользование ею».

    До кінця XIX ст. у Російській імперії не існувало спеціальних експертно-криміналістичних установ. Основну допомогу правоохоронним органам здійснювали приватні особи, які мали необхідні пізнання, та деякі державні і наукові установи, які періодично проводили дослідження по кримінальних і цивільних справах.

    Після судової реформи 1864 р. коло осіб, яким доручалося проведення експертиз, значно розширилося. Згідно Статуту кримінального судочинства (ст. 326) в якості обізнаних осіб могли бути запрошений лікарі, фармацевти, професори, вчителі, техніки, художники, ремісники та інші особи, які мали спеціальні пізнання і набули особливого практичного досвіду. Експертами з дослідження підписів і почерку дозволялося залучати також урядовців поліцейських управлінь.

    У справах про підробку грошових знаків та цінних паперів суддівсько-експертною установою періодично виступала Експедиція заготівлі державних паперів, яка випускала паперові гроші, облігації тощо. Статут Кримінального Судочинства 1864 р. передбачав відсилання всіх підроблених паперів у Експедицію заготівлі державних паперів на експертизу для встановлення їх автентичності. Експертиза була приблизно такою: документ спочатку оглядався гравером і каліграфом (ці особи визначали, чи має даний документ ознаки фальсифікації або підробки). Якщо у документі або папері знайдуться ознаки підробки, то цей документ підлягає фотографічному і хімічному дослідженню для визначення способу підробки, відновлення первісного тексту. За результатами дослідження складався акт.

    У тих випадках, коли виникали вузькоспеціальні питання у галузі біології чи інших наук, слідчі і судові органи зверталися до Центральної хімічної лабораторії Міністерства фінансів. У ній проводилися експертизи, пов'язані з дослідженням різних рідин, паперу, фарби тощо.

    Технічну експертизу документів, фірмових знаків і клейм здійснювали Мануфактурна рада Міністерства фінансів і єдина Медична рада при медичному департаменті Міністерства внутрішніх справ.

    Для отримання висновків експертиз для найважливіших справ зверталися в Академію наук, яка здійснювала дослідження переважно судово-медичного і хімічного характеру (у тому числі і різноманітних матеріалів документів). Активну участь у проведенні експертиз брали відомі російські вчені Д.І.Менделєєв, О.М.Бутлеров та інші.

    Першою криміналістичною установою в Росії була судово-фотографічна лабораторія при Петербурзькому окружному суді, яку створив на власні кошти вчений-криміналіст Є.Ф.Бурінській. У 1912 р. лабораторію розформували, а замість неї організували кабінет науково-судових експертиз, підлеглий прокурору Петербурзької судової палати. Трохи пізніше, протягом 1913-1914 рр. розпочали роботу аналогічні кабінети у Москві, Києві та Одесі. Коло їх експертної діяльності було набагато ширше, ніж у лабораторії. Кабінети науково-судових експертиз призначалися для проведення досліджень по кримінальних і цивільних справах за допомогою фотографії, хімічного і мікроскопічного аналізів та інших прийомів, за винятком досліджень, які проводять медичні відділення губернських правлінь. Структурно кабінети складалися з трьох відділів: фотографічного, кримінально-технічного і хімічного. У фотографічному відділі застосовувалася метрична, репродукційна, проекційна фотографія, мікрофотографія і фотографія в ультрафіолетових променях (у тому числі і різних документів). Таким чином, була створена мережа судово-експертних установ, що сприяли використанню досягнень науково-технічного прогресу у боротьбі зі злочинністю.

    Київський кабінет науково-судових експертиз, заснований у лютому 1914 р., очолив відомий криміналіст С.М.Потапов (1873 - 1957 р.р.). До роботи в новій установі він привернув відомих представників природничих наук, що активно займалися дослідницькою діяльністю. Наприклад, у 1914 р. за допомогою ультрафіолетового опромінення було отримано видиму люмінесценцію ділянки витравленого тексту, що дозволило прочитати невидимі записи.

    В Одесі керівником відкритого у квітні 1914 р. кабінету науково-судових експертиз став учений-криміналіст М.П. Макаренко. До експертної роботи їм були залучені відомі фахівці різних галузей науки.

    Свідоцтв про дореволюційну діяльність Київського і Одеського кабінетів науково-судових експертиз збереглося дуже мало, тому що більшість матеріалів була втрачена під час громадянської війни.

    У жовтні 1925 р. кабінети науково-судової експертизи були перетворені на інститути науково-судової експертизи. З цих пір, власне, і починається плідна науково-дослідна і експертна діяльність українських експертних установ, на базі яких сформувалася перша українська школа криміналістів - професорів М.С.Бокаріуса, В.І.Фаворського, С.М. Матвєєва та інших.

    У Київський інститут науково-судової експертизи прийшли С.І.Тіхенко, М.М.Зюскін, Б.Р.Кирічинський, Є.Ю.Брайчевська та інші, які з часом стали провідними вченими–фахівцями у галузі судової експертизи. Наприклад, М.М.Зюскін розробив фотографічний метод контрастування шляхом використання сенсибілізованих фотоматеріалів, які у той час використовувалися експертами. Б.Р.Кирічинський є піонером упровадження в експертну практику інфрачервоних, ультрафіолетових та рентгенівських променів при технічному дослідженні документів.

    Після Великої Вітчизняної війни почала відновлюватись діяльність інститутів судових експертиз, що були зруйновані, а устаткування розграбовано під час тимчасової окупації. Виникнення, розвиток і упровадження криміналістичних знань в Україні безпосередньо пов'язані з науковою і практичною діяльністю науково-дослідних інститутів Міністерства юстиції України, кафедр криміналістики Київського і Одеського університетів, Харківського юридичного інституту, а також діяльністю експертно-криміналістичних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України. Була створена ціла наукова школа українських криміналістів. До неї можна віднести таких відомих вчених, як В.Є.Коновалова, В.К.Лісиченко, М.В.Салтевський, М.Я.Сегай, В.І.Гончаренко та інші.

    Зараз у системі Міністерства юстиції України функціонують сім науково-дослідних інститутів судових експертиз. Міністерство внутрішніх справ України має мережу експертних криміналістичних підрозділів. Центральною експертною установою МВС України є Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр. У цьому центрі функціонує відділ, що займається дослідженням документів, а також збиранням колекцій справжніх і підроблених документів та криміналістичними обліками підроблених паперових грошей (відділ технічної експертизи документів та почерку).


    2. Визначення СТЕД, об’єкти, предмет та завдання

    Під документом у його техніко-криміналістичному значенні розуміють матеріальний об’єкт дослідження, що являє собою предмет (папір, картон, тканину, кіно- та фотоплівку, магнітну стрічку і т.ін.), на якому мовними знаками зафіксована інформація, призначений для її передачі у часі та просторі.

    Документи – це штучні (створені людиною) предмети матеріального світу, головне призначення яких - містити інформацію та передавати її у часі та просторі. Ці якості документа забезпечуються його реквізитами та матеріалами.

    Судово-технічна експертиза документів являє собою дослідження документа, яке проводиться у процесуальній формі та за дорученням органу розслідування або суду, що має за мету визначення способу його виготовлення, встановлення наявності у ньому змін та способів їх внесення, виявлення невидимих записів, а також ідентифікацію предметів і матеріалів, які використовувалися для виготовлення документу або внесення до нього змін.

    Кожна експертна галузь грунтується на відповідній галузі наукового знання. СТЕД грунтується на техніко-криміналістичному дослідженні документів (останнє є частиною криміналістичної техніки і розвивається, використовуючи досягнення природничих та технічних наук).

    До основних (загальних) завдань ТКДД належать:

    1) визначення способу виготовлення документа;

    2) встановлення факту і способу зміни змісту документа;

    3) відновлення погано видимих і невидимих записів;

    4) відновлення первинного виду документа;

    5) визначення часу виготовлення документа;

    6) ідентифікація знарядь, засобів, обладнань і матеріалів, що застосовувалися для виготовлення документа, а також його виконавця.

    За метою дослідження всі завдання ТКДД поділяються на ідентифікаційні, діагностичні і класифікаційні.

    Ідентифікаційні завдання складають дослідження з метою ототожнення:

    Діагностичні завдання спрямовані на встановлення:

    У криміналістичній практиці зустрічаються також класифікаційні завдання, коли важливо встановити клас, тип, марку копіювально-множильного апарату, матеріалу документа тощо.

    Серед об'єктів техніко-криміналістичного дослідження документів можна виділити: документи; пристосування для виготовлення документів (повністю чи окремих фрагментів) або для внесення змін до раніше виготовлених документів; речовини для виготовлення документів або для внесення змін до раніше виготовлених документів.

    Матеріали документів - умовна назва матеріалів, призначених для виготовлення документа.

    До матеріалів документа відносять:

    До реквізитів документа відносять:

    При ідентифікації печаток і штампів за їх відбитками разом з досліджуваними документами на експертизу надсилають 5–8 експериментальних відбитків печаток або штампів, що ідентифікуються. Зразки мають бути різними за ступенем інтенсивності фарбування і на різній підкладці (м'якій, твердій). Якщо з моменту виготовлення досліджуваного документа минуло багато часу, на експертизу доцільно надавати також зразки відбитків, що відносяться до часу виготовлення досліджуваного документа.

    Усі зразки матеріалів (паперу, фарбувальних речовин) мають надаватися у достатній кількості (за узгодженням з експертом).

    Документи, що перевіряються, як і всі об'єкти експертизи, вимагають дбайливого поводження з ними. Основні правила поводження з документами, що перевіряються:


    3. Загальні положення методики судово-технічної експертизи документів

    Як відомо, стадії проведення експертного дослідження поділяються на: попереднє дослідження; роздільне дослідження; експертний експеримент; порівняльне дослідження; оцінка результатів дослідження та формулювання висновків; оформлення результатів експертного дослідження. Залежно від виду завдань, які вирішуються експертним дослідженням, стадії експертного експерименту і порівняльного дослідження можуть бути відсутні.

    Послідовність застосування методів дослідження та технічних засобів визначається судовим експертом відповідно до методик проведення певних досліджень. При цьому судовий експерт повинен максимально використати неруйнуючі методи і тільки в разі, якщо в результаті їх застосування не досягнута мета дослідження, застосовувати руйнуючі методи.

    Попереднє дослідження

    Завдання: з’ясування мети дослідження; оцінка наданих у розпорядження судового експерта матеріалів з точки зору достатності для вирішення поставлених питань; формування загальної уяви про досліджувані об’єкти, явища, події, їх ознаки; побудова гіпотез; планування експертного дослідження.

    Шляхи вирішення завдань:

    Роздільне дослідження

    Завдання: всебічне і повне вивчення властивостей та ознак досліджуваних об’єктів, явищ, процесів. Формування проміжних висновків про придатність об’єктів для ідентифікації3 (ототожнення), установлення механізму дії, наслідків події тощо.

    Шляхи вирішення завдань:

    Порівняльне дослідження

    Завдання: установлення ознак подібності (тотожності) та (або) розбіжності (відмінності) досліджуваних об’єктів, явищ та процесів.

    Шляхи вирішення завдання:

    Оцінка результатів проведеного дослідження і формулювання висновків

    Завдання: комплексна оцінка результатів проведеного експертного дослідження, наукове обґрунтування походження встановлених ознак, формулювання висновків.

    Шляхи вирішення завдань:

    Шляхи вирішення завдань:

    Оцінка встановлених ознак може бути розпочата як з ознак, що збігаються, так і з ознак, що різняться.

    Оформлення результатів експертного дослідження

    Завдання: оформлення проведеного експертного дослідження висновком експерта (експертного дослідження).

    Шляхи вирішення завдання: