ТЕМА 3. ФУНКЦІЇ ТА МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ

6

  • організаційно-регламентуюча форма – підбір, розміщення, виховання і визначення ефективності діяльності кадрів у сфері здійснення державних функцій (кадрова робота, підготовка документів);
  • організаційно-економічна форма – це організація матеріально-технічного забезпечення здійснення державних функцій;
  • організаційно-контрольна форма – це організація недержавного контролю в сфері здійснення державних функцій;
  • організаційно-виховна форма – це організація виховання, пропаганди, агітації, інформації та іншого забезпечення виховного впливу на населення в сфері здійснення державних функцій.

При здійсненні своїх функцій держава за допомогою державних органів та посадових осіб застосовує низку методів:

  • метод переконання здійснюється шляхом заохочення суб’єктів суспільних відносин до певної діяльності чи дій, що відповідають їх волі без застосування силового тиску, таким чином забезпечуючи свободу вибору. Переконання в основному здійснюється через такі юридичні засоби як суб’єктивні права, законні інтереси, пільги;
  • методи рекомендації і заохочення мають місце тоді, коли держава орієнтує й спонукає суб’єктів суспільних відносин до певного варіанту поведінки, який є бажаним з її точки зору. Використовуючи ці методи, держава може досягти значних успіхів у стимулюванні суспільно корисної діяльності;
  • метод примусу полягає в застосуванні до суб’єктів, які вчинили правопорушення у сфері здійснення державних функцій, передбачених нормами права заходів покарання, перевиховання та спонукання до діяльності, спрямованої на усунення шкоди, заподіяної такою поведінкою.

3.3. Механізм держави.

Механізм держави – це організаційна форма та засіб реалізації суверенної державної влади у відповідності з вимогами правопорядку та законності. Від якості роботи цього апарату, рівня його демократичності та компетенції, від його готовності та здатності захистити та гарантувати права та законні інтереси людей залежить в цілому добробут усієї країни, ступінь довіри суспільства в цілому до держави.

Співвідношення механізму та апарату держави. Вивчаючи це питання слід мати на увазі, що поняття «механізм держави» вживається в теорії держави не в прямому значенні, а в переносному. Так, механізм держави це система різноманітних державних організацій (державних органів, підприємств та установ), що перебувають між собою в постійному зв’язку та за допомогою яких здійснюється державна влада та управління суспільством.

В основі побудови та функціонування державного механізму лежать суб’єктивні та об’єктивні фактори. Саме вони визначають найбільш важливі особливості його внутрішньої побудови, структури, форм та методів діяльності, що сприяють об’єднанню різноманітних складових в єдину систему. До числа факторів, що здійснюють вирішальний вплив на функціонування та постійний розвиток механізму держави як єдиної системи відносяться: спільність економічної основи різноманітних державних органів та організацій; єдність політичної основи державних органів, організацій та установ; наявність у деяких країнах єдиної офіційної ідеології; морально-політична та ідейна єдність різних частин суспільства; наявність загальних принципів побудови та функціонування різних державних органів, що складають державний апарат; спільність кінцевої мети та завдань, що стоять перед різними державними органами та організаціями.

Механізм держави характеризується такими особливостями: по-перше, він складається з особливого прошарку людей, що займаються управлінням (підприємства та установи не займаються). По-друге, він є системою державних органів та організацій (див. вище), що пов’язані між собою відносинами субординації та здатні здійснювати діяння, що є монополією держави.

««« попередня
»»» наступна