ТЕМА 3. ФУНКЦІЇ ТА МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ
1
Наукове пізнання держави будь-якого історичного типу обов’язково передбачає розгляд її функцій, які є важливими якісними характеристиками та орієнтирами не тільки власне держави як особливої організації публічної влади, але й суспільства в цілому. Функціональний підхід по-перше допомагає глибше засвоїти саме поняття держави, побачити її історичне призначення і роль у житті суспільства; по-друге, дає можливість науково окреслити зміст діяльності держави в конкретних історичних умовах; по-третє, служить меті удосконалення організаційної структури держави і якісного здійснення державного управління.
Навчальні питання теми:
3.1. Функції держави.
3.2. Форми і методи забезпечення функцій держави.
3.1. Функції держави.
Поняття функції введено в науковий обіг Г.В. Лейбніцем ще на початку XVII ст. Функції об’єкта – це зовнішній прояв його якостей, способів поведінки в певній системі відносин. Саме тому пізнання функцій є: по-перше, передумовою пізнання головного та визначального в державі, виявлення її соціального змісту та сутності. По-друге, значення питання функцій держави обумовлено тим, що функції визначають її структуру, тобто способи, закономірності організації елементів держави як складної соціальної системи, оскільки структура будь-якої системи (біологічної, технічної чи соціальної) визначається її функціями.
Зміст функцій держави визначається в такому: 1) це наукова абстракція, за допомогою якої єдина державна діяльність поділяється на види. Вони відрізняються характером об’єкта, метою, матеріально-технічними засобами, методами та інше; 2) функції не є видами діяльності, що притаманні тільки державі. Поряд з державою аналогічну діяльність можуть здійснювати також і недержавні організації; 3) специфіка функцій держави полягає в тому, що вона в якості органа політичної влади надає їм загальнообов’язковий характер; 4) функції держави характеризуються відносною постійністю; 5) через функції держава реалізує своє соціальне призначення; 6) державам різних історичних типів притаманні аналогічні з організаційно-технічної точки зору функції; 7) кожна функція держави повинна розглядатись як елемент єдиної системи функцій, поза системою поняття функції
не має
значення.
Різноманітність визначень поняття функція держави можна пояснити розширенням та поглибленням методологічної бази теорії держави на основі використання різноманітних методів дослідження. Юридичною наукою було запропоноване тлумачення функцій держави не тільки як напрямів її діяльності, але й механізму державного впливу на суспільні процеси. І це, природно, адже виконуючи відповідні функції в тих чи інших сферах життєдіяльності суспільства, держава одночасно шляхом проведення перетворень і реформ впливає на стан суспільних процесів.
Таким чином функції держави – це основні напрями її діяльності з управління суспільством, включаючи механізм державного впливу на розвиток суспільних процесів, в яких знаходить свій прояв її сутність і соціальне призначення.
Необхідно наголосити на тому, що в сучасній юридичній літературі запропоноване визначення функцій держави не тільки як напрямів її діяльності, а й механізму державного впливу на суспільні процеси. І це є природнім, оскільки виконуючи певні функції в тих чи інших сферах суспільного життя, держава, разом з проведенням необхідних реформ, різного роду перетворень, правового регулювання суспільних відносин впливає на стан суспільних процесів. Здійснення конкретних функцій може як стабілізувати умови розвитку суспільства, так і посилити його кризовий стан.
Ознаки функцій держави:
- вони є соціально значущими напрямами її внутрішньої або зовнішньої діяльності;