ТЕМА 11. ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
5
Сутність конституційної відповідальності полягає в закріпленні системи конституційних гарантій, що унеможливлюють концентрацію влади в одній гілці влади або ж у руках однієї посадової особи шляхом встановлення відповідальності, та виникненні юридичних наслідків у випадках порушеного балансу влади. Основними видами конституційно-правової відповідальності в негативному (ретроспективному) аспекті є такі: визнання недійсними виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; відмова в реєстрації політичної партії, втрата депутатського мандату; дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та ін.
До ознак конституційно-правової відповідальності відносять:
- має конституційний (системоутворюючий) характер;
- передбачає конституційні санкції як міру юридичної відповідальності;
- специфічність підстав конституційно-правової відповідальності;
- спеціальне коло суб’єктів конституційно-правової
відповідальності.
[18]
Кримінально-правова відповідальність – це один з видів юридичної відповідальності, суть якого полягає в осуді від імені держави за вироком суду особи, яка вчинила злочин, і застосуванні до неї державного примусу у формі покарання або інших заходів кримінальної відповідальності, передбачених КК України.
Кримінальна відповідальність має місце в таких сферах суспільних відносин: національна безпека; життя і здоров’я, воля, честь та гідність особи; особисті прав, свободи людини і громадянина; власність, господарська діяльність; довкілля; безпека руху та експлуатації транспорту; моральність; безпека людства і міжнародний правопорядок та ін.
Поняття кримінальної відповідальності відображає факт реальної взаємодії особи, яка вчинила злочин, і спеціальних органів держави. Така взаємодія врегульована нормами кримінального права і тому протікає в межах певних правовідносин, які називаються кримінально-правовими
відносинами.
Ознаками кримінальної відповідальності є:
- настає за винне, суспільно небезпечне і протиправне діяння, вичерпний перелік яких міститься у КК України;
- спирається на державний примусу;
- супроводжується державним осудом і тягне негативні наслідки для особи, що вчинила злочин (заходи негативної кримінальної відповідальності передбачені у ст. 51 КК України);
- настає з моменту вступу в законну силу вироку суду;
- реалізується виключно в судовому порядку;
- існує та реалізується і межах кримінальних правовідносин.
Адміністративно-правова відповідальність – це вид юридичної відповідальності, що полягає в реагуванні держави (в особі її компетентних органів) на вчинення суб’єктом права адміністративних правопорушень (проступків) шляхом притягнення винної особи до адміністративної відповідальності та застосування до неї адміністративного стягнення в установлених законом формах і порядку.
Адміністративній відповідальності, як різновиду юридичної відповідальності, притаманні такі ознаки:
- застосовується за вчинення адміністративного правопорушення (проступку);
- супроводжується державним осудом;
- здійснюється в певному процесуальному порядку;
- здійснюється уповноваженими державними органами та посадовими особами;
- пов’язана із застосуванням примусу та негативних наслідків для особи, яка вчинила адміністративне правопорушення;