ТЕМА 11. ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
6
- застосування адміністративних стягнень здійснюється в установлених законом формах і порядку (заходи державно-примусової форми реалізації адміністративної відповідальності передбачені у ст. 24 КУпАП).
Адміністративна відповідальність існує в таких сферах суспільного життя як права та свободи людини і громадянина; охорона праці та здоров’я населення; власність; сільське господарство; транспорт; громадський порядок і громадська безпека; порядок управління та ін.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Цивільно-правова відповідальність – це вид юридичної відповідальності, що виражається в застосуванні до правопорушника, у випадку здійснення ним протиправних дій або бездіяльності, передбачених договором чи законом заходів державного примусу у вигляді додаткових цивільно-правових обов’язків майнового характеру
(санкцій).
Сутність цивільно-правової відповідальності полягає у визнанні цивільно-правового статусу фізичних і юридичних осіб, закріпленні та оформленні динаміки майнових та особистих немайнових відносин, договірних і позадоговірних обов’язків. Цивільно-правова відповідальність застосовується, насамперед, для узгодження різноманітних майнових інтересів у суспільстві та забезпечує виконання бажаних дій і обмежує можливості вчинення небажаних (наприклад, відшкодування збитків, неустойки, штрафу, пені, поновлення порушеного правового становища особи тощо).
Ознаками цивільно-правової відповідальності є:
- настає за спричинення шкоди фізичній, юридичній особі або державі будь-якою особою, визнаною цивільним законодавством суб’єктом цивільних правовідносин;
- притягнення до цивільно-правової відповідальності здійснюється судами або адміністративно-державними органами;
- на відміну від інших видів відповідальності, цивільно-правова відповідальність іноді можлива і за відсутності вини, наприклад, за спричинення незалежно від вини збитків та моральної шкоди джерелом підвищеної небезпеки, що передбачено ст. 1167 ЦК
України.
[21]
Відповідальність у трудовому праві – це вид юридичної відповідальності, що полягає в передбаченому нормами трудового права обов’язку працівника відповідати за вчинене ним правопорушення.
Ознаками відповідальності у трудовому праві є:
- застосовується тільки за дисциплінарні та матеріальні проступки;
- застосовується лише власником або уповноваженим органом, з яким працівник перебуває у трудових відносинах;
- дисциплінарні стягнення застосовуються з дотриманням строків давності та встановленого порядку накладення стягнень;
- виникає з моменту притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності.
Відповідальність у трудовому праві поділяється на матеріальну та дисциплінарну. Вони відрізняються за правовим змістом, юридичними наслідками, процедурою застосування заохочень і стягнень, але в обох випадках суб’єктом відповідальності виступає працівник.