Ситуаційні завдання
1. Вилучення та криміналістичне дослідження комп’ютерної інформації. Відпрацьовуються навички слідчого огляду комп’ютера, пошуку інформації на різних носіях, її відношення до справи, вилучення, збереження та дослідження. При цьому дії розрізняються залежно від того, включений чи виключений комп’ютер на місці події.
2. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру «Слідчий», провести розслідування злочинної події на основі такої похідної інформації:
10 жовтня біля 12 годин до Набережного РВВС звернувся г. Лисухін із заявою про те, що 15 хвилин потому від гастроному на вулиці Широкій був вчинений угон його автомобіля "Москвич", д-н 08-09 АСА.
3. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру «Розбій», провести розслідування злочинної події та отримати відповідну оцінку на основі такої похідної інформації:
До чергової частини центрального РВВС м. Н-ска звернувся г. Тимохін із заявою про те, що біля години потому у парку біля атракціонів невідомі під загрозою ножа зняли з нього джинси і годинник, відібрали також гроші – 12 $.
4. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру «Убивство», провести розслідування злочинної події на основі такої похідної інформації:
Ви призначені на посаду ст. слідчого у слідчому відділенні Центрального РВВС м. Н-ска. Місто Н-ск – обласний центр із населенням 550 тис., у місті 3 райони.
Сьогодні, 22 грудня, у суботу, біля 2 годин уночі Ви у складі слідчо-оперативної групи (у складі групи: ст. оперуповноважений КР, експерт-криміналіст, судовий медик, інспектор-кінолог, дільничний інспектор) виїхали на місце події – квартира № 56 дому № 12 по вул. Проходчиків за повідомленням про виявлення трупа гр. Бурової Надії Олексіївни.
5. Практична робота з системою підтримки прийняття рішень «Маніяк».
Система призначена для розкриття серійних убивств, вчинених із сексуальних мотивів. Дозволяє висувати версії щодо належності злочинця до певної категорії.
6. Ознайомлення з можливостями комп’ютерної програми «Кортик».
Програма «Кортик» (Комплекс по Оружию: Распознавание, Технико-криминалистическое Исследование и Классификация) призначена для підготовки висновку судового експерта при дослідженні холодної зброї.
7. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру «Дізнання», провести розкриття та розслідування злочинної події на основі такої похідної інформації:
10 грудня у 19-20 телефоном у чергову частину МВВС надійшло повідомлення від гр. Бистрової Л.І. про те, що 10-12 хвилин потому невідомий увірвався до квартири, силком заштовхав її у ванну кімнату та замкнув, потім розбив дорогий посуд, ряд інших предметів і зник.
Адреса заявника: вул. Маркса, 12, кв. 19.
У Вашому розпорядженні є: службовий автомобіль; табельна зброя; засоби зв’язку; укомплектована слідча валіза; додаткові техніко-криміналістичні засоби.
Чергова слідчо-оперативна група задіяна на розкритті тяжкого злочину.
8. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру «Пошук зниклого», провести розкриття події на основі такої похідної інформації:
24 серпня до Залізничного РВВС м. Києва звернувся громадянин із заявою про те, що тиждень потому його дружина поїхала до Криму НП відпочинок, і від неї нема ніяких відомостей. Зазвичай вона відразу після приїзду до місця відпочинку телефонувала та повідомляла свою адресу. Сьогодні він дзвонив володарці, у якій часто зупинялася дружина, однак там вона не з’являлась. Чоловік занепокоєний і просить вжити заходів щодо розшуку дружини.
9. Використовуючи імітаційну комп’ютерну ділову гру "Крадіжка", провести розкриття події на основі такої похідної інформації:
Збираючись у гості, дружина не знайшла на звичайному місці (у шкатулці) своїх дорогоцінних прикрас. На питання чоловіку, чи не переклав він їх у інше місце, отримано негативну відповідь. Син – п’ятикласник також запевнив, що ні до чого не торкався. Згодом хазяїни звернули увагу на те, що відсутні також імпортні відеомагнітофон та фотоапарат, у зв’язку з чим звернулися із заявою про крадіжку.
10. Ознайомлення з можливостями комп’ютерної програми «Почерк».
Програма «Почерк» призначена для експертного дослідження почерку. Містить загальну методичну схему вирішення почеркознавчих завдань; Передбачена можливість скласти експертний висновок та вставити до нього ілюстрації, що є у програмі чи, при наявності сканеру, вводити зображення безпосередньо з об’єкту (наприклад, з документа).
11. Ознайомлення з можливостями комп’ютерної системи «Reference Manager».
Програма «Reference menager» являє собоюдовідкову систему з ідентифікації автотранспортних засобів.
12. Ознайомлення з можливостями комп’ютерної програми «АР».
Програма «Автоматичні пістолети» дозволяє вводити та проглядати параметри пістолетів. Здійснює автоматичний пошук за такими параметрами: конструктивні особливості моделі; сліди на стріляній кулі; сліди на стріляній гільзі. Дозволяє проглядати зображення пістолетів різних марок.
Завдання 1. Знайти пістолети калібру 7,65 мм за конструктивними особливостями моделі.
Завдання 2. Знайти пістолети калібру 7,65 мм за слідами на стріляній гільзі (форма сліду бойка – 3).
13. Це практичне завдання виконується в рамках ділової гри «Портрет» (за методом імітаційних вправ), метою якою є:
- навчитись правильно та повно описувати ознаки зовнішності людини;
- оволодіти способами актуалізації уявного образу;
- оволодіти тактичними прийомами допиту очевидців при створенні словесного портрету;
- відпрацювати навички складання суб’єктивного портрету від простого до більш складного за допомогою комп’ютерної системи.
На другому етапі ділової гри "Портрет" - "Проведення імітаційних вправ" спочатку після цілеспрямованого спостереження за особою (підгрупі демонструється особа або надається її фотографія) дається завдання скласти фоторобот цієї особи.
Потім після випадкового спостереження особи чи групи осіб (слухачам демонструється спеціальний фрагмент відеофільму), викладач ставить завдання скласти за допомогою комп’ютерної системи суб’єктивний портрет конкретної особи, яка виконувала у сюжеті, що був переглянутий, визначені дії.
Далі викладач розподіляє ролі учасників ситуаційної гри: в кожній підгрупі відповідно є очевидці, слідчий та спеціаліст (експерт-криміналіст), а потім повідомляє "очевидцям" кожної групи про конкретну особу, яку їм треба описати (інші учасники ролевої гри цього знати не повинні).
Далі "слідчий" з’ясовує умови формування та збереження у пам’яті очевидця уявного образу. Очевидець описує ознаки зовнішності особи, яка розшукується.
Кожна підгрупа приступає до складання композиційного портрету за допомогою спеціальної комп'ютерної програми. Після корегування та затвердження словесного портрету "очевидцями" зображення записується на носій та друкується на принтері.