ТЕМА 9. ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ
13
У залежності від зв’язку з елементами правової системи виділяють основну та додаткову функції юридичних фактів. Основна функція юридичних фактів у правовому регулюванні є залучення суб’єктів права до правовідносин та породження правосуб’єктності, її набуття або виникнення. До додаткових функцій юридичних фактів відносять: функцію гарантії законності; функцію попереднього впливу норм права на суспільні відносини; творчу функцію у вигляді умов формування похідних правовідносин, що обумовлені похідним характером правових норм.
Класифікація юридичних фактів дозволяє відобразити закономірності їх розвитку та допомагає розкрити зв’язки між ними. Класифікація юридичних фактів також має теоретичне і практичне значення. У теоретичному плані класифікація сприяє точному і неухильному відбору та закріпленню юридичних фактів в нормах права. З практичної сторони класифікація допомагає зрозуміти специфіку юридичних фактів, що є необхідною умовою для реалізації права.
Критеріями класифікації юридичних фактів є: вольовий; відношення до права; спрямованість волі на правові наслідки; за складом та ін.
За вольовим критерієм всі юридичні факти поділяються на діяння та події. Діяння – юридичні факти, настання яких залежить від волі суб’єктів права (вчинки людини, акти державних органів і таке інше). Під діянням в юридичній науці розуміють не тільки активні дії (угоди, адміністративні акти), але і бездіяльність суб’єктів права у тих випадках, коли норма права зобов’язує їх до активних дій (наприклад, надання медичної допомоги). Юридичні факти-події визначаються як обставини, настання яких не залежить від волі та свідомості людини (наприклад, смерть людини, спливання часу, явища стихійного характеру та ін.).
Події як юридичні факти класифікують:
- за походженням: абсолютні події, що виникають повністю незалежно від волі людини; відносні події, причинами зародження яких може частково бути воля людини, але в своєму подальшому розвитку вони виходять з-під контролю;
- за періодичністю виникнення: унікальні і такі, що повторюються (періодичні);
- за часом існування: моментальні (випадки) і протягом певного часу (явища, процеси);
- за кількістю учасників: персональні, колективні, масові (з визначеною і не визначеною кількістю осіб, що приймають участь);
- за наслідками: зворотні та незворотні.
Поширеним різновидом юридичних фактів-подій є строк. Строки як юридичні факти події можуть бути класифіковані:
- за характером визначення: імперативні (не можуть бути змінені за згодою сторін) та диспозитивні (можуть бути змінені сторонами);
- за ступенем визначеності: абсолютно визначені; відносно визначені і невизначені;
- за цільовим призначенням: породжуючі правові наслідки; припиняючі правові наслідки;
- в залежності від того, в яких галузях застосовуються: профілюючі, процесуальні та спеціальні.
За відношенням до права юридичні факти-діяння прийнято поділяти на правомірні і протиправні. Правомірні діяння як юридичні факти класифікують:
- за суб’єктом: діяння громадян, спільнот, держави;