ТЕМА 8. РЕАЛІЗАЦІЯ НОРМ ПРАВА
11
Водночас найбільш розповсюдженою є класифікація тлумачення норм права за такими критеріями: за суб’єктами та обсягом.
Поділ тлумачення норм права за суб’єктами стосується роз’яснення змісту норм права для інших. Таким чином, за суб’єктами виділяють такі види тлумачення норм права:
- офіційне (нормативне та казуальне);
- неофіційне (компетентне та буденне).
Офіційне тлумачення норм права – це роз’яснення змісту норм права, що здійснюється уповноваженим органом, має юридично обов’язкову силу для всіх, хто застосовує норми, що роз’ясняються, та сформульоване у спеціальному акті.
Офіційне тлумачення норм права характеризується такими ознаками:
- здійснюється компетентними органами;
- має юридичну силу, тобто обов’язкове для суб’єктів, які реалізують цю норму права;
- забезпечує, за підтримки держави, одностайне розуміння та застосування норм права;
- його результати мають бути закріплені в спеціальному акті тлумачення норм права.
Для офіційного тлумачення норм права характерним є особливий порядок здійснення, що полягає у правороз’яснювальному процесі. Цей процес складається з п’яти стадій:
- правороз’яснювальна ініціатива суб’єктів суспільних відносин;
- узагальнення практики і перевірка необхідності роз’яснення норм права;
- розробка та обговорення тексту (проекту) роз’яснення норми права;
- прийняття або затвердження проекту роз’яснення норми права;
- публікація акта роз’яснення норм права.
Офіційне тлумачення норм права поділяється на:
- нормативне (авторське та делеговане);
- казуальне (судове та адміністративне).
Нормативне тлумачення норм права – це офіційне роз’яснення, що поширюється на необмежену кількість випадків, передбачених нормою права, що тлумачиться. Наприклад, результати нормативного тлумачення норм права містяться в Постанові Верховної Ради України «Про тлумачення Закону України
«Про реабілітацію жертв політичних репресій в
Україні».
- авторське тлумачення норм права – це нормативне тлумачення норм права, що здійснюється органом, який видав відповідну норму права. Наприклад, указ Президента про роз’яснення деяких положень його попереднього указу є авторським тлумаченням норм права;
- делеговане тлумачення норм права – це нормативне тлумачення норм права, що здійснюється органом, який цю норму не видавав, але уповноважений її тлумачити. Наприклад, у ч. 2 ст. 147 Конституції України зазначено, що Конституційний Суд України дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України. Конституційний Суд Конституцію та закони України не приймає, але має право здійснювати їх делеговане тлумачення.
Казуальне тлумачення норм права – це офіційне роз’яснення норм права, обов’язкове лише для конкретного випадку та для осіб, стосовно яких воно здійснюється.