ТЕМА 12.  ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ЙОГО МЕХАНІЗМ   

6

Така неодностайність поглядів дозволяє вести мову про існування основних і додаткових стадій правового регулювання й для зручності запам’ятовування здобувачами вищої освіти пропонуємо їх називати в скороченому варіанті єдиними правовими термінами.

Таким чином, до основних стадій правового регулювання можна віднести такі: правотворчість, правовідносини та правореалізація.

Перша стадія полягає у введенні в правову систему юридичних норм, які регламентують поведінку учасників суспільного життя. Це стадія загальної абстрактної можливості нормативного регулювання суспільних відносин, що потребують правового впливу. Ця стадія формування та дії юридичних норм характеризується тим, що норми регламентують, скеровують поведінку учасників суспільних відносин, встановлюють для них відповідний правовий режим. У межах означеної стадії визначено певні правові цілі, яких бажано досягнути за допомогою правового регулювання.

Друга стадія полягає індивідуалізації та деталізації норм права на основі юридичних фактів щодо конкретної ситуації шляхом встановлення певних правових відносин між конкретними суб’єктами права, в яких виникає необхідний набір прав та обов’язків.

Третя стадія реалізації (втілення в життя) прав та обов’язків у межах певних правових відносин, яка здійснюється через вольову діяльність людей. Соціальні та юридичні цілі, що стоять перед правотворчим органом під час прийняття відповідного нормативно-правового акта, не можуть бути реалізовані інакше, як через втілення в конкретних правовідносинах. Формами реалізації при цьому є виконання, дотримання та використання.

Відповідно до додаткових стадій можна віднести стадії тлумачення норм права, якщо в цьому є необхідність, та застосування норм права.

Необхідність у стадії тлумачення норм права виникає там і тоді, коли є потреба у тлумаченні норм права, якими буде здійснюватися регулювання суспільних відносин. На жаль, з об’єктивних і суб’єктивних причин законодавство має низку недоліків, прогалин і колізій, що гальмують його розуміння та реалізацію. Це зазвичай викликає необхідність додаткового пояснення та інтерпретації норми права, якщо наприклад, зустрічаються норми схожі за змістом або такі, що протирічать одна одній.

Застосування норм права як додаткова стадія правового регулювання передбачає перехід від загальних форм реалізації норм права до її особливої форми. Її особливість визначається тим, що це конкретна життєва ситуація, суб’єкт якої потребує застосування до нього з боку держави норм права і прийняття рішення у вигляді правозастосовного акту.

12.4. Поняття механізму правового регулювання. Види і характеристика елементів механізму правового регулювання.

Вивчення механізму правового регулювання цікавить учених тривалий час. Його мета – забезпечення безперешкодного руху інтересів суб’єктів права до цінностей, тобто гарантованість їхнього справедливого задоволення.

Так, С.С. Алексєєв вважає, що під механізмом правового регулювання потрібно розуміти взяту в єдності всю сукупність юридичних засобів, за допомогою яких забезпечується правовий вплив на суспільні відносини. [5]  На переконання B.В. Лазарева та С.В. Липня, механізм правового регулювання – це система правових засобів, за допомогою яких здійснюється правове регулювання суспільних відносин. [6  Відповідно до позиції О.В. Малько механізм правового регулювання – це система правових засобів, організованих найбільш послідовно з метою подолання перешкод, що стоять на шляху задоволення інтересів суб’єктів права. [7]  У свою чергу Л.А. Луць розглядає механізм правового регулювання як систему спеціальних правових засобів, за допомогою яких здійснюється впорядкування суспільних відносин. [8]

««« попередня
»»» наступна