ТЕМА 10. ПРАВОВА ПОВЕДІНКА
14
- процесуальні – це правопорушення, які посягають на встановлені законом процедури здійснення правосуддя тощо (нез’явлення свідка до
суду).
[33]
Варто згадати про міжнародні правопорушення, під якими ми розуміємо дію або бездіяльність суб’єктів міжнародного права, що суперечать нормам і принципам міжнародного права або власним зобов’язанням і заподіюють шкоду іншому суб’єкту, групі суб’єктів міжнародного права або всьому міжнародному співтовариству.
Види міжнародних правопорушень:
- міжнародні злочини – наприклад, работоргівля, піратство, міжнародний тероризм та інші;
- міжнародні делікти (проступки) – наприклад, порушення торгових зобов’язань.
У деяких країнах виділяють статусні правопорушення – правопорушення, карані лише в разі здійснення їх неповнолітніми (вживання спиртних напоїв, перебування поза домівкою в нічний час, прогули занять у школі).
На наше переконання, окремо слід розглянути питання щодо особливостей такої правової поведінки як зловживання правом та об’єктивне протиправне діяння.
Зловживання правом – це особливий вид правової поведінки, що полягає у використанні суб’єктом права своїх прав у недозволені способи, що суперечать соціальному призначенню права, внаслідок чого завдаються збитки (шкоду) окремій особі, суспільству та державі.
Протиправність поведінки при зловживанні правом полягає в суперечності не стільки закону, скільки правам та інтересам правопорушника.
Передумовою виникнення на практиці випадків зловживання правом є прогалина в законодавстві або недостатня чіткість правової регламентації тих чи інших суспільних відносин.
Зловживати можна лише суб’єктивним правом. Для зловживання правом не притаманна юридична відповідальність, що властиво правопорушенню. Наслідками зловживання права є: визнання наслідків недійсними, припинення здійснення суб’єктивного права без його позбавлення та ін.
Ознаки зловживання правом:
- наявність в особи суб’єктивного права;
- діяльність, спрямована на здійснення цього права;
- використання цього права не за його соціальним призначенням, а з заподіянням шкоди суспільним або особистим інтересам;
- відсутність порушення конкретних юридичних заборон (тобто їх додержання) або невиконання обов’язків (тобто їх виконання);
- встановлення факту зловживання правом компетентними правозастосовними органами;
- настання юридичних наслідків.
Класифікація видів зловживання правом:
1. За суб’єктами:
- фізичних осіб;
- державних службовців;
- юридичних осіб (включаючи державні органи, об’єднання громадян) тощо.
2. За характером суб’єктивного права:
- зловживання індивідуальним правом (наприклад, правом на написання індивідуальних скарг);
- зловживання колективним правом (наприклад, правом на мітинги, пікетування, страйки).