ТЕМА 10. ПРАВОВА ПОВЕДІНКА
12
Суспільно шкідливі наслідки – це ті негативні зміни, які настають, завдаються об’єкту посягання (суспільним відносинам, що охороняються).
Причинний зв’язок як ознака об’єктивної сторони складу правопорушення має місце тоді, коли шкідливі наслідки об’єктивно походять від даної протиправної дії чи бездіяльності.
Кожне правопорушення вчиняється в певному місці чи кількох місцях, певний проміжок часу, певній обстановці, тим чи іншим способом, за допомогою тих чи інших засобів. Усі ці ознаки – складові частини об’єктивної сторони складу правопорушення. Одні з них мають досить важливе значення і прямо передбачаються законом, інші враховуються як додаткові в ході провадження справи.
У залежності від того, чи пов’язується закінчення правопорушення з настанням суспільно небезпечних (шкідливих) наслідків діяння або ні, розрізняють:
1) правопорушення з формальним складом, для якого обов’язковою ознакою об’єктивної сторони є лише суспільно небезпечне (шкідливе) діяння;
2) правопорушення з матеріальним складом, яке вважається закінченим з моменту настання зазначених у нормі суспільно небезпечних (шкідливих) наслідків.
Склад правопорушення, ознаки якого конкретно передбачені відповідною нормою права, є єдиною та головною підставою юридичної відповідальності.
За своєю юридичної природою правопорушення – це поняття однорідні, однак прояви їх у суспільному житті надзвичайно різноманітні, оскільки це складні юридичні факти, що мають кілька ознак (сторін). У зв’язку з цим особливого значення набуває класифікація правопорушень.
1. За галузями права розрізняють:
- кримінальні;
- адміністративні;
- цивільні;
- трудові;
- фінансові;
- процесуальні та інші правопорушення.
2. За характером нормативно-правового припису розрізняють:
- матеріальні;
- процесуальні.
3. За сферою суспільних відносин розрізняють відносини в:
- економічній;
- політичній;
- екологічній;
- соціально-побутовій;
- освітньо-навчальній та інших сферах.
4. За суб’єктами правопорушення поділяються на:
- вчинені фізичними особами, які виступають суб’єктами практично всіх видів правопорушень. Окрім того, вони є виключними суб’єктами кримінальних злочинів;
- вчинені юридичними особами як приватними, так і публічними. Юридичні особи за чинним деліктним законодавством несуть конституційну, цивільну та адміністративну відповідальність;