Вступ
Глибокі трансформаційні процеси, система реформ, що проходить держава – Україна, сприйняття суспільством традиційних європейських стандартів демократії та впровадження їх у всі сфері громадянського суспільства, що формується, вимагає від кожного її представника усвідомленого, відповідального ставлення та виконання конституційних обов’язків. Цей аспект особливо стосується осіб, які залучені до державницьких процесів побудови демократичної, правової соціальної держави. Мова їде, в першу чергу, про державних службовців, працівників правоохоронних структур, на яких покладається обов’язок сформувати належну систему державного управління, яка б забезпечила ефективну охорону та захист прав і основоположних свобод людини та громадянина. Але разом з цим, вирішення багатьох проблем, що виникають у сфері державного управління, значною мірою залежить й від правової культури кожного з членів громадянського суспільства, якості законодавства, інших правових явищ та й самої культури високопосадовців.
Саме тому в умовах сучасного життя все більше уваги привертає до себе проблема якісного, ефективного виконання обов’язків державними службовцями, значна частина яких працює у сфері забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Прийняття науково обґрунтованого закону, вироблення виваженого управлінського рішення, охорона і захист інтересів, цінностей та реальне забезпечення потреб громадян – все це вимагає від людей, наділених владними повноваженнями, особливого, відповідального ставлення до своєї справи, наявності певної системи професійних компетентностей, моральних та культурних якостей. Саме ці аспекти висвітлення діяльності правоохоронця змістовно наповнюють предмет міждисциплінарної науки поліцейська деонтологія, визначаються принципи, завдання, методи її пізнання, а так само, окрім вище викладеного, розглядаються складні питання взаємозв’язку із населенням, окремими соціальними групами (учнями дошкільних закладів, закладів вищої освіти, територіальними громадами, представниками засобів масової інформації, національними меншинами, мультикультурними групами суспільства), міжнародні (національні) рівні та форми забезпечення прав і основоположних свобод людини та громадянина, дотримання і забезпечення гендерних можливостей всіх груп (об’єднань) громадян, формування комунікативної культури поліцейського та, його спілкування з громадянами (з дітьми, іноземцями, людьми з вадами, потерпілими, підозрюваними тощо), системи об’єктивних та суб’єктивних факторів, що впливають на виконання професійних обов’язків поліцейських.
В цьому навчальному посібнику, автори ставлять за мету ввести початківця полісмена у його майбутню професію, ознайомити з тим, що являють собою його професія в цілому та яке місце вони займають у багатонаціональному громадянському суспільстві, які саме міжнародні (європейські / та національні) деонтологічні вимоги ставляться до нього та його професії, якими знаннями, вміннями і навичками він повинен оволодіти, щоб відповідати своєму високому професійному призначенню у суспільстві.
Поліцейська деонтологія – одна з небагатьох юридичних дисциплін, що безпосередньо пов’язана, в першу чергу, з формуванням високо моральної професійної правосвідомості і культури поліцейського для подальшого належного виконання обов’язків щодо охорони і захисту прав та основоположних свобод людини та громадянина, протидії злочинності, надання якісних сервісних (адміністративних) послуг з дотриманням високих національних та міжнародних деонтологічних стандартів.
Запропонований науковий матеріал закладає сталий фундамент індивідуальної правової культури поліцейського, формування в нього наукової основи юридичного світогляду та глибокої поваги до права, закону, людини як найвищої соціальної цінності, системи розуміння про поліцейську діяльність та дасть змогу на підставі сучасних європейських та національних нормативно-правових актів, сформувати у здобувача вищої освіти (курсанта, слухача) професійного уявлення про особистість поліцейського, ґрунтовні знання про етичні вимоги, що висуваються до них, про мораль, милосердя, обов’язок, честь офіцера, гідність, відповідальність тощо.
Таким чином, підготовлений навчальний посібник «Поліцейська деонтологія» для підготовки здобувачів за ступенем вищої освіти бакалавра, галузі знань 62 «Цивільна безпека», за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність», є суттєвим внеском у наукове та навчально-методичне забезпечення освітнього процесу, за формою та змістом відповідає державному стандарту та вимогам Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України і може бути рекомендований для використання в освітньому процесі для здобувачів вищої освіти закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання в системі МВС України.
Щиро дякуємо рецензентам – професорові кафедри права та методики викладання правознавства Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка, доктору юридичних наук, доценту, Кучуку А. М., старшому науковому співробітнику, начальникові науково-організаційного відділу Державного науково-дослідного інституту МВС України, доктору юридичних наук, Федотовій Г. В. та заступникові начальника відділу поліції Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві, кандидату юридичних наук Шевченко Д. А – за цінні поради та зауваження, а також висловлюємо глибоку вдячність усім, хто допомагав готувати рукопис.
Автори будуть вдячні за висловлені зауваження і побажання щодо покращення змісту навчального посібника, послідовності викладення матеріалу та якості його оформлення.