Навчально-методичні матеріали

3. Практичні завдання

  • Тема 1. Поліцейська деонтологія як міждисциплінарна юридична наука
  • Тема 2. Поліцейська діяльність: від витоків до сьогодення
  • Тема 3. Деонтологічні засади поліцейської діяльності щодо забезпечення прав і
    основоположних свобод людини та громадянина
  • Тема 4. Культурне різноманіття в діяльності поліцейського
  • Тема 5. Соціальні конфлікти та професійна деформація поліцейського та шляхи її
    подолання

  • Тема 1. Поліцейська деонтологія як міждисциплінарна юридична наука

    1. Здійсніть співвідношення наданих нижче визначень із термінами

    об’єкт поліцейської деонтології

    фундаментально-професійна, міждисциплінарна юридична наука, що вивчає універсальні (національні) стандарти належної поведінки посадових осіб з підтримання правопорядку (поліцейських), що засновані на високих моральних засадах (принципах) та спрямовані на забезпечення прав і основоположних свобод людини та громадянина, а також особливості реалізації цих стандартів в їх практичній діяльності.

    мета поліцейської деонтології

    реально функціонуюча система норм належної професійної поведінки поліцейських, що є соціальним регулятором та нормативно-орієнтуючим інститутом при забезпеченні прав і основоположних свобод людини та громадянина.

    поліцейська деонтологія

    дати працівникові поліції уявлення про алгоритмізовані стандарти поведінки в тій чи іншій ситуації під час здійснення ними своїх повноважень та виконання службових обов’язків.

    предмет поліцейської деонтології

    реальні суспільні відносини, що виникають у сфері правоохоронної діяльності поліцейських.

    2. Визначте, які методи поліцейської деонтології викладені нижче:

    Порівняльно-правовий, системно-структурний, діалектичний, психологічний,функціональний, статистичний,кібернетичний, соціологічний, спеціально-юридичний, історико-політичний

    1) використовується під час вивчення психофізіологічних властивостей працівника поліції як особи, його темпераменту, характеру, психологічних установок так й в психодиагностиці;

    2) припускає дослідження фахової діяльності працівника поліції, упорядкування професіограм посад працівників служб та підрозділів МВС України не на рівні абстрактних категорій, а на базі конкретних соціальних фактів;

    3) використовується для встановлення статистичних даних про предмет вивчення (наприклад, про кількісну та якісну складову особистості поліцейського);

    4) допомагає вивчити специфіку політичної культури працівника поліції, конкретно-історичні політичні умови практичної правоохоронної діяльності, політико-ідеологічні стандарти, якими покликаний керуватися працівник поліції під час виконання свого професійного обов’язку. Наприклад, коли конституційно проголошено принцип політичного плюралізму, такими стандартами стали загальновизнані у світі права та свободи людини;

    5) припускає зіставлення однопорядкових юридичних понять, явищ і процесів та з’ясовування подібностей і розходжень між ними. Наприклад, порівняння престижу професії поліцейського в різних країнах світу або порівняння особливостей правоохоронної діяльності.


    3. Доповніть визначення:

    Методологія поліцейської деонтологіїце сукупність …. прийомів, способів і конкретних засобів обґрунтування системи знань про …………. деонтологічних еталонів, тобто нормативів етичної, естетичної, правової, політичної та інших ……….. працівника поліції в їх професійній діяльності.

    Функції поліцейської деонтології основні …….. її теоретичного і практичного призначення, що орієнтовані на якісне …. здобувачем вищої освіти (курсантом, слухачем) поліцейським на підставі …. та … аспектів свого професійного …..

    Принципи поліцейської деонтології – … (керівні засади), що висуваються до професійного … (здобувача вищої освіти) та самої діяльності … та орієнтують його на фундаментальні цінності суспільства при здійсненні ним своїх … та ……...


    Тема 2. Поліцейська діяльність: від витоків до сьогодення

    1. Здійсніть співвідношення наданих нижче визначень із термінами

    поліція

    треба розуміти державну, правомірну, соціально корисну діяльність, що полягає у впливі (правовому та неправовому (організаційному)) на поведінку людини або групи людей з боку вповноваженої державою компетентної службової особи, шляхом охорони і захисту прав та основоположних свобод людини, припинення або розгляду порушеного права, його виявлення або розслідування з обов’язковим додержанням установлених у законі процедур, відновлення порушеного права, та застосування до порушників у законний спосіб державного примусу.

    поліцейські правовідносини

    правоохоронна діяльність, орієнтована на потреби місцевої громади.

    поліцейська діяльність

    врегульовані нормами поліцейського права суспільні відносини у сфері поліцейської діяльності.

    сommunity policing

    розуміється орган державної влади, на який покладається обов’язок служити суспільству, шляхом реального забезпечення публічної безпеки, прав і свобод людини та громадянина, охорони громадського порядку, протидії злочинності та надання сервісних послуг фізичним та юридичним особам.

    2. Визначте, які методи поліцейської діяльності викладені нижче:

    регулярні візити спеціально виділених патрулів у місця проживання громад, зустрічі з громадськістю, спільні практичні семінари для поліції та представників громади, громадські форуми, консультативні ради громад, пункти по зв’язках з громадами на поліцейських дільницях.

    а) Такі форуми повинні мати етнічно збалансоване представництво і проводитися на регулярній основі для обговорення актуальних для всіх учасників проблем. Вони повинні виконувати загальні консультаційні функції і служити джерелом інформації і кращого розуміння проблем місцевої громади, особливо її відношення до роботи правоохоронних органів. Вони також повинні допомогти наблизити національні меншини до державних органів, сприяти збільшенню довіри до поліції, а також запобіганню та розв’язанню конфліктів та напруженості.

    б) Такі зустрічі повинні надати поліції якомога ширші можливості для спілкування і консультацій з місцевим населенням. Зустрічі з громадськістю мають бути відкритими для всіх і зосереджуватися на обговоренні конкретного питання. Вони є особливо цінним інструментом в умовах існування напруженості в громаді, оскільки дозволяють поліції прямо почути про проблеми місцевого населення і донести точну інформацію про існуюче положення, а також її реакцію.

    в) Консультативні ради громад виконують спеціальну функцію консультування старшого офіцерського складу поліції в тому, як найефективніше може виконуватися роль поліції в умовах місцевої громади, включаючи такі питання, як робота поліції в умовах конфліктів на етнічному ґрунті, боротьба з проявами дискримінації і участь у консультаціях з громадськістю. Членами таких рад поліція має запрошувати осіб, які, на її думку, мають відповідні навички та досвід для надання їй рекомендацій такого роду. Вони повинні бути здатні надавати такі рекомендації виходячи з незалежної точки зору, а не просто санкціонувати всі пропозиції поліції. Членство в консультаційних радах повинно відображати етнічний склад місцевої громади.

    г) Такі семінари залучають поліцію та представників громад до спільної роботи з вирішення конкретних проблем, що виникають в їхніх взаєминах. Учасники таких семінарів, кількість яких не повинна бути високою, мають бути ретельно відібрані з числа осіб, дійсно здатних зробити внесок у вирішення визначеної проблеми або питання. Такий формат можна також використовувати для навчання з метою поліпшення взаєморозуміння та вдосконалення методів співробітництва в цілому. Для проведення таких семінарів необхідно задіяти досвідченого модератора.

    ґ) Вони мають бути укомплектовані співробітниками різного етнічного походження і надаватимуть інформацію особам, що належать до національних меншин, з правових питань, можливостей працевлаштування в поліції, а також виконуватимуть роль «громадських приймалень», де представники меншин зможуть повідомити поліцію про виниклу проблему. Подібні пункти контакту можуть також бути організовані в регіональних і міських управліннях поліції, у поліцейських академіях і тренінгових центрах. На додаток можна організовувати «дні відкритих дверей» в поліцейських дільницях та інших установах, під час яких можна проводити екскурсії (зокрема, для школярів), а також цілеспрямовано проводити такі заходи для етнічних меншин.

    д) У місцевих поліцейських дільницях можна призначити конкретних співробітників, відповідальних за встановлення та підтримку контактів з кожною національною меншиною в окрузі. На додаток до того, що в їхній поліцейській дільниці такі співробітники є контактними особами для представників меншин, вони повинні регулярно патрулювати та відвідувати місця проживання цих меншин (у тому числі школи), а також встановлювати особистий контакт і довіру з якомога більшою кількістю членів цих громад.


    3. Визначте типи співвідношення понять:

    1. Гендерна рівність та поліцейський омбудсмен
    2. Суспільні відносини та поліцейські відносини
    3. Нормотворча діяльність та правозастосовна діяльність

    Блок-схема


    Тема 3. Деонтологічні засади поліцейської діяльності щодо забезпечення прав і
    основоположних свобод людини та громадянина

    1. Вирішіть кросворд ( Завантажте форму для друку )

    Блок-схема
    По вертикалі

    1. Одна зі складових суспільного порядку, яка полягає в правовій регламентації та вимозі додержання чинних правових норм громадського порядку.

    5. Видатний мислитель античності (384-322 рр. до н. е.), який узявши за основу значення етосу як характеру, темпераменту, утворив прикметник – «етичний».

    6. Сукупність найдоцільніших правил поведінки людей у трудових коллективах; вид етикету.

    9. Центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

    10. Принцип обмеження на реалізацію свободи зібрань в демократичному суспільстві щодо реалізується в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров’я і моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб.

    По горизонталі

    2. Будь-які обмеження щодо часу, місця або порядку проведення зборів повинні бути пропорційними.

    3. Вихідні, керівні ідеї про найбільш істотні закономірності, що мають основне значення, це основні правила, з яких немає винятків.

    4. Надання громадянам інформації щодо окремо взятого правового питання.

    7. Один із принципів, які повинні враховуватись усіма поліцейськими службами у процесі реалізації громадянами права на свободу зібрань.

    8. Сукупність правил поведінки, які регулюють зовнішні прояви людських стосунків.

    11. Процес впливу поліції та населення одне на одного, суттєвими ознаками якого є підтримання постійних зв’язків, обміну інформацією, взаємодопомога, співробітництво

    2. Співставте та здійсніть теоретико-правову характеристику наступних видів присяги.

    Присяга поліцейського України:
    Картинки по запросу "присяга працівника поліції"

    «Я, (прізвище, ім’я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов’язки».

    Присяга Президента України:

    "Я, (ім'я та прізвище), волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі".

    Присяга народного депутата України:

    "Присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу.

    Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників"

    Присяга військослужбовця України:

    «Я, (прізвище, ім'я та по батькові), вступаю на військову службу і урочисто клянусь народу України завжди бути вірним і відданим йому, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, накази командирів, неухильно дотримуватись Конституції і законів України, зберігати державну і військову таємницю.

    Я клянусь захищати українську державу, непохитно стояти на
    сторожі її свободи і незалежності.

    Я присягаю ніколи не зрадити народу України.»


    Тема 4. Культурне різноманіття в діяльності поліцейського

    1. Здійсніть співвідношення наданих нижче визначень із термінами

    психологічна культура поліцейського

    відносно короткочасні переживання, які носять чітко виражений ситуативний характер, тобто зв’язані зі ставленням людини до ситуацій, що виникають, або можливих ситуацій, до своєї діяльності, до конкретних вчинків.

    емоції

    стійкі переживання, у яких виражається емоційне ставлення людини до певного об’єкта (суб’єкта): людини, сім’ї, класу, школи, художнього твору, мистецтва, Батьківщини

    почуття

    почуттєвий вплив «діалогу мистецтва» і законів краси у правовій естетиці на формування професійної правосвідомості фахівця-поліцейського та його поведінку з метою пізнання та кваліфікованого вирішення ним життєвих ситуацій.

    естетична культура поліцейського

    органічна єдність психологічної освіченості (знань, навичок, прийомів автотренінгу, саморегуляції тощо), волі, відповідних професійно-психологічних якостей, які чинять ефективний вплив на розв’язання життєвих ситуацій.

    2. Визначте послідовність, яку має дотримуватисмяполіцейський у правоохоронній роботі:

    3. Визначте типи співвідношення понять:

    1. Принципи психологічної культури поліцейського та професійна необхідність
    2. Дрес-код та темперамент
    3. Почуття та емоції

    Блок-схема2


    Тема 5. Соціальні конфлікти та професійна деформація поліцейського та шляхи її
    подолання

    1. Здійсніть розподіл факторів, що ведуть до прояву професійної деформації працівників на соціально-психологічні та професійно-специфічні

    професійно-специфічні

    соціально-психологічні







    2. Доповніть визначення:

    Конфлікт – це зіткнення … спрямованих цілей, інтересів, позицій або поглядів …– суб’єктів соціальної …

    Професійна деформація зміни у морально-психологічних рисах характеру …, їхніх службових і позаслужбових … у …, які відбуваються під впливом і внаслідок їх …….

    3. Що із нижчезазначеного є шляхами подолання деформації працівників поліції:

    1

    специфічний зв’язок між деякими професійно значущими якостями особистості працівника (так, рішучість у поєднанні зі зниженим самоконтролем може розвинутися в надмірну самовпевненість і т.п.);

    2

    професійний досвід;

    3

    створення умов для службового росту;

    4

    надання чергової відпустки по частинах;

    5

    своєчасне вирішення житлово-побутових питань;

    6

    безперервний самоконтроль за поведінкою на службі і поза нею;

    7

    наявність владних повноважень по відношенню до громадян, що деколи виявляється в їх зловживанні та необґрунтованому використанні

    8

    корпоративність діяльності, яка може служити причиною ізоляції органів правопорядку та їх відчуження від суспільства