ТЕМА 3. ФУНКЦІЇ ТА МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ

15

Місцеві органи самоврядування. Органи місцевого самоврядування – це органи місцевих самоправних громад, якими вони формуються та перед якими вони несуть відповідальність за належне здійснення своїх повноважень.

Конституція України, закріплюючи місцеве самоврядування як один з елементів конституційного ладу, гарантує організаційну відокремленість місцевого самоврядування, його органів у системі управління суспільством і державою в повній відповідності до вимог Європейської хартії місцевого самоврядування поруч з такими фундаментальними принципами як народовладдя, суверенітет і незалежність України, поділ державної влади тощо, в окремій статті (ст. 7) декларує принцип визнання та гарантованості місцевого самоврядування. Відповідно до Конституції України органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади.

Представницька демократія на місцевому рівні – це здійснення публічної влади населенням через обраних представників, представницькі органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також діяльність обраних населенням представницьких суб’єктів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення. У системі місцевого самоврядування в Україні представництво територіальної громади відображається через обрані населенням органи місцевого самоврядування (місцеві ради) та через обраних населенням сільських, селищних, міських голів (головних посадових осіб територіальної громади).

Слід звернути увагу, що саме поняття місцевого самоврядування Конституція та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. визначають по-різному. У Конституції України йдеться лише про «право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення». Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» розглядає його не лише як право, а і як реальну здатність територіальної громади вирішувати ці питання самостійно або під відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Таке визначення цілком відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування.

Головні ознаки, які характеризують місцеве самоврядування є: 1) наявність особливого суб’єкта – населення адміністративно-територіальної одиниці, об’єднаного в територіальну громаду за місцем проживання; 2) виокремлення особливого місця в демократичному механізмі управління суспільством, адже воно не є складовою частиною державного механізму. Поряд з цим, державна влада і місцеве самоврядування в Україні мають єдине джерело влади – народ; 3) наявність особливого об’єкта управління – питання місцевого значення; 4) самостійність організації і здійснення влади; 5) відповідальність перед народом – безпосередня, через відповідні територіальні громади, й опосередкована, через державні органи. Як форма народовладдя місцеве самоврядування створює необхідні умови для наближення влади до населення, побудови гнучкої, дієвої системи публічного управління, добре пристосованої до місцевих особливостей.

Судова влада. Важливе місце в механізмі держави займає система судових органів, основною соціальною функцією яких є здійснення правосуддя.

Термін «судова влада» вживається в різних значеннях. Можна стверджувати, що судова влада – це суд, система відповідних установ, або всі суди. Конституція України передбачає главу «Судова влада», де закріплено статті, що визначають не тільки компетенцію різних судів, але й основи побудови судової системи, правове положення суддів, принципи судової діяльності.

Судова влада – це вид влади, яку здійснюють відповідні органи. Влада це не тільки ті чи інші установи, посадові особи, але й ті функції, які їм належать, здійснення цих функцій та їх реалізація. Аналізуючи поняття судової влади було б неправильно вести мову про неї як про державний орган, влада це те, що цей орган може зробити в силу своїх можливостей, це повноваження, функція, але не її виконавець. І тому, говорячи про будь-яку владу необхідно говорити не про орган чи систему органів, що її здійснюють, а про право, засновану на праві можливість цих органів виконувати відповідні дії та саме виконання цих дій.

««« попередня
»»» наступна