ТЕМА 11. ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
13
Таким чином, на підставі розглянутого вище можна стверджувати, що для настання позитивної юридичної відповідальності достатньо юридичної підстави, а для притягнення до негативної юридичної відповідальності необхідні фактична, юридична та процесуальна підстави.
Юридичній відповідальності, окрім чіткої нормативної регламентації, властива ще й поетапність її здійснення, що встановлюється нормами процесуального права. Так, у процесі реалізації юридичної відповідальності можна виділити певні стадії.
Стадії юридичної відповідальності – це визначені етапи реалізації юридичної відповідальності, що характеризуються особливими цілями, на досягнення яких спрямована діяльність компетентних органів.
Так, у своєму розвитку позитивна юридична відповідальність проходить кілька стадій: 1) закріплення в регулятивних нормах права обов’язку щодо здійснення позитивних вчинків (статика встановлення відповідальності); 2) реалізація цього обов’язку – правомірна поведінка; 3) схвалення або заохочення поведінки особи (динаміка
відповідальності).
Стадіями негативної юридичної відповідальності є: 1) виникнення відповідальності з моменту вчинення правопорушення як юридичного факту, що викликає відповідні правовідносини; 2) встановлення компетентними державними органами суб’єкта (та інших елементів) правопорушення; 3) визначення виду і міри відповідальності в акті застосування санкції юридичної норми; 4) реалізація конкретних заходів юридичної відповідальності, визначених відповідним правозастосовним
актом.
Під час притягнення особи до юридичної відповідальності за вчинення правопорушення правоохоронні органи здійснюють аналіз та оцінку фактичних обставин юридичної справи, вибір матеріальної та процесуальної норми права та виносять індивідуально правовий акт правозастосування, обов’язковий для виконання. Тобто державно-владна діяльність правоохоронних органів виражається в тому, що вони як частина апарату держави володіють компетенцією розгляду різного роду юридичних справ і мають право застосувати державний примус.