Методика ВТЕ. Додаток K
Керівництво користувачапрограмним комплексом “ВИБУХ”
Розрахунок маси вибухової речовини (ВР) за слідами вибуху вибухового пристрою (ВП)
Вступ
У основу даної програми покладено синтезований математичний апарат, викладений авторами в різних літературних джерелах, а також розроблений співробітниками КНІІСЕ на основі обробки результатів експериментальних вибухів, проведених в різних регіонах України вибухотехнічними службами МВС.
Програмне забезпечення в представленому вигляді є “скелетом” багатоцільового програмного комплексу “ВИБУХ”, який в подальшому доповнюватиметься і коригуватиметься. З цією метою в його структурі передбачені (зарезервовані) окремі блоки при зверненні до яких на екрані з'являється повідомлення - “У стадії розробки”.
В майбутньому планується, що програмний комплекс дозволить проводити:
- розрахунки маси бризантної ВР по різних слідах вибуху для різноманітних конструкцій ВП (у міцному металевому корпусі або в паперовій, картонній, поліетиленовій оболонці);
- розрахунок маси ВР залежно від характеру пошкоджень людини;
- розрахунок швидкості розльоту осколків металевого корпусу ВП з урахуванням їх забійної сили;
- розрахунок маси ВР залежно від утворених осколками отворів у перешкоді;
- розрахунок маси ВР ВП, приведеного в дію в замкнутому приміщенні (у будівлі, автомобілі тощо);
- аналіз можливості вчинення вибуху ВП в металевому корпусі, спорядженого метальним ВР (порохом), і, відповідно, швидкості розльоту осколків корпусу ВП з урахуванням їх забійної сили;
- аналіз продуктів вибухового перетворення, утворюваних при вибуху різних видів ВР.
Слід зазначити, що, зокрема, при розрахунках маса ВР виводиться в тротиловому еквіваленті.
1. Умови застосування
Програмний комплекс “ВИБУХ” призначений для експлуатації на ПЕВМ в операційній системі WINDOWS версії 95 і старше.
Програмний комплекс “ВИБУХ” організований російською мовою в діалоговому режимі з користувачем. Надалі буде передбачений вивід на друк вхідних і вихідних даних.
2. Початкова установка програмного комплексу
Поставка програмного комплексу проводиться на дискетах, що містять файли “WZRIV.EXE” і “INSTR.DOC”.
Надалі до складу комплексу буде введений файл, що містить демонстраційний приклад.
3. Порядок роботи з програмним комплексом
Для використовування програмного комплексу необхідно завантажити WINDOWS і запустити на виконання файл “WZRIV.EXE”. При цьому на екрані з'явиться робоче вікно (див. зн. 1), що складається з трьох полів:
- Верхнє поле призначене для вибору виду необхідного розрахунку залежно від передбачуваної конструкції ВП і знайдених на місці події слідів вибуху;
- Середнє поле - для введення початкових даних, що складаються як з числових значень, так і текстової інформації. УВАГА: у поля числових значень дробові числа вводяться з відділенням цілої частини від дробової за допомогою КОМИ, а не крапки. При введенні цифрових даних за допомогою "сірої" клавіатури (при індикаторі "Num Lock, що горить") необхідно вибрати українську або російську розкладку клавіатури. Вибір текстових даних здійснюється “мишкою”.
- Нижнє поле - передбачено для виводу текстової інформації.
Основне меню включає наступні пункти:
- “ВП в металевій оболонці”;
- “ВП без оболонки”;
- “Склад продуктів вибуху”.
При виборі пункту меню “ВП в металевій оболонці” на екрані з'являється вікно з пунктами підміню для вибору наступного кроку (див. зн. 2):
- “Воронка в грунті”;
- “Отвори осколків в перешкоді”;
- “ВП з порохом”;
- “Вибух в автомобілі”.
З вказаних пунктів в даний час в робочому стані знаходиться вікно: “Воронка в грунті”, при виборі якого виводиться інформація на другому полі (див. зн. 3). Далі необхідно ввести числові значення параметрів в розмірностях, вказаних в квадратних дужках, вибрати тип грунту і натиснути кнопку “Розрахунок”. Після чого, з'явиться значення маси ВР (у тротиловому еквіваленті) в розмірності, приведеній в квадратних дужках.
У разі вибору в основному меню пункту “ВП без оболонки” з'являються пункти підменю, характеризуючі передбачуване розміщення ВП (див. зн. 4):
- “Контактна дія”;
- “Неконтактна дія”;
- “Вибух в приміщенні”.
Вибір користувачем пункту підміню “Контактна дія” викликає за собою появу вікна наступного змісту (див. зн. 5):
- “Воронка в грунті”;
- “Руйнування дерев'яних конструкцій”;
- “Руйнування металевих листів”;
- “Руйнування стовпів (балок)”.
Вибір пункту підміню “Воронка в грунті” з даного списку дає можливість користувачу вибрати один з методів розрахунку маси ВР (див. зн. 6, 7):
- “КНДІСЕ”;
- “Методика Дільдіна”.
При цьому введення і вивід даних на друге поле екрану проводиться аналогічно вищевказаному з урахуванням розмірностей числових значень, приведених в квадратних дужках.
Стан екрану залежно від вибраного подальшого шляху розрахунку (вид руйнування) приведені на знімках 8 - 16.