Методика ВТЕ.  Додаток А

Методи проведення огляду місця вибухів, їх особливості

Для забезпечення максимальної ефективності огляду місця події використовують наступні загально-криміналістичні методи:

1. По координатній сітці, як показано на рис. 2.1. Місце події роз­бивається на ділянки прямокутної форми розміром 1х1 м або 2х2 м. Ді­лянки оглядаються послідовно, після огляду ділянки з позначкою 1-1 пе­реходять на наступну ділянку з позначкою 1-2, потім 1-3 і так до остан­ньої ділянки з позначкою 6-1. Напрямок порядку огляду ділянок може змінюватися в залежності від оточуючої обстановки.

Рис. 2.1. Огляд місця події по координатній сітці

2. По спіралі, як показано на рис. 2.2, 2.3. Огляд місця події здійс­нюється по смузі шириною від 1 до 1,5 м, умовно скрученій у спіраль. Огляд можна почати від периферії до центру або навпаки.

Рис. 2.2. Огляд місця події по спіралі від периферії до центру

У випадку, коли огляд місця події проводиться від центру до пери­ферії, попередньо необхідно оглянути смугу, по якій спеціаліст-вибухо­технік зможе добратися до місця вибуху. Після огляду, фіксації та вилу­чення речових доказів у даній смузі проводиться огляд всієї території за напрямком, як зображено на рис. 2.3.

Рис. 2.3. Огляд місця події по спіралі від центру до периферії

3. По смугах, як нaведено на рис. 2.4. Місце події, яке необхідне оглянути, розбивається на смуги шириною від 1 до 2 м, які послідовно оглядаються спеціалістом-вибухотехніком. Спрямованість, кількість і ши­рина смуг може змінюватися в залежності від оточуючої обстановки.

Рис. 2.4. Огляд місця події по смугах

4. По квадратах (зонах), як показано на рис. 2.5. Насамперед ви­значаються зони №№ 1, 2, 3, 4 повздовж перешкод (паркан, стіна, будь-яка споруда тощо) шириною близько 0,5 м, інша частина місця події роз­бивається на зони №№ 5, 6, 7 і 8 з урахуванням особливостей оточуючої обстановки.

Рис. 2.5. Огляд місця події по квадратах (зонах)

5. Радіальний, як показано на рис. 2.6. Місце події умовно розби­вається на кільцеві смуги шириною від 1 до 1,5 м, які починаються від центру вибуху. Огляд проводиться послідовно від одної кільцевої смуги до другої.

Рис. 2.6. Огляд місця події за допомогою радіального методу

6. Метод “хреста”, як показано на рис. 2.7. До кутів центрального сектору, який утворює прямокутник з розміром 2х2 м, приєднуються чо­тири радіальні шпагати, які орієнтуються по сторонах світу. Чотири сек­тори, що утворені радіальними шпагатами, розділяються секторними шпагатами. У смугах, відокремлених секторними шпагатами, проводи­ться пошук, фіксація та вилучення речових доказів.

Рис. 2.7. Огляд місця події методом “хреста”