ПРЕДМЕТ ЛОГІКИ ТА ЇЇ ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

  1. Вступ.
  2. Мислення як предмет вивчення логіки.
  3. Формальна логіка як наука.
  4. Практичне значення логіки.
  5. Нарис історії логіки.
  6. Висновки.

ВИСНОВКИ

Отже, мислення є найпотужнішою нашою зброєю. І як з усякою зброєю, з мисленням потрібно поводитись грамотно. Необхідно розуміти, як працює мислення, і це допоможе людині удосконалити своє вміння будувати правильні міркування.

Людство ще на зорі цивілізації зрозуміло значущість мислення та його вдосконалення. Вивчення мислення привело до створення цілої науки – логіки.

Ключову роль у мисленні відіграє умовивід – операція, що полягає у виведенні з наявних знань висновку, який містить нове знання. Умовивід складається з суджень, судження – з понять. При побудові умовиводу необхідно дотримуватись законів правильного мислення. Логіка і є наукою про структурні форми та закони правильного мислення.

Вивчення логіки полягає у вивченні цих форм і законів. Починати, звичайно, потрібно з найпростішого, а потім переходити до більш складного. Тому послідовність вивчення логіки буде такою. Наступною темою буде «Поняття», потім «Судження», потім – «Закони логіки» і вже після цього – «Умовивід». Звичайно, при вивченні цих тем ми будемо враховувати значення кожної з них для юриспруденції.

Логіка має величезне значення для юриспруденції. Тому на межі логіки та юриспруденції виникла специфічна галузь наукового знання – юридична логіка. Ставлячи високі вимоги перед законотворчістю, правозастосовчою практикою і правовою теорією, їх потрібно поширити і на професійне мислення юриста. Оскільки юридична практика спирається на чітке знання та однакове застосування законів, оскільки вона найсерйознішим чином регламентована, постільки і в юридичному мисленні надзвичайної значущості набуває раціональний стиль, строга оформленість його змісту. Логічна форма є істотним компонентом і показником інтелектуальної культури юриста. Характерними ознаками нерозвиненого юридичного мислення є нестрогість, непослідовність, непереконливість, безапеляційність, декларативність.

Значення логіки для юристів посилюється тим, що умови боротьби зі злочинністю ускладнюються. «Кримінальний світ має більші фінансові ресурсами, ніж кримінальна юстиція, і часто випереджає її розвиток. Аналіз кримінальних справ різних категорій, особливо з економічних злочинів, свідчить, що їх вчиняють професіонали, а розслідують, як правило, дилетанти».

Робота над нашим навчальним курсом не закінчиться вивченням умовиводів. Значення логіки для юриспруденції особливо яскраво виявляється в процесі юридичного доказування та в побудові версій. Тому курс логіки (юридичної логіки) містить ще дві теми: «Логічні основи теорії аргументації» та «Логіка побудови та перевірки версій».

Вивчення логіки дозволяє принципово підвищити рівень мислення і тому є необхідною складовою юридичної освіти.

Формальна логіка розвивається і в наш час. Цей розвиток здійснюється за рахунок розширення і поглиблення математичної (символічної) логіки.