НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

КАФЕДРА АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ

МУЛЬТИМЕДІЙНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК

"МИТНЕ ПРАВО"

ВСТУП

З проголошенням Декларації про державний суверенітет Україна стала незалежною у формуванні та реалізації своєї зовнішньоекономічної політики, започаткувала тим самим свою власну митну політику та митне законодавство. З прийняттям перших законів “Про митну справу в Українській РСР“ та Митного кодексу України у 1991 році, крок за кроком починається формування митного права у відносно самостійну галузь законодавства, процес становлення якої триває і сьогодні.

Після прийняття у 2012 році нового Митного кодексу України, митна справа в нашій державі почала відбуватися на нових світових принципах та засадах. Сьогодні можна констатувати, що митне право одна з найдинамічніших галузей права, яка перебуває у стані бурхливого становлення. Жодна з інших галузей права України не мала за роки незалежності нашої держави три редакції кодексу. Також неодноразово змінювався статус центрального органу виконавчої влади у галузі митної справи. У 1991 році був створений Державний комітет митного контролю України, який через декілька місяців був реформований у Державний митний комітет. У 1996 році на його базі була створена Державна митна служба. У 2012 році її правонаступником стає Міністерство доходів і зборів України.

Митне право являє собою комплексну галузь права, яка запозичила норми таких фундаментальних галузей як адміністративне, цивільне, кримінальне та інші з властивими їм правовими методами регулювання, з превалюванням публічно-правових. Даний навчальний посібник ґрунтується на сучасному законодавстві, відображає новий етап становлення митного законодавства та державної митної справи в Україні. Його зміст структурно відображає логіку та порядок функціонування державної митної справи в Україні, в ньому визначаються: поняття, предмет та метод митного права, його місце у правовій системі України, основи державної митної політики та митної справи, їх пріоритети, специфіка, основні принципи митного регулювання, розглядаються питання функціонування, правового положення органів доходів і зборів як на вищому (Міністерство доходів і зборів України), так і на місцевому (митниці) рівнях, а також спеціалізованих митних установ та організацій, зазначаються заходи тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, висвітлюється діяльність органів доходів і зборів щодо здійснення ними митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, боротьби з порушеннями митних правил та провадження по таким справам.

Питання висвітлюються з урахуванням накопиченого досвіду національного та міжнародного регулювання митних відносин, сучасних поглядів вчених та практичних фахівців митного права. Розгляд окремих питань супроводжується емпіричними даними результатів роботи органів доходів і зборів.

До всіх розділів посібника пропонуються витяги з відповідних нормативно-правових актів, що надає істотну допомогу вивчаючим митне право не тільки в частині практичного досвіду правозастосування, але також і при самостійному освоєнні теоретичних питань і проблем науки цієї галузі.

Посібник розраховано на студентів вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівня акредитації з підготовки юристів спеціалізації бакалавр і спеціаліст. Одночасно він буде цікавим та корисним кожному, хто перетинає кордон та перевозить товари і транспортні засоби.


© НАВС, 2014