Розділ Ⅳ. ТАКТИКА ДІЙ ПРИ ЗАТРИМАННІ ПРАВОПОРУШНИКА
4.1. Озброєного злочинця
Перед затриманням особи (осіб) за підозрою у скоєнні злочину патрульні повинні враховувати наступні обставини і чинники:
- особистість затримуваного (затримуваних);
- фізичні дані затримуваного (затримуваних);
- їх поведінку і наміри;
- ступінь озброєності злочинців;
- наявність спільників і співчуваючих громадян;
- характерні особливості ділянки місцевості, розташування приміщень;
- місце затримання злочинців;
- кількість часу для затримання;
- умови і межі застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї.
При затриманні озброєної особи необхідно:
- чітко усвідомити правомірність своїх дій;
- детально обговорити порядок і послідовність дій;
- визначити обов’язки кожного патрульного;
- вибрати оптимальне місце і час затримання;
- визначити питання взаємної підтримки та страховки;
- врахувати особливості та умови місцевості (об’єкта), особу затримуваного, можливі ускладнення при затриманні. імовірність опору з боку затримуваного, його спільників і співчуваючих, наявність скупчення людей, умови застосування зброї та спецзасобів;
- звернути особливу увагу на встановлення наявності у затримуваного або затримуваних вогнепальної чи холодної зброї;
- перевірити свою зброю та привести її у готовність;
- тримати зброю в положенні, що виключає заволодіння нею зловмисником і забезпечує її своєчасне застосування та свободу дій патрульного;
- за можливості створити чисельну перевагу в силах, коли на одного правопорушника припадає не менше трьох патрульних;
- безпосередньо затримання доручити найбільш фізично підготовленому патрульному, який діючи швидко та рішуче, зразу зможе подавити опір затримуваного;
- максимально використовувати чинник раптовості, застосовувати заходи для відвернення уваги затримуваного.
- в ситуації, коли озброєний правопорушник сховався в під’їзді житлового будинку або в будь-якій споруді, не кидатись необдумано за ним. Слід вжити всі заходи по блокуванню приміщення, взяти під контроль можливі виходи і терміново викликати допомогу.
Якщо обставини змушують негайно розпочати пошук правопорушника в приміщенні, то слід:
- джерело світла тримати у витягнутій в бік від корпусу руці;
- не залишатись в отворі дверей або на фоні вікон;
- не перебігати отвори вікон або дверей на повний зріст;
- не виходити зразу в центр приміщення;
- максимально використовувати наявні прикриття (меблі, прилавки), зброю тримати готовою до негайного застосування.
Після затримання правопорушника негайно провести його поверхневу перевірку особи та речей.
4.2. Затримання злочинця в під’їзді будинку (на сходах)
- просуватись по сходах безшумно, невеликими перебіжками, притискаючись до стін, тримати зброю в бойовому спорядженні. Переміщення повинно здійснюватись ланцюгом з інтервалом на половину сходового маршу між патрульними.
Фото 1 Фото 2
Фото 3 Фото 4
При виявленні злочинців, владним голосом запропонувати їм кинути зброю і здатися. Якщо це вдалось, їх необхідно ретельно обшукати, одягти наручники.
Якщо злочинці намагаються чинити збройний опір – стріляти на ураження першому, після чого зробити різкий випад вліво і вперед, а при необхідності зробити другий постріл.
Для попередження виходу сторонніх осіб (мешканців) на сходові клітини старший наряду повинен оголосити про те, що в під’їзді знаходиться озброєний злочинець і мешканцям не відкривати двері квартир та знаходитись поблизу них.
З метою блокування злочинців, які пересуваються в кабіні ліфту, необхідно вжити негайні заходи для відключення електроенергії на розподільному щиті. Зупинивши рух ліфту необхідно його блокувати. Після чого старший наряду, вживши заходи перестороги, висуває злочинцям вимоги про здачу. Отримавши згоду, наказує злочинцям зупинити кабіну на означеному поверсі і дає наказ ввімкнути освітлення. Члени наряду блокують ліфт з обох сторін від його дверей, тримаючи зброю в готовому для стрільби положенні. При відкритті дверей, злочинці по вказівці старшого наряду спочатку викидають зброю, а потім виходять по одному з піднятими руками.
4.3. При затриманні злочинців у підвалі і на горищі
Затримання злочинців в підвалі і на горищі супроводжується певними труднощами проникнення в ці приміщення непомітно для злочинця, необхідно діяти в незнайомій обстановці, обмеженому просторі, при поганій видимості або взагалі при повній її відсутності.
Вхід на горище і в підвал часто пов’язано з ризиком для життя патрульних, тому проникнути до них потрібно дуже обережно і швидко. Вивчати обстановку в зазначених приміщеннях необхідно сидячи, лежачи із-за укриття та ін.
При проникненні в темній підвал чи на горище, променем світла вивчається місце праворуч і ліворуч від входу, потім промінь спрямовується у глибину приміщення, а раніше освітлені місця швидко займають патрульні, які будуть перевіряти приміщення. Патрульний з ліхтарем вимикає його на короткий проміжок часу і переміщується від просвіту дверей.
В будь якому випадку джерело світла потрібно тримати в руці, відведеній в бік і трохи вперед, щоб не освітлювати себе.
Щоб почути слабкі звуки необхідно одну – дві хвилини перед початком руху постояти нерухомо. Краще і правильніше сприймаються звуки що лунають з правого чи лівого боків, а гірше – спереду та ззаду. ти звуки справа і зліва а гірше – звуки, які йдуть спереду та ззаду. В таких умовах при переміщенні рекомендується робити короткі зупинки і повороти головою вправо чи вліво, намагаючись визначити істинний напрямок звуку. Якщо не чути кроків злочинця, можливо він затаївся. Непотрібно кидатися по приміщенню в пошуках злочинця.
Кути і повороти необхідно обходити якомога далі від них. У випадку, коли обставини примушують обійти їх з лівої сторони, зброя перекладається в ліву руку.
4.4. При затриманні злочинців у квартирі
Попередньо ретельно вивчити:
- підходи до будинку;
- внутрішнє розташування його приміщень і план самої квартири;
- уточнити поверх, наявність в будинку запасних виходів, пожежних драбин, загальних балконів;
- визначити сектори обстрілу з вікон та отворів, дверей;
- блокувати вихід із квартири.
Під час підходу до квартири по коридору:
- пересуватися уздовж стін;
- на ділянці коридору, де нема дверей, рухатися пригорнувшись спиною до стіни, тримаючи пістолет біля стегна і зорієнтувавши ствол зброї у напрямок руху;
- боковим зором контролювати обстановку позаду;
- рухатись приставними чи перехресними кроками лівим (правим) плечем уперед.
- При русі по коридору з безліччю виходів і проходів
- рухатися дзиґами, обходячи проходи;
- звертати увагу на самий нижній рівень.
Забороняється зупинятися проти дверей.
У випадку коли злочинець веде прицільний вогонь через зачинені двері наближатися до дверей повзком і присісти чи сісти біля них на підлозі.
При проникненні в квартиру поріг долати різким рухом вперед у середньому або нижньому рівні. В самій квартирі необхідно оглянутися, зорієнтуватися в обстановці. У квартиру повинні проникнути стільки патрульних, щоб їх кількість перевищувала кількість злочинців, які там знаходяться, принаймні у два рази.
Побачивши злочинців, патрульні повинні наказати їм підняти руки в гору і під загрозою застосування зброї заборонити будь-які рухи. Уважно стежити за їх поведінкою.
У випадку відкриття вогню з боку злочинців ухилитися (за виступи стін, меблів та ін.) та відкрити вогонь з добре захищених місць, що виключає чи ускладнює можливість їх знешкодження. Під прикриттям “вогню” залишити приміщення і заблокувати квартиру із зовні до прибуття підкріплення.
4.5. При затриманні злочинців в окремостоячій будівлі
Поради поліцейським під час огляду будівлі:
- з’ясувати (встановити) наявність запасних входів, виходів, вікон, вентиляційних шахт та іншого;
- визначити напрямок в якому відкриваються двері (назовні чи в середину, закриті чи відкриті, на замок, защібку), з якого матеріалу виготовлені вхідні двері (дерево, метал, пластик);
- відкривати двері необхідно зі сторони дверної ручки різким рухом на зовні чи в середину, що дає змогу поліцейському убезпечити себе від нападу чи поранення з боку злочинця;
- дверний отвір проходиться на максимальній швидкості в нижньому або середньому рівні, обертаючим рухом навколо дверного косяку не затримуючись в ньому, тому що як правило вогонь ведеться в ділянку грудної клітини оскільки вона є найширшою в тілі людини;
- якщо дозволяє ширина дверного отвору визначається спосіб проходження.
- під час огляду будівлі зсередини вхідні двері обов’язково залишаються відчиненими;
- уникати положень, при яких обриси патрульних будуть чітко вимальовуватися (підходити до незавішених вікон, стояти в отворі вхідних дверей);
- при русі в приміщенні рекомендується використовувати принцип “трьох очей” – погляд і зброя постійно дивляться в одну й ту саму точку, зброя направляється рухом усього тіла;
- не тримати пістолет у витягнутій руці;
- пістолет тримати біля стегна притиснутим до корпусу, постріли на короткі відстані ведеться теж від стегна.