Розділ Ⅳ. ТАКТИКА ДІЙ ПРИ ЗАТРИМАННІ ПРАВОПОРУШНИКА

4.1. Озброєного злочинця

Перед затриманням особи (осіб) за підозрою у скоєнні злочину патрульні повинні враховувати наступні обставини і чинники:

При затриманні озброєної особи необхідно:

Якщо обставини змушують негайно розпочати пошук правопорушника в приміщенні, то слід:

Після затримання правопорушника негайно провести його поверхневу перевірку особи та речей.

4.2. Затримання злочинця в під’їзді будинку (на сходах)

Фото 1 Фото 2

Фото 3 Фото 4

При виявленні злочинців, владним голосом запропонувати їм кинути зброю і здатися. Якщо це вдалось, їх необхідно ретельно обшукати, одягти наручники.

Якщо злочинці намагаються чинити збройний опір – стріляти на ураження першому, після чого зробити різкий випад вліво і вперед, а при необхідності зробити другий постріл.

Для попередження виходу сторонніх осіб (мешканців) на сходові клітини старший наряду повинен оголосити про те, що в під’їзді знаходиться озброєний злочинець і мешканцям не відкривати двері квартир та знаходитись поблизу них.

З метою блокування злочинців, які пересуваються в кабіні ліфту, необхідно вжити негайні заходи для відключення електроенергії на розподільному щиті. Зупинивши рух ліфту необхідно його блокувати. Після чого старший наряду, вживши заходи перестороги, висуває злочинцям вимоги про здачу. Отримавши згоду, наказує злочинцям зупинити кабіну на означеному поверсі і дає наказ ввімкнути освітлення. Члени наряду блокують ліфт з обох сторін від його дверей, тримаючи зброю в готовому для стрільби положенні. При відкритті дверей, злочинці по вказівці старшого наряду спочатку викидають зброю, а потім виходять по одному з піднятими руками.

4.3. При затриманні злочинців у підвалі і на горищі

Затримання злочинців в підвалі і на горищі супроводжується певними труднощами проникнення в ці приміщення непомітно для злочинця, необхідно діяти в незнайомій обстановці, обмеженому просторі, при поганій видимості або взагалі при повній її відсутності.

Вхід на горище і в підвал часто пов’язано з ризиком для життя патрульних, тому проникнути до них потрібно дуже обережно і швидко. Вивчати обстановку в зазначених приміщеннях необхідно сидячи, лежачи із-за укриття та ін.

При проникненні в темній підвал чи на горище, променем світла вивчається місце праворуч і ліворуч від входу, потім промінь спрямовується у глибину приміщення, а раніше освітлені місця швидко займають патрульні, які будуть перевіряти приміщення. Патрульний з ліхтарем вимикає його на короткий проміжок часу і переміщується від просвіту дверей.

В будь якому випадку джерело світла потрібно тримати в руці, відведеній в бік і трохи вперед, щоб не освітлювати себе.

Щоб почути слабкі звуки необхідно одну – дві хвилини перед початком руху постояти нерухомо. Краще і правильніше сприймаються звуки що лунають з правого чи лівого боків, а гірше – спереду та ззаду. ти звуки справа і зліва а гірше – звуки, які йдуть спереду та ззаду. В таких умовах при переміщенні рекомендується робити короткі зупинки і повороти головою вправо чи вліво, намагаючись визначити істинний напрямок звуку. Якщо не чути кроків злочинця, можливо він затаївся. Непотрібно кидатися по приміщенню в пошуках злочинця.

Кути і повороти необхідно обходити якомога далі від них. У випадку, коли обставини примушують обійти їх з лівої сторони, зброя перекладається в ліву руку.

4.4. При затриманні злочинців у квартирі

Попередньо ретельно вивчити:

Під час підходу до квартири по коридору:

Забороняється зупинятися проти дверей.

У випадку коли злочинець веде прицільний вогонь через зачинені двері наближатися до дверей повзком і присісти чи сісти біля них на підлозі.

При проникненні в квартиру поріг долати різким рухом вперед у середньому або нижньому рівні. В самій квартирі необхідно оглянутися, зорієнтуватися в обстановці. У квартиру повинні проникнути стільки патрульних, щоб їх кількість перевищувала кількість злочинців, які там знаходяться, принаймні у два рази.

Побачивши злочинців, патрульні повинні наказати їм підняти руки в гору і під загрозою застосування зброї заборонити будь-які рухи. Уважно стежити за їх поведінкою.

У випадку відкриття вогню з боку злочинців ухилитися (за виступи стін, меблів та ін.) та відкрити вогонь з добре захищених місць, що виключає чи ускладнює можливість їх знешкодження. Під прикриттям “вогню” залишити приміщення і заблокувати квартиру із зовні до прибуття підкріплення.

4.5. При затриманні злочинців в окремостоячій будівлі

Поради поліцейським під час огляду будівлі:

Національна академія внутрішніх справ
кафедра тактико-спеціальної підготовки
мультимедійний навчальний посібник
Тактична підготовка працівників патрульної поліції