Навчальні матеріали

Тема 4. Огляд та переміщення постраждалого

  • 1. Послідовність проведення первинного огляду постраждалого
  • 2. Техніка проведення вторинного огляду постраждалого
  • 3. Сучасні вимоги до проведення екстреної евакуації постраждалого. Положення
    постраждалого під час транспортування
  •     Ситуаційні завдання
  •     Список використаних джерел

  • 1. Послідовність проведення первинного огляду постраждалого

    Важливим аспектом проведення первинного обстеження та надання адекватної допомоги є впевненість поліцейського в тому, що постраждалий не становить загрози для себе й оточуючих. Якщо в постраждалого з’являється будь-яка зміна психічного стану чи прояви неадекватної поведінки перед обстеженням і наданням допомоги його слід роззброїти та переконатись, що в нього немає предметів, які можуть становити загрозу (якщо це не було зроблено попередньо) (рис. 1). Також поліцейському варто звертати увагу на предмети, які можуть бути вибухонебезпечними.

    Картинки по запросу фото вызов медиков Картинки по запросу фото обеспечение безопасности при задержании
    Рис. 1. Дотримання заходів особистої безпеки поліцейського

    Водночас слід оцінити:

    Підходити до особи потрібно з боку голови, пам’ятаючи про особисту безпеку. Зброя в поліцейського має бути поза межами досяжності постраждалого. Головний принцип дій поліцейського – особиста безпека є важливішою, ніж безпека постраждалого.

    Запорукою ефективності рятувальних дій є врахування таких чотирьох факторів:

    1) небезпечність чинника, що спричинив травму;

    2) можлива неадекватна реакція власне постраждалого чи його близьких;

    3) біологічна небезпека (кров, слина, сеча, блювота тощо);

    4) можливість зміни тактичної ситуації.

    Поліцейський передусім має перевірити, чи постраждалий притомний та чи реагує він на слова (усвідомлює їх чи ні). Це можна зробити за допомогою постановки таких простих запитань: «Що з вами трапилось?», «Вам потрібна допомога?».

    Підходячи ближче до постраждалого, варто голосно перепитати, чи з ним усе гаразд, оцінюючи те, як він реагує на різкий голос. Також рекомендовано злегка потрусити людину за плече або постукати рукою об підлогу, оскільки поліцейський може мати справу з глухим. Слід ураховувати також те, що вибухи біля обличчя можуть спровокувати в людини агресивну реакцію, тому поліцейському варто заздалегідь подбати про власну безпеку (рис. 2).

    1 2
    Рис. 2. Положення поліцейського біля постраждалого під час огляду

    За відсутності реакції на голос поліцейський має обрати зручну для відходу позицію (стоячи на одному коліні збоку від постраждалого за можливості блокування його найближчої руки). Після цього слід перевірити реакцію постраждалого на біль шляхом натискання між його першим та другим пальцями руки або стискання трапецієподібного м’яза спини. Іншою рукою поліцейський має забезпечувати блокування від можливої агресії. Відсутність у постраждалого реакції вказує на те, що він непритомний.

    Якщо постраждалий притомний та адекватний (говорить), то вважають, що його дихальні шляхи відкриті. Натомість непритомного постраждалого слід покласти на спину, обережно відкрити рот та оглянути ротову порожнину щодо наявності сторонніх тіл, крові, слизу, блювотних мас. Якщо виявлено сторонні тіла – нахилити голову постраждалого вбік і вичистити вміст ротової порожнини за допомогою бинта чи тканини одягу, роблячи своїми пальцями кругові рухи за чи проти годинникової стрілки. Для захисту пальців поліцейського від укусів варто затиснути щоку постраждалого йому між зубами або вставити туди якусь тканину.

    Для відкривання дихальних шляхів використовують прийом Сафара, згідно з яким слід:

    1 2 2
    Рис. 3. Звільнення дихальних шляхів

    Ця маніпуляція закриває вхід до стравоходу постраждалого, піднімає корінь його язика та відкриває трахею, що дає йому можливість дихати, а поліцейському – визначити наявність/відсутність самостійного дихання в постраждалого.

    У разі підозри на ушкодження шийного відділу хребта рухати головою постраждалого заборонено. На це вказує так зване правило шести «В»: «водій» (дорожньо-транспортна пригода), «вода» (пірнання), «висота» (падіння з висоти), «вибух», «вішальник», «враження струмом». У такому разі слід лише вивести донизу його нижню щелепу.

    Наступним етапом первинного огляду є перевірка наявності дихання постраждалого за методикою «бачу, чую, відчуваю», яка полягає в тому, щоб:

    1
    Рис. 4. Визначення наявності дихання в постраждалого

    Для виконання цього завдання слід тримати одну руку на лобі постраждалого (щоб уникнути розпрямлення розігнутої шиї), а іншу – поставити на мечоподібний відросток грудної кістки (сонячне сплетіння) та нахилитися вухом до обличчя постраждалого. Ефективність дихання оцінюють протягом 10 с. Рекомендовано рахувати до 10-ти через слово «500» (500–1, 500–2, 500–3, … 500–10), щоб не збитися з підрахунку кількості вдихів у постраждалого.

    Нормою дихання непритомного вважають кількість від двох до п’яти вдихів за 10 с. Причому слід ураховувати, що нормальна частота дихання в дорослого становить 12–18 вдихів за хвилину, а в підлітка – 20–30. Залежно від отриманих даних можуть виникнути певні тактичні ситуації, що передбачають відповідний алгоритм дій:

    Якщо постраждалий дихає нормально, для забезпечення в непритомної людини вільного дихання без додаткового залучення поліцейського слід надати йому стабільного бічного положення (перевернути на бік). Для цього варто діяти згідно з алгоритмом:

    1
    Рис. 5. Надання постраждалому положення «вільна каса» 2
    Рис. 6. Надання постраждалому положення «дзвінок другу»

    1 2
    Рис. 7. Надання постраждалому положення «потанцюємо» та його перевертання

    Поліцейський обов’язково має викликати бригаду швидкої («103») та перевіряти кожні дві-три хвилини стан постраждалого. Останнього варто перемістити до теплого приміщення, а якщо такої можливості немає – накрити його термоковдрою (поліцейський може використовувати спеціальні зігрівальні набори).


    2. Техніка проведення вторинного огляду постраждалого

    Вторинний огляд – це пошук усіх не критичних для життя, але важливих для здоров’я постраждалого травм. Його здійснюють у контрольованому середовищі в разі, якщо наявні відповідні тактичні умови та залишилося достатньо часу до приїзду швидкої. Ідеться про огляд постраждалого «з голови до п’ят», алгоритм якого передбачає такі дії:

    Стан постраждалого оцінюють у порядку з голови до ніг, оглядаючи послідовно всі частини тіла.

    Спочатку слід констатувати відсутність порушення цілісності черепа. Такі симптоми, як синці-окуляри під очима, синці за вушними раковинами та витікання рідини з вух, вказують на можливий перелом основи черепа. За наявності таких ознак робити будь-які маніпуляції з шиєю чи головою постраждалого заборонено.

    Далі слід перевірити шию: провести по шийному відділу хребта (як по клавішах піаніно), шукаючи ймовірні травми (деформації).

    Обстеження обличчя передбачає такі дії:

    1 2
    1 2
    Рис. 8. Огляд постраждалого щодо цілісності черепа

    2 2
    Рис. 9. Огляд очей постраждалого

    1 2
    Рис. 10. Огляд носа постраждалого

    1 2
    Рис. 11. Огляд вух постраждалого

    1 2
    Рис. 12. Огляд ділянок за вухами постраждалого

    Огляд передньої поверхні шиї здійснюють таким чином: один рятувальник має фіксувати голову постраждалого, а інший – послабити шийний комір на горлі; обережно здійснити огляд, використовуючи обидві руки (по одній з кожного боку); ретельно обстежити шию з усіх боків, шукаючи такі ознаки, як наявність ран, гематом і синців, визначити їх положення, форму та розмір; намагатися залишити в нерухомому положенні голову та шию постраждалого, а після огляду ключиць встановити повторно шийний комір (рис. 13).

    1
    Рис. 13. Огляд шиї постраждалого

    Після цього слід перевірити цілісність кісток скелета (кінцівки перевіряють шляхом скручування; ключиці, таз, ребра – натискання) у такій послідовності: ключиці, плечі; верхні кінцівки; грудна клітка; таз; нижні кінцівки; хребет (після перевертання).

    Огляд грудної клітки передбачає такий алгоритм дій:

    1 2
    Рис. 14. Огляд грудної клітки постраждалого

    Огляд живота постраждалого здійснюють шляхом умовного його поділу на рівномірні частини для послідовного обстеження та виявлення гематом, ран, деформацій, порушення чутливості, ознак «твердого живота» (рис. 15).

    1 2
    2
    Рис. 15. Огляд живота постраждалого

    Огляд таза постраждалого передбачає з’ясування наявності патологічних рухів або болю в тазових кістках. У разі виявлення цих ознак слід уникати будь-якого руху чи навантажень (рис. 16).

    1 2
    Рис. 16. Огляд таза постраждалого

    Пальпацію та огляд задньої частини тулуба проводять лише за умов відсутності ознак ушкодження голови, хребцевого стовбура або таза. Постраждалому слід надати стабільного бокового положення, підтримуючи хребцевий стовбур.

    У разі травми хребта чи таза перевертати на бік особу заборонено. Для забезпечення прохідності дихальних шляхів непритомному постраждалому з таким видом ушкодження доведеться постійно утримувати його голову з виведеною щелепою.

    Далі необхідно перевірити верхні та нижні кінцівки постраждалого на наявність різноманітних ушкоджень (гематом, ран, опіків, переломів тощо).

    Закінчуючи вторинний огляд, слід надати постраждалому стабільного бокового положення та вкрити його. Якщо було знято якийсь одяг – його потрібно одягнути назад. Мокрий одяг варто замінити на сухий. Слід пам’ятати, що захищати постраждалого треба не лише від повітря – найбільше його тепла втрачається через контакт із холодною землею.

    Після огляду роблять відповідні записи в картку постраждалого.

    Очікуючи на медичну допомогу, потрібно кожних 5 хв перевіряти життєво важливі функції постраждалого.


    3. Сучасні вимоги до проведення екстреної евакуації постраждалого. Положення
    постраждалого під час транспортування

    Під час вирішення питань, пов’язаних із переміщенням постраждалих, слід зважати на те, що існують два види евакуаційних робіт:

    Попри незначні відмінності, ці дії ґрунтуються на спільних принципах.

    Найважливіше правило, яким керуються під час переміщення постраждалих, полягає в тому, що процес евакуації не має спричиняти додаткових ушкоджень, погіршення стану та збільшення кількості постраждалих унаслідок неправильної тактики й техніки дій поліцейського.

    Існує багато способів переміщення постраждалого. Застосовуючи кожен із них, слід ураховувати: місцезнаходження, травму, зріст і вагу постраждалого, необхідну відстань, кількість осіб, які будуть здійснювати переміщення постраждалого, наявне обладнання та час для надання допомоги.

    Загальними принципами визначення необхідності та способу переміщення постраждалого є: стабільність його стану; здійснення транспортування лише за нагальної потреби; переміщення всього тіла одночасно; вибір безпечного методу іммобілізації, який відповідає цій ситуації; за наявності декількох поліцейських – здійснення евакуаційних дій за командою одного (того, хто знаходиться біля голови постраждалого).

    Правила дій під час евакуації:

    1
    Рис. 17. Підтримка притомного постраждалого

    Алгоритм дій поліцейського під час проведення евакуації має бути таким:

    1 2
    1 2
    1 2 2
    Рис. 18. Способи транспортування постраждалого одним рятувальником

    Задля переміщення постраждалого рекомендовано виконати такі дії:

    1 2
    1 2
    Рис. 19. Способи перенесення постраждалого двома рятувальниками

    Розблокування постраждалих здійснюють у таких випадках:

    Алгоритм деблокування постраждалого з автомобіля є таким:

    1 2
    1 2
    1 2
    Рис. 20. Деблокування постраждалого з автомобіля

    1 2
    Рис. 21. Переміщення постраждалого з постійною підтримкою голови
    1 2
    Рис. 22. Переміщення постраждалого за допомогою нош типу «лопата»

    Перенесення постраждалих на ношах або жорсткому щиті здійснюють зазвичай два носії. Для перенесення постраждалого нерівною місцевістю бажано залучати трьох-чотирьох осіб. На ноші особу обережно кладуть та транспортують ногами вперед (під час піднімання сходами ноші розвертають).

    Транспортування постраждалого на спині здійснюють у разі гіповолемічного шоку, проникаючого поранення живота, перелому нижніх кінцівок, ушкодження хребта (рис. 23).

    1
    Рис. 23. Положення постраждалого під час транспортування на спині

    У положенні «жаби» постраждалого транспортують у разі переломів кісток таза та поранення органів черевної порожнини (рис. 24).

    1
    Рис. 24. Транспортування постраждалого в положенні «жаби»

    На животі постраждалого транспортують у разі травмування та опіків спини, травмування сідниць або задньої поверхні нижніх кінцівок (рис. 25).

    1
    Рис. 25. Транспортування постраждалого на животі

    У стабільному боковому положенні постраждалого транспортують у разі отруєння; частого блювання під час черепно-мозкової травми; інсульту, епілептичних нападів; якщо особа непритомна чи перебуває в коматозному стані (рис. 26).

    1
    Рис. 26. Транспортування постраждалого в стабільному боковому положенні

    Напівсидячи та в поєднанні з положенням «жаби» постраждалого транспортують у разі поранення шиї; утрудненого дихання; перелому верхніх кінцівок; підозри на шок, інфаркт; поранення органів грудної клітки (рис. 27).

    <1
    Рис. 27. Транспортування постраждалого напівсидячи
    та в поєднанні з положенням «жаби»

    Ситуаційні завдання


    Ситуація 1

    На території парку відпочинку наряд поліції виявив людину, яка лежить на траві біля лавки без ознак свідомості.

    Завдання: Які будуть Ваші дії у цій ситуації? Які засоби індивідуального захисту потрібні при наданні допомоги. Виявіть небезпечні фактори, що загрожують рятівнику, постраждалим та оточуючим. Визначить можливі шляхи входу, виходу та евакуації з небезпечної зони (фактори які можуть вплинути).


    Ситуація 2

    Під час патрулювання виявили, що із гаража, в якому стоїть автомобіль з працюючим двигуном, виходить дим.

    Завдання: Які будуть Ваші дії у цій ситуації? Визначить зони. Які засоби індивідуального захисту потрібні при наданні допомоги. Виявіть небезпечні фактори, що загрожують рятівнику, постраждалим та оточуючим. Визначить можливі шляхи входу, виходу та евакуації з небезпечної зони (фактори які можуть вплинути).


    Ситуація 3

    Під час патрулювання Ви стали свідком падіння електричної опори з працівником РЕМу, якій проводив ремонтні роботи на опорі.

    Завдання: Які будуть Ваші дії у цій ситуації? Визначить зони. Які засоби індивідуального захисту потрібні при наданні допомоги. Виявіть небезпечні фактори, що загрожують рятівнику, постраждалим та оточуючим. Визначить можливі шляхи входу, виходу та евакуації з небезпечної зони (фактори які можуть вплинути).


    Ситуація 4

    Під час руху електрички, пасажир - жінка похилого віку, почала звучно і часто дихати, схопилася за ліву половину грудної клітини та втратила свідомість (зазначене відбулося за короткий час).

    Завдання: Які будуть Ваші дії у цій ситуації?


    Ситуація 5

    Під час спілкуванні з свідком, останній раптово почав задихатися, інтенсивно хапати ротом повітря, втратив свідомість.

    Завдання: Які будуть Ваші дії у цій ситуації?