Додатки

1. Програма навчальної дисциплiни
"Домедична підготовка"

  •     Вступ
  • 1. Мета та завдання навчальної дисципліни «Домедична підготовка»
  • 2. Структура навчальної дисципліни

  • Вступ

    Програму навчальної дисципліни «Домедична підготовка» розроблено відповідно до освітньо-професійної програми підготовки фахівців за ступенем вищої освіти бакалавра, спеціальностей «Право» (081), «Правоохоронна діяльність» (262) та «Психологія» (053), галузі знань «Право» (08), «Цивільна безпека» (26) та «Соціальні та поведінкові науки» (05).

    Предметом вивчення навчальної дисципліни «Домедична підготовка» є організація та методика проведення комплексу термінових заходів, спрямованих на припинення дії фактора (джерела) ураження, усунення явищ, що загрожують життю, полегшення страждань і підготовку потерпілого для відправлення до лікувально-профілактичного закладу, що вживаються в разі нещасних випадків і раптових захворювань.

    Міждисциплінарні зв’язки: вивчення дисципліни «Домедична підготовка» є необхідною для дотримання заходів особистої безпеки рятувальника та подальшого опанування навчальних дисциплін «Судова медицина» та «Судова психіатрія».

    Програма навчальної дисципліни «Домедична підготовка» складається з таких тем:

    1. Нормативно-правові основи надання домедичної допомоги.
    2. Загальні поняття про анатомію та фізіологію людини.
    3. Правила поведінки на місці події при наданні домедичної допомоги.
    4. Огляд та переміщення постраждалого.
    5. Домедична допомога при термінальних станах з основами реанімації.
    6. Домедична допомога при кровотечах з основами десмургії.
    7. Домедична допомога при травмах та пораненнях. Транспортна іммобілізація.
    8. Домедична допомога при ушкодженнях екогенними чинниками навколишнього середовища.
    9. Домедична допомога при невідкладних станах різноманітних соматичних захворювань.

    1. Мета та завдання навчальної дисципліни «Домедична підготовка»

    1.1. Метою викладення навчальної дисципліни «Домедична підготовка» є навчання курсантів та слухачів основним правилам надання домедичної допомоги при різноманітних травмах та гострих захворюваннях, виробці навичок реанімаційних заходів, навчанню використовування набутих знань загальної та особистої гігієни у пропаганді здорового образу життя.

    1.2. Основними завданнями вивчення дисципліни «Домедична підготовка» є навчання основам:

    1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми здобувачі вищої освіти повинні:

    знати:

    вміти:

    На вивчення навчальної дисципліни «Домедична підготовка» заплановано 90 годин / 3 кредити ECTS.

    Мова навчання: українська мова.

    Консультативну допомогу здобувачі вищої освіти можуть отримувати у науково-педагогічних працівників кафедри криміналістики та судової медицини які безпосередньо проводять заняття або звернувшись з письмовим запитом на електронну пошту за адресою [email protected].


    2. Структура навчальної дисципліни

    Тема 1. Нормативно-правові основи надання домедичної допомоги.

    Принципи роботи екстреної медичної служби України. Юридичні аспекти надання домедичної допомоги. Основні документи нормативно-правової бази щодо захисту життя та здоров’я людини в Україні: ст.49 Конституції України, Закон України «Про охорону здоров’я» (1992 р.),Закон України «Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення» (1992 р.), Національна програма поліпшення стану безпеки, гігієни праці та навколишнього середовища (2000р.), Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо поліпшення медичної допомоги населенню України» (2010 р.).

    Система екстреної медичної допомоги в Україні, законодавча база, що регулює екстрену медичну допомогу України. Закон України «Про екстрену медичну допомогу» (2012 р.), Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015.

    Рівні підготовки в системі догоспітальної допомоги. Державний план майбутньої підготовки для служби екстреної медичної допомоги: системний підхід. Роль Міністерства охорони здоров’я України. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року № 1115 «Про затвердження Порядку підготовки та підвищення кваліфікації осіб, які зобов’язані надавати домедичну допомогу», наказ МОЗ України від 02 березня 2009 року № 132 «Про організацію навчання окремих категорій немедичних працівників навичкам надання домедичної невідкладної медичної допомоги», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2009 року за № 445/16461, Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 29.03.2017 р. № 346 «Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти».

    Протоколи надання домедичної допомоги. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 16.06.2014 року №398 «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». Сертифікація. Комунікація з іншими учасниками.

    Тема 2. Загальні поняття про анатомію та фізіологію людини.

    Анатомічна будова тіла людини. Частини тіла людини. Ділянки тіла людини.

    Загальні питання будови та функції людського організму. Поняття про клітину, тканину, орган, системи органів, людський організм в цілому. Поняття про спадковість.

    Системи організму людини та їх фізіологічні функції. Будова та функція нервової, серцево-судинної, дихальної системи. Опорно-руховий апарат, його будова та функція. Травна, сечостатева, ендокринна системи людини.

    Значення знань з основ анатомічної будови тіла та систем організму людини для надання домедичної допомоги.

    Особливості анатомічної будови та життєвих показників новонароджених, дітей, підлітків. Особливості допомоги літнім людям - складнощі спілкування. Порушення в роботі систем та органів осіб старшого віку.

    Тема 3. Правила поведінки на місці події при наданні домедичної допомоги.

    Пріоритети при наданні допомоги. Безпечний доступ. Первинний огляд. Місце події та постраждалий. Засоби індивідуального захисту при наданні допомоги. Виявлення небезпечних факторів, що можуть загрожувати працівнику поліції, постраждалим та оточуючим. Виявлення шляхів входу, виходу та евакуації з небезпечної зони. План надання допомоги.

    Психологічна підтримка постраждалого, родичів та інших на місці події. Основні правила надання домедичної допомоги постраждалим співробітниками Національної поліції: професіоналізм, чесність, співчуття, повага, персональна мотивація, гігієна і зовнішній вигляд, впевненість у власних силах, комунікація та командна робота. Захист прав постраждалих.

    Огляд місця події: визначення безпечного доступу до місця події, реєстрація часу прибуття на місце події, визначення наявності небезпечних матеріалів та інших загроз, доступ до постраждалого (постраждалих), визначення кількості постраждалих, наявність інших екстрених служб на місці події, екстрені служби та правила їх виклику.

    Тема 4. Огляд та переміщення постраждалого.

    Первинний огляд постраждалого. Виявлення життєвих показників.

    Невідкладні стани, які загрожують життю людини - порушення роботи організму, які можуть призвести до загибелі. Термінові заходи на місці події.

    Послідовність огляду постраждалого: оцінка стану свідомості, зупинка критичних кровотеч, забезпечення прохідності дихальних шляхів.

    Оцінка дихання постраждалого: методика визначення частоти і типу дихання (характеристики нормального дихання, характеристики ускладненого дихання, допомога).

    Оцінка кровообігу постраждалого: визначення наявності периферійного і центрального пульсу, визначення частоти пульсу, визначення температури, кольору і вологості шкіри.

    Збір інформації про постраждалого: основні симптоми, наявні алергії, медикаменти, які приймає постраждалий, наявні хвороби, останній прийом їжі, що передувало події.

    Відмінності огляду при травмі та при не травматичних невідкладних станах.

    Механіка тіла. Правила роботи з вагою. Розуміння власних обмежень.

    Положення постраждалого. Положення комфорту. Бічне стабільне положення. Положення постраждалого на спині.

    Евакуація постраждалого з транспортного засобу. Екстрена евакуація при вогні чи небезпеці виникнення пожежі, наявність постраждалого із зупинкою серцевої та (або) дихальної діяльності.

    Правила та техніка евакуації при необхідності доступу до інших постраждалих.

    Техніка проведення вторинного огляду: детальний огляд постраждалого з голови до ніг, увага на ділянки де постраждалий відчуває біль, пошук патологічних ознак - деформацій, крепітацій, саден, ран, опіків, обморожень, набряків, відсутності чутливості та рухів кінцівок.

    Правила та періодичність проведення повторного огляду постраждалого при невідкладних та всіх інших станах, який має включати обсяг первинного огляду, повторне оцінювання життєвих показників, основних скарг і повторну оцінку обсягу допомоги.

    Тема 5. Домедична допомога при термінальних станах з основами реанімації.

    Загальні уявлення про смерть - характеристика термінального стану, клінічної та біологічної смерті. Орієнтуючі (вірогідні) та достовірні ознаки смерті.

    Анатомо-фізіологічні особливості дихальної системи, встановлення прохідності дихальних шляхів. Контроль дихання.

    Непрохідність дихальних шляхів на різних рівнях. Ознаки патологічних дихальних звуків. Колір шкіри та вплив оксигенації на нього. Мануальні способи забезпечення прохідності дихальних шляхів: закидання голови, виведення щелепи.

    Допомога при непрохідності дихальних шляхів: очистка верхніх дихальних шляхів, застосування рото- та носоглоткових повітропроводів, прийом Геймліха для дорослих, дітей, немовлят, вагітних жінок і людей із зайвою вагою.

    Нестача кисню та її наслідки. Штучна вентиляція легень, дихальне обладнання. Показання для застосування і правила використання зворотнього клапану та мішка типу АМБУ.

    Поняття про серцево-легеневу реанімацію (СЛР), можливості реанімації в залежності від часу, що минув з моменту припинення серцевої діяльності та дихання та її загальні правила.

    Техніка проведення оживлення потерпілих: звільнення дихальних шляхів від сторонніх предметів, штучне дихання та непрямий масаж серця. Визначення критеріїв ефективності СЛР, ускладнення та їх профілактика.

    Сучасна методика проведення СЛР відповідно до затверджених протоколів. СЛР з використанням зовнішнього автоматичного дефібрилятора.

    Критерії ефективності та умови припинення реанімаційних заходів.

    Особливості техніки проведення СЛР немовлят та дітей.

    Тема 6. Домедична допомога при кровотечах з основами десмургії.

    Визначення, класифікація та характеристика кровотеч (артеріальної, венозної, капілярної). Особливості первинних та вторинних кровотеч, їхні причини виникнення. Ознаки внутрішніх та зовнішніх кровотеч. Характеристика залежності стану постраждалого від швидкості витікання та кількості втраченої крові.

    Способи та технічне виконання тимчасової зупинки зовнішніх кровотеч: піднімання кінцівки, притиснення судини в рані, пальцеве притискування судини, максимальне згинання кінцівки, накладення стискувальної пов’язки на рану, накладання джгута. Використання штатних та підручних засобів при зупинці кровотеч.

    Дії рятівника при зупинці артеріальної, венозної та капілярної кровотечі. Домедична допомога при ушкодженнях, які супроводжуються кровотечею всередину тканин (синці та гематоми) та при зупинці носової кровотечі. Алгоритм надання домедичної допомоги при підозрі на кровотечу в грудну та черевну порожнину.

    Поняття про десмургію. Характеристика сучасних перев’язувальних матеріалів. Види пов’язок. Основні правила накладання бинтових пов’язок. Правила асептики та антисептики в польових умовах, використання штатних та підручних засобів для бинтування.

    Правила і техніка накладання пов’язок на голову, грудну клітку та живіт. Герметична пов’язка на грудну клітку. Пов’язки на кінцівки – циркулярна, спіральна, на палець і пальці кисті та стопи, колосовидна на кисть.

    Тема 7. Домедична допомога при травмах та пораненнях. Транспортна іммобілізація.

    Класифікація, механізм, види травм. Ознаки травми, поняття про комбіновану, сполучну, множинну травму. Механічна травма, характеристика рани, її ознаки, основні класифікації. Пріоритети дій рятівника на місці події, методика детального огляду постраждалого, види ушкоджень, що вимагають негайного реагування.

    Визначення поняття переломів, класифікація переломів, їх ознаки. Ускладнення цієї травми, які частіше всього стають безпосередньою причиною смерті.

    Техніка послідовності проведення огляду постраждалого при виникненні підозри на наявність перелому. Основні правила та способи накладання іммобілізаційних шин з табельних та імпровізованих матеріалів.

    Діагностика вивихів, домедична допомога.

    Вплив вибуху на організм людини. Наслідки різних фаз вибуху та їх небезпека. Допомога постраждалим при вибухах.

    Техніка надання домедичної допомоги та обробка ран при травматичних ампутаціях кінцівок.

    Характеристика травматичного токсикозу (синдрому тривалого стискування тканин), механізм його виникнення, залежність тяжкості загального стану людини від тривалості стискування тканин. Правила пошуку людей та звільнення їх від завалу. Алгоритм дій рятівника під час надання домедичної допомоги постраждалому з синдромом позиційного стискання.

    Механізм травми грудної клітки та методика обстеження органів грудної порожнини. Поняття та види пневмотораксу, гемоторакс, травма серця, обструкція (обтурація) дихальних шляхів. Правила проведення обстеження при травмах черевної порожнини і тазу.

    Алгоритм надання домедичної допомоги при підозрі на кровотечу в грудну та черевну порожнину та при зупинці носової кровотечі.

    Техніка надання домедичної допомоги при проникаючих пораненнях грудей, живота і тазу. Помилки, які зустрічаються при наданні домедичної допомоги. Особливості правил транспортування постраждалих при проникаючих пораненнях грудної, черевної порожнини і тазу.

    Травми голови і хребта. Методика обстеження травмованих та тактика невідкладної допомоги при цих ушкодженнях. Особливості транспортної іммобілізації постраждалих з травмами голови і хребта. Помилки при наданні домедичної допомоги, які при цьому можуть зустрічатися.

    Характеристика ускладнень при пораненнях, клінічні прояви травматичного, геморагічного та плевро-пульмонального шоку. Правила проведення протишокових заходів особою, що надає домедичну допомогу та етапи надання домедичної допомоги при шокових станах. Підготовка постраждалих до транспортування.

    Правила та методи проведення транспортної іммобілізації. Сучасні засоби іммобілізації та транспортування постраждалих. Застосування підручних засобів для проведення транспортування. Основи догляду за травмованими.

    Методи переміщення постраждалого вручну.

    Іммобілізація постраждалого за допомогою спінальної дошки. Ручна стабілізація шийного відділу. Використання шийного коміра. Переміщення постраждалого на спінальну дошку.

    Тема 8. Домедична допомога при ушкодженнях екогенними чинниками навколишнього середовища.

    Поняття опіків та їх класифікація, характеристика ознак різних ступенів опіків і заходів домедичної допомоги при термічних, хімічних та радіаційних опіках. Методика визначення площі опікової поверхні – правило «дев’ятки» та «долоні», техніка проведення протишокових заходів і особливості накладання пов’язок при цих видах ушкоджень. Ознаки, стадії та заходи домедичної допомоги при сонячному та тепловому ударах. План дій при наданні домедичної допомоги при загальній дії високої температури на тіло людини.

    Характеристика обморожень та їх класифікація. Техніка надання домедичної допомоги постраждалому з обмороженнями. Ознаки, стадії та заходи домедичної допомоги при переохолодженні та замерзанні. Алгоритм дій рятівника при наданні домедичної допомоги при загальній дії низької температури на тіло людини.

    Визначення процесів, які відбуваються в організмі людини при ураженні технічною електрикою та блискавкою, ознаки дії на організм людини електричного струму та методика проведення домедичної допомоги при дії цих ушкоджуючих чинників. Питання заходів особистої безпеки при наданні допомоги постраждалому від дії електрики для запобігання ураження рятівника.

    Механізми розвитку гіпоксії і асфіксії, механічна асфіксія та її види, характеристика особливостей розвитку клінічної смерті при цих небезпечних станах. Техніка звільнення дихальних шляхів від сторонніх предметів і алгоритм дій рятівника при утопленні та задушенні.

    Визначення терміну «отрута», «отруєння» та класифікація найпоширеніших видів отруєнь. Оцінка стану постраждалого та збір необхідної інформації. Характеристика клінічних ознак різних видів харчових отруєнь та особливості перебігу отруєння грибами та консервами. Принципи детоксикації при харчових отруєннях.

    Клінічні ознаки, розбіжності та особливості ознак отруєнь різними видами технічних рідин, бензином, алкоголем, чадним газом, наркотичними та снодійними препаратами. Визначення поняття «антидот», загальні принципи детоксикації та окремі особливості надання домедичної допомоги при різних видах отруєнь.

    Діагностика та перша допомога при укусах отруйних комах і тварин. Техніка та правила надання допомоги при укусах тварин, змій та комах з метою запобігання розвитку сказу, анафілактичного шоку та інших ускладнень.

    Тема 9. Домедична допомога при невідкладних станах різноманітних соматичних захворювань.

    Поняття про невідкладні серцево-судинні стани. Гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт). Погіршення стану, спричинене болем у серці (стенокардія, інфаркт). Правила їх визначення та домедична допомога.

    Невідкладні стани при порушенні дихання. Найбільш поширені хвороби, які призводять до погіршення дихання, та їх симптоми. Домедична допомога при невідкладних станах дихальної системи.

    Домедична допомога при судомному нападі та епілепсії. Психічні стани та порушення поведінки. Алкогольне та наркотичне сп’яніння. Методи заспокоєння постраждалих з розладами поведінки.

    Невідкладні стани в акушерстві. Транспортування вагітних. Фізіологія, передвісники, етапи та механізм пологів. Приймання самовільних пологів: матеріальне забезпечення, обробка пуповини та дитини. Техніка проведення реанімації новонароджених. Правила догляду за новонародженим.