Розділ 2.
КРИМІНАЛІСТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ХОЛОДНОЇ МЕТАЛЬНОЇ ЗБРОЇ
Класифікація метальної зброї є важливим інструментом наукового пізнання, що дозволяє вирішувати питання про віднесення досліджуваних об’єктів до певної групи, типу, виду метальної зброї. У цьому зв’язку вона має суттєве практичне значення і з позицій теорії та практики розслідування кримінальних правопорушень. У даний час в криміналістиці немає достатньо повної класифікації даного виду холодної зброї. Окремі спроби виділення низки об’єктів даної категорії в системі холодної зброї знайшли своє відображення в роботах А.С. Подшибякина, Є.М. Тихонова. Однак наведені в них відомості мають лише орієнтовний характер, не відображаючи всього різноманіття видів метальної холодної зброї й її повної класифікації.
З урахуванням наявних криміналістичних класифікацій холодної та вогнепальної зброї, а також логічних вимог, що пред’являються до побудови класифікаційних систем, метальна холодна зброя може бути класифікована за такими підставами:
– видом джерела використовуваної для метання енергії;
– конструктивними особливостями джерел акумульованої енергії;
– кількістю метальних елементів;
– призначенням;
– способом виготовлення;
– типом снаряда;
– будовою уражаючої частини снаряду і способом дії;
– способом утримання в руці і управління;
– відповідністю вимогам стандартів (технічних умов);
– місцем виготовлення;
– принципом уражаючої дії.
Залежно від джерела використовуваної для метання енергії метальна холодна зброя поділяється на два класи:
– зброя, що уражає ціль при безпосередньому контакті з об’єктом ураження та метається з використанням м’язової сили (енергії) людини;
– зброя, що уражає ціль опосередковано за допомогою метального снаряда, для метання якого використовується акумульована енергія механічного пристрою.
До першого класу належить зброя, що метається в ціль безпосередньо рукою людини за рахунок її м’язової сили (енергії). Для цієї зброї характерний розрив цілісної системи «людина-зброя», оскільки проводиться метання зброї в цілому, після чого в руці стрільця нічого не залишається. Виняток становить такий вид метальної зброї, як праща, яка складається з метального пристосування і метального снаряда (рис. 3). Даний вид зброї, на наш погляд, необхідно відносити до проміжного класу метальної холодної зброї, оскільки тут використовується м’язова сила (енергія) людини, але дещо опосередковано, через те, що в процесі підготовки і метання снаряду з пращі вона перетворюється в відцентрову силу. При цьому відмінність від метальної холодної зброї, що метає снаряд за допомогою акумульованої енергії механічного пристрою, полягає в тому, що тут енергія попередньо не акумулюється, а постійно підтримується за рахунок м’язової сили.
Рис. 3. Праща.
До другого класу метальної холодної зброї відноситься зброя, яка реалізує своє цільове призначення за рахунок снаряду, що метається з неї. Для даної зброї характерне те, що вона є комплектною і складається з двох частин: безпосередньо самої зброї у вигляді метального механізму певної конструкції і снаряду, що метається за її допомогою. Метальний механізм являє собою механічний пристрій, що надає метальному снаряду направлений рух за рахунок накопиченої (акумульованої в конкретних елементах даного пристрою) енергії. При використанні цієї зброї характерний розрив системи «зброя-снаряд». Після пострілу зброя залишається в руках стрільця, а метальний снаряд уражає ціль. Метальні снаряди залежно від різновиду метальної зброї можуть бути різними: в арбалетах і луках використовуються стріли, в шеперах чи балестрах – металеві, кам’яні чи виготовлені з випаленої глини кулі; в рушницях для підводного полювання – гарпуни або стрілоподібні уражуючі елементи; в ножах, що викидають «снаряд» під дією пружини, – клинки тощо.
За конструктивними особливостями джерел акумульованої енергії метальна холодна зброя поділяється на роди:
– тятивно-дугова (лук, арбалет, деякі різновиди рушниць для підводного полювання);
– тятивна (окремі конструкції арбалетів і рушниць для підводного полювання);
– пружинна (ніж типу «Матадор», пружинний метальний комплекс, що кріпиться до зап’ястя руки і діє за принципом ножа «Матадор» з використанням оперених стріл, певні різновиди рушниць для підводного полювання);
– важільна (дискомет, що перебуває на озброєнні французьких «командос» і діє за принципом апарату для метання тарілочок у стендовій стрільбі).
За кількістю метальних елементів в метальній холодній зброї з акумульованою енергією вона поділяється на:
– однозарядну (лук, більшість арбалетів, шнеперів, рушниці для підводного полювання);
– багатозарядну (магазинну) – магазинні арбалети (рис. 4), пружинні ножі з метальними клинками, дискомет.
Рис. 4. Багатозарядний арбалет.
Проведений аналіз традиційних криміналістичних класифікацій холодної та вогнепальної зброї, поряд з урахуванням класифікаційних підстав, дозволяє класифікувати холодну метальну зброю за призначенням на три групи: бойова, цивільна (мисливська, спортивна), кримінальна.
Спеціальне призначення не варто змішувати з характером використання, оскільки призначення зумовлюється метою використання і виражається в об’єктивних ознаках і властивостях виробу. Тому, наприклад, бойова метальна холодна зброя може використовуватися як мисливська або з кримінально-протиправною метою.
Бойова метальна холодна зброя виготовляється в заводських умовах за встановленими технологіями. Мисливська та спортивна може бути як промислового виготовлення, так і кустарного. Кримінальна метальна холодна зброя виготовляється саморобним способом часто з використанням заводських технологій.
Бойова метальна холодна зброя – зброя, призначена для вирішення бойових і оперативно-службових завдань. Дана зброя перебуває на озброєнні армії та інших воєнізованих підрозділів. До неї відносяться: арбалети, луки, метальні ножі, ножі з метальними клинками.
Різні моделі арбалетів перебувають на озброєнні численних спецслужб західних країн , а також у деяких елітних підрозділів військ спеціального призначення. Так , в США використовуються моделі «Командо», «Беар», «Девастатор» та деякі інші. У Європі (Франція) подібною зброєю оснащені Іноземний легіон (арбалети фірми «Барнетт» і «Беар») та деякі частини спецпризначення інших відомств.
Цивільна метальна зброя – зброя, призначена для полювання та занять спортом.
Мисливська метальна холодна зброя – зброя, призначена для промислового та аматорського полювання на звіра, птахів, добування риби. До неї відносяться: луки та арбалети – з силою натягу тятиви понад 20 кг, рушниці для підводного полювання, бумеранги.
Спортивна метальна холодна зброя – зброя, призначена для занять спортом (проведення змагань та тренувань), а її технічні характеристики визначаються Правилами змагань (арбалети і луки).
До кримінальної метальної холодної зброї відносяться:
– одноцільова зброя, яка є кримінальною з моменту свого виготовлення;
– перероблена з об’єктів господарсько-побутового або виробничого призначення, внаслідок чого їй стали притаманні ознаки і властивості метальної зброї.
Особливу групу складають об’єкти, які конструктивно схожі з метальною зброєю, але до категорії зброї не належать. Сюди відносять луки та арбалети з силою натягу тятиви до 20 кг, призначені для відпочинку та розваг, а також об’єкти, виконані на основі арбалета або лука і призначені для виконання різних народногосподарських завдань – доставка вантажів, антен, для розмінування вибухових пристроїв, наприклад комплект «Блесна», виготовлений на основі арбалета (рис. 5).
Рис. 5. Комплект «Блесна».
За способом виготовлення метальна зброя поділяється на: промислову, кустарну, саморобну (рис. 6). В основу поділу метальної зброї за способом виготовлення можуть бути покладені такі ознаки:
– конструктивні особливості;
– матеріали, використані при виготовленні зброї та характер обробки поверхонь деталей і частин зброї;
– наявність, розташування, зміст маркувальних позначень на зброї.
Рис. 6. Саморобний арбалет.
Кустарна метальна зброя виготовляється майстрами-зброярами в умовах офіційної підприємницької чи іншої діяльності в кустарних майстернях, виробничих об’єднаннях з використанням верстатного устаткування. Ця зброя за бойовими якостями, зовнішнім виглядом може бути аналогічною до промислової, або й перевершувати її за своїми можливостями. Основною відмінністю є те, що для отримання заданих властивостей, відповідності вимог замовника, можуть використовуватись технології, що недоступні при поточному виробництві. На кустарно виготовлену метальну зброю, згідно з вимогами законодавства більшості країн світу, наноситься маркування, що вказує фірмовий знак виробника, місце виготовлення.
Саморобна метальна зброя, виготовляється особами, які не є майстрами-зброярами, мають доступ до металообробних верстатів та іншого обладнання. Ця зброя може конструюватися з певним наслідуванням зразкам відомих виробників. Водночас, вона може бути і довільної, оригінальної конструкції і форми, залежно від професійних навичок виготовлювача. Використання для виготовлення метальної зброї високоякісних металів, різних синтетичних матеріалів, що мають необхідну міцність, їх подальша обробка дозволяють виготовити саморобну метальну зброю, близьку за своїми якостями до зброї промислового виробництва.
Саморобна холодна метальна зброя поділяється на:
– повністю саморобну;
– виготовлену з використанням деталей, частин промислової зброї, наприклад корпус луку – заводського виготовлення, а тятива виготовлена саморобним способом з нетипового матеріалу;
– виготовлену з об’єктів, які не є зброєю, наприклад сюрікени виготовляються з такого об’єкту промислового призначення, як фреза, шляхом зміни її ріжучої частини за подібністю уражуючих елементів сюрікену.
За будовою уражаючої частини і способом дії метальну холодну зброю можна поділити на п’ять груп:
– клинкова;
– дискова;
– голчаста;
– ударна;
– комбінована.
Для клинкової метальної холодної зброї характерне те, що уражуюча частина зброї або снаряда виконана конструктивно у вигляді клинка. Залежно від різновиду метальної зброї конструкція, розміри, форма уражаючої частини можуть бути різними.
Будова уражаючої частини клинкової зброї зумовлює і спосіб її дії на ціль – це нанесення колючих, різаних, рублячих тілесних ушкоджень.
За способом утримання в руці і управління клинкова метальна холодна зброя може поділятися на три групи:
– з руків’ям;
– з ратищем;
– без руків’я і ратища, але конструктивно дозволяє безпечно утримувати її в руці певними прийомами при підготовці до метання і метанні.
До метальної холодної зброї з руків’ям варто відносити деякі різновиди метальних ножів, а також різновид метальної сокири – томагавка.
До метальної зброї з ратищем відносяться дротики, метальні списи. Ратище дозволяє утримувати зброю рукою для проведення метання. На одному кінці ратища, як правило, кріпиться наконечник, що є уражаючою частиною зброї.
Метальна зброя без ратища і руків’я має конструкцію, форму, розміри якої дозволяють утримувати зброю в руці для проведення кидків. До такої зброї відносяться: сюрікени, бумеранги, стрілки, а також деякі різновиди метальних ножів, що не мають руків’я.
Варто зазначити, що вся клинкова метальна холодна зброя відноситься до зброї з коротким клинком, оскільки довжина її уражаючої частини не перевищує 400 мм.
Дискова метальна холодна зброя – це зброя конструктивно виконана у формі диска або кільця з ріжучими гострими краями. До неї варто відносити таку зброю, як бойові кільця, кола, а також чакра (рис. 7).
Рис. 7. Чакра.
До голчастої метальної холодної зброї належать метальні стрілки, що мають у поперечному перерізі круглу або багатокутну форму, з одно- або двосторонньою голчатою заточкою уражаючої частини (бойового кінця). Істотна їх відмінність від клинкової метальної зброї полягає у відсутності руків’я (хвостовика) і лез (рис. 8).
Рис. 8. Метальні стрілки.
Неклинкова (ударна) метальна холодна зброя призначена для розтрощення м’яких тканин та роздроблення кісток. Ушкодження наносяться певною частиною зброї, наприклад одним з кінців зброї або снарядом. Для не клинкової метальної холодної зброї характерні такі ознаки:
– наявність спеціальної ударної частини або поверхні;
– міцність матеріалу і всієї конструкції, що дозволяє наносити удари значної сили.
Неклинкова або ударна метальна холодна зброя, в залежності від способу утримання та управління, відноситься до зброї жорстко фіксованої конструкції. До неї варто відносити: бумеранг, метальну палицю (рис. 9-10).
Рис. 9. Види метальних палиць.
Рис. 10. Бумеранг.
Комбінована метальна холодна зброя – це зброя, що поєднує в собі властивості різних видів зброї або підвидів одного виду:
– комбінована метальна і клинкова (ударна) холодна зброя. До неї можна віднести метальні палиці, деякі різновиди метальних ножів з руків’ями, також до неї відноситься метальна зброя проміжної групи;
– комбінована вогнепальна та метальна зброя, наприклад арбалет в поєднанні з різними вогнепальними системами;
– метальна холодна зброя з комбінованими принципами уражаючої дії, наприклад метальна сокира з елементами рубляче-ріжучої і ударно-дробильної дії.
Особливе місце займає метальна зброя проміжної групи. Дана зброя конструктивно виконується з підвісом – гнучким з’єднувальним елементом між руків’ям і ударною (уражуючою) частиною і подібна за конструкцією з такими різновидами неклинкової холодної зброї, що мають гнучкий підвіс і ударний вантаж (концентровану масу), як бойовий бич і бойовий батіг. Метальна зброя проміжної групи, на відміну від даних різновидів холодної зброї, має велику довжину гнучкого підвісу – від 2 до 10 м.
Високоефективне застосування даного різновиду зброї вимагає спеціального навчання і тривалого тренування. Ударні елементи мають різну конструкцію, форму і розміри, а також різну будову уражаючої частини метального елемента, наприклад наявність декількох бойових виступів, за рахунок чого збільшується уражаючий ефект зброї.
Цю зброю можна вважати багатоцільовою, оскільки вона дозволяє здійснювати напад і захист не тільки шляхом нанесення ударів, а й удушення супротивника, ущемлення його кінцівок, зв’язування. Залежно від будови уражуючої частини вона може бути як ударно-дробильної дії, так і призначена для нанесення колотих, різаних і рублячих ушкоджень.
За способом утримання і застосування зброя цього різновиду відноситься до комбінованої, оскільки ураження цілі здійснюється як метанням уражаючого елементу в ціль, так і нанесенням ударів при триманні в руках.
Однією з підстав, яка може бути покладена в основу класифікації метальної зброї, є відповідність зброї стандартам або технічним умовам.
Серед великого різноманіття конструкцій арбалетів і луків виділяють такі їх види: бойові, спеціальні, спортивні, мисливські, для відпочинку і розваг.
До нестандартної необхідно відносити метальну холодну зброю, виготовлену з відхиленнями від вимог існуючих стандартів. Це зброя, виготовлена кустарним або саморобним способом, а також перероблена. До нестандартної варто відносити зброю, яка не відповідає історично сформованим видам і зразкам, що характеризується значною різноманітністю, а іноді й оригінальністю конструкції.
За місцем виготовлення метальну холодну зброю можна поділити на дві групи:
– вітчизняну;
– іноземну.
Усередині цих груп, з урахуванням національних особливостей і традицій окремих народів, що виражаються в специфіці конструкції, використовуваних матеріалів, розмірів і зовнішнього оформлення, метальна зброя може поділятися на підгрупи. Як показує практика, основна кількість такого виду метальної холодної зброї, як арбалети, завозиться в нашу країну з-за кордону. Це арбалети американської фірми «Barnett»: «Commando», «Demon», «Delta Storm», «Devastator», «Panzer II», «Wildcat II», «Trident», фірми «Bear» – «Lightning Strike», а також фірми «Хортон». Виробниками спортивних луків є такі фірми, як «Хойт» (США), «Ямаха» (Японія).
За принципом уражаючої дії метальна холодна зброя може бути поділена на:
– ударно-дробильну (праща, бумеранг, метальна палиця);
– колючу (метальні стрілки, деякі різновиди сюрікенів, що не мають лез, арбалети, луки, рушниці для підводного полювання, дротики);
– колюче-ріжучу (бойовий диск «чакра», різновиди дротиків з ланцетоподібними наконечниками, деякі різновиди сюрікенів, бойові виступи (промені) яких мають вістря (бойовий кінець) і ріжучі кромки (леза);
– рубляче-ріжучу (метальні сокири).
Особливий підрозділ в класифікації метальної холодної зброї становить замаскована зброя. Ця зброя, замаскована, як правило, під господарсько-побутові предмети. Зразком такої зброї може бути сюрікени у вигляді пряжки поясного ременя.
Запропонована класифікація метальної холодної зброї охоплює, на наш погляд, всі різновиди метальної холодної зброї, які зустрічаються в практиці, що, в свою чергу, сприятиме успішному виділенню метальної зброї з кола інших об’єктів матеріального світу, інших видів зброї та може забезпечити більш об’єктивний підхід до їх оцінки в процесі експертного дослідження.