Сьогодення розвитку українського суспільства вимагає розробки дієвої і прагматичної концепції формування держави, а тому в даний час особливої актуальності, новизни та практичної значимості набувають питання розбудови суверенної, демократичної і правової держави, яка повинна забезпечити всебічну охорону прав і свобод людини та громадянина.
Слідча, експертна і судова практика свідчить про те, що в останні роки кримінальний світ для вчинення тяжких і небезпечних кримінальних правопорушень проти життя і здоров’я людини часто застосовує різні види зброї. Особливу небезпеку складають кримінальні правопорушення, спосіб вчинення яких пов’язаний з холодною зброєю, оскільки вона найбільш поширена, доступна у придбанні і виготовленні широкому колу осіб, зручна для прихованого носіння і несподіваного застосування. У зв’язку з цим законодавством України передбачена кримінальна відповідальність за незаконне носіння, виготовлення та збут холодної зброї (ч. 2 ст. 263 КК). Крім того, у низці складів кримінальних правопорушень наявність холодної зброї є їх елементом або кваліфікуючою ознакою (ч. 3 ст. 296 КК).
Правильна кваліфікація кримінально-протиправних дій багато в чому залежить від того, наскільки правильно буде встановлена групова приналежність предмета (пристрою) з метою віднесення його до метальної холодної зброї, встановлення його виду, способу виготовлення та інше. Різноманіття видів і різновидів метальної холодної зброї, специфіка конструкції, форми, розмірів та інших характеристик кожного з них вимагають спеціальних знань і можуть бути вирішені за допомогою криміналістичної експертизи.
Таким чином, у навчальному посібнику, зроблена спроба розкрити зміст криміналістичного дослідження метальної холодної зброї, подана криміналістична класифікація метальної холодної зброї, характеристика конструктивних різновидів простих та механічних метальних предметів (пристроїв), окреслено методичні аспекти експертного дослідження метальної холодної зброї, визначається сучасний стан проведень досліджень.
Актуальність проблематики криміналістичного дослідження метальної холодної зброї обумовлена її недостатньою теоретичною розробкою і експериментальною перевіркою, що призвело до ситуації, коли теорія криміналістики, теорія судової експертології, експертна, слідча та судова практика не мають вичерпних фундаментальних теоретичних розробок методик експертного дослідження і практичних рекомендацій для їх використання в навчально-методичній, науковій і практичній діяльності, а ті що є потребують свого подальшого удосконалення.
Як галузь криміналістики дослідження холодної зброї являє собою складну систему наукового знання. Воно складається з двох частин. У першу частину входять знання про холодну зброю, що має відношення до кримінального застосування (використання), а також про сліди її виготовлення, зберігання, транспортування, збуту. Друга частина складається з системи технічних засобів, методів та методик виявлення, фіксації, вилучення, зберігання і дослідження об’єктів з метою вирішення ідентифікаційних та інших завдань у кримінальному судочинстві.
Не всі питання криміналістичного вчення про холодну зброю є беззаперечними, багато з них вимагають подальшої розробки, однак, здається, що на сьогодні можна з усією відповідальністю вважати: наукові основи криміналістичної експертизи холодної зброї – «криміналістичне вчення про холодну зброю» – створеними. У даний час це забезпечується криміналістичним дослідженням холодної зброї, що відносяться до криміналістичних видів експертиз.
Виходячи з методологічних передумов, предметом криміналістичного вчення про холодну зброю є чотири групи закономірностей:
– які обумовлюють застосування холодної зброї як засобів вчинення кримінальних правопорушень;
– закономірності утворення слідів застосування і користування холодною зброєю;
– закономірності оцінки і встановлення належності предметів до холодної зброї;
– інші закономірності криміналістичного дослідження холодної зброї і слідів її застосування слідчим, судом і експертом.
Належність до холодної зброї визначається за наявністю у предмета (пристрою), який знаходиться на дослідженні, сукупності таких загальних криміналістичних ознак:
– призначеності для ураження цілі;
– придатності для неодноразового ураження цілі.
Об’єкти експертного дослідження холодної зброї інформативні по відношенню до найрізноманітніших обставин, що досліджуються у кримінальному судочинстві. За слідами холодної зброї встановлюється її групова приналежність, розпізнається вид, різновиди та стан. Виявлена холодна зброя та сліди її застосування можуть містити інформацію, що характеризує особу правопорушника, його навички, іноді професійну належність, обставини, що стосуються об’єктивної сторони вчиненого, кількість нанесених ударів, відносне місцезнаходження суб’єктів тощо. Порівняльний аналіз слідів, залишених холодною зброєю в місцях вчинення різних кримінальних правопорушень, дозволяє встановити факт використання певного виду холодної зброї при вчиненні декількох кримінальних правопорушень (в різний час, на різних територіях).
Виходячи з вищевикладеного, варто зазначити, що криміналістична експертиза холодної зброї є самостійним родом криміналістичної експертизи, має свою спеціальну базову галузь знань – криміналістичне вчення про холодну зброю і свій предмет як сферу практичної діяльності, що охоплює діагностичні завдання двох видів: першого (основного) зі встановлення групової приналежності холодної зброї і другого (допоміжного) – зі встановлення технічного стану холодної зброї.
Відповідно до навчального плану підготовки фахівців ступеня вищої «Магістр» спеціальність 8.18010003 «Судова експертиза» викладається навчальна дисципліна «Експертиза холодної зброї».
Метою дисципліни є вироблення у курсантів стійкої системи знань та вмінь використовувати наукові рекомендації в практичній діяльності з дослідження найрізноманітніших об’єктів холодної зброї.
Предметом дисципліни система наукових положень дослідження холодної зброї, а також розроблених на її основі методик, прийомів, засобів та методів, які використовуються при збиранні і дослідженні доказової інформації для запобігання та розслідування кримінальних правопорушень.
Основними завданнями вивчення дисципліни є опанування знаннями, вміннями та навичками вирішувати завдання в процесі здійснення професійної діяльності (проведенні дослідження метальної холодної зброї), а саме:
– формування теоретичних знань з наукових основ, правових, методологічних та організаційних засад дослідження метальної холодної зброї;
– розвиток практичних навичок та умінь курсантів у володінні методикою дослідження холодної зброї;
– формування та засвоєння базового словникового запасу у курсантів з проблем дослідження метальної холодної зброї;
– засвоєння основних положень застосування техніко-криміналістичних засобів при проведенні дослідження метальної холодної зброї.