Розділ 1 «Загальні положення трудового права»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть порівняльну таблицю трудових відносин та відносин, які тісно пов’язані з трудовими.
  2. Охарактеризуйте конституційне право на працю.
  3. Проаналізуйте міжнародно нормативно-правові акти, як джерел трудового права.
  4. Основні положення Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10.12.1948 р. в контексті трудових правовідносин.

Розділ 2 «Трудові правовідносини. Суб’єкти трудового права»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Визначте підстави для виникнення трудових відносин. посилаючись на нормативно-правові акти.
  2. Охарактеризуйте особливості праці неповнолітнього працівника.
  3. Проаналізуйте виникнення та припинення трудових правовідносин у період дії воєнного стану в Україні.
  4. Визначте основні напрями діяльності профспілки
  5. Вирішіть задачі:

а) До батьків приїхали на свято їх п’ятеро дітей і за столом почали з’ясовувати, на кого з них поширюється трудове законодавство. Батько – механік електростанції, мати – пенсіонер, син Сергій – капітан річкового корабля, донька Марія працює продавцем в палатці свого чоловіка, донька Катерина – вільний художник й продає свої картини, син Володимир – військовослужбовець, а син Іван – фермер, його жінка – домогосподарка.

На кого із перелічених осіб поширюється трудове законодавство? Аргументуйте відповідь.

б) В палаці дитячої та юнацької творчості до новорічного свята організували ялинку для дітей. Іграшки робили увечері члени гуртка образотворчого мистецтва, електропроводку для освітлення ялинки зробив електромонтер палацу в свій робочий час. Пісні й танці біля ялинки організував масовик, який був запрошений адміністрацією палацу за певну плату.

В яких відносинах з палацом дитячої і юнацької творчості перебували вказані особи? Аргументуйте свою відповідь, посилаючись на законодавство.

в) На державному підприємстві між генеральним директором й виборним органом первинної профспілкової організації виникли розбіжності з приводу встановлення тарифних ставок та посадових окладів. Генеральний директор заявив, що вони встановлюються методом державного регулювання заробітної плати. Голова первинної профспілкової організації вважав, що розмір заробітної плати у вигляді тарифних ставок та посадових окладів визначається методом локального регулювання трудових відносин.

Чия думка є правильною з точки зору особливостей методу трудового права?

Розділ 3 «Колективні договори і угоди»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Розробіть у табличному вигляді алгоритм укладання колективного договору.
  2. Проаналізуйте порядок реєстрації колективного договору та угод
  3. Розробіть проект колективного договору.
  4. Охарактеризуйте відповідальність сторін колективних договорів і угод.
  5. Складіть порівняльну таблицю генеральної та галузевої (міжгалузевої) угоди, щодо питань які вони врегульовують.

Розділ 4 «Правове регулювання працевлаштування громадян»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть схему «Види зайнятості», застосовуючи різні критерії для порівняння.
  2. Проаналізуйте функції та завдання Державної служби зайнятості.
  3. Порівняйте послуги, які надають центри зайнятості роботодавцям та громадянам, які шукають роботу.
  4. Складіть алгоритм працевлаштування в одній із країн Європи.
  5. Напишіть есе на одну із запропонованих тем:

- Законодавство про зайнятість населення та основні напрями проведення державної політики зайнятості в Україні.

- Особливості працевлаштування осіб з інвалідністю.

- Соціальний захист безробітних.

  1. Вирішіть ситуативні задачі:

а) Гаврилюк після закінчення загальноосвітньої школи самостійно працевлаштуватися не міг, оскільки не мав ніякої професії. Він звернувся за сприянням у працевлаштуванні до державного центру зайнятості, де був взятий на облік як такий, що шукає роботу. Йому була запропонована тимчасова робота прибиральника території парку відпочинку, але, оскільки Гаврилюк відмовився від цієї роботи, то був знятий з обліку як такий, що шукає роботу.

Чи правомірні дії працівників державного центру зайнятості? Відповідь обґрунтуйте.

б) Інженер котельні № 2 м. Миколаєва Дуболазов був звільнений з роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП України (за скороченням чисельності штату). Він звернувся до державного центру зайнятості з проханням пошуку підходящої роботи і реєстрації його як безробітного. Через шість днів йому запропонували роботу за спеціальністю, але він від неї відмовився, мотивуючи тим, що місце цієї роботи хоча і знаходиться у межах міста, але надто віддалене від його місця мешкання і заробітна плата значно нижча за попередню. Інших пропозицій державний центр зайнятості не надав.

Чи можна вважати запропоновану роботу підходящою для Дуболазова? Які документи йому необхідно пред’явити для реєстрації в центрі зайнятості як безробітного? Яким буде розмір допомоги по безробіттю, коли і протягом якого строку він буде його отримувати?

в) Гришко працювала лікарем-офтальмологом і була звільнена із закладу охорони здоров’я у зв’язку з його ліквідацією. Вона звернулася до державного центру зайнятості для пошуку підходящої роботи і реєстрації її як безробітної. Гришко запропонували роботу лікаря-терапевта на станції швидкої допомоги. Вона відмовилася від такої пропозиції, тому що запропонована робота не відповідає її спеціальності.

Які гарантії надаються працівникам у разі ліквідації підприємства? Яка робота вважається підходящою? Які документи слід пред’явити для реєстрації в державному центрі зайнятості? Чи буде Гришко отримувати допомогу по безробіттю?

г) Задорожному, який влаштовувався на роботу на посаду завідуючого відділом холдингової компанії, було запропоновано: подати трудову книжку, паспорт, військовий квиток, диплом про вищу освіту, характеристику з останнього місця роботи, три рекомендації фахівців. Крім того, йому належало пройти тестування, яке містило 500 питань, що стосувалися професійних знань в галузі інформації, загальної ерудиції, способу мислення, особистісних якостей, сімейного життя і та ін. Після тестування передбачалося проведення співбесіди з керівником відділу рекрутингу компанії. Проте до співбесіди Задорожного допущено не було, оскільки рішення комісії спеціалістів з приводу проведеного тестування було негативним. Задорожному було відмовлено у прийомі на роботу як такому, що не пройшов тестування.

Проаналізуйте ситуацію і сформулюйте правові питання, які з неї витікають. Наведіть законодавство про прийом на роботу. Які права підприємств (установ, організацій), зокрема приватних, по встановленню умов професійного відбору при прийомі на роботу?

д) Маркова, пенсіонерка за віком, звернулася до юриста з проханням пояснити її права на працевлаштування. Маркова збиралася звернутися до центру зайнятості за сприянням у підшуканні підходящої роботи, а у разі відсутності такої мала намір просити надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. Юрист пояснив Марковій, що оскільки вона є пенсіонеркою за віком і отримує пенсію, вона не має права вимагати послуг від державної служби зайнятості з приводу працевлаштування.

Проаналізуйте консультацію юриста на предмет відповідності її чинному законодавству. Надайте належну правову допомогу пенсіонерці Марковій.

Розділ 5 «Трудовий договір»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть таблицю «Відмежування трудового договору від договорів, які пов'язані з працею», застосовуючи різні критерії для порівняння.
  2. Порівняйте трудові договори, обравши за критерій для порівняння категорію працівників із якими вони можуть бути укладені.
  3. Складіть порівняльну таблицю, проаналізувавши положення трудового законодавства щодо укладення трудового договору і контракту.
  4. Проаналізуйте особливості укладення трудового договору із нефіксованим робочим часом.
  5. Порівняйте поняття «сумісництво» і «суміщення».
  6. Що таке «атестація працівників»? Які правові наслідки атестації?
  7. Які правові наслідки незаконного звільнення працівника?
  8. Вирішіть ситуативні задачі:

а) Приймаючи Михайлова на роботу завідуючим складом, роботодавець попросив надати такі документи: 1) паспорт; 2) трудову книжку; 3) диплом про закінчення навчального закладу; 4) характеристику з місця роботи; 5) довідку про забезпечення Михайлова та його сім’ї житлом; 6) довідку про стан здоров’я.

Чи правомірна дана вимога роботодавця? Які документи є обов’язковими при прийнятті на роботу, а які можуть надаватися за бажанням працівника?

б) У вересні Бойченко була допущена директором заводу до роботи. До початку роботи вона подала у відділ кадрів свою трудову книжку і заяву про прийняття на роботу з резолюцією начальника цеху. В день видачі заробітної плати Бойченко свою заробітну плату не отримала. Вона звернулася до директора заводу, який пояснив їй, що з нею не укладено трудовий договір і немає наказу про прийняття її на роботу.

У якому порядку здійснюється прийняття на роботу? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним?

в) Наказом від 14 лютого власник мережі салонів «Світ краси» перевів майстра салону «Сяйво» Онищенко в перукарню «Світанок» тієї ж мережі, що розташована в іншому районі міста. Це рішення мотивоване тим, що Онищенко неодноразово сварилася з колегами і загальні збори трудового колективу салону «Сяйво» прийняли рішення про її переміщення в інше місце з метою нормалізації соціально-психологічного клімату колективу. Онищенко від переміщення відмовилась і звернулася до суду з позовом про поновлення на попередньому місці роботи. У заяві позивачка зазначила, що перукарня «Світанок» розташована далеко від її місця проживання і знаходиться в малолюдній місцевості, внаслідок чого вона має витрачати багато часу на дорогу до роботи, а її заробіток значно зменшився через малу кількість клієнтів.

Що має місце в даному випадку: переведення чи переміщення? Яке правове значення має рішення трудового колективу? Як повинен вирішити справу суд?

г) Проти Безенчука за скоєння з його вини ДТП, у якому постраждали пішоходи, було відкрито кримінальне провадження. У зв’язку з відсутністю на роботі протягом двох днів, коли проводились слідчі дії за його участю, Безенчука звільнили за прогул за п. 4 ст. 40 КЗпП України. Безенчук подав до суду позов про поновлення на роботі та оплату вимушеного прогулу.

Чи обґрунтоване звільнення Безенчука з роботи? Яким повинно бути рішення суду?

д) Продавець магазину «Фуршет» Рівченко подала заяву про звільнення за власним бажанням згідно зі ст. 38 КЗпП України. Директорові магазину вона пояснила, що знайшла іншу роботу у супермаркеті «Росток», де заробітна плата у два рази вище, ніж в магазині «Фуршет». Директор відмовився звільнити Рівченко, оскільки з нею було укладено строковий трудовий договір на два роки, строк дії якого не закінчився. Крім того, директор магазину роз’яснив Рівченко, що якщо вона не буде виходити на роботу, її буде звільнено за прогул. Попередження директора Рівченко проігнорувала, через два дні залишила роботу і, врешті, була звільнена за прогул. Через 2 місяці після звільнення, вона подала до суду позов про стягнення з магазину «Фуршет» середньої зарплати за цей період, оскільки магазин не провів з нею розрахунку і не видав трудової книжки.

Вирішіть справу.

Розділ 6 «Робочий час і час відпочинку»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть схему «Режими робочого часу».
  2. Порівняйте режим робочого часу при надомній та дистанційній роботі, визначивши спільні та відмінні ознаки.
  3. Проаналізуйте режим робочого часу під час відрядження.
  4. Охарактеризуйте порядок надання відпусток.
  5. Чи можливе відкликання працівника з відпустки? Якщо так, то за яких умов?
  6. Складіть схему «Види відпусток».
  7. Охарактеризуйте щорічні додаткові відпустки (їх види, порядок надання).
  8. Проаналізуйте судові рішення у справах, що стосуються організації робочого часу та часу відпочинку. Які порушення трапляються найчастіше? Як обґрунтовують заявлені вимоги скаржники? Які вирішення ситуації пропонує суд? Отриману інформацію проаналізуйте. Запропонуйте свої способи врегулювання трудових спорів у даній сфері та заходи щодо їх недопущення у майбутньому.

Розділ 7 «Правове регулювання оплати праці»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Порівняйте поняття «оплата праці», «заробітна плата», «винагорода за працю».
  2. Складіть схему «Системи оплати праці».
  3. Які є форми оплати праці?
  4. Напишіть есе на одну із запропонованих тем:

- Права працівника на оплату праці та її захист.

- Особливості державного регулювання оплати праці.

- Особливості договірного регулювання оплати праці.

- Особливості оплати праці держслужбовців.

- Особливості оплати праці військовослужбовців.

  1. Вирішіть ситуативні задачі:

а) Двойніков працював сторожем на Харківському промкомбінаті з помісячним обліком робочого часу. Крім основної роботи, йому доручали розвантаження транспортних засобів і складування матеріалів. Одного разу він працював у святковий день (8 березня). Два місяця йому не оплачували понаднормової роботи, хоча він працював цілодобово з розрахунку: один день роботи, два дні відпочинку.

Чи має право Двойніков на оплату часу, витраченого на вантажно-розвантажувальні роботи, за тарифною ставкою вантажника? Чи працював він понаднормово?

б) Медсестра КЗ «Сумська клінічна лікарня № 1» Дашевська звернулася до суду із позовною заявою про стягнення із роботодавця оплати праці за суміщення професій, яке полягало в тому, що вона, окрім своєї роботи, виконувала обов’язки прибиральниці. Представник роботодавця проти позову заперечував на тій підставі, що позивачка виконувала сумісну роботу за своєю ініціативою в той час, коли не була завантажена основною роботою, і роботодавець цієї роботи їй не доручав.

Чи підлягає позов задоволенню? Чи є в даному випадку суміщення професій? Як оплачується суміщення професій?

в) Петрик, яка працювала санітаркою у міській лікарні м. Кропивницький, мала місячний оклад 3800 грн. З метою отримання додаткового доходу вона влаштувалася на роботу гардеробницею в філармонію з таким же окладом. Однак директор філармонії відмовився сплачувати Петрик повну ставку гардеробниці, пояснивши, що оплата праці за сумісництвом не може перевищувати половини повного окладу, встановленого за основну роботу.

Чи законна відмова директора у сплаті Петрик повного окладу? Як оплачується праця сумісників?

г) Глушков працював майстром по ремонту взуття в приватній майстерні «Чобіток». 25 січня 2019 року ухвалою суду його було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення дрібного хуліганства у парку. 5 лютого про це стало відомо у майстерні, де працював Глушков, а 6 лютого директор майстерні позбавив його премії за лютий 2019 року. Вважаючи такі дії директора неправомірними, оскільки показники в роботі, за які, за положенням, видається премія, ним були виконані повністю, Глушков звернувся до суду з позовною заявою про стягнення премії в повному розмірі.

Чи підлягає позовна заява Глушкова задоволенню? Чи може працівник бути позбавлений премії?

Розділ 8 «Дисципліна праці»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть наказ про звільнення за прогул.
  2. Складіть наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
  3. Складіть акт про відмову порушника трудової дисципліни надати письмове пояснення.
  4. Складіть акт про відсутність працівника на робочому місці.
  5. Складіть наказ про звільнення працівника за вчинення аморального проступку.
  6. Вирішіть ситуативні задачі:

а) Симонов не був на роботі 12 лютого, а 14 лютого виїхав у службове відрядження. 14 березня, після прибуття з відрядження Симонов занедужав і тільки 29 березня вийшов на роботу. 30 березня заступник директора підприємства зажадав від Симонова письмові пояснення з приводу його відсутності на роботі 12 лютого. Оскільки Симонов не надав поважних причин відсутності на роботі, наказом заступника директора підприємства від 5 квітня Симонову була оголошена догана. Симонов вирішив оскаржити наказ щодо застосування дисциплінарного стягнення до суду на тій підставі, що з моменту «вчинення прогулу» минуло більше одного місяця й заступник директора не врахував його попередню сумлінну роботу.

Яке рішення винесе суд у справі Симонова?

б) Наказом від 21 липня інженерові відділу матеріально-технічного постачання Лугіну оголосили догану за прогул без поважної причини. У зв’язку з тим, що з 22 липня Лугін не виходив на роботу, він був звільнений за прогул без поважних причин. Вважаючи звільнення неправильним, Лугін звернувся до суду із позовом про поновлення його на роботі. У позовній заяві Лугін вказав, що наказ про звільнення не відповідає ч. 1 ст. 61 Конституції України, який забороняє за одне і те ж порушення двічі притягати до юридичної відповідальності одного виду. При розгляді в суді позовної заяви Лугіна стало відомо, що згоду на звільнення Лугіна профспілковий орган дав ще 21 липня, але директор підприємства вирішив оголосити Лугіну догану, враховуючи його сумлінну попередню роботу на підприємстві й обставини, за яких вчинено дисциплінарний проступок.

Які обставини враховуються при обранні виду дисциплінарного стягнення? Чи правомірним було звільнення Лугіна? Яке рішення винесе суд у цій справі?

в) Після звільнення за прогул Опанасової, на її місце призначили Денисову. Через 4 місяці Опанасова оскаржила своє звільнення в суді і її було поновлено на попередньому місці роботи.

Які дії мають бути вжиті роботодавцем в такому випадку? Чи має право звільнити роботодавець Денисову, у зв’язку з тим, що Опанасова поновилася на роботі, як працівник, який раніше виконував цю роботу?

Розділ 9. «Матеріальна відповідальність сторін трудового договору»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Дайте визначення термінів «матеріальна відповідальність» та «підстави матеріальної відповідальності».
  2. Порівняйте матеріальну відповідальність сторін трудового договору та цивільно-правову відповідальність.
  3. Складіть порівняльну таблицю підстав матеріальної відповідальності за законодавством України та країн ЄС (держава на вибір здобувача вищої освіти).
  4. Складіть порівняльну таблицю умов матеріальної відповідальності за законодавством України та країн ЄС (держава на вибір здобувача вищої освіти).
  5. Складіть порівняльну таблицю видів матеріальної відповідальності за законодавством України та зарубіжної держави (за вибором здобувача вищої освіти).
  6. Дослідіть особливості матеріальної відповідальності роботодавця за шкоду, заподіяну працівнику (на прикладі однієї із зарубіжних країн).
  7. Вирішіть ситуативні задачі:

а) При укладанні трудового договору між роботодавцем і Черкуновим було також укладено письмовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність Черкунова. Черкунов працює на підприємстві трактористом-машиністом. Середній заробіток Черкунова за місяць становить 10 000 грн.

В один з робочих днів, Черкунов, проводячи обробку земельної ділянки, забув поставити на гальма довірений йому трактор і той покотився по дорозі та в’їхав у дерево і припаркований автомобіль, у зв’язку з чим трактор було пошкоджено на значну суму (15 350 грн.), а також завдано майнових збитків власнику автомобіля (18 000 грн). Роботодавець вирішив притягнути Черкунова до матеріальної відповідальності.

До якого виду матеріальної відповідальності буде притягнуто Черкунова? Відповідь обгрунтуйте.

б) Долобанін уклав трудовий договір з роботодавцем. Також між ними був укладений письмовий договір про індивідуальну матеріальну відповідальність Долобаніна. Долобанін працює на підприємстві експедитором по перевезенню вантажів. Його середній заробіток за місяць становить 22 400 грн. В один з робочих днів, Долобанін, проводячи вивантаження вантажу з одного транспортного засобу на інший, забув про те, що цей вантаж являється скляним і його потрібно перевозити в спеціальному відсіку. В результаті частина скляного вантажу була знищена. Після цього відправник вантажу звернувся до транспортної компанії для відшкодування нею вартості знищеного вантажу. Транспортна компанія відшкодувала шкоду, завдану своїм працівником (Долбаніним) даному відправнику вантажа. А після цього транспортна компанія вирішила притягнути Долбаніна до матеріальної відповідальності.

До якого виду матеріальної відповідальності буде притягнуто Долбаніна? Обмеженої чи повної? Відповідь обгрунтуйте.

в) Працівник приватної фірми «ФАНТОМ» Бережний 23 грудня 2020 р., перебуваючи у нетверезому стані, розбив лазерний принтер, вартістю 4500 грн. Директор фірми Головченко запропонував Бережному придбати новий сканер, який би коштував у середньому 4500 грн., на що Бережний дав згоду.

Чи законні вимоги директора Головченка? Яке значення буде мати згода Бережного? Яка матеріальна відповідальність в даному випадку буде покладена на Бережного і чому? Відповідь обґрунтуйте.

Розділ 10 «Правове забезпечення охорони праці»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть акт розслідування нещасного випадку на підприємстві за формою Н-5.
  2. Складіть Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання.
  3. Складіть Протокол засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці.
  4. Складіть Повідомлення про нещасний випадок на підприємстві.
  5. Складіть Акт перевірки стану охорони праці на підприємстві.
  6. Вирішіть ситуативні задачі:

а) У ТОВ «Сутінки» змінився генеральний директор. У звʼязку з цим голова профспілкової організації наполягає на необхідності перезатвердити у нового генерального директора всі документи з охорони праці, що були розроблені та прийняті попереднім керівником. Свою позицію голова профспілкової організації обґрунтовує особистою відповідальністю керівника підприємства за стан охорони праці в ньому.

Який порядок опрацювання та затвердження нормативно-правових актів з охорони праці підприємства? Назвіть підстави перегляду або скасування нормативно-правових актів з охорони праці підприємства. Чи обґрунтована вимога голови профспілкової організації?

б) На заводі «Агрегат» відповідно до умов колективного договору працівників після закінчення третьої зміни додому безкоштовно доставляє автобус, що винаймається підприємством за цивільно-правовим договором. Слюсар Матвійчук, який біля свого будинку виходив з автобуса і послизнувся на сходах, зламав ногу. Свідками були працівники заводу, які закінчили роботу разом із ним і в той час перебували в салоні транспортного засобу. Вони допомогли Матвійчуку дістатися до його квартири та викликали швидку допомогу, яка доправила постраждалого до лікарні. Унаслідок цієї травми Матвійчук став інвалідом ІIІ групи.

Скласти акт про нещасний випадок на заводі відмовились, пояснивши, що це травма, яка не повʼязана з виробництвом, адже отримана у позаробочий час, отже, нести відповідальність має власник джерела підвищеної небезпеки.

Чи законною є відмова скласти акт про нещасний випадок? Дайте аргументовану відповідь, посилаючись на чинне законодавство.

в) Лаборант Іванова відмовлялася пройти інструктаж щодо правил роботи із новими реактивами, які надійшли до лабораторії. Вона без поважних причин не прийшла на інструктаж, за що роботодавець оголосив їй догану. Наступного дня після цього при змішуванні реактивів у Іванової в руках вибухнула колба і вона отримала великі опіки.

Назвіть і проаналізуйте склад правопорушення у зазначеному випадку. Чи несе роботодавець відповідальність за цей нещасний випадок?

Розділ 11 «Трудові спори»

Завдання для самостійної роботи:

  1. Складіть проект позовної заяви до суду про незаконне звільнення.
  2. Складіть проект письмового заперечення відповідача проти позову.
  3. Складіть проект рішення КТС.
  4. Визначте порядок проведення страйку в Україні.
  5. Поясніть порядок розгляду спору в КТС.
  6. Вирішіть ситуативні задачі:

а) Працівник ТОВ «Аоній» Маслов звернувся до КТС із заявою про стягнення на його користь заробітної плати в подвійному розмірі за роботу у вихідні дні, оскільки інший день відпочинку за ці дні директор товариства відмовився йому надати. КТС відмовила у задоволенні заяви Маслова, посилаючись на те, що він працює за контрактною формою трудового договору. Маслов звернувся до первинної профспілкової організації, однак його заяву щодо вирішення трудового спору вона не прийняла.

Які органи розглядають трудові спори працівників? Чи є законним рішення КТС у задоволенні вимог Маслова? Чи є законною відмова профспілкової організації у прийнятті заяви Маслова щодо вирішення трудового спору?

б) Вовченко 5 травня 2021 р. подав заяву про розірвання трудового договору за власним бажанням, вважаючи 29 травня 2021 р. своїм останнім робочим днем. Наступного дня Вовченко не зʼявився на роботі. Через місяць він звернувся до підприємства з проханням видати йому трудову книжку та остаточний розрахунок. Зʼясувалося, що наказу про його звільнення ще не видано і через це його попросили зайти за три дні – у день видачі заробітної плати. Прийшовши знову за трудовою книжкою і роз-рахунком, він дізнався, що за наказом він був звільнений через 20 днів після подання заяви, відповідно до наказу бухгалтерія зробила розрахунок. Вовченко звернувся до КТС із заявою про доплату йому середнього заробітку за всі дні до дня фактичного розрахунку. У КТС заяву не прийняли, пославшись на те, що цей спір не є підвідомчим КТС.

Чи є законною відмова КТС у прийнятті заяви Вовченка? Хто і як повинен вирішити цей трудовий спір?

в) Технік-електрик Баранов 20 жовтня 2021 р. звернувся до КТС із заявою про скасування дисциплінарного стягнення, оголошеного йому керівником підприємства 3 липня 2021 р. Однак КТС не прийняла заяву на тій підставі, що з дня оголошення стягнення пройшло більше трьох місяців. Баранов аргументував поважність пропуску строку звернення до КТС тим, що у серпні він довго хворів, це підтверджується листком непрацездатності. Однак голова КТС відмовився прийняти заяву Баранова.

Чи правомірно вчинив голова КТС? У який юрисдикційний орган і в якому порядку може звернутися Баранов?