ВСТУП

Кримінальний процес України – одна із основних, фундаментальних та базових юридичних дисциплін у підготовці висококваліфікованих спеціалістів-юристів вищих навчальних закладах. Її призначення – надати можливість здобувачам ступеня вищої освіти оволодіти глибокими теоретичними знаннями щодо діяльності органів досудового розслідування, прокуратури та суду з розслідування кримінальних правопорушень (злочинів та кримінальних проступків), їх судового розгляду, виконання судових рішень, а також формування практичних навичок правильного застосування кримінального процесуального закону при проведенні процесуальних дій, прийнятті та оформленні процесуальних рішень.

«Кримінальний процес» знаходиться у тісному зв’язку з іншими юридичними дисциплінами, перш за все, з теорією держави і права, яка забезпечує його категоріальним апаратом, з конституційним, кримінальним, адміністративним і цивільним правом, оскільки в діяльності органів досудового розслідування і суду досить часто виникають питання, що пов’язані з відшкодуванням завданої кримінальним правопорушенням шкоди, кваліфікацією суспільно небезпечних діянь, забезпеченням конституційних прав і свобод людини, адміністративною відповідальністю тощо. Під час вивчення кримінального процесу використовуються знання щодо завдань, компетенції, структури і повноважень органів досудового розслідування, прокуратури та суду, які були отримані під час вивчення дисципліни «Судові та правоохоронні органи України».

Навчальна дисципліна «Кримінальний процес» складається із Загальної та Особливої частин.

У Загальній частині розглядаються поняття і завдання кримінального процесу, його основні наукові категорії, система стадій, джерела кримінального процесуального права України, засади кримінального процесу, правовий статус суб’єктів кримінально-процесуальної діяльності, доказове право, порядок відшкодування шкоди, положення про процесуальні строки і витрати, заходи забезпечення кримінального провадження. Особлива частина присвячена докладному вивченню процесуальної діяльності, що відбувається у кожній стадії кримінального процесу, особливих порядків кримінального провадження, а також міжнародного співробітництва у кримінальному судочинстві.

Основними засобами вивчення навчальної дисципліни є лекції, семінарські та практичні заняття, написання рефератів і курсових робіт, самостійна та індивідуальна робота, поточний і підсумковий контроль.

Для засвоєння матеріалу з дисципліни «Кримінальний процес (Загальна частина)» рекомендовано використовувати наступні навчальні та науково-практичні видання:

  1. Актуальні питання кримінального законодавства України та практики його застосування примусу : монографія. Київ : Право, 2017. 400 с.
  2. Кримінальний процес України: підручник / В. М. Тертишник. 7-ме вид. Харків : Правова Єдність, 2017. 840 с..
  3. Кримінальний процес : навч. посібник / О. В. Капліна, М. О. Карпенко, В. І. Маринів та ін. Харків : Право, 2017. 288 с.
  4. Кримінальний процес в питаннях і відповідях. / Л.Д. Удалова, В.В. Рожнова, Д.О. Савицький, О.Ю. Хабло, О.В. Римарчук. 4-те вид. Київ : КНТ, 2016. 269 с.
  5. Кримінальний процес: альбом схем (загальна та особлива частини): навч. посібник. 2-ге вид., доп. і переробл. / С.В. Пєтков,
    Я.О. Васильчук, Л.А. Гарбовський, А.В. Григоренко [та ін.] Київ : Центр учбової літератури, 2016. 736 с.
  6. Кримінальний процес України: Лекції. Процесуальні документи. Молдован В.В., Молдован А.В., Кравець Р.С. 2-ге вид., із змін. та доповн. Київ : Алерта, 2016. 360 с.
  7. Настільна книга детектива, прокурора, судді: коментар антикорупційного законодавства / За ред.. М.І. Хавронюка. Київ : ВД Дакор, 2016. 496 с.
  8. Настільна книга працівника поліції: практ. посібник. Київ : Центр учбової літератури, 2016. 300 с.
  9. Теорія судових доказів в питаннях та відповідях : навч. посібник / [Л. Д. Удалова, Д. П. Письменний, Ю. І. Азаров та ін.]. Київ : Центр учбової літератури, 2015. 104 с.
  10. Удалова Л. Д., Рожнова В. В., Письменний Д. П. Кримінальний процес. Загальна частина (альбом схем) : навч. посібник. Київ : Центр учбової літератури, 2014. 144 с.
  11. Фаринник В.І. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження: теорія та практика : монографія. Київ : Алерта, 2017. 548 с.

У той же час, можна користуватися й іншими навчальними посібниками та підручниками, що були видані раніше, враховуючи при цьому положення чинного законодавства України. При вивченні дисципліни не оминути опрацювання таких нормативно-правових актів, як Конституція України, Кримінальний та Кримінальний процесуальний кодекси України, Закони України «Про судоустрій і статус суддів України», «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», «Про прокуратуру», «Про Національну поліцію», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» та ін.

Питання зміцнення законності та правопорядку, посилення протидії злочинності, підвищення ефективності діяльності органів досудового розслідування, прокуратури і суду є предметом постійної уваги Президента України, Кабінету Міністрів України, а також Верховного Суду, керівництва Генеральної прокуратури та МВС України і тому, необхідно обов`язково використовувати у навчанні підзаконні нормативні акти, що регламентують окремі аспекти кримінальної процесуальної діяльності.

Прийнятий 13 квітня 2012 року Кримінальний процесуальний кодекс України постійно удосконалюється. Законодавець розробив численні зміни та доповнення до кримінального процесуального законодавства. Ці зміни і обумовили необхідність оновлення мультимедійного навчального посібника «Кримінальний процес (Загальна частина)» у рамках чинного кримінального процесуального законодавства України і допоможе здобувачам ступеня вищої освіти підготуватися до складання заліків та іспитів із зазначеної навчальної дисципліни.