Тема 3. Використання Інтегрованої інформаційно-пошукової системи (ІІПС) у боротьбі зі злочинністю
Інформаційними ресурсами (об’єктами обліку) ІІПС є відомості щодо подій (злочинів, правопорушень), осіб, речей, документів, цінностей та іншого майна, які підлягають обліку, відповідно до Положення про ІІПС.
Облік об’єктів у ІІПС здійснюється на підставі інформації, викладеної в матеріалах, що перебувають:
- на виконанні працівників ОНП, структурних підрозділів апарату або територіальних органів центрального органу виконавчої влади;
- зареєстрованих в ОНП заявах і повідомленнях про кримінальні та адміністративні правопорушення;
- кримінальних провадженнях;
- повідомленнях працівників ОНП у разі звернення до них громадян або службових осіб із заявами чи повідомленнями про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, або у разі безпосереднього виявлення таких;
- повідомленнях про аварії, пожежі, катастрофи, стихійні лиха та інші надзвичайні події, які підлягають реєстрації в ОНП;
- повідомленнях засобів масової інформації;
- рішеннях органів (посадових осіб), виконання яких покладено на ОНП відповідно до законодавства;
- виданих на ім’я особи документах, підписаних нею документах, а також відомостях про особу, зібраних державними органами влади та органами місцевого і регіонального самоврядування в межах своїх повноважень;
- повідомленнях, отриманих працівниками ОНП під час проведення слідчих (розшукових) дій про злочини, кримінальні проступки;
- повідомленнях, отриманих ОНП від правоохоронних органів іноземних держав на підставі міжнародних договорів України, угод про співробітництво між МВС та відповідними органами іноземних держав у сфері боротьби зі злочинністю.
Унесення коригувань, доповнень, зняття з обліку інформації, крім строків давності, у ІІПС здійснюються авторизованим користувачем того структурного підрозділу (служби) ОНП, який був ініціатором взяття об’єкта на облік, або на якого покладено це завдання.
Реєстрації в ІІПС підлягає вся внесена до електронної картки інформація. Присвоєння реєстраційного номера виконується автоматично в момент збереження електронної картки в межах відповідної ІП ІІПС.
Мова формування інформаційних ресурсів ІІПС – українська, для установчих даних осіб – додатково російська.
На виконання міжнародних договорів України, угод про співробітництво між МВС України і відповідними органами іноземних держав у сфері боротьби із злочинністю, які набрали чинності в установленому законодавством порядку, мова формування окремих відомостей щодо об`єктів обліку – російська та/або латиниця.
Персональні дані особи – прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження вказуються у називному відмінку.
Відомості щодо подвійного прізвища осіб до баз даних уносяться через дефіс. У випадку отримання інформації щодо зміни установчих (персональних) даних особи (прізвище, ім’я, по батькові) заповнюється 1 розділ ІК-О із додатковою відміткою „він же”.
Прізвище, ім’я та по батькові вказуються:
українською та російською мовами відповідно до документа, що посвідчує особу (паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідчення особи на повернення в Україну тощо, для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку – свідоцтва про народження);
українською мовою та латиницею відповідно до паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення водія тощо, а для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку – проїзного документа дитини;
російською мовою та/або латиницею відповідно до документа, який посвідчує особу громадянина іноземної держави або особу без громадянства (паспорт, свідоцтво на повернення, документ біженця тощо).
Місце народження особи – указується країна, де особа народилася, населений пункт (за наявності відомостей). Про осіб, які народилися в Україні або країнах СНД, указуються: країна, область (республіка, край), район, населений пункт, відповідно до довідника (довідник місця народження).
Громадянство – указується країна, громадянство чи підданство якої має особа.
Паспорт або інший офіційний документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство – указуються повні дані: вид документа, серія, номер, дата видачі та орган, що видав документ.
Місце реєстрації та/або місце проживання особи – указуються адреси, за якими особа зареєстрована та/або проживає на території України.
Дати вказуються арабськими цифрами в повному обсязі без скорочень. Відсутня у двозначному числі перша цифра дня або місяця доповнюється нулем. День та місяць указуються двозначним, а рік – чотиризначним числами.
Фотографування, опис зовнішності та особливих прикмет особи проводяться у випадках:
відсутності електронних фотографій, опису зовнішності та особливих прикмет особи;
наявності суттєвих змін зовнішності або особливих прикмет особи;
перевищення терміну останнього фотографування понад 3 роки.
При фотографуванні та внесенні інформації щодо опису зовнішності, особливих прикмет зазначаються:
дата фотографування особи в ОНП, а у разі сканування фотографії – дата його виконання;
номер запису та дата реєстрації особи в книзі обліку осіб, яких поміщено до кімнати для затриманих та доставлених до ЧЧ ОНП;
персональні дані особи;
електронні фотографії особи (не нижче нижньої частини грудей у трьох видах: анфас – спереду, погрудний у правий профіль, напівпрофіль з поворотом голови вправо), обличчя особи повинно займати не менше 70% від загальної площі фотографії. Додатково дозволяється фотографування в повний зріст з поворотом всього корпуса і голови півоберта вправо;
електронні фотозображення татуювань (обов’язково за їх наявності);
опис зовнішності та особливих прикмет особи відповідно до типового опису зовнішнього вигляду особи за методом словесного портрета.
На осіб, яких неможливо доставити для фотографування до ЧЧ ОНП (оголошені у розшук, проведення профілактичної роботи за місцем реєстрації особи згідно з отриманими з інших ОНП матеріалами), разом із матеріалами про взяття їх на облік до СІТ або УІТ надаються фотокартки розміром не менше 5х6 см, на яких особа зображена не нижче нижньої частини грудей – анфас (за можливості профіль і напівпрофіль), а також (за наявності) опис зовнішності та особливих прикмет особи. Використовуються фотокартки тільки ті, які зроблено не більше ніж за 2-3 роки до часу взяття особи на облік.
Дозволяється сканування наявної фотокартки щодо осіб, які переховуються від органів досудового розслідування чи суду, до отримання фотографій, що відповідають вищевказаним вимогам.
Фотографічні зображення вносяться до ІІПС авторизованим користувачем підрозділу, який є ініціатором поставлення на облік.
Ідентифікуючі дані зброї:
марка зброї, у тому числі її модель та/або модифікація, уносяться виключно з електронних класифікаторів ІП ІІПС;
калібр зброї вказується в метричній або дюймовій системі (без вказування розмірів боєприпасів) відповідно до даних заводів-виробників або висновків результатів експертиз, наприклад: калібр – „ 9,0 ” (в мм.) або „ .38 ” (США), „ 380 ”(Велика Британія). У реквізиті „калібр” для холодної зброї зазначається довжина леза в міліметрах, наприклад: ніж – 140 мм;
рік виготовлення, серія та індивідуальний (заводський) номер зброї вносяться окремо відповідно до маркування та/або паспорта на зброю заводу виробника, експертного висновку.
Можливо вносити номери зброї з буквеними позначеннями в середині номера та з символом – „/”. Зазначення інших знаків, наприклад, „*”, „-”, не дозволяється.
У разі відсутності у відповідному класифікаторі необхідної ознаки (марки, моделі, модифікації, опису) до УІТ надсилається лист, у якому викладаються підстави доповнення (внесення змін) до даного класифікатора, пропонується її визначення (щодо транспортних засобів, зброї, речей, антикваріату, іншого майна, обов’язкове посилання на джерело інформації: друковані довідники, паспорти, формуляри, результати експертних досліджень, відповідний сайт мережі „Інтернет”), з подальшим направленням до ДІТ МВС.
У електронних картках ІІПС та ІК обов’язково вказуються:
повне найменування ОНП;
номер та дата реєстрації матеріалу (провадження, протоколу), рішення та дата його прийняття;
номер реєстрації та дата взяття об’єкта на облік виконавцем;
підстави взяття об’єкта на облік (зняття з обліку);
посада та прізвище виконавця – працівника структурного підрозділу (служби) ОНП, яким надано інформацію для внесення (доповнення, зняття з обліку) до ІІПС;
посада та прізвище авторизованого користувача – працівника структурного підрозділу (служби) ОНП, яким унесено інформацію до ІІПС (коригував).
ІК перевіряється керівником структурного підрозділу ОНП (у разі відсутності керівника підрозділу – заступником начальника ОНП, на якого покладено функції контролю за станом формування відповідної ІП) щодо повноти, об’єктивності, достовірності викладеної в ній інформації та підписується ним. У разі виявлення помилок, незаповнених обов’язкових реквізитів ІК не підписується та повертається виконавцю для усунення недоліків.
Основою системи функціонування ІІПС є територіальні вузли, які розміщено і функціонують безпосередньо в районних, міських, лінійних управліннях (відділах) ГУМВС, УМВС з підключенням виділеними або комутованими каналами зв’язку до інформаційних ресурсів регіональних (обласних) вузлів ІІПС. Ресурси центрального вузла ІІПС ОНП формуються шляхом об’єднання інформаційних ресурсів ІП ІІПС регіональних (обласних) вузлів.
Відомості щодо об’єкта обліку збираються, перевіряються за наявними обліками ІП ІІПС, ставляться на облік, знімаються з обліку та надаються для внесення до відповідної ІП ІІПС виконавцем.
Інформація надається та обробляється в ІІПС відповідно до загальних правил заповнення реквізитів електронних карток ІП ІІПС та паперових документів обліку.
Категорично забороняється:
унесення до ІІПС недостовірної інформації (невідповідність наданої виконавцем інформації відомостям інших взаємопов’язаних ІП ІІПС);
взяття об’єкта на облік (надання доповнень, зняття з обліку) виконавцем без перевірки цього об’єкта за наявними обліками ІІПС;
збереження електронної картки в ІП ІІПС, у якій відсутні (незаповнені) обов’язкові реквізити або виконано з порушенням вимог.
Відомості, які вносяться до ІІПС, повинні бути достовірними, без помилок, відповідати зібраним матеріалам, забезпечувати однозначне їх тлумачення.
Інформація щодо об’єктів обліку вноситься до електронних карток ІП ІІПС відповідно до реквізитів цих карток та класифікаторів ІП ІІПС. Відомості вносяться до інформаційних полів, визначених найменуваннями реквізитів відповідної електронної картки.
Обробка інформації здійснюється з виділених робочих місць, установлених у структурних підрозділах (службах) ОНП, на підставі наданих виконавцями матеріалів.
Унесення відомостей та доповнень, коригування, зняття з обліку інформації, крім строків давності, в ІП ІІПС виконуються впродовж доби з моменту отримання інформації авторизованими користувачами виключно того структурного підрозділу (служби) ОНП, який був ініціатором взяття об’єкта на облік, або на якого покладено це завдання.
У разі відсутності в структурному підрозділі (службі) ОНП доступу до ІІПС дозволяється надання відомостей щодо об’єктів обліку на паперових документах.
На підставі наданих виконавцями ІК відомості вносяться до електронних карток відповідних ІП ІІПС авторизованими користувачами – працівниками вищого структурного підрозділу (служби) апарату ГУМВС, УМВС. Зазначені ІК з відмітками про внесення інформації до ІІПС повертаються до виконавців для приєднання їх до первинних матеріалів та зберігаються до зняття відомостей з обліку.
Унесення коригувань, доповнень, у ІІПС здійснюються авторизованим користувачем.
Автоматично сформовані та заповнені в ІІПС паперові документи обліку за необхідності роздруковуються та зберігаються у відповідному матеріалі (КП, ОРС або іншій справі, передбаченій номенклатурою справ). Після внесення відомостей до ІІПС (коригування, зняття з обліку) на паперовому документі робиться відмітка про взяття на облік та вказується дата внесення до ІП (за необхідності повертається ініціатору).
Керівник структурного підрозділу (служби) ОНП виконавця після перевірки роздрукованої ІК щодо повноти, об’єктивності, достовірності внесених до ІП ІІПС відомостей підписує та повертає картку до виконавця для приєднання її до матеріалу (справи). У разі виявлення помилок, відсутності обов’язкових реквізитів ІК не підписується та повертається до виконавця для усунення недоліків у електронній картці.
Строки зберігання зазначених ІК визначаються строками зберігання матеріалів (справ).
Зняття об’єкта з обліку ІП ІІПС здійснюється виконавцем з обов’язковим зазначенням дати та підстав зняття, крім строку давності.
Зняття з обліку ІІПС об’єкта за строком давності здійснюється тільки адміністратором ІІПС відповідного вузла. Строк давності починається з 1 січня року, який настає за роком закінчення встановленого строку перебування об’єкта на обліку в установленому законодавством порядку.
Строки перебування об’єктів на обліку, підстави зняття їх з обліку, строки зберігання інформації після зняття об’єктів з обліку ІІПС визначаються відповідно до чинних нормативно-правових актів за напрямами діяльності ОНП щодо переліку документів, які утворюються в процесі діяльності ОНП.
Електронна картка (інформація) знеособлюється чи вилучається (знищується) з ІП ІІПС після закінчення строків зберігання інформації в ІІПС тільки адміністратором ІІПС відповідного вузла.
Працівники УІАЗ (ВІАЗ), на яких покладено функції супроводження відповідних ІП ІІПС регіонального вузла, проводять постійний аналіз унесеної інформації щодо повноти, об’єктивності, своєчасності, відповідності наданої інформації відомостям інших взаємопов’язаних ІП ІІПС та у разі виявлення недоліків (розбіжностей, помилок, відсутності інформації) інформують керівництво структурних підрозділів ОВС, ГУМВС (УМВС) та здійснюють контроль за усуненням виявлених недоліків.
Аналітичні довідки та огляди, доповідні записки щодо стану формування та використання інформаційних ресурсів ІІПС в ОНП, виявлених недоліків надаються керівництву ГУМВС, УМВС.
Службові особи, які вчинили дії, що привели до порушень вимог Алгоритму в частині формування та використання інформаційних ресурсів ІІПС ОНП несуть дисциплінарну відповідальність за викривлення (порушення цілісності) інформації, адміністративну та кримінальну за неправомірне поширення (розповсюдження, реалізацію, передачу) відомостей про фізичну особу .
Доступ до інформаційних ресурсів ІІПС центрального та регіонального (обласного) рівнів обмежено. Право безпосереднього доступу до інформаційних обліків ІІПС мають лише авторизовані користувачі ІІПС (далі – користувачі).
Доступ до ІІПС надається користувачу виключно в рамках його службових обов’язків та наданого йому рівня доступу до відповідних ІП ІІПС.
Обробка інформації в ІП ІІПС регіонального вузла здійснюється авторизованими користувачами з робочих місць, розташованих у структурних підрозділах (службах) апаратів ГУМВС, УМВС, підпорядкованих ОНП та їх територіально відокремлених підрозділах, підрозділах центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, а в ІП ІІПС центрального вузла (тільки пошук інформації, виконання запитів) – з робочих місць, розташованих у структурних підрозділах (службах) апарату МВС, ГУМВС, УМВС, центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, а також інших центральних органів виконавчої влади відповідно до законодавства України, спільних нормативно-правових актів, угод та протоколів про інформаційну взаємодію.
Право обробки інформації програмними засобами в ІП ІІПС центрального вузла надається виключно користувачам ДІТ.
Інформаційні ресурси ІП ІІПС використовуються відповідно до законодавства, для:
багаторівневого та інтегрованого пошуку інформації користувачами щодо об’єктів обліку в цілодобовому режимі;
забезпечення інформаційної взаємодії структурних підрозділів (служб) онп між собою, а також із центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ;
підготовки аналітичних матеріалів та звітів щодо наявної в ІІПС відповідного рівня інформації в необхідному форматі.
Опрацювання запитів територіальних органів або структурних підрозділів ГУМВС, УМВС на регіональному рівні здійснюється безпосередньо авторизованими користувачами цих підрозділів, а у разі необхідності отримання інформації, доступ до якої є виключно на центральному рівні – у відповідних УІТ.
Опрацювання запитів структурними підрозділами МВС здійснюється безпосередньо авторизованими користувачами – працівниками цих підрозділів, а у разі відсутності доступу до певних підсистем, інформація опрацьовується ДІТ МВС України за запитом, оформленим у встановленому порядку.
Інформація на паперових носіях з ІП ІІПС подається у формі витягів лише за офіційними запитами (письмова вимога, телеграма, телефонограма, шифротелеграма, мотивований лист-запит довільної форми), оформленими та зареєстрованими відповідно до встановлених правил ведення діловодства.
Направлення офіційних запитів та їх одержання здійснюється:
поштою або через спеціально виділених працівників (кур’єрів), які є уповноваженими особами;
через спецвідділ (шифром);
через канцелярію ОНП.
У запиті зазначаються:
мета та/або правові підстави для запиту;
найменування органу, прізвище та посаду працівника, який підготував запит, номер його службового телефону, адресу електронної пошти (за наявності).
характер і склад інформації, яку бажано отримати;
необхідні дані, які потрібні для проведення пошуку (установчі дані осіб, прикмети осіб, опис подій або предметів, інший несуперечливий набір ознак);
Запити, заповнені з порушеннями вимог Алгоритму, повертають ініціатору запиту без виконання із зазначенням причини повернення.
Забороняється надсилати запити на паперових носіях до підрозділів інформаційно-аналітичного забезпечення, якщо ініціатор запиту є авторизований користувач ІІПС та має відповідний рівень доступу до інформації.
У всіх випадках при обробці інформації (виконанні запитів) до системних журналів реєстрації роботи користувачів та спеціальних програмних засобів ІІПС уносяться (автоматично) ім’я користувача, дата і час обробки інформації (виконання запиту, унесення, коригування, зняття з обліку інформації), надані відомості для виконання пошуку, унесення або коригування (визначаються адміністратором ІІПС центрального вузла), а також унесені користувачем відомості щодо ініціатора запиту.
Користувачам ІІПС категорично забороняється:
здійснювати неавторизований доступ до ІІПС;
передавати свої персональні атрибути іншим особам, у тому числі підлеглим працівникам (керівникам) підрозділу (служби);
здійснювати доступ до ІІПС під атрибутами інших користувачів;
залучати до роботи з ІІПС осіб, які не мають прав доступу до неї;
вилучати або змінювати автоматично сформовану інформацію про користувача, ініціатора запиту, дату та час обробки інформації в будь-яких текстових редакторах;
незаконно блокувати, змінювати, знімати з обліку або знищувати інформацію, що зберігається в ІІПС, уносити завідомо недостовірні або неповні відомості до ІІПС;
використовувати інформацію, отриману з ІІПС, з приватною або будь-якою іншою, не пов’язаною з виконанням функціональних обов’язків, метою. Авторизовані користувачі зобов’язані використовувати інформацію ІІПС виключно в рамках законодавства;
виконувати запити на отримання інформації, які завідомо нададуть значний беззмістовний набір даних (наприклад: усіх осіб, які мають у прізвищі літеру „а”, або осіб, які перебувають на всіх обліках та проживають у місті Києві);
сканування мережі, тестування та пошук способів порушення або подолання систем контролю доступу до технічних і програмних засобів ІІПС, а також будь-які спроби внесення змін до програмного забезпечення ІІПС;
після закінчення робочого дня (чергової доби) залишати незавершеним сеанс роботи в ІІПС.
Для користувачів установлюються чотири рівні доступу до інформаційних ресурсів ІІПС: два для пошуку-перегляду інформації та два для внесення інформації до відповідних ІП ІІПС.
Кожен користувач ІІПС може мати тільки один рівень доступу для пошуку/перегляду.
Доступ до ІІПС центрального рівня надається тільки працівникам структурних підрозділів (служб) апарату МВС, апаратів ГУМВС, УМВС, структурних підрозділів апарату чи територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, а також інших ЦОВВ.
Також доступ до ІІПС центрального рівня може надаватися ЧЧ ОНП ГУМВС, УМВС, але не більше ніж двом користувачам.
Користувачі ІІПС поділяються на категорії з урахуванням виконання завдань за напрямком діяльності підрозділів (служб), органів та займаних ними посад.
Для категорій користувачів СІТ, чергових частин, оперативних підрозділів (служб) ОНП керівництво ДІТ, УІТ визначає типові рівні прав доступу.
Перегляд користувачами відомостей щодо об’єкта обліку в ІІПС відбувається з урахуванням наявних у них обмежень на доступ до тієї чи іншої інформаційної підсистеми.
Керівництво ЦОВВ, ОНП, а також керівники апарату чи територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, особисто визначають працівників підпорядкованих структурних підрозділів (служб), яким у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків необхідно надати доступ до ІП ІІПС з визначенням того або іншого права на пошук та/або внесення (коригування, зняття з обліку) інформації, використання програм інтегрованого пошуку.
Для визначення (установлення, зміни, припинення) прав доступу користувачу в ІІПС регіонального рівня до УІТ надсилається заявка, завізована особисто начальником ОНП.
Для отримання доступу до центрального рівня ІІПС УІТ, ГУМВС, УМВС та структурні підрозділи апарату МВС надсилають до ДІТ МВС заявки встановленого зразка.
Для отримання прав доступу користувачу ЦОВВ чи територіального органу або підрозділу центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, надсилається заявка, відповідно до порядку інформаційної взаємодії між МВС та відповідним ЦОВВ.
Заявки про надання доступу обліковуються відповідно до вимог діловодства в системі МВС.
Працівники, які мають бути включені до переліку користувачів ІІПС, попередньо проходять в підрозділах інформаційно-аналітичного забезпечення заняття з вивчення нормативно правових актів з організації роботи в ІІПС, законодавства у сфері захисту інформації, зокрема персональних даних та Типового порядку обробки персональних даних у базах персональних даних, про що робляться відповідні відмітки в заявці про надання доступу до ІІПС.
При наданні працівникам ОВС доступу до ІІПС, адміністратор безпеки ДІТ, УІТ має право вносити зміни до переліку ІП чи рекомендованих рівнів доступу, зазначених у заявці, відповідно до завдань, визначених у положеннях про підрозділи, у яких працюють зазначені працівники, а у випадку надання доступу працівникам ЦОВВ – з урахуванням інформаційних ресурсів, визначених в угодах про інформаційну взаємодію.
Відомості стосовно користувача, наданого йому рівня доступу до ІІПС, номера та дати заявки вносяться адміністратором безпеки ІІПС відповідного рівня до електронного журналу обліку користувачів.
Узагальнення відомостей стосовно користувачів ІІПС структурних підрозділів (служб) центрального рівня здійснюється адміністратором безпеки ІІПС у ДІТ, а регіонального – в УІТ.
Доступ надається лише після підписання користувачем зобов’язання щодо нерозголошення персональних даних.
Звірка користувачів ІІПС проводиться два рази на рік. До 10 грудня та до 10 червня з ЦОВВ, ОНП до ДІТ, УІТ надсилається лист коригування завізований особисто керівником відповідного органу або особою, яка виконує його обов’язки, та зареєстрований у канцелярії для проведення звірки користувачів (поновлення, відключення, унесення змін доступу до відповідних ІП ІІПС).
Після проведення звірки листи коригування приєднуються до справи-накопичувача (канцелярія ДІТ, УІТ.
Доступ користувача до ІІПС припиняється в таких випадках:
звільнення працівника;
переведення працівника до іншого структурного підрозділу (служби) або органу;
зміна посади працівника чи функціонального навантаження, у результаті чого немає потреби доступу до інформаційних ресурсів ІІПС.
У цих випадках до ДІТ, УІТ письмово або каналами „електронної пошти” надсилається лист (повідомлення) за підписом керівника ОНП чи керівника органу, чи територіального підрозділу центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, або особи, яка виконує його обов’язки, про потребу відключення користувача від ІІПС.
Доступ користувача до ІІПС припиняється автоматично у разі:
якщо з часу останнього сеансу роботи користувача з ІІПС минуло більше трьох місяців;
виявлення працівниками підрозділів інформаційно-аналітичного забезпечення факту передавання користувачем своїх персональних атрибутів іншим особам;
виявлення порушень користувачем;
не проходження звірки користувачем.
У цих випадках адміністратор безпеки ІІПС до з’ясування обставин забороняє користувачу доступ до ІІПС, повідомляє про виявлений факт керівництво інформаційної служби та письмово або каналами „електронної пошти” – керівника ОНП, територіального органу центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Міністром внутрішніх справ, та користувача.
Вимоги до атрибутів користувача.
Ім’я користувача надається виключно адміністратором безпеки ІІПС відповідного рівня на підставі поданої заявки про надання доступу до ІІПС. Ім’я користувача може містити лише латинські літери та цифри.
. Правила формування атрибута імені користувача:
включає обов’язково літеру та дві цифри коду області (визначаються адміністратором безпеки ІІПС центрального рівня);
наступні 3-6 символів – визначаються адміністратором безпеки ІІПС відповідного рівня.
Ведення обліків ІП „Єдиний облік” здійснюється відповідно до вимог наказу МВС від 19 листопада 2012 року № 1050 ,,Про затвердження Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події”.
Відомості до ІП „Єдиний облік” уносяться тільки авторизованими користувачами – працівниками ЧЧ ОВС, на яких покладено ведення інформаційній підсистеми „Єдиний облік”
У електронній картці ІП „Єдиний облік” зазначаються:
1) номер та дата реєстрації матеріалу в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події ЧЧ ОНП (далі – журнал ЄО);
2) час надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення чи іншу подію (дата, години, хвилини);
3) подія, масові заходи, адміністративне правопорушення, інформація, кримінальне правопорушення відповідно до чинного довідника;
4) зміст (фабула) заяви (повідомлення) про подію, час, місце, засоби, обставини вчинення, характер насильницьких дій та інші відомості (за наявності) відповідно до реквізитів заповнення електронної картки ІП „Єдиний облік”;
5) хто, коли і в якій формі повідомив про кримінальне правопорушення чи подію (прізвище, ім’я, по батькові, адреси реєстрації та проживання, телефон заявника (домашній, робочий, мобільний); назва , місце знаходження установи, підприємства, організації, телефон керівника);
6) відомості про потерпілого (заявника): прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, громадянство, місце реєстрації та проживання;
7) номер, дата, час отримання заявником талона-повідомлення;
8) відомості про особу, якій повідомлено про підозру або затримано у порядку ст. 208 КПК України: прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, громадянство, місце реєстрації та проживання;
9) коли, хто з керівництва ОВС та органів прокуратури виїжджав на місце кримінального правопорушення або іншої події (при направленні слідчо-оперативної групи – персональний склад та час її виїзду);
10) первинні відомості, зібрані слідчо-оперативною групою на місці вчинення кримінального правопорушення: спосіб скоєння, речові докази, види та кількість вилучених слідів, відомості щодо використання зброї (вибухових речовин), транспортних засобів;
11) відомості щодо об’єкта злочинного посягання, наявність на ньому охорони, сигналізації, хімічної пастки, інші суттєві відомості;
12) відомості про результати розгляду заяви чи повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події (дата та година внесення заяви чи повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань із зазначенням номеру кримінального провадження, номер протоколу та дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, розглянуто відповідно Закону України ,,Про звернення громадян” тощо).
13) перелік усіх речей (документів, цінностей, іншого майна), викрадених, вилучених з ознаками підробки, заборонених або обмежених в обороті у громадян і службових осіб, безгосподарних, що знайдено або вилучено із камер схову вокзалів, портів, аеропортів та зданих до ОНП.
Обов’язково у випадку викрадення/втрати/вилучення/добровільної здачі/знайдення речей заповнюється вкладка „РЕЧІ” електронної картки. Уносяться заводські/фабричні номери речей/агрегатів (за наявністю) транспортних засобів, зброї, ІМЕІ мобільних телефонів, документів та іншого майна, індивідуальні особливості цих речей, що дозволяє однозначно їх ідентифікувати;
Після встановлення індивідуальних номерів документів, що посвідчують особу, ІМЕІ мобільних телефонів, зброї після проведення експертизи тощо вносяться доповнення до вкладки „РЕЧІ”.
У разі прийняття рішення щодо повернення власникові викраденої (виявленої) речі за повідомленнями КР, КМСД та ДСЛ та ДОН працівниками ЧЧ ОНП в електронну картку вносяться про це доповнення, а саме, заповнюються реквізити про дату та причину повернення.
Унесення доповнень (коригування) відомостей в електронній картці ІП „Єдиний облік” здійснюється в ЧЧ ОНП тільки на підставі зареєстрованих в ОНП матеріалів, а щодо прийнятого за зареєстрованим матеріалом рішення – тільки на підставі відмітки у відповідному журналі ЧЧ ОНП.
Контроль за станом формування ІП „Єдиний облік” в ОНП покладається на начальника чергової частини міського, районного, лінійного органу, а де відсутні такі посади, така особа визначається начальником органу ГУМВС, УМВС.
У ІП „Злочин” перебувають відомості щодо нерозкритих злочинів, учинених на території обслуговування ОНП, у тому числі за матеріалами яких було заведено ОРС категорії „Злочин”, відповідно до вимог діючого законодавства.
З набранням чинності Кримінальним процесуальним кодексом України інформація має архівний характер та відкрита працівникам оперативних підрозділів для пошуку інформації, наприклад, за способом скоєння, тощо.
Обліку в ІП „Особа” підлягають особи, які вчинили правопорушення та щодо яких здійснюється профілактична робота працівниками ОНП:
обвинувачені, яких віддано до суду;
засуджені за вчинення злочинів, виконання вироку щодо яких не пов’язано з позбавленням волі;
звільненні з місць позбавлення волі, які відбували покарання за умисний злочин і в яких судимість не знято;
раніше судимі, яким установлено адміністративний нагляд;
раніше судимі, засуджені до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджені два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини;
особи, які страждають на тяжкі психічні розлади і перебувають на спеціальному обліку в закладах охорони здоров’я;
вчиняють насильство в сім’ї та яким було винесено офіційне застереження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї;
притягнуті до адміністративної відповідальності за зайняття проституцією;
вчиняють правопорушення у місцях проведення спортивних заходів або у зв’язку з ними;
вчиняють правопорушення, що пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів або психотропних речовин;
діти, які перебувають на профілактичному обліку та відносно яких заведено обліково-профілактичні справи.
Ведення обліків ІП „Розшук” здійснюється відповідно до вимог законодавства, які регламентують в ОНП організацію розшуку підозрюваних, обвинувачених (підсудних) осіб, які ухиляються від відбування покарання, безвісно зниклих та інших категорій осіб, які розшукуються.
Ведення обліків ІП „Пізнання” здійснюється відповідно до вимог законодавства, які регламентують в ОНП організацію розшуку безвісно зниклих осіб, встановлення особи невпізнаних трупів та інших категорій осіб, що розшукуються.
Обліку в ІП „Річ” підлягають відомості щодо речей, викрадених, вилучених з ознаками підробки, заборонених або обмежених в обороті у фізичних осіб, безгосподарних, що знайдено або вилучено із камер схову вокзалів, портів, аеропортів, зданих до ОНП, які мають індивідуальні заводські (фабричні) номери;
Відомості до ІП „Річ” уносяться авторизованими користувачами – працівниками карного розшуку ОВС на підставі ЄРДР за вказівкою слідчого згідно з загальним порядком формування інформаційних ресурсів ІП ІІПС.
Узяття на облік речей виконується виключно в ОНП за місцем реєстрації заяви (повідомлення, матеріалу).
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
1.) узяття на облік номерної речі, цінного папера без індивідуального заводського (фабричного) номера, а щодо мобільного телефону, без номера ІМЕІ;
2.) узяття номерної речі на облік (доповнення, зняття з обліку) без перевірки номерної речі за наявними обліками ІІПС;
3) збереження електронної картки в ІП „Річ” з незаповненими та недостовірними реквізитами, заповненою з порушенням вимог розділу ІІІ Алгоритму.
Відомості щодо викрадених (вилучених) речей, які не підлягають обліку в ІП „Річ”, уносяться виключно працівниками ЧЧ ОВС в ІП „ЕО” („Факт”) до розділу „Речі” в ОВС за місцем реєстрації заяви (повідомлення, матеріалу).
Обліку в ІП „Антикваріат” підлягають відомості щодо викрадених, вилучених культурних цінностей, що належать до об’єктів матеріальної і духовної культури та мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення.
Відомості до ІП „Антикваріат” уносяться авторизованими користувачами – працівниками УІТ, СІТ на підставі ІК-Ан, наданої працівниками КР за вказівкою слідчого в рамках ЄРДР, згідно з загальним порядком формування інформаційних ресурсів ІП ІІПС.
Обов’язковими реквізитами для заповнення інформаційної картки є:
- найменування об’єкта;
- назва речі;
- причина заповнення картки;
- роки (століття) виготовлення речі (min – max);
- розмір;
- кількість;
- правомочний власник (у випадках крадіжки або втрати);
- документ, що підтверджує належність предмета до об’єктів матеріальної та духовної культури (культурних цінностей);
- вид та номер заведення документа, що є підставою для поставлення на облік;
- дата викрадення (виявлення);
- орган;
- місце викрадення (виявлення);
- фабула (короткий опис події);
- обов’язкове фотографічне зображення (ескізний або детальний малюнок), прикмети;
- підрозділ та виконавець.
Обліку в ІП „Угон” підлягають відомості щодо:
транспортних засобів (далі – ТЗ), які розшукуються (незаконне заволодіння: з застосуванням насильства або погрозою його застосування, таємне, шляхом шахрайства);
ТЗ, які розшукуються у зв’язку з безвісним зникненням особи разом з цим ТЗ;
викрадених, утрачених державних номерних знаків ТЗ;
безгосподарних ТЗ;
ТЗ, які розшукуються правоохоронними органами країн СНД.
Обліку в ІП „Викрадені (втрачені) документи” підлягають відомості щодо викрадених, утрачених документів (бланків документів), паспортних документів померлих громадян України, не зданих до органів ДМС, паспортних документів визнаних недійсними, паспортних документів осіб, які знаходяться в розшуку, та які мають індивідуальні заводські (фабричні) номери.
Обліку в ІП „Кримінальна зброя” підлягають відомості щодо зброї, викраденої, утраченої, знайденої, зданої до ОВС, вилученої працівниками ОВС із числа тієї, що незаконно зберігалася, незалежно від її технічного стану, що має індивідуальні заводські (фабричні) номери або номери деталей:
нарізної;
комбінованої;
гладкоствольної;
газової;
пневматичної;
стартової;
сигнальної;
під патрон Флобера;
холодної;
пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Обліку в ІП „Зареєстрована зброя” підлягають відомості щодо зброї, що має індивідуальні заводські (фабричні) номери, перебуває в користуванні громадян, підприємств, установ, організацій, господарських об’єднань, яким надано, відповідно до законодавства, дозвіл на її придбання, зберігання, носіння, перевезення, та яка обліковується підрозділами дозвільної системи ОНП:
нарізної;
комбінованої;
гладкоствольної;
газової;
пневматичної;
холодної;
пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Обліку в ІП „Адміністративне правопорушення” (далі – ІП „АПРА”) підлягають відомості щодо зареєстрованих адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили, та результати розгляду цих правопорушень.
Ведення обліків ІП „АПРА” здійснюється відповідно до вимог законодавства, які регламентують функціонування в ОНП обліків адміністративних правопорушень.
Ведення обліків ІП „Мігрант” здійснюється відповідно до вимог законодавства, які регламентують функціонування обліків осіб, затриманих за порушення законодавства України про державний кордон, про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Ведення обліків ІП „Корупція” здійснюється відповідно до вимог законодавства, які регламентують функціонування в ОНП обліків корупційних правопорушень.