ПРОГРАМА ВИВЧЕННЯ НОРМАТИВНОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
«ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ УПРАЛІННЯ»
Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни “Філософські проблеми управління” складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки магістрів з галузей знань “Право” (спеціальності “Правоохоронна діяльність”), “Специфічні категорії” (спеціальності “Управління у сфері правопорядку”).
Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів:
Змістовий модуль I. Вступ до філософії управління
Тема 1. Філософські проблеми управління: предмет, об'єкт і завдання
Тема 2. Історія і сучасний стан філософського осмислення феномену управління
Тема 3. Теоретико-методологічні засади соціального управління
Змістовий модуль II. Основні засади філософського осмислення управління
Тема 4. Моделі управління: онтологічні та гносеологічні виміри
Тема 5. Антропологічний та аксіологічний дискурси управлінської діяльності
Тема 6. Філософські засади прийняття управлінських рішень
На вивчення навчальної дисципліни відводиться 72 години / 2 кредити ECTS.
Інформаційний обсяг навчальної дисципліни
Змістовий модуль I. Вступ до філософії управління
Тема 1. Філософські проблеми управління: предмет, об'єкт і завдання.
Зміст теми. Специфіка філософського осмислення феномену управління його основні характеристики і функції. Філософія і юриспруденція як підгрунття філософських проблем управління. Значення філософської методології для розуміння суті управління. Філософія управління як особливий розділ соціальної філософії, що досліджує природу управління взагалі. Атрибути філософського підходу до управління. Концепція філософії управління. Обґрунтування філософських проблем управління. Методи і стиль мислення в сучасному управлінні. Роль законів і принципів в управлінській діяльності. Необхідність та свобода в управлінні. Функції управління у подоланні соціальних ризиків і конфліктів.
Філософські проблеми управління як світогляд, наука та навчальна дисципліна. Структура і система філософії управління як міждисциплінарної галузі наукового знання. Об’єкт і предмет філософських проблем управління. Предмет філософських проблем управління – онтологічний, антропологічний, епістемологічний, метафізичний, історико-логічний аспекти управління як засобу гармонізації суспільних відносин. Зміст філософсько-управлінської доктрини та предмет філософських проблем управління в історичному розвитку. Основні питання філософських проблем управління. Коло «вічних» проблем, що складають зміст філософської рефлексії управління. Суб’єкт і об’єкт управління, взаємовідносини між ними. Типи управління та управлінські ролі: проблеми вибору. Роль потреб та інтересів у формуванні мотивів і цілей управлінської діяльності.
Філософія управління в системі філософських та юридичних наук. Світоглядна, аксіологічна, методологічна, критична, прогностична та інші функції філософських проблем управління в контексті особливостей становлення і розвитку парадигм сучасного юридичного і філософсько-правового знання. Фундаменталізація, гуманізація та інтеграція академічної та вузівської освіти в Україні як важливе завдання курсу філософські проблеми управління. Концепції управління: класичний і сучасний підходи. Формування і утвердження загальнолюдських і національних політико-правових цінностей. Значення філософських проблем управління для правотворчої, правозастосовчої, правоохоронної та правоосвітньої діяльності.
Професійна складова. Здатність творчо мислити, вирішувати складні проблеми інноваційного характеру й приймати продуктивні рішення у сфері управління, з урахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності, а також досягнень науково-технічного прогресу.
Обґрунтування та методичне забезпечення проведення навчання та консультації для підлеглих працівників з питань підвищення ефективності управлінської діяльності. Визначення специфіки взаємодії суб’єкта і об’єкта управління, взаємної відповідальності між ними.
Тема 2 . Історія і сучасний стан філософського осмислення феномену управління.
Зміст теми. Особливості періодизації філософського осмислення феномену управління. Проблема управління у філософії стародавнього світу. Концепція «гуманного управління» Конфуція. Управління як особлива форма діяльності людини в античній філософії докласичного і класичного періоду. Методологічні основи управління в філософії Аристотеля.
Обґрунтування управлінських функцій в філософії середніх віків. Теологізація системи управління в умовах середньовіччя. Секуляризація управлінських функцій в філософських поглядах мислителів Відродження.
Світоглядно-методологічні основи управління суспільством в філософії Нового часу та Просвітництва. Емпіризм та раціоналізм — теоретична основа системи управління в XVII-XIX cт. Р. Оуен — філософ і реформатор менеджменту. Проблеми управління суспільством у класичній німецькій філософії. Кантівське розуміння системи управління людьми. Управління в фіхтеанській філософії дії. Система "керівник — підлеглий" в філософії об’єктивного ідеалізму Г. Гегеля .
Сучасний стан філософського осмислення феномену управління Ф. Тейлор родоначальник теорії та практики функціонального управління. «Класична адміністративна школа менеджменту». Принципи теорії управління А. Файоля та організаційної діяльності Г. Черча. Теорія ідеального типу адміністративної організації («бюрократії») М. Вебера. Школа концепції «людських стосунків» (Е. Мейо, М. Фоллет та Ф. Ротлісберг.). Ф. Герцберг – фундатор «Руху за збагачення праці»). Теорія управління людськими ресурсами. (Е. Шейн, Р. Петерсон, Л. Трейсі). Школа «соціальних систем». Г. Саймон. Теорія «ситуаційного підходу» (Р. Моклер, У. Реддін, Ф. Фідлер). Процесуальний, системний, ситуаційний, універсальний підходи щодо теорії управління.
Професійна складова. Здатність творчо осмислювати ґенезу управління та її методологічну роль для працівників ОВС, застосовувати опановані історично вироблені світоглядно-методологічні обґрунтування універсального, методологічного характеру історичних етапів формування управлінської сфери для діяльності юриста-правохоронця.
Тема 3. Теоретико-методологічні засади соціального управління.
Зміст теми. Методологічні засади управління. Ієрархія методів та підходів до осмислення управління: філософсько-світоглядний підхід, загальнонаукові та спеціальні методи. Можливості застосування методів інших наук в рефлексії управління. Методологія філософських проблем управління та її рівні. Аналіз понять «управління», «інформація», «доцільність», «регулювання», «зворотній зв’язок» тощо. Принципи формування і розвитку системи управління. Діалектика, метафізика, позитивізм, структуралізм, екзистенціалізм, феноменологія, герменевтика, психоаналіз, натурфілософія, синергетика та інші засади філософського дискурсу проблем управління. Використання взаємодоповнювальності методів дозволяє проаналізувати соціальне управління: як важливу сферу діяльності; як засобу перетворення дійсності; як міри адаптації системи до зміни середовища; як виміру духовності.
Соціальне управління та управлінська діяльність в контексті загальнометодологічних принципів і підходів: комплексності; системності; суб’єктного, психологічного детермінізму і розвитку; гуманізму. Системна методологія управлінських систем – дозволяє роглянути систему управління, як цілісний, складноупорядкований організм. Структурно-функціональний аналіз включає вивчення функціональних залежностей системи управління, єдності інститутів влади, відповідності їхньої дії потребам суб'єктів. Інституціональний підхід орієнтує на вивчення інститутів, за допомогою яких здійснюється управлінська діяльність. Антропологічний метод орієнтований на обумовленість управлінської діяльності людською природою. Комплексний підхід включає розгляд управління у його взаємозв’язку й залежності через призму плюралізму методів. Загальнометодологічні та специфічні принципи управлінської діяльності. Гуманістична парадигма управління.
Методологія гуманістичного управління: формування категоріально-понятійного апарату; поєднання методологій соціального управління і наукового пізнання; адаптація і інтеграція філософської, загальнонаукової і частково наукової методології; розвиток системної методології, що розвивається на межі між соціальною філософією і державним управлінням.
Професійна складова. Визначення типів, принципів і закономірностей управління. Обґрунтування найзагальніших підстав управлінської діяльності та їх значення в сучасному світі. Обґрунтування та методичне забезпечення проведення консультації працівникам та підлеглим з практичних питань управлінської діяльності. Здатність застосовувати основні методи і системи управління, обґрунтовано вибирати найефективніші, системи та методи управління.
Змістовий модуль II. Основні засади філософського осмислення управління
Тема 4. Моделі управління: онтологічні та гносеологічні виміри.
Зміст теми. Онтологічний вимір феномену управління. Поняття моделі управління. Критерії типологізації управлінських систем.
Ліберальний тип управлінських систем: вільна самореалізація індивідуальних і групових соціальних суб’єктів, стихійні форми реалізації індивідуальних інтересів у виді боротьби, конкуренції, змагальності. Фактори взаємного емоційного та інтелектуального “впливу”, тиску, стихійної конкуренції індивідуальних цілей, думок. Залежність реалізації й контролю виробленого рішення від самостійного прийняття відповідальності на себе найбільш зацікавленими в ньому особами.
Тоталітарна система управління: стабільність, надійність, визначеність, колективна сила, яка персоніфікована у конкретній особі лідера, пріоритет загальногрупових цілей над індивідуальними (асиміляція індивіда групою), чітка ієрархічна система керування, жорсткий поділ управлінських функцій, міцна система контролю, висока технологізованість управлінських відносин.
Демократична система управління: цінності рівних прав і можливостей для всіх індивідів, кожна людина має рівні права постановки проблем і пропозиції рішень у своїй організації, рішення приймаються більшістю, відсутність чітких механізмів їхньої реалізації.
Співтворча модель управління: можливість індивідуального самовираження, створення надійних і стійких засобів керування, наявність механізмів, що забезпечують рівність можливостей усіх, забезпечення умов для позитивного саморозвитку як організації, так і кожного її члена, «перспективна рефлексія», реалізації принципу полілогічності. Поєднання функцій контролю та підтримки реалізації проекту, як умова що забезпечує максимум ефективності.
Гносеологічний вимір феномену управління. Когнітивне моделювання як спосіб проведення системного аналізу ситуації, так і синтезу сценаріїв управління її розвитком. Рефлексивне управління як спосіб формування уявлень суб’єктів про ситуацію, яка відбиває певну інформацію про ситуацію та сценаріїв розвитку ситуацій у напрямку, бажаному для управляючого суб’єкта з використанням інституціональних, мотиваційних, інформаційних методів управління.
Професійна складова. Опанування та застосування у майбутній професії цінностей демократичної моделі управління. Оволодіння когнітивним моделюванням як ефективним способом системного аналізу управлінської діяльності. Усвідомлення необхідності застосування рефлексивного управління як ефективного способу формування уявлень суб’єктів управління про конфліктну ситуацію.
Тема 5. Антропологічний та аксіологічний дискурси управлінської діяльності.
Зміст теми. Філософська антропологія та її значення для дослідження проблем управління. Антропологічні засади та соціокультурні передумови управлінської діяльності. Людина як суб’єкт і об’єкт управління. Гуманістичні підвалини взаємовідносин між суб’єктом і об’єктом управління.
Статусно-ролева стратифікація в управлінні. Гуманістичні типи управління та управлінські ролі. Людина, індивід, особа, особистість як категорії (загальні поняття) антропологічного дискурсу в філософії управління. Біологічне, соціальне та духовне: їх єдність та парадокси взаємодії в управлінському процесі.
Екзистенційні виміри управлінських процесів. Лідерство в управлінні, його поняття та види. Ознаки і типологія управлінських еліт. Особистісні та міжособистісні конфлікти в управлінській діяльності: сутність, передумови, шляхи розв’язання. Роль інтуїції в управлінській практиці. Феномен творчості. Творчий характер управлінської діяльності.
Мета управління та її гуманістичний зміст. Цінності управління як система. Людина як правова цінність. Роль соціальних, духовних потреб, інтересів та загальнолюдських цінностей у визначенні пріоритетів управлінської діяльності. Ефективність та доцільність як управлінські цінності. Перспективи взаємодії антропологічного та аксіологічного дискурсу у філософії управління.
Професійна складова. На основі засвоєння знань про природу і специфіку взаємодії суб’єкту і об’єкту управління ефективно застосовувати вміння здійснювати статусно-ролеву стратифікацію при виконанні професійних завдань в правоохоронної діяльності. Опанування гуманістичними типами управління та управлінськими ролями при розв’язанні проблемних ситуацій, пов’язаних з професією. Здатність осмислювати основні ціннісні характеристики та гуманістичну спрямованість управлінської діяльності в правоохоронній сфері.
Тема 6. Філософські засади прийняття управлінських рішень.
Зміст теми. Управління як процес прийняття рішень. Поняття, сутність та основні стадії прийняття управлінського рішення. Онтологічні, гносеологічні, антропологічні, аксіологічні та праксеологічні аспекти прийняття управлінських рішень.
Вихідні передумови та світоглядно-ідейні засади прийняття управлінських рішень. Адекватність цілей і засобів в процесі підготовки та виконання управлінських рішень. Об’єктивне та суб’єктивне в процесі підготовки, прийняття та оцінки управлінських рішень. Форма і зміст управлінського рішення. Причини і наслідки управлінських рішень.
Проблема оцінки управлінського рішення, його ефективності та відповідності поставленій меті. Проблема оптимальності управлінських рішень. Процес реалізації управлінського рішення як свідчення його оптимальності. Фактичні та правові, матеріальні та ідеальні результати управлінського рішення. Уявні та дійсні результати управлінського рішення. Проблема співвідношення наміру, концептуальної розробки та втілення в життя управлінського рішення. Виконання управлінського рішення як реалізація цілей управлінської діяльності.
Специфіка прийняття управлінських рішень в конфліктних, конкурентних та інших ускладнених умовах. Проблема вибору, свобода та необхідність в управлінському рішенні: дискусія між детермінізмом та індетермінізмом. Взаємозв’язок принципів права та принципів управління в правоохоронній діяльності.
Професійна складова. Опанування та застосування у майбутній професії вмінь та навичок прийняття рішень в сфері управління як інтерактивного процесу гармонізації суперечностей в професійній діяльності, гуманістичних цінностей сучасної моделі управління. Оволодіння алгоритмами прийняття рішень, моделювання типових і нестандартних управлінських ситуацій та їх системного аналізу на основі взаємозв’язку принципів права та принципів управління в правоохоронній діяльності.